
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02 січня 2020 року о/об 17 год. 15 хв.Справа № 280/5949/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ 43143945)
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
про підтвердження обгрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - позивач, ГУ ДПС у Запорізькій області) до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - відповідач, ФОП ОСОБА_1 ), в якому позивач просить суд: підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосованого на підставі рішення в.о. заступника начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області від 19.11.2019.
У позові зазначено, що ФОП ОСОБА_1 перебуває на обліку як фізична особа-підприємець за адресою: АДРЕСА_1 . З метою організації контролю за діяльністю суб`єктів господарювання у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг на підставі вимог пп.75.1.3 п.75.1 ст.75, пп.80.2.2, пп.80.2.7 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, в.о. заступника начальника ГУ ДФС у Запорізькій області був прийнятий наказ №2757 від 07.08.2019 про проведення фактичної перевірки суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність у місцях масового відпочинку громадян протягом курортного сезону 2019 року та направлення про проведення фактичної перевірки від 07.08.2019 за №1402, №1403, №1404, №1405, №1406, №1407. Фахівцями ГУ ДФС у Запорізькій області 08.08.2019 з метою ознайомлення з направленнями на проведення перевірки від 07.08.2019 за №1402, №1403, №1404, №1405, №1406, №1407 було здійснено вихід за адресою: АДРЕСА_2 , але ФОП ОСОБА_1 відмовив в допуску працівників ГУ ДФС у Запорізькій області до проведення фактичної перевірки, про що було складено Акт №1402/08/01/14/2546319091. Причини не допуску до перевірки повідомлені не були. З урахуванням викладених обставин, ФОП ОСОБА_1 не виконує встановлені діючим законодавством обов`язки, навмисно створює умови щодо унеможливлення проведення ГУ ДПС у Запорізькій області фактичної перевірки, а саме: перешкоджає законній діяльності посадових осіб контролюючого органу під час виконання ними службових обов`язків, не виконує законні вимоги посадових осіб, не допускає посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки. У зв`язку з відмовою платника податків у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення фактичної перевірки, в.о. заступника начальника ГУ ДПС у Запорізькій області 19.11.2019 року об 11 год. 30 хв. прийняте рішення про застосування адміністративного арешту майна ФОП ОСОБА_1 , яке було надіслане на адресу відповідача відповідно до вимог ст.94 Податкового кодексу України. З метою реалізації прав, наданих контролюючим органам, у зв`язку з відмовою ФОП ОСОБА_1 у виконанні обов`язків, встановлених чинним законодавством, невиконанням законних вимог посадових осіб ГУ ДФС у Запорізькій області та ухиленням платника від податкового контролю, на підставі ст.94 Податковго кодексу України, позивач просить суд підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків ФОП ОСОБА_1 застосованого на підставі рішення в.о. заступника начальника ГУ ДПС у Запорізькій області від 19.11.2019.
Позивач просив позов задовольнити.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якій зазначено наступне. ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем згідно Свідоцтва про державну реєстрацію физичної особи-підприємця з 13.05.2008, як платник податків перебуває на податковому обліку в Запорізькій об`єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Запорізькій області (відділення у Вознесенівському районі м.Запоріжжя). Основними видами діяльності, серед інших, є: код КВЕД 93.21 функціонування атракціонів і тематичних парків; код КВЕД 77.39 надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у.; КВЕД 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; КВЕД 52.21 допоміжне обслуговування наземного транспорту; КВЕД 55.20 діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання. Наказом ГУ ДФС у Запорізькій області від 07.08.2019 за №2757 «Про проведення фактичної перевірки» на підставі пп.75.1.3 п.75.1 ст.75, пп.80.2.2, пп 80.2.7 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України начальнику управління аудиту ГУ ДФС у Запорізькій області необхідно організувати з 08.08.2019 по 10.08.2019 проведення фактичних перевірок суб`єктів господарювання які здійснюють діяльність у місцях масового відпочинку громадян протягом курортного сезону 2019 року згідно з додатком. Згідно Додатку до наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 07.08.2019 за №2757 «ЛУНА ПАРК», який розташований у Запорізькій області, Якимівський район, смт.