Рішення № 86777039, 27.12.2019, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
27.12.2019
Номер справи
908/2351/19
Номер документу
86777039
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 34/67/19

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.12.2019 Справа № 908/2351/19

м. Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,

при секретареві судового засідання Махно О.О.,

розглянувши матеріали справи № 908/2351/19

за позовом Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області, ідентифікаційний код юридичної особи 20509272 (71701, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, 45)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінспецмаш", ідентифікаційний код юридичної особи 31836817 (71708, Запорізька область, м. Токмак, вул. Гоголя, 50, кім. 53)

третя особа 1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Фізична особа-підприємець Портний Микола Іванович, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 )

третя особа 2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Новопрокопівська сільська рада Токмацького району, ідентифікаційний код юридичної особи 04353439 (71721, Запорізька область, Токмацький район, с. Новопрокопівка, вул. Нова, 21а)

про визнання недійсним договору оренди

За участю представників сторін:

від позивача: Волошина Т.І., довіреність № 11-09/0349 від 08.07.2019;

від третьої особи 1: Алуф О.В., адвокат, ордер серії ЗП № 082088 від 01.07.2019;

від відповідача: Нікітін Я.Я., директор, довіреність № 21 від 11.03.2019;

від третьої особи 2: не з`явився;

вільний слухач: ОСОБА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 від 08.02.2013

СУТЬ СПОРУ:

Токмацька районна державна адміністрація Запорізької області звернулась до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою № б/н від 27.08.2019 (вх. № 2523/08-07/19 від 29.08.2019) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрінспецмаш" про визнання недійсним договору оренди невитребуваних земельних часток (паїв), який укладений 23.09.2016 між Токмацькою районною державною адміністрацією Запорізької області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрінспецмаш", який зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Новопрокопівської сільської ради Токмацького району за № 21 від 10.10.2016.

Позов заявлено на підставі ст. 19 Конституції України, п.1 та 2 ст. 203, п.1 та 3 ст. 215 Цивільного кодексу України, Закону України "Про землеустрій", Закону України "Про оренду" (в редакції, чинній на час укладення договору), ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (в редакції, чинній на час укладення договору), п. 12 Порядку організації робіт та Методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2004 № 122 та мотивовано таким. Розпорядженням голови Токмацької райдержадміністрації Запорізької області від 15.07.2016 № 269 «Про передачу в оренду ТОВ «Укрінспецмаш» нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) із земель колективної власності колишнього КСП «Шевченка» на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» було прийнято рішення про передачу в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрінспецмаш» єдиним масивом нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) із земель колективної власності колишнього КСП «Шевченка» на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області загальною площею 255,0 га, угіддя - пасовища та сіножаті, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва до моменту отримання власниками земельних часток (паїв) документів, що посвідчують право власності на ці земельні ділянки, але не більше ніж на 49 років (п. 1) зі ставкою орендної плати в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік з урахуванням коефіцієнту індексації на поточний рік (п. 2). На підставі цього розпорядження, 23.09.2016 між Токмацькою райдержадміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрінспецмаш» укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв), який зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Новопрокопівської сільської ради за № 21 від 10.10.2016. За умовами договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 105,1708 га, у т.ч. пасовища площею 105,1708 га та межі якої встановлені в натурі (на місцевості) (п. 2 договору). 10.10.2016 між сторонами підписано Акт прийому-передачі об`єкта оренди нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв). 13.11.2018 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки № 790/0/91-18-ДК/812/АП/09/)1/-18, яким встановлено, що розпорядження Голови Токмацької районної державної адміністрації від 15.07.2016 № 269 прийнято з порушенням ст. 123 та ст. 126 Земельного кодексу України, а саме: передача несформованих земельних ділянок в оренду (без затвердження розробки технічної документації та присвоєння кадастрового номеру). Головою Запорізької обласної державної адміністрації видано розпорядження від 10.12.2018 № 655 «Про скасування розпоряджень голови Токмацької районної державної адміністрації від 30.05.2016 № 199, від 15.06.2016 № 333, від 02.06.2016 № 204, від 15.09.2016 № 232, від 15.07.2016 № 269, від 26.05.2016 № 191, від 11.01.2017 № 8», яким було скасовано у зв`язку з невідповідністю чинному законодавству, серед інших розпорядження від 15.07.2016 № 269, яке було підставою для укладення договору оренди. Оскільки розпорядження Токмацької РДА № 269 від 15.07.2016 є незаконним та скасовано Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 10.12.2018№ 655, позовні вимоги про визнання недійсним договору оренди не витребуваної земельної частки паю, укладеного 23.09.2016 є обґрунтованими, оспорюваний договір необхідно визнати недійсним з підстав недодержання в момент його укладення вимог законодавства та скасування підстав для його укладення. Токмацькою РДА розпорядження про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки не приймались, сам проект відведення земельної ділянки не виготовлявся, а отже мало місце порушення порядку передачі надання в оренду спірної земельної ділянки, та порушення вищевикладених норм Закону України «Про землеустрій», які передбачають, що землеустрій провадиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форм власності в разі встановлення меж об`єктів землеустрою, або надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. У договорі оренди земельної ділянки від 23.09.2016 між ТОВ "Укрінспецмаш" та Токмацькою РДА відсутні істотні умови договору оренди, визначені ст. 15 Закону України "Про оренду землі", відсутній кадастровий номер земельної ділянки, акт встановлення меж земельної ділянки в натурі, фактична відсутність сформованої земельної ділянки, що свідчить про невідповідність оспорюваного договору вимогам законодавства та недодержання вимог законодавства в момент його укладення. Крім того, порушено порядок реєстрації додаткової угоди до договору.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 29.08.2019 справу № 908/2351/19 передано на розгляд судді Науменку А.О.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 02.09.2019 у справі №908/2351/19 позовна заява прийнята судом до розгляду за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 30.09.2019, залучено третіх осіб у справі, запропоновано відповідачеві надати відзив до 27.09.2019, включно.

