Рішення № 86827194, 09.01.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.01.2020
Номер справи
826/13531/18
Номер документу
86827194
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 січня 2020 року м. Київ № 826/13531/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Чудак О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

установив:

22 серпня 2018 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУПФУ в м. Києві) в якому просив:

- визнати дії ГУПФУ в м. Києві щодо відмови включити до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премію відповідно до підпункту 2 пункту 25 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року №1294 (далі - Постанова №1294), грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до довідки, виданої військовою частиною А2070 від 02 червня 2015 року №Ф/546, довідки, виданої фінансовим управління Генерального штабу Збройних Сил України від 18 травня 2015 року №305/225, довідки військової частини А2070 від 01 березня 2017 року №Ф/62, довідки фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 03 січня 2017 року №305/3, довідки військової частини А2070 від 03 липня 2017 року №Ф/752 та довідки фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 09 червня 2017 року №305/417, - протиправними;

- зобов`язати ГУПФУ в м. Києві включити до складу грошового забезпечення, з якого обчислено пенсію станом на серпень 2018 року такі складові: надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці; премія відповідно до Постанови №1294 відповідно до довідки, виданої військовою частиною А2070 від 02 червня 2015 року №Ф/546 та довідки, виданої фінансовим управління Генерального штабу Збройних Сил України від 18 травня 2015 року №305/225; грошову допомогу на оздоровлення; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань; щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до довідки військової частини А2070 від 01 березня 2017 року №Ф/262, довідки фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 03 січня 2017 року №305/3, довідки військової частини А2070 від 03 липня 2017 року №Ф/752 та довідки фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 09 червня 2017 року №305/417 та провести у зв`язку з цим перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року і здійснити відповідні виплати.

В обґрунтування заявлених вимог представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, яка призначена та обчислена відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ, який в редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин має назву - Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб») та постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членів їхніх сімей» від 17 липня 1992 року №393 (далі - Постанова №393). При призначенні пенсії до складу грошового забезпечення, з якого проводилось нарахування пенсії, були включені додаткові види грошового забезпечення та премію, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань; надбавка за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці; премія відповідно до підпункту 2 пункту 25 Постанови №1294. Такі додаткові види грошового забезпечення включені на підставі довідки військової частини А2070 від 02 червня 2015 року та довідки фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 18 травня 2015 року №305/225.

Постановою Шевченківського районного суду міста Києва від 27 листопада 2017 року у справі №761/33581/17 до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсії також включено грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до довідки військової частини А2070 від 01 березня 2017 року №Ф/262, довідки фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 03 січня 2017 року №305/3, довідки військової частини А2070 від 03 липня 2017 року №Ф/752 та довідки фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 09 червня 2017 року №305/417.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова №103) йому перераховано пенсію з 01 січня 2018 року з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30 серпня 2017 року №704 (далі - Постанова №704), а саме, окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. Проте при такому перерахунку виключено надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премію відповідно до підпункту 2 пункту 25 Постанови №1294, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, щомісячну додаткову грошову винагороду.

Також, представник зазначив, що 21 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ в м. Києві із заявою про включення до складу грошового забезпечення зазначених вище складових. Проте у липні 2018 року він отримав лист, у якому відповідач зазначив, що перерахунок пенсії проведено відповідно до Постанови №103, при цьому не зазначив підстав виключення складових.

З такою відмовою позивач не погоджується, оскільки вважає, що відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсія обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи, серед іншого, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 Постанови №393 пенсії обчислюються також з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правових захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ) відповідно до частини другої статті 9 якого до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові види грошового забезпечення. Згідно із пунктом 1 Постанови №1294 грошове забезпечення військовослужбовців складається, серед іншого, з одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 серпня 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

09 жовтня 2018 року відділом документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярією) Окружного адміністративного суду міста Києва зареєстрований відзив на позовну заяву.

У відзиві позиція суб`єкта владних повноважень формується на тому, що відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу. Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначеної пенсії проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розмірів хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до пункту 7 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Постановою №704 встановлено додаткове грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу: курсантська посадова надбавка; надбавка за кваліфікацію; надбавка за кваліфікаційну категорію військовослужбовцям медичного і фармацевтичного складу; надбавка за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил. Інших видів надбавок даною постановою не передбачено.

Відповідно до пункту 1 Постанови №103 перерахунок пенсії, призначеної згідно із Законом №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року проводиться з урахуванням окладу за посаду, військового (спеціального) звання, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби. До повноважень пенсійного управління не входить обов`язок визначення права особи на той чи інший вид грошового забезпечення. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту отримання повідомлення про перерахунок пенсії складають списки за формою та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Довідки видаються органом, з якого особи звільнені із служби.

Отже, вимога ОСОБА_1 про включення до складових при обчисленні пенсії надбавки за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, є безпідставною. Постанова №1294 втратила чинність на підставі Постанови №103. Грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не носять постійний характер, а вплачуються раз на рік, а тому також не включаються до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія. Отже, позивач просить включити виплати, які носять одноразовий характер та не є частиною щомісячного грошового забезпечення.

18 жовтня 2018 року відділом документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярією) Окружного адміністративного суду міста Києва зареєстрована відповідь на відзив.

Подана відповідь мотивована тим, що відповідно до частини третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Станом на момент перерахунку пенсії у 2018 році змін, які б стосувалися виключень із складу грошового забезпечення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), прийнято не було.

Відповідно до Постанови №103 відбулось підвищення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, у зв`язку з чим у ОСОБА_1 виникло право на перерахунок пенсії. До перерахунку пенсії до складу грошового забезпечення входили надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премія відповідно до Постанови №1294, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, щомісячна додаткова грошова винагорода, які слід врахувати при здійсненні перерахунку, що відповідачем виконано не було.

Суд, оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує пенсію за вислугою років та є інвалідом 3 групи (інвалід армії).

21 червня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ в м. Києві із заявою про включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія на даний час (липень 2018 року), такі складові:

- надбавку за виконання особливо важливих завдань;

- надбавку за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці;

- премію відповідно до Постанови №1294 відповідно до довідки, виданої військовою частиною А2070 від 02 червня 2015 року №Ф/546 та довідки, виданої фінансовим управління Генерального штабу Збройних Сил України від 18 травня 2015 року №305/225;

- грошову допомогу на оздоровлення;

- матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань;

- щомісячну додаткову грошову винагороду відповідно до довідки військової частини А2070 від 01 березня 2017 року №Ф/262, довідки фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 03 січня 2017 року №305/3, довідки військової частини А2070 від 03 липня 2017 року №Ф/752 та довідки фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 09 червня 2017 року №305/417 та провести у зв`язку з цим перерахунок пенсії з 01 січня 2018 року і здійснити відповідні виплати.

05 липня 2018 року ГУПФУ в м. Києві надало ОСОБА_1 відповідь-лист №33744/02/С-2993, у якому зазначило, що на підставі довідки уповноваженого органу управління здійснило відповідно до Постанови №103 перерахунок пенсії з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Інших складових перерахунку ні Закон №2662-ХІІ, ні Постанова №103 не містять.

Відповідно до довідки військової частини А2070 від 02 червня 2015 року №Ф/546 про суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, що враховуються під час обчислення пенсії, додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 складаються із: надбавки за виконання особливо важливих завдань (підпункт 1 пункту 5 Постанови №1294); надбавки за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці; премії.

Відповідно до довідки фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 18 травня 2015 року №305/225 додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які враховуються під час обчислення пенсії ОСОБА_1 складаються із посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років, надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премії.

Відповідно до довідки військової частини А2070 від 01 березня 2017 року №Ф/262 отримані одноразові види грошового забезпечення ОСОБА_1 складаються з: індексації; збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з нарахованої суми індексації; нарахованої грошової допомоги на оздоровлення; збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з нарахованої суми грошової допомоги на оздоровлення; нарахованої матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з нарахованої суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Також ОСОБА_1 надав довідку Фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 03 січня 2017 року №305/3 щодо нарахування та виплати одноразових видів грошового забезпечення за період з 06 грудня 2014 року по 07 червня 2015 року, довідку військової частини А2070 від 03 липня 2017 року №Ф/752 про нарахування щомісячної додаткової грошової винагороди у грошовому та відсотковому еквіваленті за період з червня 2013 року по грудень 2014 року, довідку фінансового управління Генерального штабу Збройних Сил України від 09 червня 2017 року №305/417 про фактичне нараховане (виплачене) грошове забезпечення за період з 06 грудня 2014 року по 07 червня 2015 року з відображенням щомісячної додаткової грошової винагороди та інших виплат відповідно до запиту на отримання публічної інформації від 06 червня 2017 року №34 (з).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон №2262-ХІІ.

Стаття 51 зазначеного Закону (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім`ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини третьої - четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (в редакції на момент перерахунку пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 7 Постанови №393 (в редакції від 24 лютого 2018 року) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови №103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Порядком №45, який набрав чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою №103) пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Під час розгляду справи судом враховано, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45. Зобов`язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Суд зазначає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови №103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, передбачений у Порядку №45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови №103.

Порядок №45 в редакції до внесення змін Постановою №103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку №45.

Отже, ГУПФУ в м. Києві відповідно до пункту 9 Порядку №45 має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Відповідно до Порядку №45 ГУПФУ в м. Києві здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від відповідного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку №45.

В матеріалах справи відсутні докази наявності надходження до ГУПФУ в м. Києві довідки про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням наступних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, яка передбачає допуск до державної таємниці, премії, грошові допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної додаткової грошову винагороди).

При цьому, суд звертає увагу на те, що в постанові від 6 лютого 2019 року у справі №522/2738/17 Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові від 10 березня 2015 року (справа №21-70а15) щодо наявності підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сформулювала критерії включення до нього саме тих складових, які передбачені Законом №2262-ХІІ, тому посилання позивача на постанову Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі №21-70а15 є необґрунтованим.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку №45 та Постанови №103.

У зв`язку з викладеним, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 , оскільки ГУПФУ в м. Києві діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону №2262-ХІІ, Постанови №103, Порядку №45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з Постановою №103).

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідач як суб`єкт владних повноважень покладений на нього обов`язок доказування правомірності своїх рішень з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виконав, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд доходить висновку про не обґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.

Вирішуючи питання про розподіл відповідно до пункту 5 частини першої статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України між сторонами судових витрат, суд виходить з того, що за обставин необґрунтованості заявлених ОСОБА_1 вимог, підстави для стягнення сплаченого ним судового збору з ГУ ПФУ відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 242-248, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного Управління пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання фізичної особи: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (місцезнаходження юридичної особи: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42098368).

Суддя О.М. Чудак