
Справа № 560/3743/19
РІШЕННЯ
іменем України
09 січня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради , Комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг , Виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, Комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, Виконавчого комітету Хмельницької міської ради, в якому просить:
визнати дії відповідачів незаконними;
визнати незаконним і скасувати рішення Відповідача - 2 від 15 листопада 2019 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 адресної допомоги ВПО з 28 вересня 2019 року по 27 березня 2020 року;
3обов`язати відповідача - 1 на протязі 5 - ти днів з дати набрання рішенням законної сили нарахувати ОСОБА_1 адресну грошову допомогу внутрішньо переміщеним особам, починаючи з 28 вересня 2019 року;
зобов`язати відповідача - 1 сплатити заборгованість з 28 вересня 2019 року станом на день винесення рішення протягом 3 - х днів з дня її нарахування;
у відповідності до ЗУ "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" зобов`язати відповідача - 1 здійснити компенсацію цих виплат, оскільки їх невиплата є умисною і тривалою.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є внутрішньо перемішеною особою із Донецької області, з серпня 2014 вимушено переїхала до м. Хмельницького і перебуває на обліку у Відповідача.
Позивач вказує, що зверталась до відповідача із заявою про призначення і виплату для сім`ї адресної допомоги та надала усі необхідні відомості і документи, які передбачені п.5 постанови КМУ № 505 віл 01 жовтня 2014 року зі змінами і доповненнями "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг".
Листом від 04 грудня 2019 року №9978 Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повідомило, що відповідно до довідки Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни і праці № 463 від 06 листопада 2019 року надана інформація про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на повному державному забезпеченні в геріатричному пансіонаті, згідно рішення комісії, протокол №17 від 15 листопада 2019 року, призначено допомогу з 28 вересня 2019 року по 27 березня 2020 року в розмірі 884,00 грн. щомісячно, на ОСОБА_1 адресна допомога не призначена.
Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалою від 10 грудня 2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі та призначив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
17 грудня 2019 року від Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради надійшов відзив на адміністративний позов, в якому зазначається, що 15 листопада 2019 року, Комісією було прийнято рішення щодо надання адресної грошової допомоги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на підставі довідки Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці від 06 листопада 2019 року №463 ОСОБА_1 не призначено адресну грошову допомогу у відповідності до п. 6 постанови Кабінету Міністрів України №505 від 01 жовтня 2014 року зі змінами та доповненнями, а саме у зв`язку з тим, що вона перебуває на повному державному утриманні в будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю.
За таких обставин, представник Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради просить у задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
26 грудня 2019 року від Виконавчого комітету Хмельницької міської ради також надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому зазначено, що повноваження щодо призначення та виплати соціальних виплат особам відносяться до повноважень структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, тому пред`явлення позовних вимог до виконавчого комітету Хмельницької міської ради є безпідставним та необґрунтованим, у зв`язку із чим виконавчий комітет Хмельницької міської ради просить позовні вимоги залишити без задоволення.
03 січня 2020 року від позивача до суду надійшли відповіді на відзив, в яких позивач вказує, що не погоджується з доводами відповідачів викладеними у відзивах на позовну заяву, вважає їх необґрунтованими та такими, що не спростовують протиправності дій відповідачів.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов до наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою із Донецької області, що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №800026 від 06 квітня 2017 року.
Згідно з довідкою МСЕК Серії АВ №0051854 від 15 жовтня 2019 року ОСОБА_1 є інвалідом першої групи.
Уповноважений представник сім`ї ОСОБА_2 у відповідності до п.5 постанови КМУ № 505 віл 01 жовтня 2014 року "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг" отримувала адресну допомогу на членів своєї сім`ї, а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_1 і ОСОБА_4
23 вересня 2019 року ОСОБА_2 звернулася до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із заявою про призначення і виплату її сім`ї адресної допомоги.