30.09.2019 до канцелярії суду від відповідача у справі надійшов відзив на позовну заяву із доказами направлення відзиву іншим сторонам у справі. Відповідач вважає, що Розпорядження Токмацької РДА № 269 від 15.07.2016 було актом індивідуальної дії і вичерпало свою дію в момент його виконання. Воно було виконане шляхом укладення договору оренди. Оспорюваний позивачем договір оренди укладався у повній відповідності із законодавством, чинним на день його укладення, зокрема, ст. 13 Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)", п. 12 постанови Кабінету Міністрів України "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)", п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України та Законом України "Про оренду землі". В договорі оренди сторони погодили всі істотні умови. Договором передбачено, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення. Відповідач добросовісно виконував свої зобов`язання за договором, зокрема, щодо сплати орендної плати. Протягом дії договору оренди, орендодавець не звертався із претензіями щодо невідповідності договору вимогам чинного законодавства. Позивач не наводить суду жодних підстав вважати його права порушеними, оскільки не вказує, як саме (на його думку) слід було б врегулювати істотні умови договору, та які саме положення договору він вважає протиправними. Відповідач вважає, що позивач в односторонньому порядку відмовився від виконання договору оренди. У зв`язку із змінами у законодавстві, які відбулися у січні 2019 Токмацька РДА взагалі є неналежним позивачем у справі. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити.

На початку судового засідання суд оголосив про надходження відзиву на позовну заяву та прийняття відзиву до розгляду.

Присутні представники сторін повідомили про неотримання на даний час відзиву на позовну заяву.

Третя особа 1 на стороні позивача пояснень суду не надав, своїм правом на участь в судовому засіданні не скористався.

15.10.2019 до канцелярії суду від позивача у справі надійшла відповідь на відгук на позовну заяву із доказами направлення іншим сторонам у справі.

