
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 січня 2020 р. № 520/12964/19
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області, Управління поліції охорони в Харківській області, Національної поліції України, третя особа Департамент поліції охорони про скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття рішення про нарахування і виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3-ї групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та повернення матеріалів про виплату такої одноразової грошової допомоги до Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області без розгляду їх по суті;
- скасувати рішення Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2019 № 15/2- 1550 про відмову у прийнятті рішення про нарахування і виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3-ї групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та повернення матеріалів про виплату такої одноразової грошової допомоги до Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області;
- визнати за ОСОБА_1 право на отримання одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.10.2015 № 850 в сумі 288150,00 грн. (двісті вісімдесят вісім тисяч сто п`ятдесят гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних коштів на утримання Національної поліції України;
- зобов`язати Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області повторно надіслати до Міністерства внутрішніх справ України у 15-денний строк документи, щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3-ї групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме в сумі 288150,00 грн. (двісті вісімдесят вісім тисяч сто п`ятдесят гривень 00 копійок);
- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України протягом 15-ти днів прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3-ї групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, а саме в сумі 288150,00 грн. (двісті вісімдесят вісім тисяч сто п`ятдесят гривень 00 копійок) та надіслати вказане рішення із необхідними документами ОСОБА_1 та керівникові Національної поліції України;
- зобов`язати Національну поліцію України у строк не пізніше двох місяців з дня прийняття Міністерством внутрішніх справ України рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання Національної поліції України виділити та перерахувати на рахунок Управління поліції охорони в Харківській області грошові кошти в сумі 288150,00 грн. (двісті вісімдесят вісім тисяч сто п`ятдесят гривень 00 копійок), необхідні для виплати одноразової грошової допомоги на особистий банківський рахунок ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Управління поліції охорони в Харківській області протягом п`яти днів з дня отримання відповідних коштів для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 перерахувати їх на його особистий банківський рахунок.
- встановити Міністерству внутрішніх справ України та Національній поліції України строк для подання до суду звіту про виконання судового рішення - протягом 60-ти днів з дня набрання судовим рішенням законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що наказом УДСО при ГУМВС України в Харківській області від 06.11.2015 № 841о/с ОСОБА_1 було звільнено зі служби в ОВС України за п. 63 "Б" (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом на підставі Свідоцтва про хворобу від 05.11.2015 № 500, у якому було вказано постанову відповідної військово-лікарської комісії (ВЛК) про наявність у позивача захворювання, пов`язаного зі службою в ОВС України та про непридатність до військової служби у мирний час. Актом огляду обласної МСЕК № 3 від 08.01.2019 позивачу було встановлено інвалідність ІІІ групи за захворюванням, пов`язаним з проходженням служби в ОВС, з втратою 50% працездатності. 23.01.2019 позивач звернувся до УДСО при ГУМВС України в Харківській області з відповідною заявою про виплату ОГД, до якої надав усі необхідні документи для її призначення і виплати. 13.05.2019 було отримано лист УДСО від 10.05.2019 № 48/9-540/Кнлк з інформацією та копіями документів про наступне: за заявою від 23.01.2019 УДСО було складено Висновок про призначення ОГД в сумі 288150.00 грн., який підлягав затвердженню МВС України та інші фінансові документи для призначення і виплати ОГД, які листом УДСО від 05.02.2019 № 48/5- 524/Кнлк були направлені на адресу МВС України для прийняття відповідного рішення про призначення ОГД; листом ДФЗБО МВС України від 22.04.2019 № 15/2-1550 усі документи для призначення ОГД були повернуті МВС України на адресу УДСО без прийняття МВС України відповідного рішення про призначення ОГД та з вказівкою про те, що призначення і виплата ОГД колишнім працівникам міліції охорони є компетенцією Національної поліції України згідно з постановою КМУ від 27.12.2018 № 877; Управління поліції охорони в Харківській області є отримувачем бюджетних коштів лише для виплати ОГД поліцейським; відповідного порядку дій органів поліції охорони для виплати ОГД колишнім працівникам міліції охорони ні МВС України, ні Національною поліцією України не затверджено; згідно з Порядком № 850 рішення про призначення і виплату ОГД повинно прийняти МВС України, а не Національна поліція України.
