Рішення № 86826927, 10.01.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.01.2020
Номер справи
520/13283/19
Номер документу
86826927
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

10 січня 2020 р. № 520/13283/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:

визнати відмову Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова у призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до вимог пункту 4 ч.1 ст.115, п.3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" протиправною;

рішення Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 24.11.2017р. протокол №34 - скасувати;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити призначення з 21.11.2017 року дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 ч.1 ст.115, п.3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в редакції, чинній на дату звернення за пенсією.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем безпідставно відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно з абзацем 6 пункту 3 розділу 15 « Прикінцеві положення» Закону України « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки він має статус учасника бойових дій, як передумови призначення пенсії.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.12.2019 у справі відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку, визначеному ст.263 КАС України.

24.12.2019 відповідачем по справі подано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено, що при винесенні оскаржуваного рішення управління діяло у відповідності до вимог чинного законодавства у межах наданих повноважень, подані позивачем документи не відповідали вимогам пп.5 п.2.1 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

Позивач проходив службу у військовій частині 2072, особовий склад якої приймав участь в бойових діях на території республіки Афганістан, має пільги як ветеран війни учасник бойових дій серія АБ № 420365 (а.с.10,12)

Позивач звернувся до Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м.Харкова з заявою про призначення пенсії в порядку, визначеному абзацем 6 пункту 3 розділу XV « Прикінцеві положення» Закону України « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

До вказаної заяви надані посвідчення учасника бойових дій, довідка Жовтневого ОРВК від 16.02.2016 № 53 про участь в бойових діях, у якій період участі в бойових діях зазначений як « 0 років, 0 місяців, 0 днів» .

На підставі наданих документів відповідачем прийнято рішення від 24.11.2017 № 34, яким позивачу відмовлено у призначення пенсії за віком згідно з абзацем 6 пунктом 3 розділу XV « Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Підставою відмови стало недотримання вимог пп.5 п.2.1 р.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління ПФ України від 25.11.2005 № 22-1.

02.09.2019 позивачем на вказане рішення подана скарга до ГУПФУ в Харківській області, за результатами розгляду якої листом від 01.10.2019 № 4384/02.21-20 позивачу повідомлено про відсутність підстав для задоволення скарги та відповідно призначення пенсії в порядку, визначеному абзацем 6 пунктом 3 розділу XV « Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Вирішуючи спір, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, які брали участь у бойових діях - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Частиною 4 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно зі статтями 4, 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Пунктом 2 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаю військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

Постановою Кабінету Міністрів України "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" №63 від 08.02.1994 року затверджено Перелік держав і періодів бойових дій на їх території, відповідно до якого бойові дії в Афганістані, під час яких йому надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та осіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, військовослужбовців Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, проходили в період з квітня 1978 року по грудень 1989 року.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, установлені раніше законодавством України і законодавством колишнього СРСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни.

Згідно з пунктом "в" частини 3 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи, який дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба та перебування в партизанських загонах і з`єднаннях, служба в органах державної безпеки та органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби.

Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Згідно з пунктом 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393, участь у бойових діях у воєнний час зараховується до вислуги років із розрахунку один місяць служби за три місяці.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі - Порядок №637).

Відповідно до пункту 6 Порядку №637 для підтвердження військової служби, служби цивільного захисту, служби в органах державної безпеки, розвідувальних органах, Держспецзв`язку приймаються: військові квитки; довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Держспецзв`язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС; довідки архівних і військово-лікувальних установ.

Військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов`язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони. (додаток №2).

Згідно з додатком №2 у довідці про проходження військової служби в складі діючої армії в період бойових дій під час виконання інтернаціонального обов`язку повинно бути зазначено загальну кількість років, місяців і днів такої служби. Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Відповідно до абзацу 3 підпункту 5 пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій, довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення, а для осіб, яким встановлено статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", також документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій, визначені Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 №413 (при призначенні пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).

Судом установлено, що статус учасника бойових дій підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 11.12.1996 року Жовтневим РВК (а.с. 10)

Згідно з пунктом 5 Інструкції про порядок видачі посвідчень, нагрудних знаків ветеранів війни та листів талонів на право одержання проїзних квитків безплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості ветеранам війни-військовослужбовцям, які проходять військову службу у Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністра оборони України від 31.03.1996 року №87, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 19.04.1996 року за №193/1218 (чинною на час видачі позивачу посвідчення ветерана війни - учасника бойових дій), особам, визнаним учасниками бойових дій (пункти 2, 4, 11, 13, 14, 15 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), посвідчення видаються на підставі раніше виданих посвідчень, довідок, виданих органами Міноборони, МВС, СБ, МЗС.

