
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2019 року Справа № 160/10243/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Озерянської С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
21.10.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просить визнати протиправними дії щодо не зарахування часу перебування на інвалідності ОСОБА_1 та додатково по одному року за кожен повний рік стажу роботи на підземних умовах до страхового стажу на пільгових умовах та у пільгових розмірах відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування"; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати період знаходження ОСОБА_1 на інвалідності з 22.06.2006 року по 05.12.2018 року та додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних умовах до страхового стажу на пільгових умовах та у пільгових розмірах відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.05.2019 року у справі № 160/4143/19 позивачу було здійснено перерахунок пенсії, виходячи з страхового стажу - 33 роки 8 місяців 20 днів, стаж за Списком № 1 - 11 років 10 місяців 28 днів, коефіцієнт стажу - 0,20917, розмір пенсії становить - 2228,90 грн. Позивач вважає дії щодо не зарахування до пільгового стажу додаткового 9 років за Списком № 1 та 12 років часу знаходження на інвалідності, тобто загальний стаж роботи на підземних умовах за Списком № 1 повинен становити 30 років. З урахуванням положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» розмір пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 повинен становити - 8524,74 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.10.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідачем 31.10.2019 року отримано копію ухвали суду про відкриття спрощеного позовного провадження в даній адміністративній справі та копію позову разом із копіями доданих до нього документів.
12.11.2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.05.2019 року у справі № 160/4143/19 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» виходячи зі страхового стажу 11 років 11 місяців 6 днів (з них 9 років 4 місяці 14 днів за Списком № 1), додаткові 9 років страхового стажу (по 1 року за кожний повний рік роботи за Списком № 1) та час знаходження на інвалідності 12 років 9 місяців 14 днів, який не зараховано для обчислення коефіцієнту стажу роботи, а лише для визначення права на пенсію за віком. Перебування заявника на інвалідності від нещасного випадку на виробництві з 22.06.2006 року по 05.12.2018 року проходило за професією, яка передбачає зайнятість на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік, отже зазначений період не може бути зарахований для призначення пенсії у розмірі 80 % заробітної плати.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Так, судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 22.02.2006 року та отримує пенсію по інвалідності від нещасного випадку на виробництві або трудового каліцтва.
05.12.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перехід на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", однак листом від 13.12.2018 року № 886/03.23-12 позивачу було відмовлено.
Не погодившись із вказаним рішенням позивач оскаржив його до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.05.2019 року у справі № 160/4143/19, яке набрало законної сили 02.07.2019 року, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву позивача від 05.12.2018 року щодо переходу на інший вид пенсії, з урахуванням висновків суду та відповідно до положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
На підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.05.2019 року у справі № 160/4143/19 позивачу було призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Згідно рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 912480115956 пенсія позивачу призначена у розмірі - 2228,90 грн., яка розрахована виходячи зі страхового стажу - 33 роки 8 місяців 20 днів, з них страховий стаж до 01.01.2004 року - 11 років 11 місяців 6 днів, додаткові роки за Список № 1 - 9 років, перебування на інвалідності по трудовому каліцтву - 12 років 9 місяців 14 днів.
23.08.2019 року ОСОБА_1 звернувся до Пенсійного фонду України зі скаргою, у якій просив зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області включити для обчислення пенсії час перебування на інвалідності у зв`язку із нещасним випадком на виробництві до страхового стажу зі шкідливими умовами 12 років та додатково до страхового стажу зі шкідливими умовами по одному року за кожний повний рік роботи на підземних умовах 9 років відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з дня подання заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Листом Департаменту пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України від 03.10.2019 року № 23114/С-11 повідомило про відсутність підстав для зарахування періоду роботи з 01.02.1993 року по 01.09.1998 року та часу перебування на інвалідності у зв`язку із професійним захворюванням до пільгового стажу, який дає право на пенсію обчислення розміру пенсії відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Вважаючи протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не зарахування для обчислення пенсії час перебування на інвалідності у зв`язку із нещасним випадком на виробництві до страхового стажу зі шкідливими умовами 12 років та додатково до страхового стажу зі шкідливими умовами по одному року за кожний повний рік роботи на підземних умовах 9 років, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про охорону праці» час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.
Згідно з частиною другою Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", який набрав чинності з 01 січня 2004 року, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, професій, посад і показників, затверджених КМУ, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсій за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним вище, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14 Закону № 1788-ХІІ).
Положеннями частини 3 статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Тобто, законодавець зараховує час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням та додаткові роки до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області було враховано період перебування на інвалідності по трудовому каліцтву, до стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах - 12 років 9 місяців 14 днів при призначенні позивачу пенсії, що підтверджується рішенням № 912480115956.
Також відповідачем було зараховано 9 додаткових років до стажу, що дає право на призначення пенсії.
Щодо вимоги про зарахування вказаного періоду до страхового стажу на пільгових умовах та у пільгових розмірах відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз наведеної норми свідчить, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону № 345-VI така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Відповідно до пункту "г" підрозділу 1 розділу 1 списку № 1 постанови Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10 та постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162 "Робітники, керівники, спеціалісти і службовці, зайняті на підземних роботах 50 процентів і більше робочого часу на рік (в обліковому періоді)" передбачено, що посада електрослюсар на дільниці РЗО, яку займав позивач з 01.02.1993 року по 01.09.1998 року, передбачає зайнятість на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік.
Відповідно до довідки про підтвердження пільгового характеру роботи від 29.03.2006 року, виданої ВСП "Шахта "Степова" ВАТ "Павлоградвугілля", позивач у період з 01.02.1993 року по 01.09.1998 року працював за професією підземний електрослюсар дільниці РЗО, зайнятий на підземних роботах 50% і більше робочого часу.
Також, відповідно до акту розслідування хронічного професійного захворювання від 06.10.2005 року, позивач отримав професійне захворювання на посаді підземний електрослюсар дільниці РЗО, причина професійного захворювання пил - 70 % робочого часу.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що посада позивача відноситься пункту "г" підрозділу 1 розділу 1 списку № 1 постанови Ради Міністрів СРСР від 26.01.1991 року № 10 та постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162, яким передбачено зайнятість на підземних роботах 50 і більше відсотків робочого часу на рік (в обліковому періоді).
Таким чином, оскільки посада позивача є підземний електрослюсар на дільниці РЗО і він був зайнятий на підземних роботах не повний робочий день, дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" на нього не поширюється.
Крім цього суд зазначає, що на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.05.2019 року у справі № 160/4143/19 позивачу зараховано додаткові роки за Список № 1 - 9 років.
За таких обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для зарахування періоду знаходження ОСОБА_1 на інвалідності з 22.06.2006 року по 05.12.2018 року та додатково по одному року за кожний повний рік стажу роботи на підземних умовах до страхового стажу на пільгових умовах та у пільгових розмірах відповідно до положень статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та статті 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
В силу вимог статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно частини 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (пр. Богдана Хмельницького, 116 А, м.Дніпро, рнокпп 21910427) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 12 грудня 2019 року.
Суддя С.І. Озерянська