
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
10 січня 2020 року м. Житомир справа № 240/34/20
категорія 108060200
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Чернова Г.В., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , у якій просить:
1) визнати неправомірним та скасувати рішення Управлінням соціального захисту населення Богунського району міста Житомира про нарахування безпідставно нарахованої субсидії, у зв`язку із скасуванням виплати житлової субсидії у період 01.02.2019 по 30.04.2019 в сумі 7863 (сім тисяч вісімсот шістдесят три) грн. 22 (двадцять дві) коп., та будь-яких інших додаткових грошових сум, а отриману субсидію у період 01.02.2019 по 30.04.2019 визнати такою, що відповідає чинному законодавству;
2) зобов`язати Управління соціального захисту населення Богунського району міста Житомира у разі не призначення субсидії на момент розгляду адміністративного позову призначити субсидію на 2019 - 2020 роки та перерахувати фактично сплачені кошти з жовтня 2019 року;
3) встановити судовий контроль за виконанням Управлінням соціального захисту населення Богунського району міста Житомира рішення суду та зобов`язати Управління соціального захисту населення Богунського району міста Житомира протягом місяця з дня набрання рішенням законної сили, подати звіт про виконання рішення суду.
Суддя, перевіряючи адміністративний позов на його відповідність вимогам ст.ст.160,161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дійшов наступного висновку.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Всупереч наведеному, у позовній заяві не зазначено: засобів зв`язку, офіційної електронної адреси Управління соціального захисту населення Богунського району міста Житомира.
Також, згідно п.4 та п.5 ч.5 ст.160 КАС України, в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Під змістом позовних вимог розуміються запропоновані позивачем способи захисту свого публічного права, свободи чи інтересу, а обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти з настанням яких суб`єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини. Позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології.
Водночас, прохальна частина позову не містить чітких і конкретних позовних вимог.
А саме:
- позовна вимога "визнати неправомірним та скасувати рішення Управлінням соціального захисту населення Богунського району міста Житомира про нарахування безпідставно нарахованої субсидії, у зв`язку із скасуванням виплати житлової субсидії у період 01.02.2019 по 30.04.2019 в сумі 7863 (сім тисяч вісімсот шістдесят три) грн 22 (двадцять дві) коп, та будь-яких інших додаткових грошових сум..." є некоректною. У вимозі не вказано, яке саме рішення (із зазначенням дати його прийняття, номеру, тобто реквізитів такого рішення) має бути судом визнано протиправним;
- позовна вимога "зобов`язати Управління соціального захисту населення Богунського району міста Житомира у разі не призначення субсидії на момент розгляду адміністративного позову призначити субсидію на 2019 - 2020 роки та перерахувати фактично сплачені кошти з жовтня 2019 року" містить умови ("у разі не призначення субсидії на момент розгляду адміністративного позову" - прим.суду). Водночас суд вирішує конкретні вимоги, а не альтернативні чи умовні.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з приписами ч.5 ст.161 КАС України, у разі необхідності до позовної заяви додається клопотання позивача про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору.
Позивачем не подано окремого клопотання про звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору у відповідності до ч.5 ст.161 КАС України.
Водночас прохальна частина позову містить вимогу про відстрочення від сплати судового збору, в обгрунтування якої надано виписку по картковому рахунку.
З приводу вказаного суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 133 КАС України встановлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Питання про відстрочення, розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати регулюється Законом України від 08.07.2011 №3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон України №3674-VI).
Приписами ч.1 та ч.2 ст.8 Закону України №3674-VI встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням звільнити від сплати судового збору/відстрочити сплату судового збору за таких умов:
- розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік;
- або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена;-
- або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Позивачем на підтвердження обставин відстрочення сплати судового збору надано виписку з карткового рахунку, яка не свідчить про скрутне матеріальне становище, а також те, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік. Більш того, вказана виписка не свідчить і про те, що у позивача відсутній інший дохід, який обліковується податковим органом.
З огляду на вищевикладене, підстави для відстрочення від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову відсутні.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI від 08 липня 2011 року передбачено, що за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлено ставку судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно абзацу 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" з 1 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 1921 грн.
Ставка судового збору за подання до суду цього позову становить 1536,80 грн ( як за дві вимоги немайнового характеру) (1921грн х 0,4 %) х 2).
Отже, судовий збір в сумі 1536,80 грн має бути сплачений за наступними реквізитами: отримувач коштів УК у м.Житомирі/м.Житомир/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38035726; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998;Рахунок отримувача UA 048999980313181206084006797; Код класифікації доходів бюджету 22030101; Призначення платежу*;101;____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Житомирський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до частин 1, 2 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене, позовну заяву необхідно залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду:
- позовної заяви (у 2-х екземплярах), в якій: зазначити засоби зв`язку, офіційну електронну адресу Управління соціального захисту населення Богунського району міста Житомира; у позовній вимозі "визнати неправомірним та скасувати рішення Управлінням соціального захисту населення Богунського району міста Житомира про нарахування безпідставно нарахованої субсидії, у зв`язку із скасуванням виплати житлової субсидії у період 01.02.2019 по 30.04.2019 в сумі 7863 (сім тисяч вісімсот шістдесят три) грн 22 (двадцять дві) коп, та будь-яких інших додаткових грошових сум..." вказати реквізити оспорюваного рішення; позовну вимогу "зобов`язати Управління соціального захисту населення Богунського району міста Житомира у разі не призначення субсидії на момент розгляду адміністративного позову призначити субсидію на 2019 - 2020 роки та перерахувати фактично сплачені кошти з жовтня 2019 року" сформулювати без умов.
- доказів сплати судового збору в розмірі 1536,80 грн.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України,
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Г.В. Чернова