Кирилівка, вул.Коса Пересип, буд.3, мав бути перевіреним протягом 10 діб починаючи з 08.08.2019. Метою перевірки зазначено: дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладання трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами). Згідно направлення на проведення фактичної перевірки від 07.08.2019 за №1402, №1403, №1404, №1405, №1406, №1407 перевірка мала початися 08.08.2019 тривалістю 10 діб. Працівниками контролюючого органу було складено Акт відмови платника податків у допуску посадових осіб (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки від 08.08.2019. Вказаний Акт було зареєстровано 09.08.2019 за №1402/08/01/14/2546319091. Перевірка розпочата о 21 год. 05 хвил. Одночасно, було складено Акт відмови платника податків та/або посадових осіб платника податків в підписанні та отриманні акта, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки та/або надані письмових пояснень до нього від 08.08.2019, який зареєстровано 09.08.2019 за №1403/08/01/14/2546318081. Після того, як минуло майже 3,5 місяці або 103 дні після проведення фактичної перевірки та реєстрації вказаних вище Актів, 19.11.2019 відповідач приймає Рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків та вирішує надіслати його з вимогою тимчасового зупинення відчуження майна платнику податків. Платник податків отримав вказане Рішення 16.12.2019, що підтверджується рухом листа. Заявником не надано доказів належного відправлення актів платнику податків. Особливості провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів встановлені ст.283 КАС України ФОП ОСОБА_1 вважає, що суд має відмовити у задоволенні заяви щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платників податків ГУ ДПС у Запорізькій області, оскільки Рішення про застосування адміністративного арешту майна платників податків та вказану вище заяву подано із пропуском встановленого Податковим кодексом України строком.
Відповідач проти позову заперечував.
Ухвалою судді від 09.12.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи на 02.01.2020.
Дослідивши матеріали справи, суд з`ясував наступне.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" від 19.06.2019 за №537 реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби.
З огляду на приписи розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 за №682-р «Питання Державної податкової служби» суд вважає, що Головне управління ДПС у Запорізькій області обґрунтовано як позивач звернулось до адміністративного суду.
Місце проживання відповідача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідач має ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Контролюючим органом 07.08.2019 прийнято Наказ №2757 «Про проведення фактичної перевірки» з Додатком, згідно з яким з 08.08.2019 по 10.08.2019 мають бути проведені фактичні перевірки суб`єктів господарювання, які здійснюють діяльність у місцях масового відпочинку громадян протягом курортного сезону 2019 року, у тому числі за адресою: АДРЕСА_2, об`єкт - «ЛУНА ПАРК».
Відповідно до «Інформацій з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта» за адресою: АДРЕСА_2, знаходиться належне ФОП ОСОБА_1 нерухоме майно.
На підставі вказаного Наказу №2757 «Про проведення фактичної перевірки» від 07.08.2019 контролюючим видано Направлення на перевірку від 07.08.2019 за №1402, №1403, №1404, №1405, №1406, №1407.
За змістом Акту №1402/08/01/14/2546319091 від 08.08.2019 про відмову платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення перевірки, ФОП ОСОБА_1 відмовив посадовим особам контролюючого органу у допуску до проведення перевірки без повідомлення причин.
Також, за змістом Акту №1403/08/01/14/2546319091 від 08.08.2019 про відмову платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) в підписанні та отриманні акта, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки та/або наданні письмових пояснень до нього від 08.08.2019 ФОП ОСОБА_1 відмовився підписати акт, що засвідчує факт відмови у допуску до проведення перевірки, без повідомлення причин.
На підставі вище зазначених документів 19.11.2019 виконуючим обов`язки заступника начальника ГУ ДПС у Запорізькій області Філімоновим П.П. прийнято Рішення про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ФОП ОСОБА_1 , що перебуває за адресою: АДРЕСА_2 , об`єкт - «ЛУНА ПАРК».
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 20.11.2019 у справі №280/5707/19 (яка набрала законної сили 20.11.2019) повернуто ГУ ДПС у Запорізькій області заяву про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків до ФОП ОСОБА_1 через не усунення заявником у встановлений судом строк недоліків заяви.