Враховуючи, що відповідного рішення про призначення і виплату позивачу ОГД жодним із названих вище органів (МВС, НПУ, УДСО та Управління поліції охорони в Харківській області) не прийнято та відповідних коштів не виплачено, ОСОБА_1 такі дії та бездіяльність з боку всіх цих органів державної влади вважає протиправними, у зв`язку з чим просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 09.12.2019 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам та третій особі, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача, Міністерства внутрішніх справ України, 24.12.2019 р. надано до канцелярії суду відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, зазначив, що позивач проходив службу в Управлінні Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1146, яка набрала чинності 04.01.2019, були внесені зміни, зокрема, до підпункту 9 пункту 5 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 № 877. Відповідно до підпункту 9 пункту 5 Положення, Національна поліція з метою організації своєї діяльності фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України (за винятком діяльності поліції охорони, яка утримується за рахунок коштів від надання послуг з охорони, які здійснюються на договірних засадах, крім виплат гарантованої з боку держави одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського або колишнього працівника міліції, що здійснюються за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції), інших джерел, не заборонених законом, а також забезпечує ефективне і цільове їх використання. Отже, Урядом чітко визначено, що виплата одноразової грошової допомоги колишнім працівникам міліції охорони здійснюється за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції. З огляду на викладене, покриття витрат на виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 має здійснюватися поліцією охорони за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції.
Представником відповідача, Національної поліції України, 26.12.2019 р. надано до канцелярії суду відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, зазначив, що позивач просить суд зобов`язати Національну поліцію України в майбутньому здійснити дії, які знаходяться в площині внутрішніх організаційно-розпорядчих функцій та не несуть по відношенню до позивача змісту владних управлінських повноважень суб`єкта владних повноважень, що виключає між позивачем та Національною поліцією України існування публічно-правових відносин.
Представником відповідачів, Управління поліції охорони в Харківській області та Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області, 18.12.2019 р. надано до канцелярії суду відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити у задоволенні позовних вимог та вказав, що Порядком №850 від 21.10.2015 встановлено, що орган внутрішніх справ, в якому проходив службу працівник міліції зобов`язаний розглянути заяву особи з доданими до неї документами та направити відповідний висновок про виплату одноразової грошової допомоги до МВС України, а рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги цій особі приймає саме МВС України. Позивач звернувся з заявою про виплату йому ОГД на адресу УДСО, і оскільки на момент такого звернення процедуру ліквідації УДСО не було завершено, матеріали щодо призначення позивачу ОГД складалися і надсилалися на адресу МВС України безпосередньо ліквідаційною комісією УДСО. Отже, порядком №850 чітко встановлено, що рішення про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги приймає саме Міністерство внутрішніх справ України, а виплата одноразової грошової допомоги здійснюється саме за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання Міністерства внутрішніх справи України.
Представник третьої особи, Департаменту поліції охорони, 23.12.2019 р. надано до канцелярії суду пояснення, відповідно до яких вказав, що за позивачем зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом №565-ХІІ відповідно до Порядку, який діяв до набрання чинності Законом №580-VІІІ, виходячи з положень якого обов`язок з прийняття рішення про призначення чи відмову в призначенні грошової допомоги покладено саме на Міністерство внутрішніх справи України.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 проходив службу Управлінні Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області.
Наказом Управлінні Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області від 06.11.2015 №841 о/с ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ за п.63 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Згідно свідоцтва про хворобу №500 від 05.11.2015 р. захворювання ОСОБА_1 ТАК, пов`язане з проходження служби в органах внутрішніх справ. (а.с.18-19).
Позивачу медико-соціальною експертною комісією з 08.01.2019 р. встановлена 3 група інвалідності та встановлено 50 процентів втрати працездатності, у зв`язку захворюванням, ТАК, пов`язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ, що підтверджується довідкою МСЕК серії 12 ААА №708872 від 23.01.2019 р. та довідкою про ступінь втрати професійної працездатності серії 10 ААА №017691 від 23.01.2019. (а.с.20-21).
23.01.2019 року ОСОБА_1 звернувся до заступника голови ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності.
Управлінням Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області було складено та направлено до МВС України висновок про призначення позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.
Міністерство внутрішніх справ України листом від 22.04.2019 р. №15/2-1550 повернуло матеріали про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги для подальшого надсилання за належністю до Національної поліції України.
