
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2020 року Справа № 160/10720/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Н-Транс" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу від 27.09.2019 р. №592-п, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 27.09.2019 року №592-п "Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Фірма "Н-Транс".
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що Головне управління ДПС у Дніпропетровській області при прийнятті наказу від 27.09.2019 року №592-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Фірма "Н-Транс" діяло не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, оскільки в порушення п.77.1 ст.77 ПК України, документальна планова перевірка не була передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. Так, позивач ознайомившись з планом-графіком документальних планових перевірок платників податків на 2019 рік, оприлюдненим на сайті http://sfs.gov.ua/, ТОВ "Фірма "Н-Транс" не виявило себе у ньому. За таких обставин, позивач вважає вказаний наказ таким, що підлягає визнанню протиправним та скасування.
Ухвалою суду від 05.11.2019 року було відкрито провадження по даній справи та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
До суду 04.12.2019 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що згідно плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок на 2019 рік та наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 27.09.2019 року №592-п з 15.10.2019 року розпочата документальна планова виїзна перевірка ТОВ "Фірма "Н-Транс" (код ЄДРПОУ 36276261) за період з 01.07.2016 р. по 30.06.2019 р. тривалістю 10 робочих днів. Перевірку проведено з відома директора ТОФ "Фірма "Н-Транс" ОСОБА_1 та головного бухгалтера - ОСОБА_2. Відповідач зауважує, що перевірка позивача проведена у період з 15.10.2019 р. по 04.11.2019 p., за результатами її проведення складено акт 11.11.2019 року, відтак Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області фактично реалізовано свою компетенцію на проведення такої перевірки та оформлення її результатів, а тому спірний наказ не є таким, що порушує права позивача. Матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про недопуск посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки та, відповідно, ознайомлення з спірним наказом або відмову будь-яким чином від продовження її проведення. Враховуючи викладене, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
В силу ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
За викладених обставин, відповідно до вимог статей 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, позицію відповідача, викладену у відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 27.09.2019 року №592-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Фірма "Н-Транс" (код ЄДРПОУ 36276261)» з 15.10.2019 року призначено документальну позапланову виїзну перевірку підприємства з метою здійснення контролю за додержанням вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків, зборів та інших платежів, установлених законодавством.
Згідно плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок на 2019 рік та наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 27.09.2019 року №592-п з 15.10.2019 року була розпочата документальна планова виїзна перевірка ТОВ "Фірма "Н-Транс" (код ЄДРПОУ 36276261) за період з 01.07.2016 р. по 30.06.2019 р. тривалістю 10 робочих днів.
Наказом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 24.10.2019 року №988-п продовжено строк проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Фірма "Н-Транс" (код ЄДРПОУ 36276261) з 29.10.2019 року терміном на 5 робочих днів - до 04.11.2019 р. В журналі реєстрації перевірок суб`єкта господарювання зроблено запис №1, 2, 3, 4 від 15.10.2019 року.
Судом також встановлено, що 11.11.2019 року Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено акт №9710/04-36-05-15/36276261 «Про результати документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Фірма "Н-Транс" (код за ЄДРПОУ 36276261) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства України за період з 01.07.2016 р. по 30.06.2019 р. та з питання дотримання законодавства щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2016 р. по 30.06.2019 р.».
Вищезазначений акт перевірки надіслано 11.11.2019 року рекомендованим листом за податковою адресою ТОВ «Фірма «Н-Транс», а саме: 52005, Дніпропетровська область, смт.Слобожанське, вул.Єкатеринославська, буд.14, що підтверджується копією чека від 11.11.2019 року.
Правомірність та обґрунтованість наказу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ "Фірма "Н-Транс" (код ЄДРПОУ 36276261)» від 27.09.2019 року №592-п є предметом позову, який передано на розгляд суду.
Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст.16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) встановлено, що платник податків зобов`язаний, у тому числі, не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов`язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов`язані з утриманням об`єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів.
