Ухвала суду № 86792454, 08.01.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.01.2020
Номер справи
360/5242/19
Номер документу
86792454
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі

08 січня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/5242/19 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради про визнання дій противоправними, зобов`язання вчинити певні дії, нарахування та виплату моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

12 грудня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 05 листопада 2018 року № 10745/09 про повернення надмірно отриманих коштів щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 13043,35 грн ОСОБА_1 ;

- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради неправомірними щодо відмови уповноваженому представнику сім`ї ОСОБА_1 , його дітям - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , починаючи з дня звернення призначення та виплати щомісячної адресної допомоги, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 01 жовтня 2014 року № 505;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради поновити позивачу ОСОБА_1 та його малолітнім дітям ОСОБА_2 і ОСОБА_3 нарахування та виплату адресної допомоги, призначеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 01 жовтня 2014 року № 505, з дня припинення по теперішній час, враховуючи періоди припинення, не призначення відносно кожного члена сім`ї;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради відшкодувати на користь ОСОБА_1 розмір завданої моральної шкоди в сумі 3000,00 грн, що завдана внаслідок порушення його законних прав.

Ухвалою суду від 17 грудня 2019 року позовну заяву залишено без руху.

Позивачем вимоги ухвали суду виконано, недоліки позовної заяви усунуто у строк, встановлений судом.

В обґрунтування позовних вимог, зазначено, що відповідно до статей Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» із позивачем був укладений контракт про проходження військової служби у ЗС України на посадах офіцерського складу. Наказом Міністра оборони України (по особовому складу) від 31 липня 2017 року № 516 прийнятий на військову службу та призначений на посаду.

Наказом військового комісара Луганського обласного військового комісаріату (далі Луганського ОВК) № 152-с (по стройовій частині) від 09 серпня 2017 року зарахований до списків особового складу Луганського ОВК та на всі види забезпечення. З початку проходження служби в ЗС України по теперішній час приймає безпосередню зшасть в проведенні операції об`єднаних сил, забезпеченні її проведення, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

04 жовтня 2017 року позивача взято на облік як внутрішньо переміщену особу відповідача, разом із сином - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1

Позивачу, як працюючій особі, та його сину, як особі, яка не досягла 18-ти річного віку, призначено адресну допомогу.

19 червня 2018 року позивач зареєструвався у військовому містечку м. Сєвєродонецьк Луганської області, за адресою: вул. Богдана Ліщини, буд. 2/1 (військове містечко № 51). З 19 липня 2018 року по теперішній час перебуває на обліку громадян, які потребують покращення житлових умов в Луганському гарнізоні, разом із синами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . У зв`язку із тим, що позивач не забезпечувався житловим приміщенням в Луганському гарнізоні за рахунок Міністерства оборони України, з травня 2018 року по теперішній час, разом із сім`єю винаймає житлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивачу, як військовослужбовцю нараховується грошова компенсація за піднайом (найом) житла, що передбачена Порядком виплати грошової компенсації військовослужбовцям ЗС України за піднайом (найом) ними житлових приміщень, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 450.

11 жовтня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про взяття на облік, як внутрішньо переміщену особу молодшого сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,

12 жовтня 2018 року позивачем подана заява до відповідача про подовження виплати щомісячної адресної допомоги.

Разом із заявою позивач надав довідку з місця проходження військової служби про отримання грошової компенсації за піднайом (найом) житлових приміщень (далі - грошова компенсація) військовослужбовцям Збройних Сил, який має сім`ю.

05 листопада 2018 року позивач отримав письмове повідомлення від відповідача, про відмову в подовженні йому та його малолітнім дітям, адресної допомоги. Крім того, 05 листопада 2018 року на адресу позивача надійшло повідомлення від відповідача за вих. № 10745/09 про повернення надмірно отриманих коштів щомісячної адресної допомоги.

Вважає повідомлення необгрунтованим та таким, що суперечить нормам діючого законодавства, а лист Міністерства соціальної політики України від 22 січня 2015 року № 684/о/14-15/5 таким, що не є правовою підставою для відмови йому у призначенні та виплаті адресної допомоги.