У п.94.1 ст.94 Податкового кодексу України зазначено, що адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов`язків, визначених законом.
Згідно з пп.94.2.3 п.94.2 ст.94 Податкового кодексу України арешт майна може бути застосовано, якщо з`ясовується одна з таких обставин: платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.
Відповідно до п.94.5 Податкового кодексу України умовним арештом майна визнається обмеження платника податків щодо реалізації прав власності на таке майно, який полягає в обов`язковому попередньому отриманні дозволу керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу на здійснення платником податків будь-якої операції з таким майном. Зазначений дозвіл може бути виданий керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу, якщо за висновком податкового керуючого здійснення платником податків окремої операції не призведе до збільшення його податкового боргу або до зменшення ймовірності його погашення.
Як зазначено у п.94.10 Податкового кодексу України, арешт на майно може бути накладено рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, обґрунтованість якого протягом 96 годин має бути перевірена судом. Зазначений строк не може бути продовжений в адміністративному порядку, у тому числі за рішенням інших державних органів, крім випадків, коли власника майна, на яке накладено арешт, не встановлено (не виявлено). У цих випадках таке майно перебуває під режимом адміністративного арешту протягом строку, визначеного законом для визнання його безхазяйним, або у разі якщо майно є таким, що швидко псується, - протягом граничного строку, визначеного законодавством. Порядок операцій з майном, власника якого не встановлено, визначається законодавством з питань поводження з безхазяйним майном. Строк, визначений цим пунктом, не включає добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.
Згідно з пп.94.19.1 п.94.19 ст.94 Податкового кодексу України припинення адміністративного арешту майна платника податків здійснюється у зв`язку з: відсутністю протягом строку, зазначеного у пункті 94.10, рішення суду про визнання арешту обґрунтованим.
Згідно з п.2 ч.1 ст.283 КАС України провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо: підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Відповідно до ч.2 ст.283 КАС України заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, (…).
Суд ухвалою відмовляє у відкритті провадження за заявою, якщо: із поданих до суду матеріалів вбачається спір про право (п.2 ч.4 ст.283 КАС України).
Як зазначено у ч.7 ст.283 КАС України, у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає рішення по суті заявлених вимог не пізніше 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду. Розгляд заяви відбувається за участю органу доходів і зборів, що її вніс, та платника податків, стосовно якого її внесено.
Судом з`ясовано, що ФОП ОСОБА_1 не оспорює знаходження за адресою: АДРЕСА_2 , нерухомого майна, яке йому належить.
Із поданих до суду матеріалів не вбачається спору про право.
ФОП ОСОБА_1 не оскаржував ані в адміністративному, ані у судовому порядку прийняті контролюючим органом Наказ від 07.08.2019 за №2757 «Про проведення фактичної перевірки» та Рішення від 19.11.2019 про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків ФОП ОСОБА_1 , що перебуває за адресою: АДРЕСА_2 , об`єкт - «ЛУНА ПАРК».
З позовом по даній справі №280/5949/19 ГУ ДПС у Запорізькій області звернулось до суду 03.12.2019.
Враховуючи матеріали справи, суд вважає, що у силу приписів п.94.10, пп.94.19.1 п.94.19 ст.94 Податкового кодексу України умовний адміністративний арешт майна платника податків ФОП ОСОБА_1 , що перебуває за адресою: АДРЕСА_2 , об`єкт - «ЛУНА ПАРК», застосований контролюючим органом Рішенням від 19.11.2019 про застосування умовного адміністративного арешту майна платника податків, є припиненим.
Таким чином, суд не вбачає за можливе задовольнити позов контролюючого органу та підтвердити обґрунтованість умовного адміністративного арешту майна платника податків ФОП ОСОБА_1 , що перебуває за адресою: АДРЕСА_2 , об`єкт - «ЛУНА ПАРК».
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
У стягненні з відповідача на користь позивача суми сплаченого судового збору за подання адміністративного позову до суду - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 02.01.2020.
Суддя О.О. Прасов