Рішення № 86773126, 26.12.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.12.2019
Номер справи
640/11130/19
Номер документу
86773126
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 грудня 2019 року № 640/11130/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Укрзерноімпекс" до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

Приватне акціонерне товариство "Укрзерноімпекс" звернулось до суду з позовом про:

- визнання незаконним і скасування рішення ГУ ДФС у м. Києві від 22.02.2019 №32338/10/26-15-12-09-18 про відмову у прийнятті податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік;

- визнання незаконним і скасування рішення (лист) ДФС України від 15.05.2019 №22644/6/99-99-12-03-05-15;

- зобов`язання Головного управління ДФС у м. Києві прийняти звітність (податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи, тип декларації "Загальна", "Звітна" за 2019 рік, яка була прийнята за реєстраційним №9025648325 від 19.02.2019), підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи ПАТ "Укрзерноімпекс" у 2019 році.

Ухвалою суду від 29.07.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення сторін), встановлено строки для подання заяв по суті.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ГУ ДФС у м. Києві протиправно відмовлено в прийнятті податкової звітності в зв`язку з її невідповідністю пункту 48.4 статті 48 Податкового кодексу України, зокрема, невірно вказано код органу місцевого самоврядування. За твердженням позивача, такий недолік не міг бути підставою для неприйняття податкової звітності, тому оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Головне управління ДФС у м. Києві подало відзив про невизнання позову. Підставами заперечень зазначено, що листами ГУ ДФС у м. Києві від 22.02.2019 №32338/10/26-15-12-09-18 про відмову у прийнятті податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік та від 04.03.2019 №40233/10/26-15-12-09-18 повідомило ПАТ "Укрзерноімпекс", що товариство не є платником єдиного податку четвертої групи - сільськогосподарські виробники в 2019 році, платник податків в порушення вимог підпункту 298.1.1 пункту 298.1 статті 298 Податкового кодексу України не подав до контролюючого органу заяву для переходу на спрощену систему оподаткування - 4 група єдиного податку.

Державна фіскальна служба України процесуальним правом на подання відзиву не скористалась.

У відповіді на відзив представник ПАТ "Укрзерноімпекс" вказує про помилковість доводів представника ГУ ДФС у м. Києві про невідповідність податкової звітності платника податку вимогам Податкового кодексу України в частині не зазначення коду органу місцевого самоврядування. При цьому представником наводиться індивідуальна податкова консультація ДФС України від 08.07.2019 "315/16/99-99-12-02-03-15, в якій зазначено про обов`язок платника подати загальну декларацію до контролюючого органу за місцем податкової реєстрації та звітну декларацію за місцем знаходження об`єктів оподаткування.

Розглянувши заяви по суті, дослідивши письмові докази, суд установив.

Приватне акціонерне товариство "Укрзерноімпекс" ідентифікаційний код 22909745, зареєстроване як юридична особа 24.10.1994, як платник податків перебував на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві.

Позивачем подано до ГУ ДФС у м. Києві загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2019 рік.

Згідно з квитанцією №2 податкову декларацію ПАТ "Укрзерноімпекс" платника єдиного податку четвертої групи отримано 19.02.2019.

Листом від 20.02.2019 №10/02 ПАТ "Укрзерноімпекс" просило ГУ ДФС у м. Києві підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи. До листа додавались: копія довідки Ладижинської об`єднаної територіальної громади Уманського району Черкаської області про наявність земель; копія довідки Посухівської сільської ради Уманського району Черкаської області про наявність земель; копія довідки Ропотуської сільської ради Уманського району Черкаської області про наявність земель; копія довідки Антонівської сільської ради Уманського району Черкаської області про наявність земель.

Головне управління ДФС у м. Києві листом від 22.02.2019 №32338/26-15-12-09-18 повідомило ПАТ "Укрзерноімпекс", що за результатами перевірки наявності та достовірності обов`язкових реквізитів відповідно пункту 49.8 статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік (прийнята 19.02.2019 за №9025648325), вважається неподаною в зв`язку з зазначенням недостовірного обов`язкового реквізиту "код органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки за КОАТУУ" (Державний класифікатор об`єктів адміністративно-територіального устрою України).

Листом від 04.03.2019 №40233/10/26-15-12-09-18 ГУ ДФС у м. Києві повідомило ПАТ "Укрзерноімпекс", що товариство не є платником єдиного податку четвертої групи - сільськогосподарські товаровиробники в 2019 році.

Публічне акціонерне товариство "Укрзерноімпекс" звернулось до ГУ ДФС у м. Києві з листом від 26.03.2019 №21/02 про незгоду з відмовою прийняти податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік та повідомило про падання скарги до ДФС України від 26.03.2019 №22/02.

