
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 січня 2020 р. № 520/11432/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В. розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Головного територіального управління юстиції у Харківській області (вул. Ярослава Мудрого, буд. 16,м. Харків, 61002, код ЄДРПОУ 34859512) про скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить скасувати рішення про відмову в задоволенні заяви про внесення змін до актового запису від 08.10.2019 року №21228/25256/08.01-04-06; зобов`язати Головне територіального управління юстиції у Харківській області внести зміни до актового запису свідоцтва про народження НОМЕР_3 виданого 13 червня 1956 року в селі Погромець Волоконівського району Бєлгородської області Росії, а саме змінити дату народження ОСОБА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_1 року на ІНФОРМАЦІЯ_2 року; зобов`язати Головне територіального управління юстиції у Харківській області внести відповідні зміни про народження у всі необхідні документи; судові витрати покласти на відповідача.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 у справі відкрито спрощене провадження.
06.11.2019 відповідачем подано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено, що під час вчинення оскаржуваних дій, прийняття рішення відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства у межах та у спосіб, визначений Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5
По суті адміністративного позову суд зазначає наступне.
Позивач звернувся до ГТУ юстиції у Харківській області з заявою про внесення змін до актового запису - свідоцтва про народження БЦ № 019589, виданого 13.06.1956 в селі Погромець Волоконівського району Бєлгородської області Росії, а саме змінити дату народження з 01.06.1956 на 01.07.1957.
Листом від 08.10.2019 № 21228/25256/08.01-04-06 позивача повідомлено про те, що відповідно до положень п.2.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 заяви про внесення змін до актового запису подаються до відділів реєстрації актів цивільного стану за місцем мешкання заявника; повідомлено про документи, які мають бути подані до заяви про внесення виправлень.
Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Порядок внесення змін до актових записів регулюється статтею 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 р. № 96/5 (далі - Правила).
За змістом ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
При цьому порядок подання та розгляду заяв про внесення змін до актового запису деталізований в положеннях Правил.
Отже, у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення. Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення. Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану.
Пунктом 2.1 Правил визначено, що заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред`явленні паспорта або паспортного документа (п. 2.1 Правил).
Пункт 2.12 Правил передбачає, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Долученими до матеріалів справи документами підтверджено, що з заявою про внесення змін до актового запису про народження позивач звернувся до Головного територіального управління юстиції у Харківській області (а.с.9-10).
Суд бере до уваги приписи п.4.53 Положення про міжрегіональні управління Міністерства юстиції України, затвердженого наказом Мінюсту від 23.06.2011 № 1707/5, відповідно до яких Міжрегіональне управління відповідно до покладених на нього завдань через відділ державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації міжрегіонального управління забезпечує ведення та формування відділом Державного реєстру актів цивільного стану громадян, а також безпосередньо вносить до нього відомості про народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть, а також у встановленому законодавством порядку вносить відповідні зміни до актових записів цивільного стану, повторно видає на їх підставі свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, а також витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Проте зазначає, що внесення такого запису відбувається в порядку, визначеному п.2.4 Правил, відповідно до якого за потреби внесення змін в актовий запис цивільного стану (метричний запис), який зберігається в державному архіві, відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дня складання висновку, надсилає його разом з матеріалами справи до відділу державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації головного територіального управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі за місцем зберігання актового запису цивільного стану (метричного запису). Відділ державної реєстрації актів цивільного стану управління державної реєстрації головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі на підставі отриманих матеріалів у строк, що не перевищує семи робочих днів з дня отримання висновку з матеріалами справи, надсилає відповідне повідомлення до державного обласного (міського) архіву або Центрального державного історичного архіву в місті Києві. Державний архів, який отримав таке повідомлення, у десятиденний строк вносить зміни до актового запису (метричного запису) і після цього готує архівну довідку з внесеними змінами, яку надсилає до того самого відділу державної реєстрації актів цивільного стану.
Враховуючи зазначені вище приписи нормативних актів, суд приходить до висновку, що відповідач по справі не є належним державним органом, який наділений повноваженням вносити зміни до актових записів, про що позивачеві повідомлено листом від 08.10.20199 № 21228/25256/08.01-04-06, а отже відповідачем не порушено прав позивача у сфері публічних відносин, як передумови задоволення позовних вимог
Вимоги про зобов`язання відповідача вчинити певні дії є похідними від вимоги про визнання протиправної відмови у внесення змін до актового запису, та, відповідно, також не підлягають задоволенню
Відповідно до ст.ст. 7,9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат належить провести за правилами ст.ст.139, 143 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст.72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Зоркіна Ю.В.