
Справа № 560/3643/19
РІШЕННЯ
іменем України
09 січня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Кам`янець-Подільської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулися до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Кам`янець-Подільської міської ради, в якій просять суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області щодо не розгляду на пленарному засіданні сесії Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 657 кв.м. (0,0657 га) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їм в оренду для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
2. Зобов`язати Кам`янець-Подільську міську раду Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 657 кв.м. (0,0657 га) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їм в оренду для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Позивачі підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що листом від 08.10.2019 року за № 5/02-14-4406 за підписом посадової особи відповідача їх повідомлено, що відповідно до долучених до заяви документів їм належить належить частина житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , а земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об`єкта нерухомого майна, а не його частини (поверху, кімнати, квартири, тощо).
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.11.2019 відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження.
27.11.2019 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, згідно з яким просить відмовити в задоволенні позову. Вказує, що заява була подана позивачами з порушенням вимог Земельного кодексу України, а тому розглянута в порядку, передбаченому Законом України "Про звернення громадян". Відповідно до свідоцтва про право власності від 23.09.2015 ОСОБА_1 належить лише частина домоволодіння (45/100). Відповідно до свідоцтва про право власності від 23.09.2015 ОСОБА_1 належить частина домоволодіння 21/200, а ОСОБА_2 - 21/200. Відтак, звернення не може розглянуте на пленарному засіданні сесії, оскільки суперечить Земельному кодексу України.
Суд встановив наступні обставини справи.
Згідно з свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 23.09.2015 та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 23.09.2015, згідно якого ОСОБА_1 належить 45/100 частки житлового будинку по АДРЕСА_1 , а також згідно з копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 23.09.2015 року та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень від 23.09.2015 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 належить по 21/200 частки в житловому будинку по АДРЕСА_1 .
04 жовтня 2019 року позивачі звернулися до Кам`янець-Подільської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,0657 га, з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їм в оренду для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Листом за № 5/02-14-4406 від 08.10.2019, позивачів повідомлено, про розгляд виконавчим комітетом заяви з питання надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж в натурі (на місцевості) земельної ділянки площею 0,0657 га, з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їм в оренду для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. Зазначено про те, що згідно до долучених до заяви документів вам належить частина житлового будинку, а земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об`єкта нерухомого майна, а не його частини.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.
Статтею 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Положеннями частин 1, 2 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради.
Отже, вирішення питань про передачу земель територіальної громади у власність чи користування є виключним правом міської ради як суб`єкта права власності на землю.
Відповідно до частини 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
У відповідності до частини 1 статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.
Відповідно до частини 2 статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Судом встановлено, що листом № 5/02-14-4406 від 08.10.2019, виконавчий комітет Кам`янець-Подільської міської ради повідомив позивачів про результати розгляду їх заяви та зазначив, що згідно земельного законодавства земельна ділянка надається для обслуговування цілісного об`єкта нерухомого майна, а не його частини (поверху, кімнати, квартири, тощо).
Проте, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.
Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 23.11.2018 у справі № 826/8844/196.
Отже, міською радою порушено порядок розгляду клопотання позивачів, оскільки останнє не розглядалося на пленарному засіданні сесії і, як наслідок, уповноваженим органом не приймалось рішення по суті заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Фактично заява позивачів, яка була подана в порядку ЗК України, розглянута в порядку Закону України "Про звернення громадян". Все це вказує на бездіяльність відповідача щодо не розгляду клопотання позивача в порядку, передбаченому ЗК України і Законом №280/97-ВР.
Таким чином, порушенні права позивачів мають бути захищені шляхом зобов`язання відповідача розглянути на пленарному засіданні сесії Кам`янець-Подільської міської ради заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 657 кв.м. (0,0657 га) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їм в оренду для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Відповідно до ч.1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
ОСОБА_1 при зверненні до суду з позовом було сплачено 384,20 грн. судового збору, ОСОБА_2 сплачено 384,20 грн. судового збору, а тому такі підлягають присудженню на їх користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області щодо не розгляду на пленарному засіданні сесії Кам`янець-Подільської міської ради Хмельницької області заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 657 кв.м. (0,0657 га) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їм в оренду для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Зобов`язати Кам`янець-Подільську міську раду Хмельницької області розглянути на пленарному засіданні сесії заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) загальною площею 657 кв.м. (0,0657 га) за адресою: АДРЕСА_1 , з метою наступної передачі вказаної земельної ділянки їм в оренду для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 384,20 грн. та ОСОБА_2 судові витрати в розмірі 384,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Кам`янець-Подільської міської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Кам`янець-Подільська міська рада (Майдан Відродження, 1, м. Кам`янець-Подільський, Хмельницька область, 32300 , код ЄДРПОУ - 26571846)
Головуючий суддя О.О. Михайлов