Рішенням ДФС України від 10.04.2019 №1680/6/99-99-12-03-05-15 відмовлено в задоволенні скарги платника податку, оскільки ним невірно зазначено код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ.

Незгода позивача із рішенням про відмову в реєстрації платником єдиного податку четвертої групи на 2019 рік зумовила його звернення до суду з адміністративним позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права та обов`язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (з наступними змінами та доповненнями, в редакції чинній на час виникнення спірних відносин, далі - ПК України).

Загальні положення спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності визначено статтею 291 ПК України, за якою:

спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (пункт 291.2 статті 291 );

юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою (пункт 291.3 статті 291).

суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку <…> четверта група сільськогосподарські товаровиробники - юридичні особи незалежно від організаційно-правової форми, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків <…> (підпункт "а" підпункт 4 пункту 291.4 статті 294).

Відповідно до підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки; розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Згідно з пунктом 299.2 статті 299 ПК України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників єдиного податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками єдиного податку.

Судом установлено, що позивачем подано до ГУ ДФС у м. Києві загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2019 рік, яка зареєстрована 19.02.2019 згідно з квитанцією №2, та щодо якої ГУ ДФС у м. Києві повідомлено платника податків про відмову в прийнятті, оскільки зазначено недостовірне значення обов`язкового реквізиту - код органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки за КОАТУУ. В декларації зазначено землі сільськогосподарського призначення з вказанням сум податків щодо кожної земельної ділянки та інших реквізитів, передбачених формою декларації.

Зі змісту позову та відповіді на відзив убачається, що ПАТ "Укрзерноімпекс" подавало податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2019 рік та просило в листі від 20.02.2019 №10/02 підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи, до якого долучалась інформація про наявність земельних ділянок, саме з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи. Наведена обставина відповідачами не спростовувалась.

З огляду на наведене, суд вважає необґрунтованим доводи представника ГУ ДФС у м. Києві про те, що позивач не може бути віднесений до платника єдиного податку четвертої групи, оскільки ним не було подано заяви про перехід на спрощену систему оподаткування, оскільки в даному випадку платником податку відповідно до підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України підтверджувався статус платника єдиного податку четвертої групи. Відтак потрібно погодитись з доводами представника позивача, що ПАТ "Укрзерноімпекс" станом на 01.01.2019 мало право на сплату податків як платник єдиного податку четвертої групи.

Як уже зазначалось судом, в листі ГУ ДФС у м. Києві від 22.02.2019 №32338/26-15-12-09-18 та рішенні ДФС України від 10.04.2019 №1680/6/99-99-12-03-05-15 підставою для неприйняття податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік (прийнята 19.02.2019 за №9025648325) зазначено недостовірність обов`язкового реквізиту коду органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки за КОАТУУ. На думку контролюючого органу необхідно було вказати код органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням платника - основне місце обліку.

Відповідно до статті 48 ПК України: податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов`язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору (пункт 48.1); обов`язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (пункт 48.2); в окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов`язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період; дата та номер рішення про включення неприбуткової організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій; ознака неприбутковості організації; повне найменування нерезидента; місцезнаходження нерезидента; назва та код держави резиденції нерезидента (пункт 48.4 статті 84).

Зі змісту поданої ПАТ "Укрзерноімпекс" податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2019 рік убачається, що платником податків зазначено код органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки за КОАТУУ - 7124383701 . У відповіді на відзив представник позивача визнає допущення в загальній звітній декларації платника єдиного податку четвертої групи ПАТ "Укрзерноімпекс" на 2019 рік помилки щодо зазначення в графі код органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки за КОАТУУ - 712438370 (Черкаська область, Уманський район, село Колодисте, де платник податків орендує землі сільськогосподарського призначення).

Відповідно до статті 49 ПК України прийняття податкової декларації є обов`язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов`язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов`язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають (підпункт 49.8); за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов`язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом (підпункт 49.9).

Отже, до обов`язків контролюючого органу віднесено перевірку податкової декларації на її відповідність вимогам пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 ПК України та в разі виявлення порушень згідно з пунктом 49.11 статті 49 ПК України контролюючий орган зобов`язаний надати платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови.

Розглядаючи питання обґрунтованості рішення ГУ ДФС у м. Києві від 22.02.2019 №32338/10/26-15-12-09-18 про відмову у прийнятті податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік ПАТ "Укрзерноімпекс", суд враховує, що за змістом статті 48 ПК України обов`язкові реквізити в податковій декларації повинні відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору, водночас відсутність такого обов`язкового реквізиту призводить до втрати декларацією визначеного ПК України статусу.