Листом Управління державної служби охорони ГУМВС України в Харківській області від 10.05.2019 №48/9-540/Кн.п.к повідомлено ОСОБА_1 , що листом ДФЗБО МВС України від 22.04.2019 р. №15/2-1550 усі документи щодо призначення грошової допомоги були повернуті на адресу Управління державної служби охорони ГУМВС України в Харківській області без прийняття МВС України відповідного рішення про її призначення з вказівкою про те, що прийняття рішень з питань призначення ОДГ колишнім працівникам міліції охорони належить до компетенції Національної поліції України, разом з цим повідомлено, що питання прийняття рівень про призначення ОДГ та порядок її виплати врегульовані пунктами 9-11 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, які затверджені постановою КМУ від 21.10.2015 №850, згідно з якими відповідне рішення про призначення ОДГ колишнім працівникам міліції повинно прийматися саме МВС України, а не Національною поліцією України.
Вважаючи дії Міністерство внутрішніх справ України та Управління державної служби охорони ГУМВС України в Харківській області про відмову в призначені одноразової грошової допомоги протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади організації та діяльності міліції України, а також порядок проходження служби в міліції визначав Закон України «Про міліцію» від 20.12.1990 року № 565-ХІІ.
Згідно пункту 5 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» №580-VІІІ від 02.07.2015 року (який набрав чинності 7 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію».
Відповідно до пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
До набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» порядок виплати одноразової грошової допомоги регулювався нормами статті 23 Закону України «Про міліцію» та Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
Відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
На виконання зазначеної норми Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції.
Відповідно до пункту 3 Порядку та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, грошова допомога призначається і виплачується у разі, зокрема, установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності IІI групи.
Пунктом 2 Порядку та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги є, у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності, - дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Пунктами 7 - 9 Порядку та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції встановлено, що працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Проаналізувавши наведені положення законодавства в контексті встановлених обставин справи суд доходить до висновку про те, що розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих працівником міліції для призначення і виплати одноразової грошової допомоги при інвалідності повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги), однак, у даному випадку таке рішення відповідачем, Міністерством внутрішніх справ України, не приймалось, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання.
Надаючи оцінку діям Міністерства внутрішніх справ України щодо розгляду документів позивача для призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності, суд виходить з того, що у відповідності до Порядку та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих працівником міліції для призначення і виплати одноразової грошової допомоги повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги), що відповідачем зроблено не було.
Повернення ж документів для подальшого надсилання за належністю до Національної поліції України не передбачено, а тому, повернення Міністерством внутрішніх справ України документів ОСОБА_1 без прийняття рішення про призначення чи відмову у призначенні одноразової грошової допомоги суперечить зазначеним вище нормам.
Відтак, суд приходить до висновку, що у зв`язку з неприйняттям відповідачем, Міністерством внутрішніх справ України, після надходження документів позивача відповідного рішення, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дій Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття рішення про нарахування чи відмову нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3-ї групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та повернення матеріалів про виплату такої одноразової грошової допомоги до Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області без розгляду їх по суті, скасування рішення Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2019 № 15/2- 1550 про відмову у прийнятті рішення про нарахування і виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3-ї групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та повернення матеріалів про виплату такої одноразової грошової допомоги до Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області та зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України повторно розглянути та прийняти рішення, відповідно до пункту 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, по заяві ОСОБА_1 про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності від 23.01.2019 року.
Аналогічний висновок викладено у постановах Верховного Суду від 19.02.2019 р. у справі №802/498/18-а, від 30 січня 2018 року у справі № 822/1579/17 та від 10 жовтня 2018 року у справі № 733/1290/16-а.
При цьому, враховуючи, що Міністерством внутрішніх справ України документи, щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності ІІІ-ї групи були повернуті на адресу Управління державної служби охорони ГУМВС України в Харківській області, вимога зобов`язати Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області повторно надіслати до Міністерства внутрішніх справ України у 15-денний строк документи, щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3-ї групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Стосовно вимог позивача визнати за ОСОБА_1 право на отримання одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21.10.2015 № 850 в сумі 288150,00 грн. за рахунок бюджетних коштів на утримання Національної поліції України, суд зазначає наступне.
Пунктом 5 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» №580-VІІІ від 02.07.2015 року (який набрав чинності 7 листопада 2015 року) визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію». В той же час, за змістом пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
До набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» порядок виплати одноразової грошової допомоги регулювався Порядком та умовами призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850.
Згідно з п. 10 Порядку, грошова допомога виплачується в порядку черговості відповідно до дати прийняття МВС рішення про її призначення, але не пізніше двох місяців із дня прийняття зазначеного рішення в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання МВС.
