Ухвала суду № 86827217, 09.01.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.01.2020
Номер справи
640/25813/19
Номер документу
86827217
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

09 січня 2020 року м. Київ № 640/25813/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши без повідомлення учасників справи заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіаційна компанія «Авіа-Союз» про забезпечення їх позову до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови,

установив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіаційна компанія «Авіа-Союз» з позовом до Державної авіаційної служби України про:

- визнання протиправною та скасування постанови Державної авіаційної служби України від 02 грудня 2019 року №000449 серії АБ про накладення штрафу за правопорушення в галузі цивільної авіації.

Позивачем до суду також подано заяву про забезпечення позову, в якій представник позивача просить:

- заборонити Державній авіаційній службі України до набрання судовим рішенням у справі законної сили, вчиняти дії спрямовані на стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіаційна компанія «Авіа-Союз штрафу за постановою Державної авіаційної служби України №000449 від 02.12.2019 року серія АБ про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації;

- зупинити стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіаційна компанія «Авіа-Союз» штрафу за постановою Державної авіаційної служби України №000449 від 02.12.2019 року серія АБ про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації.

Заява про забезпечення позову мотивована тим, що оскаржувана постанова є виконавчим документом та може бути пред`явлена до примусового виконання вже в день подання позову та цієї заяви; подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову; у випадку задоволення позову, повернення стягнутих коштів з державного бюджету є значним за тривалістю у часі процесом, а сума коштів є значною за розміром для позивача та буде виведена з його господарського обігу.

Окрім того, представником позивача вказано на очевидні ознаки протиправності оскаржуваного рішення, адже: позивачем складено та подано квартальний звіт про стан авіаційної безпеки; відповідач протиправно визначив розмір фінансових санкцій та застосував їх до позивача у завищеному розмірі; відповідач застосував до позивача санкції за правопорушення, яке позивач не вчиняв і стосовно якого не складався протокол про правопорушення в галузі цивільної авіації.

Суд, розглянувши подану заяву зазначає наступне.

Відповідно до вимог частини першої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи може вжити визначені цією статтею заходи забезпечення адміністративного позову.

Підставою для вжиття заходів забезпечення позову можуть стати такі обставини:

- невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивачем за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

- очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Ці підстави є оціночними, тому містять небезпеку для застосування заходів забезпечення позову всупереч цілям цієї статті при формальному дотриманні її вимог. Необґрунтоване вжиття таких заходів може привести до правових ускладнень, значно більших, ніж ті, яким вдалося б запобігти, тому суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

Відповідно до частини другої статті 151 КАС України заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Отже, при вирішенні питання про забезпечення позову суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням такого: розумності та обґрунтованості вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв`язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Так, у заяві про забезпечення позову представник позивача стверджує про можливе пред`явлення оскаржуваної постанови до примусового виконання, однак не надає доказів відкриття виконавчого провадження на підставі оскаржуваної постанови або доказів, які б свідчили про пред`явлення виконавчого документа до виконання.

Більше того, в Автоматизованій системі виконавчого провадження відсутні виконавчі провадження, боржником в яких є Товариство з обмеженою відповідальністю «Авіаційна компанія «Авіа-Союз».

Таким чином, наведені позивачем обґрунтування на даний час є лише припущеннями про можливе порушення його прав чи інтересів у майбутньому, однак не свідчать про існування обставин, за яких можливо істотне ускладнення чи унеможливлення виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Щодо доводів на обґрунтування задоволення заяви про забезпечення позову з підстави очевидності ознак протиправності рішення суб`єкта владних повноважень слід зазначити таке.

Вирішуючи заяву, суд повинен проаналізувати та оцінити ці доводи заявника щодо очевидності ознак протиправності рішення та порушення прав позивача, при цьому, попри те, що такі ознаки не мають окреслених меж, йдеться насамперед про їх якість: вони повинні свідчити про протиправність оскаржуваного рішення поза обґрунтованим сумнівом.

Суд, який застосовує заходи забезпечення позову з підстав очевидності ознак протиправності оскарженого рішення, на основі наявних у справі доказів повинен бути переконаний, що рішення явно суперечить вимогам закону за критеріями, передбаченими частиною другою статті 2 КАС, порушує права, свободи або інтереси позивача і вжиття заходів забезпечення позову є способом запобігання істотним та реальним негативним наслідкам цього порушення.

Твердження про очевидність порушення до розгляду справи по суті є висновком, який свідчить про правову позицію суду наперед. Тому застосування заходів забезпечення позову з цієї підстави допускається у виключних випадках.

Безумовно, рішення чи дії суб`єктів владних повноважень справляють певний вплив на суб`єктів господарювання. Такі рішення можуть завдавати шкоди і мати наслідки, які позивач оцінює негативно. Проте суд звертає увагу, що відповідно до статті 150 КАС зазначені обставини, навіть у разі їх доведення, не є підставами для застосування заходів забезпечення позову в адміністративній справі.

Такий правовий висновок міститься у постановах Верховного Суду від 10 квітня 2019 року (справа №826/16509/18) та від 26 грудня 2019 року (справа №640/13245/19).

Водночас суд вважає, що вказані обставини не дають підстав для переконання в тому, що рішення явно суперечить вимогам закону за критеріями, передбаченими частиною другою статті 2 КАС, порушує права, свободи або інтереси позивача і вжиття заходів забезпечення позову є способом запобігання істотним та реальним негативним наслідкам цього порушення.

З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про забезпечення позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 150-154, 248, 256 КАС України,

ухвалив:

В задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Авіаційна компанія «Авіа-Союз» про забезпечення їх позову до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови, - відмовити повністю.

Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 295-297 КАС України.

Згідно з підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя О.М. Чудак