У даному випадку йдеться про подання ПАТ "Укрзерноімпекс" податкової декларації, якою підтверджується статус платника єдиного податку четвертої групи, в якій задекларовано податок щодо земель сільськогосподарського призначення, наявні всі обов`язкові реквізити, в тому числі найменування контролюючих органів як за основним місцем обліку платника податків (ДПІ у Печерськоиу районі ГУ ДФС у м. Києві) так і за місцем розташування земельних ділянок (Уманська ОДПІ ГУ ДФС У Черкаські області). Графа 9 передбачає зазначення коду органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної (их) ділянки (ок) за КОАТУУ. Судом зазначалось, що підставою відмови в прийнятті податкової звітності зазначено необхідність зазначення в графі 9 коду органу місцевого самоврядування за основним місцем обліку платника податку - Печерський район міста Києва.

На думку суду, такі доводи представника ГУ ДФС у м. Києві не відповідають змісту графи 9, де чітко передбачено про необхідність зазначення коду органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки за КОАТУУ. Крім того, не зазначення в графі 9 коду за КОАТУУ органу місцевого самоврядування за основним місцем обліку платника податку не призвело до втрати декларацією визначеного ПК України статусу, оскільки зазначені платником податку обов`язкові реквізити відповідали нормам та змісту задекларованого податку.

З огляду на встановлені судом підстави відмови в прийнятті контролюючим органом декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік ПАТ "Укрзерноімпекс" та наведене правове регулювання, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДФС у м. Києві від 22.02.2019 №32338/10/26-15-12-09-18 про відмову у прийнятті податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік.

Відповідно до пункту 49.13 статті 49 ПК України в разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.

Отже, підлягає задоволенню вимога про зобов`язання ГУ ДФС у м. Києві податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2019 рік ПАТ "Укрзерноімпекс" прийнята 19.02.2019 реєстраційний №9025648325.

Позивачем заявлено вимогу підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи ПАТ "Укрзерноімпекс" у 2019 році. Оскільки єдиною підставою для відмови в підтвердження статусу ПАТ "Укрзерноімпекс" як платника єдиного податку четвертої групи ПАТ "Укрзерноімпекс" слугувала відмова в прийняття податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи за 2019 рік, яку суд визнав протиправною, вказана вимога підлягає задоволенню в частині зобов`язання ГУ ДФС у м. Києві у відповідь на лист ПАТ "Укрзерноімпекс" від 20.02.2019 №10/02 повідомити позивача про підтвердження, що ПАТ "Укрзерноімпекс" відповідно підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України підтверджено статус платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік.

Щодо вимоги про визнання протиправним та скасування рішення (лист) ДФС України від 15.05.2019 №22644/6/99-99-12-03-05-15, яким відмовлено в задоволенні скарги, то, на думку суду, позивачем обрано не належний спосіб захисту, оскільки скасування такого рішення не призведе до відновлення порушеного інтересу позивачу щодо неприйняття податкової звітності, тому така вимога задоволенню не підлягає.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3842,00 грн. (платіжне доручення від 09.07.2019 №1619) та 1921,00 грн. (платіжне доручення від 18.06.2019 №1574).

Оскільки позов задоволено частково щодо позовних вимог до Головного управління ДФС у м. Києві, то на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3842,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві.

Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управлінням ДФС у м. Києві від 22 лютого 2019 року №32338/10/26-15-12-09-18 про відмову в прийнятті податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік Публічного акціонерного товариства "Укрзерноімпекс".

Зобов`язати Головне управління ДФС у м. Києві прийняти податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2019 рік реєстраційний №9025648325 датою її фактичного отримання - 19 лютого 2019 року.

Зобов`язати Головне управлінням ДФС у м. Києві підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи Приватного акціонерного товариства "Укрзерноімпекс" у 2019 році.

У задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Укрзерноімпекс" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3842,00 грн. (три тисячі вісімсот сорок дві гривні 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управлінням ДФС у м. Києві.

Позивач - Приватне акціонерне товариство "Укрзерноімпекс" (ідентифікаційний код 22909745, місцезнаходження: 01004, місто Київ, вулиця Дарвіна, будинок 5).

Відповідач - Державна фіскальна служба України (ідентифікаційний код 39292197, місцезнаходження: 04053, місто Київ, Львівська Площа, будинок 8).

Відповідач - Головне управління ДФС у м. Києві (ідентифікаційний код 39439980, місцезнаходження: 04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, будинок 33/19).

Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя В.А. Донець