З 12 жовтня 2018 року на день подання адміністративного позову позивач та його родина не отримували адресну допомогу.

11 квітня 2019 року позивачем подана заява до відповідача про подовження щомісячної адресної допомоги.

23 квітня 2019 року позивач отримав письмове повідомлення про відмову в подовженні адресної допомоги.

04 жовтня 2019 року позивач звернувся до відповідача про подовження щомісячної адресної допомоги.

08 листопада 2019 року позивач отримав письмове повідомлення за вих. № 11823/10 про відмову в подовженні адресної допомоги.

З посиланням на норми Конституції України, Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», позивач вважає, що відповідь управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради Луганської області є незаконною, необґрунтованою та такою, що порушує право на безоплатний капітальний ремонт власної житлової квартир.

Відповідно до частини другої статті 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому суд вважає за необхідне відкрити провадження у цій справі.

Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, участь у судовому засіданні щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, звільнення (відстрочення, розстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів, про забезпечення надання безоплатної правничої допомоги, якщо відповідний орган відмовив у її наданні, тощо.

Оглядом позовної заяви встановлено, що позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору та заяву про поновлення процесуального строку звернення до суду.

В обґрунтування клопотання зазначено, що позивач перебуває на обліку відповідача та тривалий час не отримує соціальну допомогу, перебуває у скрутному матеріальному становищі.

До позову позивачем додано копію посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 .

Розглянувши зазначене клопотання, суд зазначає, що відповідно пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір" позивач звільнений від сплати судового збору, та приходить висновку про залишення без розгляду клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Щодо заяви про поновлення процесуального строку звернення до суду, суд зазначає.

В обґрунтування вказаної заяви, позивач зазначає, що приймає участь у здійснені заходів із забезпечення національної безпеки і оборони.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).

Відповідно до частин першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім`ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім`ї протягом чотирьох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють; зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи; иявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги; у разі смерті внутрішньо переміщеної особи (пункт 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505).

Враховуючи, що позивач здійснює заходи із забезпечення національної безпеки і оборони України, з доданих до позову матеріалів не можливо встановити день коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

З урахуванням викладеного, розгляд заяви про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду можливо вирішити після відкриття провадження у справі та отримання відзиву на позові від відповідача.

Частинами першою, другою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

За приписами пункту 3 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з вимогами частини першої статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України дана адміністративна справа має розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

За таких обставин, суд дійшов висновку, що справу слід розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до частини першої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у даній справі.

Клопотання про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду розглянути після отримання відзиву на позов.

Клопотання про звільнення від сплати судового збору залишити без розгляду.

Справа розглядатиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У разі заперечень відповідача проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - встановити строк для подання відповідної заяви протягом п`яти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.

Запропонувати відповідачу протягом п`ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надати до суду відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів.

Роз`яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов`язати управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради подати до суду у строк до 23 січня 2020 року такі докази:

- заяви позивача про призначення та продовження щомісячної адресної допомоги на позивача та його дітей (в межах предмету спору);

- належним чином засвідчену копію собової справи позивача, як одержувача державної допомоги на позивача та його дітей;

- розрахунок розміру щомісячної адресної допомоги на позивача та його дітей;

- інформацію щодо підстав припинення виплат допомоги позивачу;

- інформацію щодо заборгованості невиплаченої допомоги позивачу;

- повідомлення про повернення надміру отриманих коштів від 05 листопада 2019 року № 10745/09;

- докази отримання позивачем повідомлення про повернення надміру отриманих коштів від 05 листопада 2019 року № 10745/09, листи надіслані позивачу (в межах предмету спору) з доказами отримання позивачем.

Роз`яснити сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п`ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.

Попередити сторони, що відповідно до частини дев`ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Справа розглядатиметься суддею Смішливою Т.В. одноособово.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі "Електронний суд" для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов`язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію адміністративного позову разом з доданими до нього документами.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

СуддяТ.В. Смішлива