17.10.2019 до канцелярії суду від третьої особи 2 надійшли письмові пояснення у справі без доказів направлення іншим сторонам у справі. Третя особа 2 вказує, що при реєстрації договору оренди №б/н від 23.09.2016 в Новопрокопівську сільську раду були надані для реєстрації належним чином узгоджені, підписані сторонами, прошиті та пронумеровані договори оренди з додатками, які містили: договір оренди від 23.09.2016, Акт приймання-передачі, розпорядження, довідку про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, Агрохімпаспорт земельної ділянки, свідоцтво про атестацію, план схема земельної ділянки, схема розташування земельної ділянки. З моменту реєстрації договору ТОВ «Укрінспецмаш» користується земельною ділянкою як орендар, сплачує орендну плату в порядку, спосіб та у розмірі, встановленому у договорі, використовує земельну ділянку згідно із цільовим призначенням. Позивач в односторонньому порядку відмовився від виконання договору. На початку січня 2019 Новопрокопівській сільській раді стало відомо, що орендована відповідачем земельна ділянка передана в оренду іншій особі. Також, третя особа - 2 зазначає, що зараз саме сільська рада є розпорядником та орендодавцем невитребуваних земельних часток (паїв). А отже, спірний договір оренди підлягає переукладанню з новим розпорядником земельних ділянок.

18.10.2019 до канцелярії суду від відповідача у справі надійшли клопотання про зупинення провадження у справі без доказів направлення іншим сторонам у справі.

В судовому засіданні 18.10.2019 суд зазначив про надходження від сторін вищевказаних документів.

По закінченні судового засідання, суд, з власної ініціативи, для належної підготовки справи до розгляду, враховуючи строки підготовчого засідання та необхідність сторонам ознайомитись із поданими поясненнями та клопотаннями та надати з поданих документів свої доводи та заперечення, продовжив строк підготовчого засідання на тридцять днів та відклав підготовче засідання на 06.11.2019, про що присутні представники сторін повідомлені в судовому засіданні під підпис та звукозапис.

06.11.2019 до канцелярії суду від відповідача у справі надійшла заява про долучення до матеріалів справи доказів направлення іншим учасникам клопотань про зупинення провадження у справі.

В судовому засіданні 06.11.2019 судом продовжено підготовче засідання та повідомлено про надходження заяви.

Представники сторін надали пояснення з приводу поданих документів та клопотань.

Враховуючи необхідність надання сторонами письмових пояснень з урахуванням усних пояснень, наданих в судовому засіданні 06.11.2019, суд відклав підготовче засідання на 28.11.2019, про що присутні представники сторін повідомлені в судовому засіданні під підпис та звукозапис.

20.11.2019 до канцелярії суду від позивача у справі надійшли письмові пояснення з клопотанням про розгляд справи без участі представника позивача.

28.11.2019 до канцелярії суду від третьої особи-2 надійшли письмові пояснення у справі, з клопотанням про розгляд справи без участі її представника.

28.11.2019 від відповідача у справі до суду надійшли письмові пояснення та заяви.

В судовому засіданні 28.11.2019 суд оголосив про надходження до суду від сторін письмових документів та прийняття документів до розгляду.

В судовому засіданні присутні представники сторін надали усні пояснення у справі та на запитання суду зазначили, що всі пояснення надані, всі наявні докази подані до матеріалів справи, клопотання та заяви, відсутні.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у випадках об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Суд відмовив у задоволенні клопотань про зупинення провадження у справі, враховуючи достатність матеріалів для розгляду даної справи.

Присутні представники сторін в судовому засіданні не заперечували проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті.

За наслідками судового засідання, суд, на підставі ст. 185 ГПК України, постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 19.12.2019, про що присутні представники сторін повідомлені в приміщенні суду під розписку та під звукозапис.

В судовому засіданні 19.12.2019 присутні представники сторін виклали вступні слова. Суд з`ясував обставини справи та дослідив докази. Закінчив з`ясування обставин та перевірку їх доказами.

За наслідками судового засідання, суд відклав розгляд справи на 27.12.2019.

В судовому засіданні 27.12.2019 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".

Представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позові. Просить позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечив.

