
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.12.2019м. ДніпроСправа № 904/3803/19За позовом: Нікопольської міської ради, м. Нікополь Дніпропетровської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "М-Лит", м. Нікополь Дніпропетровської області
про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі 1 052 577,69 грн.
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання Чернявська Е.О.
Представники:
Від позивача: не з`явився
Від відповідача: не з`явився
С У Т Ь С П О Р У:
Нікопольська міська рада звернулася до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом, яким просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "М-Лит" безпідставно збережені кошти в розмірі орендної плати на загальну суму 1 052 577,69 грн. за період 01.08.2016 по 30.04.2019.
В обґрунтування позовних вимог міська рада зазначає, що згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, станом на 15.05.2019 за ТОВ "М-Лит" зареєстровано комплекс на вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 3 у м. Нікополі на підставі свідоцтва серії НВС 062055 р. №6070 від 24.12.2015 (частка власності: 1).
Рішенням від 31.08.2018 № 69-39/VII, ТОВ "М-Лит" надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки намічуваною площею 1,7600га в оренду за фактичним розміщенням комплексу на вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 3 у м. Нікополі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код цільового призначення земельної ділянки згідно КВЦПЗ - 11.02).
Однак, договір оренди за вказану земельну ділянку не укладено.
Таким чином, відповідач, набувши право власності на об`єкт нерухомості, розташований на земельній ділянці, належним чином не оформив правовідносин щодо поновлення договору оренди земельною ділянкою, у зв`язку з чим безпідставно зберіг кошти за рахунок міської ради.
Відповідач, Товариство з обмеженою відповідальністю "М-Лит", проти задоволення позовних вимог заперечує та зазначає, що позивачем не надано доказів включення інформації про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, і що складений позивачем акт обстеження не є належним, допустимим та достовірним доказом площі земельної ділянки, яка перебуває в користуванні відповідача та з урахуванням якої Нікопольською міською радою здійснено розрахунок безпідставно збережених коштів, позивачем достовірно не підтверджено площу земельної ділянки, яка перебуває у користуванні відповідача за адресою: вул. Гетьмана Сагайдачного, будинок 3 у м. Нікополь, яка використана позивачем у доданому до позовної заяви розрахунку. Розмір орендної плати визначається договором оренди землі на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки, дані про яку оформляються у вигляді витягу із технічної документації, а тому належним і допустимим доказом обґрунтованості орендної плати, в розумінні положень Господарського процесуального кодексу України, є саме витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, договір оренди землі. Позивачем не доведено належними та допустимими доказами належність позивачу на праві власності земельної ділянки, що знаходиться у відповідача, а також розрахунок суми орендної плати, заявленої до стягнення. Крім того, право власності позивача на спірну земельну ділянку не підтверджено витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Також не підтверджений розрахунок орендної плати, підставою якого має бути витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Відповідач вважає позовні вимоги про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати безпідставними.
У відповіді на відзив на позовну заяву позивач посилається на те, що спірні правовідносини на є деліктними (не підлягає доведенню наявність/відсутність чотирьох елементів правопорушення: збитків, протиправної поведінки, причинного зв`язку із протиправною поведінкою та збитками, вини), а є кондиційними, оскільки: наявний фактичний землекористувач; відсутня правова підстава для користування землею (ч. 1 ст. 1212 ЦК України); порушено імперативні приписи статті 206 ЗК України "використання землі в Україні є платним" (тільки у зв`язку із несплатою відповідачем земельного податку хоча б на рівні 3 % Нікопольська міська рада була змушена звернутись з даним позовом до суду).
У запереченнях на відповідь на відзив відповідач зазначає, що між товариством та міською радою договір оренди земельної ділянки, розташованої у місті Нікополі по вулиці Гетьмана Сагайдачного 3, станом на день звернення ради до господарського суду з позовною заявою, яка є предметом судового розгляду у справі за № 904/3803/19, не укладено, а позивачем не надано доказів ухилення ТОВ "М-ЛИТ" від укладання такого договору. Тож, у відповідача відсутні передбачені п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України правові підстави для сплати податку на майно у формі орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Твердження позивача про імперативність приписів статті 206 Земельного кодексу України та наявності підстав для стягнення з відповідача плати за землю, всупереч встановленого Податковим кодексом України порядку, на думку відповідача, є помилковим, оскільки повинна була б надавати ТОВ "М-ЛИТ" можливість добровільного виконання відповідного обов`язку. Не будучи платником плати за землю у вигляді земельного податку, не маючи визначених статтею 93 Земельного кодексу України та п. 288.1 ст. 288 Податкового кодексу України правових підстав для нарахування орендної плати за земельну ділянку, розташовану у місті Нікополі по вулиці Гетьмана Сагайдачного, ТОВ "М-ЛИТ" було фактично позбавлене можливості та необхідності добровільно обчислити, скласти та подати контролюючому органу за місцем розташування вище зазначеної земельної ділянки податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), що по суті виключає імперативність дії статті 206 Земельного кодексу України, на якій наполягає позивач.
29.11.2019 ТОВ "М-Лит" надало додаткові пояснення, в яких підтримує викладену позицію у відзиві на позовну заяву.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями матеріали справи передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою суду від 02.09.2019 відкрито провадження у справі №904/3803/19, постановлено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 01.10.2019. Підготовче засідання відкладалось з 01.10.2019 на 16.10.2019. У судовому засіданні 16.10.2019 за клопотанням представників сторін продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів, підготовче засідання відкладено на 11.11.2019.
Ухвалами господарського суду від 11.11.2019 відмовлено ТОВ "М-Лит" в задоволенні клопотання про зупинення провадження у справі до вирішення справи №160/10440/19 від 29.10.2019, яка розглядається Дніпропетровським окружним адміністративним судом; закрито підготовче провадження у справі, призначено справу №904/3803/19 до судового розгляду на 02.12.2019.
У судовому засіданні 02.12.2019 оголошена перерва до 19.12.2019, з 19.12.2019 до 27.12.2019.
У судове засідання 27.12.2019 представники позивача та відповідача не з`явилися, про дату, час, місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Частиною 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
На підставі рішення Нікопольської міської ради від 19.04.1995 № 251 земельна ділянка площею 1,761 га на вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 у м . Нікополі надана в постійне користування ВАТ "Нікопольський завод трубопровідної арматури", державний акт серія ДП, який зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 623 від 16.04.1998.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.01.13 за заявою управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі відкрито провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства "Нікопольський завод трубопровідної арматури", м. Нікополь. Постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 16.03.15 боржника визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура у справі, ліквідатором призначено Андросову Вікторію Євгенівну, свідоцтво № 1058 від 04.07.13.
Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 24.12.2015, серія НВС 062055, яке зареєстровано в державному реєстрі приватним нотаріусом за № 6070, ТОВ "М-ЛИТ" придбало у Публічного акціонерного товариства "Нікопольський завод трубопровідної арматури" нерухоме майно за адресою: м. Нікополь, вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 3.
ТОВ "М-ЛИТ", код за ЄДРПОУ 39195133, з 25.04.2014 зареєстроване в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи за № 1 230 102 0000 004895.
Місцезнаходження юридичної особи: 53221, Дніпропетровської обл., м. Нікополь, вул. Електрометалургів, буд. 300.
ТОВ "М-ЛИТ" відповідно до вимог чинного законодавства є платником податків та зборів та, згідно інформації з Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи, з 28.04.2014 перебуває на податковому обліку в Нікопольському управлінні ГУ ДФС у Дніпропетровській області.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна станом на 15.05.2019, за ТОВ "М-ЛИТ", згідно свідоцтва серія та .№ 6070 НВС 062055, від 24.12.2015, зареєстровано комплекс на вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 3 у м. Нікополі, розмір частки: 1.
06.01.2017 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи (ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 27.12.2016 припинено провадження у справі № 26/904/229/2013 про визнання банкрутом ПАТ "Нікопольський завод трубопровідної арматури").
Рішенням Нікопольської міської ради від 31.08.2018 № 62-39/УІІ ВАТ "Нікопольський завод трубопровідної арматури" припинено право постійного користування земельною ділянкою на вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 3 у м. Нікополі.
Рішенням Нікопольської міської ради від 31.08.2018 № 69-39/УН ТОВ "М-ЛИТ" надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки намічуваною площею 1,7600 га в оренду за фактичним розміщенням комплексу на вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. З у м. Нікополі для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості (код цільового призначення земельної ділянки згідно КВЦПЗ - 11.02).
Зазначені обставини не заперечуються відповідачем, підтверджуються матеріалами справи, а відтак, в силу частини першої статті 75 Господарського процесуального кодексу України, не потребують доведення.
Однак, в період з дати реєстрації права власності на нерухоме майно ТОВ "М-ЛИТ" по теперішній час правовстановлюючі документи на земельну ділянку на вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. З у м. Нікополі не оформлено.
Станом на дату складання позову договір оренди між ТОВ "М-ЛИТ" та Нікопольською міською радою на земельну ділянку за адресою: вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. З у м. Нікополі не укладено.
26 вересня 2018 року виконавчим комітетом Нікопольської міської ради прийнято рішення №745 (а.с.49-50), яким затверджено склад комісії з визначення та відшкодування збитків у вигляді неодержаних доходів (додаток до рішення), завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, Товариством з обмеженою відповідальністю "М-ЛИТ" на вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 3 у м. Нікополі.
Листом від 28.09.2018 відповідача було повідомлено про те, що 12.10.2018 відбудеться засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків у вигляді неодержаних доходів (додаток до рішення), завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, Товариством з обмеженою відповідальністю "М-ЛИТ" на вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 3 у м. Нікополі. Лист-повідомлення отримано відповідачем 02.10.2018 (а.с.51).
12.10.2018 складено протокол комісії з питань визначення та відшкодування збитків у вигляді неодержаних доходів (додаток до рішення), завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, Товариством з обмеженою відповідальністю "М-ЛИТ" на вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 3 у м. Нікополі.
Згідно цього протоколу комісія вирішила, зокрема, здійснити вихід на місцевість та обстежити земельну ділянку по вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 3 у м. Нікополі; підготувати розрахунок збитків у вигляді неодержаних доходів за період з 01.01.2016 по 30.11.2018.
Листом від 08.11.2018 відповідача було повідомлено про засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків у вигляді неодержаних доходів, яке відбудеться 22.11.2018 (а.с.55).
З метою здійснення контролю за додержанням земельного законодавства робочою групою було обстежено земельну ділянку по вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 3 у м. Нікополі , складено Акт обстеження земельної ділянки від 19.11.2018 (а.с.56). В результаті обстеження встановлено, що земельна ділянка огороджена цегляним парканом, біля в`їзду розміщені металеві ворота з написом "Завод трубопровідної арматури"; вільного доступу до території немає; на земельній ділянці розташовані одноповерхові нежитлові будівлі; до будівель приєднані електричні мережі. До акту додається витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, фотоматеріали, роздруківка картографічних даних (а.с.56-57).
20.02.2019 рішенням виконавчого комітету Нікопольської міської ради №120 затверджено новий склад комісії з визначення та відшкодування збитків у вигляді неодержаних доходів (додаток до рішення), завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі, Товариством з обмеженою відповідальністю "М-ЛИТ" на вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 3 у м. Нікополі.
Згідно пункту 1 протоколу засідання комісії з визначення та відшкодування збитків у вигляді неодержаних доходів від 22.05.2019 (а.с.64-65), ТОВ "М-ЛИТ", як землекористувачу, визначено розмір збитків у вигляді неодержаних доходів за земельну ділянку площею 1,7600га на вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 3 у м. Нікополі за період з 01.08.2016 по 30.04.2019 у сумі 1 052 577,69грн.
Рішенням виконавчого комітету Нікопольської міської ради від 12.06.2019 №468 затверджено акт від 22.05.2019 комісії з визначення та відшкодування збитків у вигляді неодержаних доходів, завданих Нікопольській міській раді, як власнику землі (а.с.67).
Згідно Акта комісії з визначення та відшкодування збитків у вигляді неодержаних доходів від 22.05.2019 розмір збитків за період з 01.08.2016 по 30.04.2019 складає 1 052 577,69грн. (а.с.68).
20.06.2019 відповідачу було направлено лист за вих. №3070/19 про відшкодування завданих збитків протягом одного місяця після затвердження акта комісії та рекомендовано укласти з Нікопольською міською радою договір оренди земельної ділянки на вул. Сагайдачного Гетьмана, буд. 3 у м. Нікополі (а.с.70).
З наведеного вбачається, що в період з грудня 2015 року по теперішній час ТОВ "М-ЛИТ" використовує дану земельну ділянку без оформлених правовстановлюючих документів, тобто без належних правових підстав.
Позивач здійснив розрахунок безпідставно збережених коштів, які Нікопольська міська рада не отримала від ТОВ "М-ЛИТ", як користувача земельної ділянки по вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 у м. Нікополі, площа - 17 600,0 м2 у розмірі 1 052 577,69грн. за період з 01.08.2016 по 30.04.2019.
В добровільному порядку безпідставно збережені кошти у розмірі 1 052 577,69грн. відповідачем не сплачені.
За інформацією Нікопольського управління ГУ ДФС у Дніпропетровській області (лист від 20.08.2018 № 362/9/04-07-07-13-11, лист від 10.10.2018 № 475/9/04-07-07-13), ТОВ "М-ЛИТ" не сплачує земельний податок.
Згідно листа Нікопольського управління ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 11.12.2019 №1996/9/04-36-58-30-25 (а.с.161) ПАТ "Нікопольський завод трубопровідної арматури" податкову декларацію з плати за землю за 2016 рік не надавало. Станом на 31.12.2016 за ПАТ "Нікопольський завод трубопровідної арматури" рахувалась заборгованість у розмірі 70 703,16грн., яка була списана відповідно до вимог Податкового кодексу України на підставі п.5 ст. 45 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Предметом розгляду даній справі є вимога позивача про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "М-ЛИТ", як власника нерухомого майна, 1 052 577,69грн. безпідставно збережених коштів орендної плати, за фактичне користування без належних на те правових підстав спірною земельною ділянкою, на якій ці об`єкти розміщені.
Предметом доказування у даній справі є, зокрема, встановлення: чи є земельна ділянка, безпідставне використання якої є підставою позову, сформованим об`єктом цивільних прав; обставини безпідставного використання відповідачем земельної ділянки за адресою вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 у м. Нікополі; обставини щодо площі, меж та кадастрового номеру земельної ділянки, право на яку перейшло до набувача спірної будівлі; наявність нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, правомірність розрахунку позивача та докази сплати відповідачем орендної плати або земельного податку.
Перехід прав на земельну ділянку, пов`язаний з переходом права на будинок, будівлю або споруду, регламентується Земельним кодексом України.
Відповідно до ч. 2 ст.120 ЗК України (у редакції, чинній на час здійснення державної реєстрації права власності на нерухоме майно за відповідачем) якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об`єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.
Набуття іншою особою права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, які розташовані на земельній ділянці, є підставою припинення права користування земельною ділянкою у попереднього землекористувача (п. "е" ч.1 ст. 141 ЗК України).
За змістом гл. 15 ЗК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), право користування земельною ділянкою комунальної власності реалізується, зокрема, через право оренди.
Частина 1 ст. 93 ЗК України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувачі також зобов`язані своєчасно сплачувати орендну плату (п. "в" ч. 1 ст. 96 ЗК України).
Згідно із ст. 125 ЗК України право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права.
Отже, за змістом указаних приписів виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені та яка не була відведена в оренду попередньому власнику. Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте, з огляду на приписи ч.2 ст. 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно.
Судом установлено, що за ТОВ "М-ЛИТ" 24.12.2015 оформлено право власності на нерухоме майно, яке належало ВАТ "Нікопольський завод трубопровідної арматури", та розміщене на спірній земельній ділянці. При цьому матеріали справи не містять доказів належного оформлення права користування спірною земельною ділянкою ТОВ "М-ЛИТ".
Таким чином, відповідач користується спірною земельною ділянкою без достатньої правової підстави.
Згідно з п. 4 ч.3 ст. 1212 Цивільного кодексу України положення глави 83 Цивільного кодексу України застосовується також до вимог про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Відповідно до загальних положень законодавства про відшкодування завданої шкоди таке відшкодування є мірою відповідальності. Разом з тим обов`язок набувача повернути безпідставно набуте (збережене) майно потерпілому не належить до заходів відповідальності, оскільки боржник при цьому не несе жодних майнових втрат - він зобов`язується повернути тільки майно, яке безпідставно утримував (зберігав). На відміну від зобов`язань, які виникають із завдання шкоди, для відшкодування шкоди за пунктом 4 частини третьої статті 1212 ЦК вина не має значення, оскільки важливий сам факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.
Відтак в даному випадку немає підстав для застосування до спірних правовідносин приписів чинного законодавства України про відшкодування шкоди (збитків) власникам земельних ділянок.
З даного приводу Верховний Суд у постанові від 23.05.2018 №629/4628/16-ц (провадження №14-77цс18), дійшов висновку, що до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.
Згідно зі статтею 3 Закону України "Про оренду землі" об`єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою за договором оренди.
Таким чином, для вирішення даного спору є необхідним встановлення чи є земельна ділянка, безпідставне використання якої є підставою позову сформованим об`єктом цивільних прав, за користування яким позивач просить стягнути безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати.
Державна реєстрація земельної ділянки, відповідно до статті 1 Закону України "Про Державний земельний кадастр" - це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера (ч. 4 ст. 79-1 ЗК України). Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї (ч. 9 ст. 79-1 ЗК України).
З приписів наведеної норми права вбачається, що земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.
В той же час, наявними в матеріалах справи документами підтверджується, що земельна ділянка під нерухомим майном відповідача не сформована як об`єкт цивільних прав в розумінні статті 79-1 ЗК України, доказів такого оформлення земельної ділянки не надано до суду, що виключає реальну можливість її передачі в оренду в заявлений позивачем період та обчислення розміру безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за землю, оскільки об`єктом оренди може бути тільки земельна ділянка як сформований у встановленому законодавством порядку об`єкт цивільних прав.
Оскільки розмір позовних вимог визначений позивачем саме з розрахунку орендної плати за користування земельною ділянкою відповідачем, необхідною умовою його визначення відповідно до Закону України "Про оренду землі", Податкового кодексу України та Земельного кодексу України є встановлення нормативної грошової оцінки землі, на підставі якої визначається розмір орендної плати.
Частинами 1, 2 статті 20 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (стаття 13 Закону України "Про оцінку земель").
Статтею 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Господарський суд встановив, що державна реєстрація земельної ділянки по вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 у м. Нікополь за ТОВ "М-ЛИТ" не проводилась, Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за вказаною адресою відсутній.
Право користування на спірну земельну ділянку площею 1, 761га виникло у 1998 році у землекористувача - ВАТ "Нікопольський завод трубопровідної арматури" згідно державного акту на право постійного користування землею від 16.04.1998, зареєстрованого у Книзі записів державних актів за №623. Проте, позивачем не надано до суду доказів, що земельна ділянка під нерухомим майном відповідача сформована як об`єкт цивільних прав в розумінні статті 79-1 ЗК України.
Тож, суд відхиляє посилання позивача у даній справі на приписи частини 2 розділу VІІ Закону України "Про державний земельний кадастр", відповідно до якої земельні ділянки, право власності (право користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
Щодо площі земельної ділянки.
За твердженням позивача, площа спірної земельної ділянки 1,76 га є сталою, конкретно визначеною вже близько 20 років та зазначена в: викопіюванні розміщення земельної ділянки за адресою: вул. Г. Сагайдачного, 3; рішенні Нікопольської міської ради від 31.08.2018 № 69-39; рішенні Нікопольської міської ради від 31.08.2019 № 62-39; листі Держгеокадастру від 20.12.2018 № 697/120-18; державному акті на право постійного користування землею від 16.04.1998 за адресою: вул. Г. Сагайдачного, 3.
