
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2774/19
10 січня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справу за позовом ОСОБА_1 до Скалатської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Скалатської міської ради (надалі відповідач), в якому просив зобов`язати Скалатську міську раду надати ОСОБА_1 копію діючого штатного розпису Скалатської міської ради.
Позов обґрунтований тим, що відповідачем не було надано відповідь на запит про інформацію, а також не вказані причини неможливості надання копій, вказаних у запиті, документів.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 10.12.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачу було надано інформацію та копії документів згідно яких проводиться нарахування заробітної плати працівників, посадових та службових осіб Скалатської міської ради. При цьому у відповіді зазначено на підставі яких документів затверджені розміри посадових окладів, надбавок,премій працівників, посадових та службових осіб відповідача. У задоволенні позовних вимог просить відмовити у повному обсязі.
У відповідності до частини п`ятої ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Клопотань про розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.
Таким чином, розгляд даної справи здійснюється на підставі наявних у справі матеріалів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 12.11.2019 звернувся до Скалатської міської ради із запитом про інформацію, в якому просив повідомити про те, яка загальна сума заробітної плати була виплачена працівникам, посадовим та службовим особам Скалатської міської ради за період з 01.01.2019 до 31.10.2019, а також яка загальна сума нарахувань на виплачену заробітну плату за цей період була сплачена до бюджетів усіх рівнів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Одночасно просив надати копію діючого штатного розпису Скалатської міської ради, або іншого чинного документу, яким затверджено розміри посадових окладів, надбавок, премій тощо працівників, посадових та службових осіб Скалатської міської ради.
Листом Скалатської міської ради Підволочиського району Тернопільської області від 14.11.2019 №4059 позивачу надано відповідь на запит та долучено документи, згідно яких проводиться нарахування заробітної плати.
Не погоджуючись зі змістом відповіді на запит та наданими відповідачем документами, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною першою статті 5 Закону України "Про інформацію" передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Згідно із частиною другою статті 7 Закону України "Про інформацію", ніхто не може обмежувати права особи у виборі форм і джерел одержання інформації, за винятком випадків, передбачених законом. Суб`єкт інформаційних відносин може вимагати усунення будь-яких порушень його права на інформацію.
При цьому, частиною 2 статті 11 Закону України "Про інформацію" передбачено, що кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 1 вказаного Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року №2939-VI (зі змінами та доповненнями) (надалі, Закон №2939) передбачено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Згідно статті 10 Закону №2939, кожна особа має право: 1) знати у період збирання інформації, але до початку її використання, які відомості про неї та з якою метою збираються, як, ким і з якою метою вони використовуються, передаються чи поширюються, крім випадків, встановлених законом; 2) доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається; 3) вимагати виправлення неточної, неповної, застарілої інформації про себе, знищення інформації про себе, збирання, використання чи зберігання якої здійснюється з порушенням вимог закону; 4) на ознайомлення за рішенням суду з інформацією про інших осіб, якщо це необхідно для реалізації та захисту прав та законних інтересів; 5) на відшкодування шкоди у разі розкриття інформації про цю особу з порушенням вимог, визначених законом.
Обсяг інформації про особу, що збирається, зберігається і використовується розпорядниками інформації, має бути максимально обмеженим і використовуватися лише з метою та у спосіб, визначений законом. Розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов`язані: 1) надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом; 2) використовувати її лише з метою та у спосіб, визначений законом; 3) вживати заходів щодо унеможливлення несанкціонованого доступу до неї інших осіб; 4) виправляти неточну та застарілу інформацію про особу самостійно або на вимогу осіб, яких вона стосується. Зберігання інформації про особу не повинно тривати довше, ніж це необхідно для досягнення мети, задля якої ця інформація збиралася. Відмова особі в доступі до інформації про неї, приховування, незаконне збирання, використання, зберігання чи поширення інформації можуть бути оскаржені.
Статтею 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації" передбачено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.
Системний аналіз норм вказаного закону дає підстави вважати, що доступ до публічної інформації, крім передбаченої цим Законом публічної інформації з обмеженим доступом, щодо якої існує спеціальний порядок її поширення, можливо за допомогою двох способів, а саме: отримання такої інформації з загальнодоступних встановлених законом джерел оприлюднення суб`єктами владних повноважень публічної інформації, або за результатами надання такої інформації - у відповідь на конкретне відповідне звернення особи.
Також, статтею 23 Закону України "Про доступ до публічної інформації" забезпечено право запитувача інформації на оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації. Відповідно до частини 2 наведеної статті встановлено, що запитувач має право оскаржити: 1) відмову в задоволенні запиту на інформацію; 2) відстрочку задоволення запиту на інформацію; 3) ненадання відповіді на запит на інформацію; 4) надання недостовірної або неповної інформації; 5) несвоєчасне надання інформації; 6) невиконання розпорядниками обов`язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 цього Закону; 7) інші рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації, що порушили законні права та інтереси запитувача. Частиною 3 цієї ж статті встановлено, що оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.
Зі змісту запиту позивача вбачається, що позивач просив повідомити про те, яка загальна сума заробітної плати була виплачена працівникам, посадовим та службовим особам Скалатської міської ради за період з 01.01.2019 до 31.10.2019, а також яка загальна сума нарахувань на виплачену заробітну плату за цей період була сплачена до бюджетів усіх рівнів (ЄСВ, ПДФО, військовий збір). Одночасно просив надати копію діючого штатного розпису Скалатської міської ради, або іншого чинного документу, яким затверджено розміри посадових окладів, надбавок, премій тощо працівників, посадових та службових осіб Скалатської міської ради.
У відповідь на запит позивача відповідачем було направлено лист від 14.11.2019 №4059, в якому відповідачем було надано інформацію про загальну суму виплаченої заробітної плати, ПДФО, військовий збір, ЄСВ, а також надано копії документів, згідно яких проводиться нарахування заробітної плати, а саме: копії додатку №50 до Постанови «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» зі змінами, від 19.06.2019, копію додатку №51 до постанови «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» зі змінами, від 19.06.2019, копії додатку №55 до постанови «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» зі змінами від 19.06.2019, копію додатку №57 до постанови «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» зі змінами, від 19.06.2019, копію положення про преміювання працівників апарату Скалатської міської ради.
При цьому, суд приймає до уваги твердження представника відповідача, викладене у відзиві, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених постановою КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, суддів та інших органів» від 09.03.2006 №268, і схем посадових окладів згідно з додатками до неї.
В той же час, суд зазначає, що позивач просив надати копію діючого штатного розпису Скалатської міської ради, або іншого чинного документу, яким затверджено розміри посадових окладів, надбавок, премій тощо працівників, посадових та службових осіб Скалатської міської ради, у відповідь на що відповідачем надано копії документів, згідно яких проводиться нарахування заробітної плати у відповідності до переліку додатків до листа Скалатської міської ради Підволочиського району Тернопільської області від 14.11.2019 №4059. Таким чином, судом встановлено, що позивачем у запиті на інформацію зазначена альтернативна можливість відповідача надати запитувану інформацію на його розсуд.
Відповідно до частин 1 і 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, оскільки відповідачем надано відповідь на запитувану позивачем інформацію, а також надано документи якими затверджено розміри посадових окладів, надбавок, премій тощо працівників, посадових та службових осіб Скалатської міської ради, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю. У зв`язку з цим, сплачений судовий збір, у відповідності до вимог ст. 139 КАС України, не підлягає до відшкодування.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Скалатської міської ради про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 10 січня 2020 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.