Листом від 04 грудня 2019 року №9978 Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повідомило, що відповідно до довідки Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни і праці № 463 від 06 листопада 2019 року надана інформація про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на повному державному забезпеченні в геріатричному пансіонаті, згідно рішення комісії, протокол №17 від 15 листопада 2019 року, призначено допомогу з 28 вересня 2019 року по 27 березня 2020 року в розмірі 884,00 грн. щомісячно, на ОСОБА_1 адресна допомога не призначена.
Вважаючи дії відповідачів щодо припинення виплати адресної допомоги протиправними, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Правовідносини, що виникли між сторонами, врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 "Про надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", якою затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 Порядку визначено, що цей Порядок визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).
Грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
За рішенням комісій з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у м. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, грошова допомога може надаватися внутрішньо переміщеним особам з інвалідністю, їх дітям, дітям з інвалідністю та особам, що здійснюють за ними догляд, які перемістилися з населених пунктів Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, і не мають можливості повернутися до попереднього місця проживання, у тому числі через потребу у тривалій вторинній (спеціалізованій) медичній допомозі або третинній (високоспеціалізованій) медичній допомозі із цілодобовим спостереженням або у зв`язку із загрозою насильства чи психологічною травмою (пункт 2 Порядку).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 року № 548 пункт 6 Порядку доповнено абзацами такого змісту:
"Грошова допомога не призначається на члена сім`ї:
який перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, спеціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення;
який перебуває на повному державному утриманні в школі-інтернаті, закладі спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) профілю;
який відбуває покарання в місцях позбавлення волі.";
Як встановлено судом, Комісія з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг відмовила у продовжені щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 на підставі довідки Хмельницького геріатричного пансіонату для ветеранів війни і праці № 463 від 06 листопада 2019 року відповідно до якої ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на повному державному забезпеченні в геріатричному пансіонаті.
Таким чином, виходячи з того, що пунктом 6 Порядку визначено, що грошова допомога не призначається на члена сім`ї: який перебуває на повному державному утриманні в будинку дитини, дитячому будинку, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, спеціальному будинку-інтернаті системи соціального захисту населення, а ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 .н. перебуває на повному державному забезпеченні в Хмельницькому геріатричному пансіонаті для ветеранів війни і праці, суд приходить до висновку, що відповідач правомірно припинив виплату щомісячної адресної допомоги ОСОБА_1 .
Стосовно доводів позивача про те, що постановою Хмельницького міськрайонного суду від 27 липня 2015 року по справі № 686/12729/15-а вже був задоволений позов ОСОБА_1 стосовно незаконного позбавлення її адресної допомоги з тих же підстав, суд звертає увагу позивача на ту обставину, що вказане рішення суду було винесено до 11 липня 2018 року, тобто до внесення змін у пункт 6 Порядку.
Водночас, суд погоджується із твердженнями позивача щодо неналежного та невчасного розгляду відповідачем заяви ОСОБА_2 , однак ці обставини не є самодостатньою підставою для задоволення позовних вимог, оскільки згідно з пунктом 6 Порядку ОСОБА_1 на момент розгляду цієї справи не має права на призначення щомісячної адресної допомоги. так як утримується на повному державному забезпеченні в Хмельницькому геріатричному пансіонаті для ветеранів війни і праці.
Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем доведено правомірність прийнятого рішення про відмову в призначенні адресної грошової допомоги на ОСОБА_1 у зв`язку із тим, що позивач перебуває на повному державному забезпеченні в Хмельницькому геріатричному пансіонаті для ветеранів війни і праці, а норми пункту 6 Порядку прямо вказують на те, що в даному випадку грошова допомога не призначається, за таких обставин у суду відсутні підстави для задоволення даного адміністративного позову.
Оскільки суд звільнив ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі п. 9 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", тому підстави для розподілу судових витрат в порядку ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, Комісії з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, Виконавчого комітету Хмельницької міської ради про визнання дій незаконними та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (вул. Проскурівського підпілля, 32, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 03198563) Комісія з питань надання населенню субсидій на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг (вул. Гагаріна, 3б, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 03198563) Виконавчий комітет Хмельницької міської ради (вул. Гагаріна, 3, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 33332218)
Головуючий суддя П.І. Салюк