
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2020 р. м. Чернівці Справа № 824/1368/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення";
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вчинити дії щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".
І. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що 14.01.2019 року йому виповнилось 60 років та відповідно до статті 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення" останній має право на пенсію за віком.
Звертав увагу суду на те, що по досягненню пенсійного віку звернувся із заявою про призначення пенсії за віком до відповідача, однак за результатами розгляду заяви отримав відмову у призначенні пенсії за віком, у зв`язку із відсутністю страхового стажу для призначення такої пенсії.
Звертаючись до суду також зазначив, що посадовими особами відповідача протиправно не зараховано до страхового стажу період його роботи в колгоспі "Малинівка" та ТОВ "Дащенівське", при цьому посилався на норми права, які врегульовують спірні правовідносини.
2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов в обґрунтування якого зазначив, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити, з огляду на наступне.
При опрацюванні наданих позивачем документів по обчисленню страхового стажу для призначення пенсії за віком, посадовими особами відповідача встановлено, що страховий стаж останнього складає 14 років 2 місяці 16 днів. При цьому, позивачу при розрахунку страхового стажу враховано період роботи в ТОВ "Дащенівське" та СВК "Малинівка, що підтверджують матеріали справи. Відтак вважає, що у позивача відсутній необхідний страховий стаж для призначення пенсії за віком.
Окрім іншого вказав, що позивачем заява встановленого зразка про призначення пенсії за віком до органу Пенсійного фонду не подавалась (до подання даного адміністративного позову), рішення про відмову у призначенні пенсії за віком не приймалося, відтак і відсутні підстави для задоволення адміністративного позову.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.
1. Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
ІІІ. ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (код РНОКПП: НОМЕР_1 ), проживає: с. Малинівка, Новоселицького району , Чернівецької
області. 2 . 18.10.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Новоселицького відділу обслуговування громадян (Сервісного центру) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ у Чернівецькій області із заявою про проведення розрахунку страхового стажу та визначення права на пенсію відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". (а.с.21)
3. Згідно протоколу Головного управління від 19.10.2018 року № 18108 позивачеві здійснено розрахунок страхового стажу для визначення права на пенсію за віком відповідно до ст. 26 Закону України № 1058-ІV, про що повідомлено ОСОБА_1 у спосіб, вказаний ним у заяві (в телефонному режимі). (а.с.22)
4. Судом встановлено, що 16.10.2019 ОСОБА_1 звернувся до Новоселицького відділу обслуговування громадян із заявою про надання довідки про наявний трудовий стаж.
5. 22.10.2019 року позивачеві надано письмове роз`яснення (лист Головного управління за № 29658/02-06) в порядку Закону України "Про звернення громадян" про наявний трудовий стаж та про відсутність права за наявними документами на призначення пенсії за віком, у зв`язку із відсутністю необхідного страхового стажу. (а.с. 8-9)
6. Відповідно до копій трудової книжки колгоспника (УКР №1172034) ОСОБА_1 встановлено, що в період з 1976 року по 2001 рік позивач працював на різних посадах СВК "Малинівка" та ТОВ "Дащенківське". (а.с.10-15)
7. Згідно довідки Чернівецької обласної організації ТСО України (ГО "ТСО України") від 18.10.2019 року № 110 вбачається, що останньому присвоєна кваліфікація по програмі підготовки водіїв категорії "С" в учбовій групі № 21 з 07.03.1977 року по 15.06.1977 рік. (а.с.15)
8. Відповідно до архівної довідки комунальної установи "Новоселицького районного трудового архіву " від 08.05.2018 року № 1/360 вбачається, що у документах архівного фонду колективного господарства "Дружби народів", СВК "Малинівка" є відомості про те, що позивач працював в період з 1976 року по 1988 рік у вище згаданих господарствах. (а.с.23)
9. Згідно архівної довідки комунальної установи "Варвинський районний трудовий архів" Варвинської районної ради Чернігівської області № 30.05.2018 № 07-01/170 встановлено, що в документах архівного фонду № 19 ТОВ "Дащенківське" с. Дащенки Варвинського району в книгах обліку розрахунків по оплаті праці членам колгоспу "Комінтерн" та працівникам КПСП "Дащенківське" і ТОВ "Дащінківське" виявлені наступні відомості щодо вихододнів ОСОБА_1 за період 1988 року по 2000 рік, зокрема: 1988 рік та 1989 рік відомостей не виявлено; жовтень 1990 року 24 дні та листопад 1990 року 5 днів; липень 1991 року 52 дні, жовтень 1991 року 18 днів, листопад 1991 року 10 днів; квітень 1992 року 9 днів, травень 1992 року 1 день; 1993 та 1994 роки відомості відсутні; березень 1995 року 8 днів та квітень 1995 рік 6 днів; 1996 рік відомості не зазначені. (а.с.23, зворотна сторона аркуша)
10. Крім того, в матеріалах справи наявні архівні довідки комунальної установи "Варвинський районний трудовий архів" Варвинської районної ради Чернігівської області та комунальної установи "Новоселицького районного трудового архіву " про заробітну плату за період 1982 - 1986 років та з 1988 по 2000 роки. (а.с. 24, 25)
ІV. ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.
