Рішення № 86826919, 09.01.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.01.2020
Номер справи
520/10420/19
Номер документу
86826919
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 січня 2020 р. № 520/10420/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Шевченківської селищної ради до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області про визнання протиправними та скасування постанови і припису, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач, Шевченківська селищна рада, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним позовом, в якому просив суд визнати протиправною та скасувати постанову відповідача від 18.09.2019 № 68/1020-7554 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в розмірі 72252,00 грн., а також визнати протиправним та скасувати припис від 04.09.2019 № 642-Пр про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та припис, винесені посадовими особами Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області відносно позивача з порушенням чинного законодавства та підлягають скасуванню. Позивач вважає, що оскаржувані постанова та приписи прийняті відповідачами без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення.

Ухвалою суду від 28.10.2019 року відкрито спрощене провадження по справі.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження направлена на адресу відповідача та отримана останнім особисто 04.11.2019, що підтверджуєтьсь повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач, Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області, своїм правом для надання наявних доказів з приводу обставин, викладених у адміністративному позові та відзову на позов, а також всіх письмових та електронних доказів не скористався.

З огляду на те, що згідно положень ст. 258 КАС України передбачено, що даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідач повідомлявся належним чином про наявність позову щодо стягнення з нього суми заборгованості.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

Згідно направлення № 642-н від 20.08.2019 року Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області у період з 21.08.2019 по 04.09.2019 була проведена позапланова перевірка об`єкту «Капітальний ремонт дороги по вул. Бубліченка в смт. Шевченкове Шевченківського району Харківської області» щодо дотримання замовником - Шевченківською селищною радою вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на підставі необхідності проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) від 14.08.2019 № ХК 061192280177.

За результатами перевірки Департаментом був складений акт № 642-А від 04.09.2019, у п. 1.7 якого вказано, що дані, зазначені в повідомленні недостовірні, а саме: на момент реєстрації повідомлення Департаментом 14.08.2019 року між Шевченківською селищною радою та ТОВ «Дортехстрой» (генеральним підрядником), були відсутні, договірні зобов`язання, оскільки договір підряду № 48 було укладено лише 16.08.2019.

Також судом встановлено, що відповідачем був винесений припис №642-Пр від 04.09.2019 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, згідно якого вищезазначене порушення необхідно усунути до 04.10.2019 року.

Відповідно до матеріалів справи, встановлено, що з викладеними в акті висновками Шевченківська селищна рада не погодилася, підписала акт із зауваженнями та надала свої заперечення до акту.

Також, на підставі вищевказаного акту, 04.09.2019 року головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу №2 Департаменту Холодним Михайлом Миколайовичем був складений протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, а саме: подання недостовірних даних про генпідрядника, відповідальність за яке передбачена п. 2 ч.2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

З фактом вчинення порушення селищна рада також не погодилась, про що зазначила в протоколі.

Під час розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності 18.09.2019 інспектор прийшов до висновку про вчинення Шевченківською селищною радою правопорушення. За результатами розгляду справи була винесена постанова №68/1020-7554 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у сумі 72 252,00 грн.

Позивач вважає рішення відповідача протиправними, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з таких підстав.

Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності визначає Закону України "Про архітектурну діяльність", ст. 10 якого встановлено, що для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об`єктів архітектури додержання суб`єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності, забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів визначає Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Згідно ч. 1 ст. 41 цього Закону державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку здіснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №698 від 19.08.2015 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюють органи державного архітектурно-будівельного контролю, визначені ст. 6 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", частиною 1 якої встановлено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Тобто, відповідач у справі є суб`єктом владних повноважень, який наділений владними повноваженнями, уповноважений здійснювати управління у сфері державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Згідно із частинами першою - третьою статті 36 Закону № 3038-VI право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), об`єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт. Виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється. Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті, не вимагається. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт, порядок його подання, форма повідомлення про зміну даних у поданому повідомленні визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як передбачено частиною восьмою статті 36 Закону № 3038-VI, замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні про початок виконання будівельних робіт, та за виконання будівельних робіт без повідомлення.

Механізм набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 (далі - Постанова №466).

Згідно з абз. 1, 4 п. 2 Постанови № 466 будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту; підготовчі роботи - роботи з підготовки земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки, вишукувальні роботи, роботи із спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, улаштування під`їзних шляхів, складування будівельних матеріалів, підведення тимчасових інженерних мереж, а також з винесення інженерних мереж та видалення зелених насаджень.

