Ухвала суду № 86826626, 08.01.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.01.2020
Номер справи
420/4138/19
Номер документу
86826626
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/4138/19

У Х В А Л А

08 січня 2020 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколенко О.М.,

при секретарі судового засідання – Хлевитській С.І.,

розглянувши в підготовчому засіданні клопотання представника відповідача про зупинення провадження та заміну відповідача на правонаступника в адміністративній справі № 420/4138/19 за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ФАСТІМПЕКС» до Одеської митниці ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ФАСТІМПЕКС» до Одеської митниці ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним рішення Одеської митниці ДФС, оформлене листом від 03.04.2019 №2828/10/15-70-19-02-08 про відмову в оформленні і направленні до органу Державної казначейської служби України пакету документів на повернення коштів, надмірно сплачених ТОВ “ФАСТІМПЕКС” до бюджету;

- зобов`язати Одеську митницю ДФС оформити та направити до органу Державної казначейської служби України висновок на повернення суми коштів, надмірно сплачених товариством з обмеженою відповідальністю «ФАСТІМПЕКС» у розмірі 8721,06 гривень;

- зобов`язати Одеську митницю ДФС оформити та направити до органу Державної казначейської служби України висновок на повернення суми коштів, надмірно сплачених товариством з обмеженою відповідальністю «ФАСТІМПЕКС» у розмірі 1738,73 гривень.

12 грудня 2019 року через канцелярію суду надійшло клопотання представника відповідача, в якому відповідач просить суд одночасно:

- зупинити провадження у справі № 420/4138/19 за позовом ТОВ «ФАСТІМПЕКС» до Одеської митниці ДФС у зв`язку з реорганізацією Одеської митниці ДФС шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби;

- замінити відповідача у справі №420/4138/19 – Одеську митницю ДФС на її правонаступника – Одеську митницю Держмитслужби (ідентифікаційний код юридичної особи – 43333459, 65078, Одеська область, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, будинок 21 А).

Вказане клопотання представника відповідача обґрунтоване тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 року №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком 1, в тому числі, Одеську митницю Держмитслужби, а Одеську митницю ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби.

Як зазначає відповідач у вказаному клопотанні, пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 року №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» передбачено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної митної служби.

Відповідач вказує у клопотанні, що згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року №1217-р, Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства фінансів України щодо можливості здійснення з 08 грудня 2019 року Державною митною службою України покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.

Обґрунтовуючи подане клопотання, відповідач також посилається на положення ст. 104 Цивільного кодексу України, п.6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074, п.7 Положення про Державну митну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 року №227 та п.1 ч.1 ст.236 та ч.1 ст.52 КАС України.

26 грудня 2019 року засобами поштового зв`язку від представника позивача надійшли заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі.

Так, представник позивача, з посиланням на п.1 ч.1 ст.236 КАС України, ч.1 ст. 104 ЦК України, п.2, п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби», п.6, абз.1 п.12 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074, розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року №1217-р. зазначає, що підстава для зупинення провадження у справі, передбачена п.1 ч.1 ст.236 КАС України відсутня, тому що встановлена особа правонаступника відповідача та набрав чинності акт, яким встановлено можливість такої особи виконувати функції драгуну виконавчої влади , що припиняється.

Разом з цим, представник позивача зазначив, що не заперечує щодо заміни відповідача у справі №420/4138/19 – Одеської митниці ДФС на її правонаступника - Одеську митницю Державної митної служби.

Розглянувши подане представником відповідача клопотання про зупинення провадження у справі та заміну відповідача у справі №420/4138/19 на правонаступника, суд зазначає наступне.

В частині клопотання щодо зупинення провадження у справі, суд виходить з такого.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою фізичної особи, ліквідації суб`єкта владних повноважень, іншого органу, а також злиття, приєднання, поділу, перетворення юридичної особи, які були стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво, - до встановлення правонаступника.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 ЦК юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 № 858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної митної служби за переліком згідно з додатком 1, в тому числі і Одеську митницю Держмитслужби.

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 №858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби», реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби за переліком згідно з додатком 2, в тому числі і Одеську митницю ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Одеської митниці Держмитслужби.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 № 858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби» встановлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної митної служби.

Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2019 р. № 858 встановлено правонаступника Одеської митниці ДФС.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 06 березня 2019 р. № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" затверджено Положення про Державну податкову службу України; Положення про Державну митну службу України, в якому зазначено, що Державна митна служба, її територіальні органи виконують встановлені законодавчими та іншими нормативно-правовими актами функції та повноваження органів доходів і зборів до внесення до таких актів відповідних змін у частині, що стосується повноважень Державної митної служби, її територіальних органів.

Згідно розпорядження Кабінету міністрів України від 04.12.2019 № 1217-р, Кабінет міністрів України погодився з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення з 08.12.2019 Державною митною службою покладених на неї постановою КМУ від 06.03.2019 № 227 функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань державної митної справи.

Відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 25.11.2019 року № 30-рг "Про реорганізацію митниць ДФС" 27.11.2019 року розпочато процедуру реорганізації Одеської митниці ДФС шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.01.2020 року, Одеська митниця Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459) зареєстрована як юридична особа 06.11.2019 року, про що внесено відповідний запис №1556102000072181.