Враховуючи вищезазначене, Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області, Управління поліції охорони в Харківській області та Національна поліція України не є розпорядниками бюджетних коштів для виплати одноразової грошової допомоги працівникам міліції, у зв`язку з чим вимога щодо визнання за позивачем права на отримання одноразової грошової допомоги у відповідності до Порядку від 21.10.2015 № 850 за рахунок бюджетних коштів на утримання Національної поліції України не підлягає задоволенню.
Стосовно вимог зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України надіслати рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3-ї групи із необхідними документами ОСОБА_1 та керівникові Національної поліції України, зобов`язати Національну поліцію України у строк не пізніше двох місяців з дня прийняття Міністерством внутрішніх справ України рішення про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, в межах та за рахунок коштів, передбачених державним бюджетом на утримання Національної поліції України виділити та перерахувати на рахунок Управління поліції охорони в Харківській області грошові кошти в сумі 288150,00 грн., необхідні для виплати одноразової грошової допомоги на особистий банківський рахунок ОСОБА_1 та зобов`язати Управління поліції охорони в Харківській області протягом п`яти днів з дня отримання відповідних коштів для виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 перерахувати їх на його особистий банківський рахунок, суд зазначає наступне.
Обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених права чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
При цьому, суд звертає увагу на те, вищезазначені позовні вимоги на час розгляду даної справи є передчасними, оскільки обов`язок надсилання рішення, здійснення перерахунку, перерахування коштів на особистий банківський рахунок позивача, виникає лише за умови прийняття відповідного рішення МВС України.
Чинними приписами Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено здійснювати захист не порушених прав та законних інтересів позивача на підставі правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
У зв`язку з викладеним, адміністративний позов у цій частині задоволенню не підлягає.
Щодо вимоги встановити Міністерству внутрішніх справ України строк для подання до суду звіту про виконання судового рішення - протягом 60-ти днів з дня набрання судовим рішенням законної сили, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Вказаною нормою КАС України встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
При цьому, встановлення вказаного заходу судового контролю є доцільним виключно у випадку, коли наявні достатні та об`єктивні підстави вважати, що суб`єкт владних повноважень буде ухилятись від виконання судового рішення.
В даному випадку, необхідність зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення позивач обґрунтовує виключно власними припущеннями, а в ході судового розгляду справи судом не встановлено наявності жодних обставин, які б вказували на можливе ухилення відповідача від виконання судового рішення, тому суд не вбачає підстав для застосування положень ч. 1 ст. 382 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог адміністративного позову.
Стосовно клопотання позивача відшкодувати ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 768,40 грн. та витрати на направлення поштою відповіді на відзив у сумі 75,00 грн., суд зазначає наступне.
Згідно з ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Аналізуючи вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку, що витрати на направлення поштою відповіді на відзив не входять до складу судових витрат, передбачених КАС України, а тому, відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів не підлягають.
Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Таким чином, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд приходить до висновку, що розмір витрат на оплату судового збору, які підлягають відшкодуванню відповідно до положень ч.3 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, Міністерства внутрішніх справ України, складає 384,20 грн.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код 00032684), Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області (вул. Полтавський Шлях, 20, м. Харків, 61052, код 08597026), Управління поліції охорони в Харківській області (вул. Полтавський Шлях, 20, м. Харків, 61052, код 40108955), Національної поліції України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код 40108578), третя особа Департамент поліції охорони ( вул. Малопідвальна, буд. 5, м. Київ, 01101, код 40109110) про скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття рішення про нарахування чи відмову нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3-ї групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та повернення матеріалів про виплату такої одноразової грошової допомоги до Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області без розгляду їх по суті.
Скасувати рішення Міністерства внутрішніх справ України від 22.04.2019 № 15/2- 1550 про відмову у прийнятті рішення про нарахування і виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3-ї групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ та повернення матеріалів про виплату такої одноразової грошової допомоги до Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області.
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України повторно розглянути та прийняти рішення, відповідно до пункту 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, по заяві ОСОБА_1 про нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням ІІІ групи інвалідності від 23.01.2019 року.
Зобов`язати Управління Державної служби охорони при ГУМВС України в Харківській області повторно надіслати до Міністерства внутрішніх справ України у 15-денний строк документи, щодо призначення та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності 3-ї групи внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, буд. 10, м. Київ, 01601, код 00032684) суму сплаченого судового збору у розмірі 384,20 грн. (триста вісімдесят чотири гривні 20 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин