
Справа № 560/3662/19
РІШЕННЯ
іменем України
10 січня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області, в якій просить суд:
1. Винести рішення яким визнати рішення Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади від 04.10.2019 року протиправним та скасувати його.
2. Зобов`язати Полонську міську раду об`єднаної територіальної громади Хмельницької області надати позивачеві дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення позивачеві земельної ділянки площею 1,4119 га, кадастровий номер 6823686200:04:004:0499.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звертався до Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, із земель запасу в землі для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6823686200:04:004:0499, площею 1,4119 га, розташованої за межами населених пунктів Прислуцької сільської ради Полонського району Хмельницької області, з метою передачі у приватну власність. Рішенням Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області від 04.10.2019 №11 про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення, заява ОСОБА_1 перенесена на розгляд наступної чергової сесії для детального вивчення.
Позивач вважає рішення відповідача від 04.10.2019 №11 протиправним, оскільки порушено місячний строк, що визначений Земельним кодексом України розгляду його заяви, а тому звернувся з позовом до суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.11.2019 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Від відповідача 28.11.2019 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що рішення від 04.10.2019 №11 78-ї сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області є актом індивідуальної дії і стосується реалізації прав також інших осіб, зазначених у рішенні, а тому воно не може бути скасовано. Представник відповідача вказує, що прав позивача стосується лише пункт 5 вказаного рішення. Зазначає, що відповідачем не відмовлено позивачеві у задоволенні його заяви, а лише перенесено на розгляд наступної чергової сесії для детального вивчення.
Вважає, що Полонська міська рада об`єднаної територіальної громади Хмельницької області діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України. Просить суд відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 в повному обсязі.
Від позивача 05.12.2019 надійшла відповідь на відзив у якій позивач вказує, що обставини, викладені представником відповідача у відзиві на позовну заяву, не спростовують тверджень, що викладені в позовній заяві, просить позов задовольнити в повному обсязі.
Суд встановив наступні обставини справи.
Позивач 09.07.2019 звертався до Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області з заявою про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, із земель запасу в землі для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6823686200:04:004:0499, площею 1,4119 га, розташованої за межами населених пунктів Прислуцької сільської ради Полонського району Хмельницької області, з метою передачі у приватну власність.
Листом Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області від 12.07.2019 №2296/1 позивача повідомлено, що його заява винесена на розгляд чергової 78-ї сесії І скликання Полонської міської ради ОТГ, яка відбудеться 04.10.2019.
Пунктом 5 рішення 78-ї сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області від 04.10.2019 №11 про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення, заява ОСОБА_1 перенесена на розгляд наступної чергової сесії для детального вивчення.
Не погоджуючись із вказаним рішенням позивач звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Правовідносини у сфері забезпечення права громадян на землю врегульовано Земельним кодексом України.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Згідно з п. "б" ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Отже, чинним законодавством визначено строк розгляду заяви та вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного суду від 20.09.2018 по справі №804/5597/15 та від 23.11.2018 по справі №П/811/601/18.
Пунктом 5 рішення 78-ї сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області від 04.10.2019 №11 про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення, заява ОСОБА_1 перенесена на розгляд наступної чергової сесії для детального вивчення, тобто в даному випадку відповідачем порушено місячний строк розгляду заяви позивача, що визначений ст. 118 ЗК України.
Отже, п. 5 вищевказаного рішення, яким заяву позивача перенесено на розгляд наступної чергової сесії, є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Щодо вимог позивача в частині зобов`язання відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
Водночас, судом не встановлено, що для прийняття рішення виконано всі умови, визначені законом, а саме, що уповноваженим органом здійснено перевірку відповідності місця розташування бажаних замовниками об`єктів вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З урахуванням викладеного, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є саме зобов`язання відповідача повторно розглянути питання щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із прийняттям відповідного рішення. Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22 грудня 2018 року по справі №804/1469/17 та від 29.01.2019 по справі №824/332/17-а.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При поданні позовної заяви позивачем сплачено 768,40 грн судового збору. У зв`язку з частковим задоволенням позовних вимог, на користь позивача необхідно присудити 384,20 грн судових витрат.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати п. 5 рішення Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області від 04.10.2019 №11 про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною цільового призначення, яким заяву ОСОБА_1 перенесено на розгляд наступної чергової сесії для детального вивчення.
Зобов`язати Полонську міську раду об`єднаної територіальної громади Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.07.2019 року та прийняти рішення щодо надання дозволу або відмовлення в надані дозволу на розроблення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки зі зміною цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, із земель запасу в землі для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 6823686200:04:004:0499, площею 1,4119 га, розташованої за межами населених пунктів Прислуцької сільської ради Полонського району Хмельницької області, з метою передачі у приватну власність.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь позивача - ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади Хмельницької області судовий збір в сумі 384 (триста вісімдесят чотири гривні) 20 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Полонська міська рада об`єднаної територіальної громади Хмельницької області (вул. Лесі Українки, 113, м. Полонне, Полонський район, Хмельницька область, 30500 , код ЄДРПОУ - 40220859)
Головуючий суддя О.О. Михайлов