1. Згідно із преамбулою Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
Згідно із абзацом 1 частини 1 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною 2 статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.
Згідно із частиною 2 статті 20 Закону №1058-IV обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Як передбачено приписами статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.
За нормами статті 26 Закону України № 1058-ІV починаючи з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 26 років.
У разі відсутності вказаного страхового стажу, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності, зокрема, страхового стажу з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - від 19 до 29 років.
У разі відсутності, страхового стажу, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 65 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - від 15 до 21 року.
Як вже зазначено вище, згідно до статті 24 Закону України № 1058-ІУ страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж починаючи з 01.01.2004 обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004).
Відповідно до пп.2 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058-ІV, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (із змінами та доповненнями), для призначення пенсії надаються документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637).
Згідно п. 1 та п.3 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи (служби, навчання), а також архівними документами.
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
2. В ході розгляду справи судом встановлено, що згідно документів по обчисленню страхового стажу для призначення пенсії за віком, які наявні в матеріалах справи, зокрема: копії трудової книжки, військового квитка, архівної довідки від 30.05.2018 № 07-01/170, архівної довідки від 30.05.2018 № 07-01/171, архівної довідки від 13.07.2018 № 1/360, архівної довідки від 17.07.2018 № 1/361 - страховий стаж ОСОБА_1 складає 14 років 2 місяці 16 днів, при необхідному для призначення пенсії за віком - 26 років відповідно до вимог ст. 26 Закону України № 1058-ІV, що також зазначено в протоколі від 19.10.2018 № 18108.
3. Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд вважає, що доводи позивача з приводу неврахування при розрахунку страхового стажу довідок ТОВ "Дащенівське" та СВК "Малинівка є безпідставними, оскільки вказані періоди роботи на зазначених підприємствах Пенсійним органом враховані до страхового стажу останнього, про що свідчать матеріали справи. (а.с.22)
4. Поряд з іншим, слід також зазначити, що позивачем до органу пенсійного фонду заява встановленого зразка про призначення пенсії за віком не подавалася, а тому і рішення про відмову у призначенні пенсії останньому, відповідачем не приймалося.
Разом з тим, суд зауважує, що в ході розгляду справи позивачем (після звернення з позовною заявою до суду) подано до Новоселицького відділу обслуговування громадян заяву про призначення пенсії за віком відповідно до cт. 26 Закону України № 1058-ІV з необхідними документами. Крім того, позивачем подані додаткові документи для обчислення страхового стажу для призначення пенсії за віком, які при попередньому проведенні розрахунку стажу не подавалися.
5. Згідно частини 1 статті 45 Закону України 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Відповідно до частини 5 статті 45 Закону України 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Отже, враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними, а доводи викладені у позові - необґрунтовані, які по своїй суті не доведені в ході розгляду справи, оскільки позивачем заява встановленого зразка про призначення пенсії за віком до відповідача, до подання адміністративного позову до суду не подавалася, відповідно рішення про відмову у призначенні пенсії за віком не приймалося.
6. Проаналізувавши наведене вище, в контексті встановлених обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність протиправних дій/бездіяльності органу Пенсійного фонду у відношенні позивача.
7. Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
8. З`ясувавши фактичні обставини у справі, перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволенню не підлягають.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
1. З урахуванням вимог статті 139 КАС України, судом не вирішується питання про розподіл судових витрат, оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( с .Малинівка , Новоселицький район, Чернівецька область, 60322 код РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл. Центральна, 3, м. Чернівці, 58022 код ЄДРПОУ: 40329345).
Суддя О.В. Боднарюк