Згідно з пп.20.1.4. п.20.1. ст.20 ПК України контролюючі органи мають право, у тому числі, проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Право контролюючого органу проводити зокрема документальні планові виїзні перевірки закріплено пунктом 75.1.статті 75 ПК України, який серед іншого визначає, що документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Згідно з п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Відповідно до правової позиції Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, що викладена у Постанові від 12.03.2019 по справі №826/630/15 (К/9901/9293/18), відповідно до якої «Позови платників податків, спрямовані на оскарження рішень, дій або бездіяльності контролюючих органів щодо призначення та/або проведення перевірок можуть бути задоволені лише в тому разі, якщо до моменту ухвалення судового рішення не відбулося допуску посадових осіб контролюючого органу до спірної перевірки. В іншому разі в задоволенні відповідних позовів має бути відмовлено, оскільки правові наслідки оскаржуваних дій за таких обставин є вичерпаними, а отже, задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав платників податків, оскільки після проведення перевірки права платника податків порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки. Таким чином, при вирішенні питання про належний спосіб захисту порушеного права суд у кожному конкретному випадку має виходити з того, що такий захист повинен найбільш повно відповідати меті (цілі), задля досягнення якої був направлений позов».
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 13.03.2018 у справі № 804/1113/16 (К/9901/19326/18), від 30.11.2018 у справі № 808/1641/15 (К/9901/6626/18).
Так, як видно з матеріалів справи перевірка позивача проведена у період з 15.10.2019 р. по 04.11.2019 p., акт за результатами її проведення складено - 11.11.2019 року, відтак Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області фактично реалізовано свою компетенцію на проведення такої перевірки та оформлення її результатів, а тому спірний наказ від 27.09.2019 р. №592-п не є таким, що порушує права позивача.
Крім того, матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про недопуск посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки та, відповідно, ознайомлення з спірним наказом або відмову будь-яким чином від продовження її проведення.
Згідно з пунктом 77.1 статті 77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
План-графік документальних планових перевірок на 2019 рік було оприлюднено 22.12.2018 року на сайті ДФС України, що підтверджується його витягом, наявним в матеріалах справи.
Відповідно до пункту 77.4. статті 77 ПК України, право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки».
Копію наказу від 27.09.2019 року №592-п надіслано 30.09.2019 року рекомендованим листом за податковою адресою ТОВ «Фірма «Н-Транс», а саме: 52005, Дніпропетровська область, смт.Слобожанське, вул.Єкатеринославська, буд.14.
Відповідно до п.77.2 ст.77 ПК України до плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.
Періодичність проведення документальних планових перевірок платників податків визначається залежно від ступеня ризику в діяльності таких платників податків, який поділяється на високий, середній та незначний. Платники податків з незначним ступенем ризику включаються до плану-графіка не частіше, ніж раз на три календарних роки, середнім - не частіше ніж раз на два календарних роки, високим - не частіше одного разу на календарний рік.
Порядок формування та затвердження плану-графіка, перелік ризиків та їх поділ за ступенями встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Так, ТОВ "Фірма "Н-Транс" включено до плану-графіка на жовтень 2019 року у зв`язку з наявністю у підприємства 2 ризиків високого ступеня від провадження діяльності:
- рівень сплати податку на прибуток нижче на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку по відповідній галузі - 0,34;
- рівень сплати ПДВ нижче на 50 та більше відсотків рівня сплати податку по відповідній галузі - 3,29.
Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України визначено, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частинами 1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуваний наказ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №592-п від 27.09.2019 р. є таким, що відповідає вимогам чинного законодавства, а тому підстави для задоволення позовної заяви ТОВ "Фірма "Н-Транс" відсутні.
Відповідно до ст.139 КАС України, суд не вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами, враховуючи, що у задоволенні позову позивачу відмовлено, тому понесені ним судові витрати не відшкодовуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма "Н-Транс" (вул.Єкатеринославська, 14, смт.Слобожанське, 52005, код ЄДРПОУ 36276261) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул.Сімферопольська, 17а, м.Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015) про визнання протиправним та скасування наказу від 27.09.2019 р. №592-п - відмовити повністю.
Судовий збір по даній справі не стягується.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Кучма