Факт служби позивача у складі діючої армії в період бойових дій в Афганістані під час виконання інтернаціонального обов`язку відповідачем не заперечується, проте період такої служби у довідках військового комісаріату, архівній довідці не зазначений. (а.с.11-13).

Отже, єдиною підставою для відмови позивачу у призначенні дострокової пенсії було ненадання ним довідки військового комісаріату про періоди та місце участі в бойових діях.

Суд зазначає, що відсутність таких відомостей у військовому комісаріаті не може бути перешкодою у реалізації особою конституційного права на соціальний захист, зокрема, призначення дострокової пенсії, якщо особа доведе факти, що стосуються періоду та місця участі в бойових діях.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості й в інших випадках, передбачених законом (ст. 46 Основного Закону).

Суд зазначає про те, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням учасника бойових дій, який є основним документом, що засвідчує його статус, як особи, що має право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до абз. 6 п. розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», та відповідною архівною довідкою (а.с.12, 10).

В довідці ФСБ РФ від 28.12.2015 № 21/59/М-4494 зазначено, що позивачу направлена довідка про право на пільги - книга обліку висилки пільгових довідок військовослужбовцям військової частини 2072, які приймали участь в бойових діях на території Республіки Афганістан в 1979-1987 рр. чим підтверджується наявність пільг, встановлених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Вказані обставини підтверджують безпосередню участю позивача в бойових діях на території Республіки Афганістан.

Враховуючи викладене вище, суд не погоджується з висновком відповідача про те, що участь позивача у бойових діях є непідтвердженою, оскільки він спростовується посвідченням учасника бойових дій, який є основним документом, що засвідчує його статус, як особи, що має право на призначення дострокової пенсії за віком відповідно до абзацу 6 пункту розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Разом з тим, позивач в установленому Законом порядку визнаний учасником бойових дій і таке рішення ніким не скасовано.

На підставі цього, суд дійшов висновку, що вимоги позивача підлягають задоволенню в частині скасування рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 24.11.2017р. протокол № 34.

Що стосується вимоги позивача в частині визнання протиправною відмови відповідача в призначенні дострокової пенсії за віком , як учаснику бойових дій, на підставі абз. 3 п. 6 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд зазначає, що ці вимоги задоволенню не підлягають, оскільки така відмова оформлена відповідним рішенням суб`єкта владних і скасування цього рішення судом в повній мірі сприяє захисту прав та інтересів особи у цій справи.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити призначення з 21.11.2017 року дострокової пенсії за віком, як учаснику бойових дій відповідно до пункту 4 ч.1 ст.115, п.3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в редакції, чинній на дату звернення за пенсією, суд зазначає наступне.

Повноваження щодо вирішення питання про призначення позивачу дострокової пенсії за віком належать до дискреційних повноважень відповідача.

Суд зазначає, що підставами для винесення оскаржуваного рішення були питання невідповідності поданих документів положенням пп.5 п.2.1 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», тоді як наявність інших передумов для призначення пенсії відповідачем не вирішувалися, не були підставою для відмови у призначенні пенсії та не розглядались судом під час вирішення даного спору.

Суд, в свою чергу, не може перебирати на себе дискреційні повноваження цього органу в частині призначення пенсії позивачу. Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги не можуть бути задоволені у спосіб, обраний позивачем.

Одночасно, застосовуючи механізм належного захисту прав позивача та їх відновлення, користуючись повноваженнями, наданими частиною 2 статті 9, частиною 2 статті 245 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.11.2017 про призначення йому дострокової пенсії за віком відповідно до статті 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та за результатами розгляду прийняти відповідне рішення, з урахуванням встановлених даним рішенням обставин справи.

Частиною 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З огляду на викладене та встановлені обставини справи, які перевірені зібраними доказами у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд вказує, що відповідно до частини третьої статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати рішення комісії з розгляду спірних питань при призначенні (перерахунку) пенсій Шевченківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова від 24.11.2017р. протокол № 34.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення йому, як учаснику бойових дій, дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 ч.1 ст.115, п.3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 21.11.2017.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зоркіна Ю.В.