В судовому засіданні 27.12.2019 судом прийнято рішення, проголошено його вступну та резолютивну частини.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд

УСТАНОВИВ:

Розпорядженням голови Токмацької райдержадміністрації Запорізької області від 15.07.2016 № 269 «Про передачу в оренду ТОВ «Укрінспецмаш» нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) із земель колективної власності колишнього КСП «Шевченка» на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» було прийнято рішення про передачу в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрінспецмаш» єдиним масивом нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї) із земель колективної власності колишнього КСП «Шевченка» на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області загальною площею 255,0 га, угіддя - пасовища та сіножаті, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва до моменту отримання власниками земельних часток (паїв) документів, що посвідчують право власності на ці земельні ділянки, але не більше ніж на 49 років (п. 1) зі ставкою орендної плати в розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік з урахуванням коефіцієнту індексації на поточний рік (п. 2).

Рекомендовано ТОВ «Укрінспецмаш» в тридцяти денний термін замовити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) суб`єкта господарювання, що є виконавцем робіт із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій» (п. 3); в тридцятиденний термін замовити виготовлення агрохімічного паспорта поля на зазначену земельну ділянку (п. 4); після виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та отримання агрохімічного паспорта поля на зазначену земельну ділянку звернутися до Токмацької районної державної адміністрації для укладання договору оренди земельних часток (паїв) (п. 5).

ТОВ «Укрінспецмаш» приступити до використання нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) із земель колективної власності колишнього КСП «Шевченка» Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва після укладання договору оренди земельних часток (паїв) державної реєстрації цього договору (п. 6).

В разі не проведення укладання договору оренди земельних часток (паїв) та не проведення його державної реєстрації протягом шістидесяти днів з моменту видачі даного розпорядження, розпорядження вважається таким, що втратило чинність (пункт 7).

Відповідно до листа Управління Держгеокадастру у Токмацьокму районі Запорізької області від 28-28-99.2-2712/2-16 від 22.08.2016 «Про надання відомостей» з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 2016 рік нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 226,9542 га складає 1100445,53 грн.

На підставі цього розпорядження, 23.09.2016 між Токмацькою райдержадміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю «Укрінспецмаш» укладено договір оренди невитребуваних земельних часток (паїв), який зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Новопрокопівської сільської ради за № 21 від 10.10.2016.

За умовами договору від 23.09.2016 в оренду передається земельна ділянка загальною площею 105,1708 га, у т.ч. пасовища площею 105,1708 га та межі якої встановлені в натурі (на місцевості) (п. 2 договору від 23.09.2016).

Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 498346,36 грн. за загальну площу, відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (п. 5 договору від 23.09.2016).

Договір укладено до отримання власниками земельних часток (паїв) документів, що посвідчують право власності на ці земельні ділянки, але не довше ніж на 49 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 договору від 23.09.2016).

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 15 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 74751,95 грн за один рік оренди (п. 9 договору від 23.09.2016).

Земельна ділянка передається в оренду для товарного сільськогосподарського виробництва шляхом сінокосіння (п. 15 договору від 23.09.2016).

Цільове призначення земельної ділянки згідно КВЦПЗ: секція А, код 01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п. 16 договору від 23.09.2016).

Передача земельної ділянки в оренду здійснюється без розроблення проекту її відведення (п. 18 договору від 23.09.2016).

Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у триденний строк після реєстрації цього договору за актом її прийому-передачі (п. 20 договору від 23.09.2016).

10.10.2016 між сторонами підписано Акт прийому-передачі об`єкта оренди нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв).

В матеріалах справи міститься Агрохімічний паспорт поля (земельної ділянки), Схема розташування земельної ділянки невитребуваних земельних часток (паїв) із земель колективної власності КСП «Шевченка» на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області, площею 105,1708 га.

Розпорядженням голови Токмацької районної державної адміністрації від 05.10.2016 №353 «Про внесення змін до розпорядження голови районної державної адміністрації від 15.07.2016 № 269 «Про передачу в оренду ТОВ «Укрінспецмаш» нерозподілених (невитребуваних) земельних часток (паїв) із земель колективної власності колишнього КСП «Шевченка» на території Новопрокопівської сільськоїради Токмацького району Запорізької області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», внесено зміни до вказаного розпорядження № 269 від 15.07.2016, а саме: пункт 7 розпорядження виключено, пункт 8 розпорядження вважати пунктом 7.

