Рішення № 86848470, 10.01.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2020
Номер справи
200/13435/19-а
Номер документу
86848470
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 січня 2020 р. Справа№200/13435/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити певні дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною відмови у призначенні пенсії по втраті годувальника, зобов`язання призначити пенсію по втраті годувальника з дня звернення.

В обґрунтування протиправності відмови у переведенні в призначенні пенсії по втраті годувальника позивач зазначила надання нею всіх необхідних документів. Згідно викладеного в позові позивач зареєстрована у м. Макіївка Донецької області, де мешкала з померлим чоловіком, останнім часом чоловік хворів та не міг самостійно рухатися та обслуговувати себе, весь час позивач за ним доглядала. Після смерті чоловіка позивач звернулася до Покровського міськрайонного суду Донецької області із заявою про встановлення факту смерті та, в подальшому, на підставі рішення суду отримала свідоцтво про смерть чоловіка. Посилаючись на наведене позивач наполягала на наявності підстав для призначення їй пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника.

Відповідач проти задоволення заявлених позивачем вимог заперечував, підстави незгоди визначив в наданому до суду відзиві. За змістом відзиву пунктом 2.11 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 передбачено, що за документ що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї приймаються довідки або інші документи про склад сім`ї, видані відповідно до вимог чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, або документ про реєстрацію місця проживання за однією адресою разом із годувальником. У разі неможливості надання цих документів, факт перебування на утриманні встановлюється в судовому порядку. Позивач разом із померлим проживала у м. Макіївка Донецької області, на території якого органи державної влади України не здійснюють своїх повноважень, позивачем будь-яких документів, які б свідчили про її перебування на утриманні померлого годувальника та проживання з ним на день смерті за однією адресою до заяви не надано.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.12.2019 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін. Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання. Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , згідно паспорту серії НОМЕР_2 позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач є внутрішньо-переміщеною особою, фактичним місцем поживання у довідці про взяття на облік від 13.03.2017 визначено АДРЕСА_2 .

Як вбачається зі свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , копія якого наявна в матеріалах справи, 05.08.1965 між позивачем та ОСОБА_2 1939 ІНФОРМАЦІЯ_1 .н., укладено шлюб, про що внесено запис до книги реєстрації актів громадянського стану за № 119, місце реєстрації шлюбу м. Макіївка.

Рішенням Красноармійського міськрайонного суду Донецької області у справі 235/4994/19 від 19.07.2019, що набрало законної сили 20.08.2019, встановлено факт смерті ОСОБА_2 , 1939 ІНФОРМАЦІЯ_1 народження, 25.06.2019.

28.08.2019 позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила призначити їй пенсію по втраті годувальника. Відповідно до копії заяви, що наявна в матеріалах справи, до заяви позивачем додано копії наступних документів: паспорту ВК 484814 від 27.03.2008, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 1427 -37378 від 17.07.2019, свідоцтва про шлюб № 082149 від 05.08.1996 та свідоцтва про смерть НОМЕР_4 від 23.07.2019.

Рішенням відповідача від 05.09.2019 позивачу відмовлено у призначенні пенсії по втраті годувальника через відсутність документу, який би засвідчував факт перебування на утриманні померлого годувальника - довідки з місця проживання (реєстрації) ОСОБА_1 разом із годувальником за однією адресою на день смерті

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Відповідно достатті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Загальні умови призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника визначені в статті 36 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", відповідно до якої пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності. При цьому згідно з п. 2 ч. 2 статті 36 Закону № 1058-IV непрацездатними членами сім`ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до ч. 3 статті 36 Закону № 1058-IV до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону № 1058-IV пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається на одного непрацездатного члена сім`ї в розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.

Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Пунктом 2.3 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу. Також надаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків; 2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія; 3) довідка про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності); 4) свідоцтво про смерть годувальника; 5) документи про вік померлого годувальника сім`ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим; 6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання; 7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років; 8) документи про місце проживання (реєстрації); 9) документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника; 10) експертний висновок про встановлення причинного зв`язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв`язку з втратою годувальника).

До заяви про призначення пенсії членам сім`ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.

Пунктом 2.11 наведеного порядку визначено, що за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім`ї, приймаються довідки або інші документи про склад сім`ї, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, або документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), виданий згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.

Згідно пункту 4.2 Порядку 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Пунктом 4.3. Порядку передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Пунктом 4.7 Порядку передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

Спір, що виник між сторонами пов`язаний із вирішенням питання правомірністю відмови у призначенні позивачу пенсії по втраті годувальника з підстав ненадання позивачем довідки з місця проживання разом із годувальником за однією адресою по день його смерті.

Виходячи зі змісту пункту 2.11 Порядку 22-1, яким визначено документи, що можуть підтверджувати факт перебування на утримання померлого годувальника, такими є або документи про склад сім`ї, що видані за місцем реєстрації, або документи щодо реєстрації особи із померлим годувальником за однією адресою.

Тобто, довідка з місця реєстрації про проживання разом із померлим не є єдиним документом, на підставі якого можна встановити перебування особи на утриманні померлого.

Позивачем до позову додані, окрім іншого, рішення Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 19.07.2019, яким встановлено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 уродженця м. Красноармійська, який був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , довідка без номеру та дати асоціації «Холодна балка» про кількість прописаних в квартирі, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи – ОСОБА_2 .

Відповідно до цих документів, реєстрацією померлого годувальника ОСОБА_2 визначено: АДРЕСА_1 , що відповідає реєстрації позивача зазначеній в паспорті серії НОМЕР_2 від 27.03.2008. Відповідно до наданих позивачем довідок про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи місце реєстрації та фактичне місце перебування ( АДРЕСА_2 ) позивача та померлого годувальника також співпадають.

Водночас, в матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про надання позивачем зазначених документів, що можуть підтвердити факт перебування позивача на утриманні померлого годувальника (рішення Красноармійського міськрайонного суду від 19.07.2019, довідка про взяття на облік внутрішньо-переміщеної особи ОСОБА_3 та довідка асоціації «Холодна балка») до заяви про призначення пенсії по втраті годувальника.

При вирішенні питання щодо правомірності рішення відповідача про відмову у призначенні позивачу пенсії з підстав відсутності документів суд виходить з наступного.

Положеннями ч. 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та п. 4.2. Порядку 22-1 передбачено право органу пенсійного фонду витребувати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

В заяві позивача про призначення пенсії, наданої відповідачем до відзиву, зазначено про недостатність документів для призначення пенсії: довідки про склад сімї померлого годувальника та документів, що засвідчують родинні зв`язки та рішення комісії, втім будь-які докази стосовно ознайомлення позивача із необхідністю надати зазначені документи в матеріалах спарив відсутні.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи встановлені судом обставини під час розгляду справи суд дійшов висновку, що рішення відповідача про відмову позивача в призначенні пенсії по втраті годувальник внаслідок неповідомлення позивача про необхідність надання додаткових документів для призначення пенсії свідчить про його невідповідність вимогам ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, через що підлягає скасуванню.

Що стосується вимог позивача про зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію по втраті годувальника, то, враховуючи відсутність в відповідача документів, що наявні в матеріалах судової справи, зазначені вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом зобов`язання повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії по втраті годувальника із врахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні.

Отже, заявлені позивачем вимоги підлягають задоволенню частково.

Згідно частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Частиною 8 статті 139 цього Кодексу передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти на відповідача витрати, пов`язані із розглядом цієї справи. Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 768,40 грн., який з урахуванням наведеного вище підлягає присудженню їй з відповідача.

З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846 та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_3 ) до Покровського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області (85300, м. Покровськ, вул. Центральна, буд. 154, ЄДРПОУ 37869345) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову у призначенні пенсії по втраті годувальника б/н від 05.09.2019.

Зобов`язати Покровське об`єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії по втраті годувальника від 28.08.2019 повторно із врахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Покровського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду

Суддя А.С. Михайлик