
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником
09 січня 2020 року СєвєродонецькСправа № ЗВ/360/79/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження з примусового виконання рішення від 16.05.2013 № 313,-
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження з примусового виконання рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 16.05.2013 № 313 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» відносно ОСОБА_1 в сумі 170,00 грн.
В обґрунтування заяви зазначено, що 11.08.2013 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи" від 04.07.2013 №406-VІІ, яким було врегульоване питання щодо передачі функцій адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України. Зазначеним Законом внесені зміни в ряд нормативно-правових актів, зокрема і в Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування". Так, відповідно до положень пункту 2 статті 12 Закону № 2464-VI із змінами та доповненнями центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань: забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахуванні, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.
Заявник зазначив, що таким чином функції з адміністрування єдиного внеску були передані від органів Пенсійного фонду - органам Міністерства доходів і зборів, відповідно в спірних відносинах з боржником Головне управління Державної податкової служби у Луганській області Державної податкової служби України фактично є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області.
На теперішній час штрафна санкція не сплачена, заборгованість боржником не погашена.
На підставі викладеного, просив суд замінити сторону виконавчого провадження за рішення від 16.05.2013 № 313, а саме: стягувача - управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області, у виконавчому провадженні за рішенням управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати штрафної санкції та пені за неподання звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», в сумі 170,00 грн, його процесуальним правонаступником - Головним управлінням ДПС у Луганській області Державної податкової служби України (93401, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72, код 39890583).
Сторони у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, представник заявника просив розглянути заяву за відсутності представника управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (зворотній бік арк. спр. 1).
Згідно з частиною другою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою),та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки заявник та боржник про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження, дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.
16.05.2013 Управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області винесено рішення № 313 про застосування штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» відносно ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати штрафної санкції та пені за неподання звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» в сумі 170,00 грн (арк. спр. 6).
17.07.2013 старшим державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Попаснянського районного управління юстиції винесена постанова про відкриття виконавчого провадження ВП № 38899702 з виконання рішення № 313, виданого 16.05.2013 Управлінням Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про стягнення з ОСОБА_1 суми боргу у розмірі 170 грн (арк. спр. 5).
У листі від 28.10.2019 №1409/9/12-32-10-03-17 Головним управлінням ДПС у Луганській області зазначена інформація щодо залишків суми заборгованості по ЄСВ у розрізі боржників та вимог, стороною виконавчого провадження в яких залишились управління станом на 01.10.2019 (арк. спр. 9).
З додатків до вказаного листа вбачається, що за ОСОБА_1 станом на 01.10.2019 рахується борг по штрафних санкцій в сумі 170 грн (арк. спр. 9-10).
Також, заявником надано акт передачі даних з карток особових рахунків платників єдиного внеску від 30.09.2013 разом з додатком до нього, з якого вбачається, що за ОСОБА_1 рухається борг (арк. спр. 7-8).
Крім того, із зазначеного акту вбачається, що передачу було здійснено відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України від 04.07.2013 №406-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи" з 01.10.2013 (арк. спр. 7).
Надаючи правову оцінку, суд зазначає наступне.
11.08.2013 набрав чинності Закону України від 04.07.2013 № 406-VІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку із проведенням адміністративної реформи", яким врегульовано питання щодо передачі функцій з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування від Пенсійного фонду України до Міністерства доходів і зборів України.
Зокрема, пунктом 102 розділу 1 Закону № 406-VІІ у пункті 6 частини 1 статті 1 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування № 2464-VI від 08.07.2010 "Територіальним органам Пенсійного фонду України'' замінено словами „органи доходів і зборів" викладено частину четверту статті 8 Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" в наступній редакції: „4. Порядок нарахування обчисленої сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийняття відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику".
Відповідно до статті 12 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, відповідно до покладених на нього завдань забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску.
Згідно з пунктом 7 частини першої статті 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" органи доходів і зборів мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.
Крім того, у відповідності до пункту 3 Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку із проведенням адміністративної реформи" процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, поширюються на періоди до набрання чинності цього Закону.
За визначенням підпункту 14.1.1-1 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об`єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
Законом України від 21.12.2016 № 1797-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні, який набрав чинності 01.01.2017, внесені зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, зазначеним Законом внесені зміни до статті 19-1, доповнено кодекс статтями 19-2 і 19-3, пункт 41.1 статті 41 викладено в новій редакції.
Відповідно до пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 19-1.1.22 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України", реорганізовано ДФС України та утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України.
Також, згідно з пунктом 2 Постанови №1200 Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1. Реорганізувати деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 682-р "Питання Державної податкової служби" погоджено з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" (Офіційний вісник України, 2019 р., № 26, ст. 900) функцій і повноважень Державної фіскальної служби, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на Державну податкову службу.
На виконання вищевказаного розпорядження наказом ДПС України від 28.08.2019 "Про початок діяльності Державної податкової служби України" розпочато виконання Державною податковою службою України функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється.
В свою чергу наказом Головного управління ДПС у Луганській області від 29.08.2019 № 5 "Про початок діяльності Головного управління ДПС у Луганській області" Головним управлінням ДПС у Луганській області розпочато виконання функцій і повноважень Головного управління ДФС у Луганській області, що припиняється.
Наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 № 14 затверджене Положення про Головне управління ДПС у Луганській області. Відповідно до пункту 1 Положення, Головне управління ДПС у Луганській області є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС у Луганській області.
Отже, у зв`язку з завершенням заходів з утворення Державної податкової служби України та оголошенням про початок її діяльності, та відповідно і її територіальних органів, тому саме Головне управління ДПС у Луганській області є належним правонаступником та стягувачем за рішенням від 16.05.2013 № 313.
Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Частиною п`ятою статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне здійснити заміну сторони виконавчого провадження стягувача з Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на Головне управління ДПС у Луганській області.
Керуючись статтями 205, 241-250, 256, 294, 295, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про заміну сторони виконавчого провадження з примусового виконання рішення від 16.05.2013 № 313 - задовольнити.
Замінити стягувача у виконавчому провадженні з примусового виконання рішення Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області від 16.05.2013 № 313 відносно ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати штрафної санкції та пені за неподання звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» в сумі 170,00 грн, а саме: Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області на Головне управління ДПС у Луганській області (місцезнаходження: 93401, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, 72, ідентифікаційний код: 43143746).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного
адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяС.В. Борзаниця