Однак, здійснивши аналіз наданих позивачем до позовної заяви документів, суд встановив, що площа спірної земельної ділянки різниться:
в рішенні Нікопольської міської ради від 31.08.2018 № 62-39/УП зазначено про припинення ВАТ "Нікопольський завод трубопровідної арматури" права користування земельною ділянкою на вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 у м. Нікополі Дніпропетровської області площею 1,761 га;
в рішенні Нікопольської міської ради від 31.08.2018 № 69-39/УП зазначено, що ТОВ "М-ЛИТ" надається дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду намічуваною площею 1,7600 га на вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 у м. Нікополі Дніпропетровської області;
в Акті обстеження земельної ділянки в місті Нікополі від 19.11.2018 площа земельної ділянки не вказується, лише зазначено, що земельна ділянка огороджена парканом, біля в`їзду розміщені металеві ворота, на ділянці розташовані одноповерхові нежитлові будівлі. До Акту додається витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, фотоматеріали, роздруківка картографічних даних;
згідно Протоколу засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків у вигляді неодержаних доходів, завданих Нікопольській міській раді ТОВ "М-ЛИТ" від 22.11.2018, представнику ТОВ "М-ЛИТ" було вручено розрахунки за користування земельною ділянкою площею 17 610 м.2 на вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 у м. Нікополі Дніпропетровської області;
згідно листа Виконавчого комітету Нікопольської міської ради № 8071/18 від 27.11.2018 вказується, що "... враховуючи той факт, що земельні ділянки щодо яких створено відповідні комісії - не сформовані, і надати витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку немає можливості, просимо надати всі функціональні та локальні коефіцієнти земельних ділянок за адресами, згідно переліку: - вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 у м. Нікополі, площею 1,7600 га....";
згідно Протоколу засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків у вигляді неодержаних доходів, завданих Нікопольській міській раді ТОВ "М-ЛИТ" від 01.03.2019, представнику ТОВ "М-ЛИТ" було вручено попередні розрахунки користування земельною ділянкою площею 1,7600 га. на вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 у м. Нікополі Дніпропетровської області.
Свідоцтво від 24.12.2015 (а.с.155), яким підтверджується набуття права власності на нерухоме майно за ТОВ "М-ЛИТ", взагалі не містить посилання на площу земельної ділянки, па якій знаходяться ці об`єкти нерухомого майна.
За викладеного, суд не вбачає підстав дійти висновку, що площа та межі земельної ділянки, право на яку перейшло до набувача спірної будівлі, є встановленими.
Щодо нормативної грошової оцінки земель.
За змістом статей 15, 20, 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" до Державного земельного кадастру включаються такі відомості про земельні ділянки як нормативна грошова оцінка. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об`єкти Державного земельного кадастру є обов`язковим. Відомості про нормативну грошову оцінку земель вносяться до Державного земельного кадастру на підставі технічної документації з такої оцінки.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема, комунальної власності. Крім того, за змістом статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до частини 2 статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:
розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;
розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.
Відповідно до частини 2 статті 20 та частини 3 статті 23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що нормативна грошова оцінка землі проводиться в обов`язковому порядку для визначення орендної плати за землі комунальної та державної форм власності. При цьому, технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, затверджується рішенням відповідної сільської, селищної чи міської ради.
Отже, нормативна грошова оцінка є основою для визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності (наведене узгоджується з правовою позицією, викладена у постановах Верховного Суду від 28.01.2019 по справі №922/3782/17, від 12.03.2019 по справі №916/2948/17).
Позивач зазначає, що нормативна грошова оцінка земель м. Нікополя, проведена у 2008 році ПП "Лада" та затверджена рішенням сесії Нікопольської міської ради від 01.08.2008 за № 40-28/У, введена в дію з 01.01.2009 рішенням сесії Нікопольської міської ради від 24.10.2008 № 2-3 І/У.
Між тим, нормативно-грошова оцінка земельної ділянки на вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 у м. Нікополь не проводилась, витяг про нормативну грошову оцінку земельної ділянки в матеріалах справи відсутній.
Щодо розрахунку розміру безпідставно одержаних коштів орендної плати.