13.11.2018 Управлінням з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Дергеокадастру у Запорізькій області складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом - земельної ділянки № 790/0/91-18-ДК/812/АП/09/)1/-18, відповідно до якого було здійснено державний контроль за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства у процесі передачі у власність, надання у користування, у т.ч в оренду ТОВ «Укрінспецмаш» земельних ділянок, як об`єкта перевірки, які знаходяться на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області.

Вказаним Актом перевірки встановлено, що зокрема розпорядження Голови Токмацької районної державної адміністрації від 15.07.2016 № 269 прийнято з порушенням ст. 123 та ст. 126 Земельного кодексу України, а саме: передача несформованих земельних ділянок в оренду (без затвердження розробки технічної документації та присвоєння кадастрового номеру).

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» є підстави для припинення прав на земельну ділянку та розірвання договору оренди від 23.09.2016 (зареєстрований за № 23 від 10.10.2016).

Головою Запорізької обласної державної адміністрації видано розпорядження від 10.12.2018 № 655 «Про скасування розпоряджень голови Токмацької районної державної адміністрації від 30.05.2016 № 199, від 15.06.2016 № 333, від 02.06.2016 № 204, від 15.09.2016 № 232, від 15.07.2016 № 269, від 26.05.2016 № 191, від 11.01.2017 № 8», яким було скасовано у зв`язку з невідповідністю чинному законодавству, серед інших розпорядження від 15.07.2016 № 269, яке було підставою для укладення договору оренди.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, 29.12.2018 внесено запис про інше речове право: 29755466 (спеціальний розділ), об`єкт нерухомого майна: земельна ділянка, кадастровий номер 2325283200:10:001:0005, площа: 105 га, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, підстава виникнення іншого речового права: договір оренди землі, серія та номер: 21, виданий 23.09.2016, видавник: Токмацька РДА/ТОВ «Укрінспецмаш». Вид іншого речового права: право оренди земельної ділянки, строкове платне користування. Строк дії: 49 років, з правом пролонгації. Орендар: Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрінспецмаш», код ЄДР 31836817. Орендодавець: Токмацька районна державна адміністрація, код ЄДР 20509272.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, заслухавши представників сторін, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-ХIV в редакції станом на 23.09.2016 (далі - Закон України «Про оренду землі»), відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно із ст. 13 зазначеного Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 204 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

За приписами ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Частинами 1, 2, 3, 5, 6 статті 203 ЦК України (в редакції станом на момент укладення спірного договору) передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Відповідно до статей 215 та 216 ЦК вимога про визнання оспорюваного правочину недійсним та про застосування наслідків його недійсності, а також вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути заявлена як однією зі сторін правочину, так і іншою заінтересованою особою, права та законні інтереси якої порушено вчиненням правочину. (п. 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 06.11.2009 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсним»).

Пунктом 26 зазначеної постанови встановлено, що особами, які беруть участь у справі про визнання правочину недійсним, є насамперед сторони правочину.

Згідно із п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.2009 № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними» відповідність чи невідповідність правочину вимогам законодавства має оцінюватися судом відповідно до законодавства, яке діяло на момент вчинення правочину.

Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» від 05.06.2003 № 899-IV (далі Закон № 899-IV у редакції станом на 23.09.2016) визначені організаційні та правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, а також порядок обміну цими земельними ділянками.

Частиною 1 статті 2 вказаного Закону передбачено, що основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією.

Відповідно до пункту 17 розділу Х Перехідних положень Земельного Кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю (пункт 16 Перехідних положень Земельного кодексу України).

Статтею 5 Закону № 899-IV визначені повноваження сільських, селищних, міських рад та районних державних адміністрацій щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).

Сільські, селищні, міські ради та районні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості):

Сільські, селищні, міські ради приймають рішення щодо виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) у межах населених пунктів, а районні державні адміністрації - за межами населених пунктів.

Згідно зі статтею 9 Закону № 899-IV розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування. Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі. Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв). Матеріали щодо розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) зберігаються у відповідній сільській, селищній, міській раді за місцем проживання більшості власників земельних часток (паїв) та в районному відділі земельних ресурсів.