Абзацом 6 п. 2 Постанови № 466 визначено, що реєстрація - внесення даних до єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів (далі - реєстр).

Згідно з п. 5 Постанови №466 підготовчі роботи, визначені будівельними нормами, стандартами і правилами, можуть виконуватися замовником після набуття права на земельну ділянку відповідного цільового призначення та подання повідомлення про початок виконання підготовчих робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Виконання підготовчих робіт може здійснюватися на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - дозвіл).

Будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та:

подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта;

видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

Згідно з п. 8 Постанови №466 контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється відповідними органами державного архітектурно-будівельного контролю.

Пунктом 10 Постанови №466 визначено, що замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданому ним повідомленні, за виконання будівельних робіт без подання повідомлення та за порушення вимог, визначених цим Порядком, відповідно до Закону України Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п. 13 Постанови №466 повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 2-1 до цього Порядку подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронний кабінет до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об`єкта не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих або будівельних робіт.

Згідно з п. 14 Постанови №466 у разі зміни генерального підрядника чи підрядника (якщо підготовчі або будівельні роботи здійснюються без залучення субпідрядників), у разі зміни/присвоєння адреси об`єкта будівництва під час реалізації експериментального проекту з присвоєння адрес об`єктам будівництва та об`єктам нерухомого майна замовник (його уповноважена особа) повідомляє органу державного архітектурно-будівельного контролю про такі зміни письмово в паперовій або електронній формі через електронний кабінет.

Відповідно до п. 15 Постанови №466 у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання наведених у надісланому повідомленні недостовірних даних, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягає скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю.

Також відповідно до ч. 2 ст. 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, а також у разі скасування містобудівних умов та обмежень реєстрація такої декларації, право на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення, підлягають скасуванню відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування декларації чи права на початок виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово повідомляє замовника протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Зокрема, недостовірні дані - це інформація, яка не відповідає певним фактам та обставинам.

З матеріалів справи встановлено, що між Шевченківською селищною радою та ТОВ «Дортехстрой», починаючи з 7 серпня 2019 року велися перемови щодо укладення договору та було досягнуто згоди щодо істотних умов, про що був підписаний протокол про наміри, згідно якого сторони висловили намір укласти договір підряду.

На виконання протоколу про наміри був укладений договір підряду № 48 від 16.08.2019.

Щодо твердження відповідача про недостовірність даних про генпідрядника, а саме, що на час реєстрації повідомлення Департаментом 14.08.2019 року між Шевченківською селищною радою та ТОВ «Дортехстрой» (генеральним підрядником), були відсутні, договірні зобов`язання, оскільки договір підряду № 48 було укладено лише 16.08.2019, слід зазначити наступне.

Як вже встановлено судом, у період з 21.08.2019 по 04.09.2019 була проведена позапланова перевірка об`єкту «Капітальний ремонт дороги по вул. Бубліченка в смт. Шевченкове, Шевченківського району, Харківської області» та згідно акту перевірки відповідачем встановлено, що саме ТОВ «Дортехстрой» є генеральним підрядником.

Слід зазначити, що формі Повідомлення, передбаченій Порядком виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою КМУ від 13.04.2011 р. №466, не зазначається підстава занесення інформації про підрядника, а лише вказується підрядна організація.

Замовник має вказати достовірну інформацію про найменування генерального підрядника, його місцезнаходження та код ЄДРПОУ, що було зроблено позивачем.

Отже суд приходить до висновку, що дані щодо підрядника зазначені в повідомленні є достовірними і жодних порушень селищною радою допущено не було.

Суд звертає увагу, що будь-якої іншої недостовірної інформації, вказаної у повідомленні від 14.08.2019 № ХК 061192280177, відповідачем під час здійснення перевірки не встановлено.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Отже, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється з урахуванням норм ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Шевченківської селищної ради (вул. Центральна, буд. 9, смт. Шевченкове, Шевченківський район, Харківська область, 63601) до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21-а,м. Харків,61145) про визнання протиправними та скасування постанови і припису – задовольнити.

Скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області № 68/1020-7554 від 18.09.2019 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності в розмірі 72 252,00 грн (сімдесят дві тисячі двісті п`ятдесят дві гривні 00 копійок).

Скасувати припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області від № 642-Пр 04.09.2019 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Стягнути на користь Шевченківської селищної ради (вул. Центральна, буд. 9, смт. Шевченкове, Шевченківський район, Харківська область, 63601, ЄДРПОУ 04400156) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21-а, м. Харків, 61145, ЄДРПОУ 37660066).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Шляхова О.М.