У позовній заяві позивач зазначає, що згідно технічної документації про нормативну грошову оцінку земель м. Нікополя, проведену у 2008 році ПП "Лада" та затверджену рішенням сесії Нікопольської міської ради від 01.08.2008 за № 40-28/У, введена в дію з 01.01.2009 рішенням сесії Нікопольської міської ради від 24.10.2008 № 2-3 І/У, Кф для земельної ділянки на вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 площею 1,7600 га з цільовим призначенням згідно КВЦПЗ - 11.02 становить: 1,2. Згідно рішення Нікопольської міської ради від 01.08.2008 за № 40-28/У базова вартість землі у м. Нікополі становить 107,01грн. за 1 кв.м.
Згідно розрахунку позивача:
площа, яка займається відповідачем, складає 17600кв.м.;
Кф для земельної ділянки на вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 площею 1,7600 га з цільовим призначенням згідно КВЦПЗ - 11.02 становить: 1,2;
відповідно до Класифікатора видів цільового призначення земель, земельна ділянка на вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 на якій розміщено комплекс для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівні" та іншої промисловості (код цільового призначення земельної ділянки згідно КВЦПЗ - 11.02);
згідно інформації, наданої відділом у м. Нікополі МУ у Нікопольському р-ні та м. Нікополі ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області (від 20.10.2016 №18-426-99.4-2936/2-16, від 13.03.2017 МІ8-4-0.172-3/120-17, від 03.08.2018 № 97-4-0.172-2510/180-18 та від 20.12.2018 №697/120-18) кумулятивний коефіцієнт індексації нормативної грошової земель міста Нікополь складає: у 2016 році-2,18; 2017 році-2,315; 2018 році-2,315; 2019 році - 2,315.
Як убачається з матеріалів справи, площа земельної ділянки визначена на підставі рішення Нікопольської міської ради від 31.08.2018 № 69-39/УП; Акту обстеження земельної ділянки в місті Нікополі від 19.11.2018, в якому безпосередньо площа земельної ділянки не вказується, лише зазначено, що земельна ділянка огороджена парканом, біля в`їзду розміщені металеві ворота, на ділянці розташовані одноповерхові нежитлові будівлі. До Акту додається витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, фотоматеріали, роздруківка картографічних даних; Протоколу засідання комісії з питань визначення та відшкодування збитків у вигляді неодержаних доходів, завданих Нікопольській міській раді ТОВ "М-ЛИТ" від 01.03.2019.
Однак, вказані документи не є документацією землеустрою згідно положень ст.ст. 25,26, 50 Закону України "Про землеустрій". В матеріалах справи відсутня технічна документація стосовно спірної земельної ділянки, яка розташована по вул. Гетьмана Сагайдачного, 3 у м. Нікополі.
Розрахунок безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, заявленої до стягнення позивачем за період з 01.08.2016 по 30.04.2019, не містить даних щодо технічної документації земельної ділянки по вул. Гетьмана сагайдачного, 3 у м. Нікополі, Витягу з нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки.
При цьому із наведених норм законодавства не вбачається можливості зазначення даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки в інший спосіб, ніж оформлення витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, що спростовує доводи позивача про обгрунтованість такого розрахунку, виходячи із базової вартості 1 кв.м. землі у м. Нікополі та множення на відповідні коефіцієнти.
Відсутність цих даних унеможливлює перевірку здійсненого позивачем розрахунку безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати.
Враховуючи все вищевикладене, відсутність доказів щодо кадастрового номеру та площі земельної ділянки, доказів проведення нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки, Витягу з нормативної грошової оцінки землі, що, в свою чергу, виключає можливість обчислення безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за землю, суд дійшов висновку про необгрунтованість заявлених позивачем вимог та відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 15788,67грн. покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог Нікопольської міської ради (Дніпропетровська область, м. Нікополь) до Товариства з обмеженою відповідальністю "М-Лит" (Дніпропетровська область, м. Нікополь) про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі 1 052 577,69 грн. - відмовити.
Судові витрати віднести на Нікопольську міську раду.
Рішення суду може бути оскаржене протягом 20-ти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення підписано 08.01.2020
Суддя Н.М. Євстигнеєва