Згідно з пунктом 12 Постанови Кабінету Міністрів України "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)" від 04.02.2004 № 122, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.

Статтею 13 Закону № 899-IV було передбачено, що нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Таким чином, за змістом положень Закону № 899-IV та Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» нерозподілена (невитребувана) земельна ділянка - це земельна ділянка, що була запроектована в складі єдиного земельного масиву без визначення меж в натурі (на місцевості), проте не була розподілена на зборах власників земельних часток (паїв) через неявку на збори осіб - власників права на земельну частку (пай) чи їх спадкоємців. Статус невитребуваних нерозподілені земельні ділянки набувають вже після проведення зборів стосовно розподілу земельних ділянок.

З огляду на зазначені норми слід дійти висновку, що проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) є необхідним лише в разі виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) за заявами останніх.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 18.07.2017 у справі № 922/3311/16 та у постанові Верховного Суду від 04.04.2018 у справі № 902/568/17.

Нерозподілена (невитребувана) земельна ділянка має тимчасовий правовий статус, оскільки в будь-який момент власники паїв можуть виділити в натурі належні їм земельні ділянки. При виділенні ділянки в натурі власнику паю - складається проект землеустрою. При наданні в оренду нерозподіленої земельної ділянки проект землеустрою не складається.

Отже, твердження Токмацької районної державної адміністрації про те, що передача в оренду нерозподілених (не витребуваних) земельних ділянок власників земельних часток (паїв), які не виділені в натурі (на місцевості) цим власникам (пасовища, сіножаті, багаторічні насадження), у порядку встановленому ст. 13 вищевказаного Закону можлива тільки після розробки технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та її затвердження, є безпідставним.

З приводу цього судом враховується також відсутність в органів місцевого самоврядування права скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення, та про те, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органо місцевого самоврядування після їх виконання. При цьому, суд зважає на рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 № 7-рп/2009 у справі №1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування).

Місце розташування нерозподіленої (невитребуваної) земельної ділянки визначено на підставі викопіювань із карти-схеми поділу земель колишнього КСП «ім. Шевченка». Довжину меж земельної ділянки, її площу, поворотні точки, відносне розташування меж, та суміжних землевласників - відображено на схемі розташування земельної ділянки невитребуваних земельних часток (паїв).

Статтею 15 Закону України «Про оренду землі» (в редакції станом на 23.09.2016) визначено, що істотними умовами договору оренди землі є:

об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

В договорі оренди земельної частки (паю) від 23.09.2016 сторони погодили всі істотні умови.

Розмір орендної плати встановлений в п. 9 договору оренди земельної частки (паю), а саме - за один календарний рік 74751,95 гривень. Доказів звернення орендодавцем протягом дії договору оренди щодо перегляду розміру орендної плати суду не надано.

Права Токмацької РДА оспорюваним договором оренди не були порушені. Згідно з правовою позицією Верховного Суду України у справах №№ 6-27цс14, 6-119цс14, 6-110цс14, сама по собі відсутність в договорі оренди певних істотних умов не є підставою для недійсності договору оренди, оскільки особа, яка оспорює договір оренди, повинна довести порушення своїх прав.

Токмацькою РДА не визначено, яка саме умова договору оренди (зміст такої умови, або її відсутність) порушує її права, і чим саме. Твердження про відсутність певних істотних умов саме по собі не дає підстави вважати права Токмацької РДА порушеними.

Крім того, законодавство не містить заборони щодо надання в оренду земельної частки (паю).

Відповідно до ч. 2 ст. 125 Земельного кодексу України право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Згідно з приписами ст.ст. 74, 76 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі для своїх вимог або заперечень. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

В силу статті 204 ЦК України правомірність правочину презюмується. Отже, обов`язок доведення наявності обставин, з якими закон пов`язує визнання господарським судом оспорюваного правочину недійсним, покладається на позивача.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача не є доведеними належними, допустимими, та достатніми доказами, а відтак позов є таким, що задоволенню не підлягає.

Відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовийзбір покладається на позивача.

Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 08.01.2020.

Суддя А.О. Науменко