В свою чергу, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 08.01.2020 року, 27.11.2019р. внесений запис про внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органа про припинення юридичної особи Одеської митниці ДФС (код ЄДРПОУ 39441717) в результаті реорганізації. Запис про ліквідацію юридичної особи або її припинення відсутній

Тобто, відповідач - Одеська митниця ДФС перебуває у стані реорганізації, проте дана юридична особа не є припиненою.

При цьому, норма п. 1 ч.1 ст. 236 КАС України застосовується лише у випадках, коли існує необхідність у встановленні правонаступника сторони у справі.

Враховуючи вищезазначене та зважаючи положення п. 1 ч.1 ст. 236 КАС України, суд не вбачає підстав для задоволення клопотання представника відповідача в частині зупинення провадження у справі №420/4138/19.

Водночас, щодо заміни відповідача у справі на правонаступника, суд, з урахуванням вже наведених приписів п.п.1,2,3 постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 № 858 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби», розпорядження Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року №1217-р, зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Як вже зазначено судом, Одеська митниця Держмитслужби (код ЄДРПОУ – 43333459) зареєстрована як юридична особа 06.11.2019 року, про що внесено відповідний запис №1556102000072181 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно з ч. 1 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

При цьому, судом встановлено, що відповідач у справі Одеська митниця ДФС, згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наразі перебуває в процесі припинення, проте, запис про її припинення у вказаному реєстрі відсутній.

Таким чином, на час розгляду справи Одеська митниця ДФС, яка прийняла оскаржуване рішення та має відповідати за цим позовом, хоча і перебуває у стані припинення, але не ліквідована (не припинена) як юридична особа публічного права, яка може бути відповідачем у суді, а відтак, відсутні підстави для задоволення клопотання відповідача в частині заміни відповідача Одеської митниці ДФС у справі №420/4138/19 на її правонаступника - Одеську митницю Держмитслужби.

Разом з цим, суд зазначає, що предметом розгляду в даній справі є також позовні вимоги зобов`язального характеру щодо зобов`язання відповідача вчинити певні дії, зокрема, оформити та направити до органу Державної казначейської служби України висновок на повернення суми коштів, надмірно сплачених позивачем.

Відповідно до ч.3, ч.4 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.

Зважаючи на відсутність заперечень позивача щодо заміни відповідача у справі, а також враховуючи те, що новостворена Одеська митниця Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459) зареєстрована як юридична особа 06.11.2019 року, та почала виконувати свої функції та повноваження, суд дійшов висновку про необхідність залучення співвідповідачем (другим відповідачем) у справі – Одеської митниці Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459, адреса: 65078, Одеська область, м. Одеса, вул. Івана та Юрія Лип, будинок 21 А).

Згідно з ч.6 та ч.7 ст.48 КАС України, після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.

Разом з цим, суд зазначає, що всі подані учасниками справи до 08.01.2020 року письмові докази та заяви по суті справи будуть враховані судом при постановленні рішення по справі.

Керуючись ст.ст. 48, 52, 120, 173, 236, 243, 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі та заміну відповідача на правонаступника в адміністративній справі №420/4138/19 за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ФАСТІМПЕКС» до Одеської митниці ДФС, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Залучити до участі у справі № 420/4138/19 у якості співвідповідача (другого відповідача) – Одеську митницю Держмитслужби (код ЄДРПОУ 43333459, адреса: вул. Івана та Юрія Лип, 21 А, м. Одеса, 65078).

Розпочати спочатку розгляд адміністративної справи №420/4138/19 за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «ФАСТІМПЕКС» до Одеської митниці ДФС, Одеської митниці Держмитслужби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити певні дії в порядку загального позовного провадження.

Роз`яснити учасникам справи, що розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.

Встановити відповідачу – Одеській митниці ДФС строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі необхідності його подання) протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали.

Встановити відповідачу - Одеській митниці Держмитслужби строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії даної ухвали.

Відзиви подаються до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

Відповідно до ч.2 ст.175 КАС України у разі ненадання відповідачами відзивів у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Згідно ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

У разі своєчасного подання та направлення відповідачем (відповідачами) до суду заяви по суті справи (відзив на позовну заяву (відзив) разом із доказами по справі не шляхом подання вказаної заяви нарочно до канцелярії суду, а шляхом направлення до суду у встановлений строк засобами поштового зв`язку, відповідачу (відповідачам) необхідно завчасно повідомити суд відповідними засобами зв`язку (телефон: 048-705-57-88, факс: 048-705-57-52, електрона пошта: o.sokolenko@adm.od.court.gov.ua; inbox@adm.od.court.gov.ua, тощо) про надіслання відповідної заяви по суті справи та доказів засобами поштового зв`язку.

У разі неотримання судом відповідних заяв та доказів у встановлені судом строки та за відсутності повідомлень про їх направлення до суду вищевказаними засобами зв`язку, суд вирішує справу за наявними у справі матеріалами.

Призначити підготовче засідання на 28.01.2020 року о 16:00 год. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №2 (1-й поверх).

Копію ухвали направити учасникам справи, разом з інформацією про їхні процесуальні права та обов`язки.

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено та підписано суддею 10.01.2020 року.

Суддя О. М. Соколенко