
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
02 січня 2020 р. № 520/13008/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057) до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області (вул. Ярослава Мудрого, буд. 16, м. Харків, 61002) про скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, звернувся до суду з зазначеним позовом та просить скасувати постанову ВП № 60177048 від 14.11.2019 року про накладення штрафу за невиконання рішення суду в розмірі 5100 грн.
В обґрунтування позову зазначив про протиправність дій відповідача щодо накладення штрафу, оскільки на теперішній час позивач не має повноважень та технічної можливості безпосередньої реєстрації податкових накладних в зв`язку з відсутністю доступу до реєстру.
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, у якому зазначено, що під час винесення спірної постанови державний виконавець діяв у межах наданих повноважень, з урахуванням усіх обставин у справі, а отже відсутні підстав для скасування постанови про накладення штрафу.
Розглянувши відомості про повідомлення сторін про розгляд справи, суд враховуючи положення ст.ст. 205, 229 КАС України вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 28.08.2018р. у справі 2040/5470/18 задоволено адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша європейська компанія" до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії, а саме: скасовано рішення комісії ГУ ДФС в Харківській області № 636301/39405679 від 06.04.2018 р. про відмову в реєстрації податкової накладної № 19 від 29.11.2017 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних та зобов`язано ГУ ДФС у Харківській області зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 19 від 29.11.2017 р., подану Товариством з обмеженою відповідальністю "Перша європейська компанія" за датою їх подання.
В частині виконання рішення про зобов`язання ГУ ДФС у Харківській області зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну судом 04.02.2019 видано виконавчий лист.
30.09.2019 постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області на підставі виконавчого листа №2040/5470/18 відкрито виконавче провадження №60177048, запропоновано боржнику виконати рішення протягом 10 днів (а.с. 24).
10.10.2019 за вих. 28150/9/20-40-10-03-10 позивач повідомив державного виконавця про неможливість виконання рішення суду в зв`язку з тим, що Головне управління не наділено відповідними повноваженнями та не має технічної можливості здійснити реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с. 26).
14.11.2019 державним виконавцем прийнято постанову про накладення штрафу у розмірі 5100 грн на боржника - ГУ ДФС у Харківській області за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк судового рішення (а.с. 8-9).
По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.
Статтею 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) є сукупністю дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
За змістом частин 5-6 статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням немайнового характеру).
Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону № 1404-VIII).
Статтею 75 Закону № 1404-VIII передбачено, що в разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, виконавець виносить постанову про накладення штрафу, зокрема, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
Встановлення факту відсутності поважних причин невиконання судового рішення (про що зазначено у статтях 63 та 75 Закону № 1404-VIII) може мати місце за умови, якщо боржник не виконує певних дій (щодо яких ухвалено судове рішення), а виконання таких дій або усунення перешкод до такого виконання цілком полягає у площині повноважень боржника і не залежить від обставин, які боржник не в змозі упередити або усунути.
Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну фіскальну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 № 236 (далі - Положення), Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
В силу підпункту 36 пункту 4 Положення ДФС відповідно до покладених на неї завдань здійснює в межах повноважень, передбачених законом, формування та ведення реєстрів, банків та баз даних, а також забезпечує ведення реєстру страхувальників єдиного внеску.
З метою організації своєї діяльності та для виконання покладених на неї завдань ДФС забезпечує надання державним органам інформації з реєстрів, банків та баз даних ДФС, а також має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців тощо інформацію, необхідну для формування та ведення реєстрів (підпункт 9 пункту 5, підпункт 22 пункту 6 Положення).
Пунктом 7 Положення передбачено, що ДФС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246) визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).
Цей механізм передбачає, що ДФС виконує безпосередню участь у веденні Реєстру: отримує податкову накладну та/або розрахунок коригування в електронній формі від платника податку; здійснює їх розшифрування та проводить перевірки; формує квитанцію про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування зі збереженням примірника квитанції в електронній формі в ДФС, реєструє податкову накладну та/або розрахунок коригування; отримує від платника податку запит в електронній формі про отримання зареєстрованих податкової накладної та/або розрахунку коригування; здійснює в автоматизованому режимі пошук зазначених у запиті податкової накладної та/або розрахунку коригування та формує відповідне повідомлення (пункти 11, 12, 13, 14, 19, 20, 21-24 Порядку № 1246).
Відповідно до пункту 20 Порядку № 1246 у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, єдиний реєстр податкових накладних ведеться безпосередньо центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, і таким органом є Державна фіскальна служба України.
З огляду на викладене, слід дійти висновку, що чинним законодавством України територіальні органи ДФС, зокрема Головне управління ДФС у Харківській області, не наділено повноваженнями на проведення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових.
Судовим розглядом встановлено, що Головне управління ДФС у Харківській області повідомляло державного виконавця про неможливість виконання рішення суду про реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Крім того, позивачем було подано до суду заяву про роз`яснення рішення суду від 28.08.2018 по справі 2040/5470/18 в частині, що стосується зобов`язання ГУ ДФС у Харківській області зареєструвати податкову накладну.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21.10.2019 року відмовлено у задоволенні заяви про роз`яснення судового рішення по адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Перша європейська компанія" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до ст.ст.7,9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що зазначені обставини свідчать про поважність причин невиконання Головним управлінням ДФС у Харківській області рішення суду з незалежних від нього причин та відсутність у відповідача підстав для стягнення штрафу за невиконання рішення та скасування постанови про накладення штрафу.
Керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, 241-243, 255, 287, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Скасувати постанову ВП 60177048 від 14.11.2019 про накладення штрафу за невиконня рішення суду в розмірі 5100.00 грн.
Роз`яснити, що рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України та у строк згідно з ч. 6 ст. 287 КАС України, а саме: протягом 10 днів з дати проголошення (підписання).
Роз`яснити, що рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України, а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду.
Суддя Зоркіна Ю.В.