Рішення № 86772778, 18.12.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.12.2019
Номер справи
480/3483/19
Номер документу
86772778
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2019 р. Справа № 480/3483/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,

представника позивача - Глущенко В.В.,

представника відповідача - Кошеленко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/3483/19 за позовом Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Сумський державний педагогічний університет ім. А.С. Макаренка звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Сумській області, в якій просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0018935412 від 19.03.2019р. про застосування штрафу у розмірі 62 953,79 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте ГУ ДФС у Сумській області неправомірно, оскільки університет є бюджетною установою, що надає послуги з навчання студентів, аспірантів та докторантів, які відповідно до п.п.197.1.2 п.197.1 ст.197 Податкового кодексу України звільнені від податку на додану вартість. Зокрема, для здійснення своєї діяльності СумДПУ імені А.С. Макаренка придбає товари та послуги з податком на додану вартість для операцій, що звільнені від оподаткування. Зазначає, що предметом камеральної перевірки щодо своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за листопад-грудень 2018 року були податкові накладні №107 від 30.11.2018р. та №87 від 31.12.2018р., які не повинні надаватися отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій, що звільнені від оподаткування податком на додану вартість, про що свідчить у верхній лівій частині таких накладних у відповідній графі помітка «Х» із зазначенням типу причини «09» згідно з пунктом 8 та пунктом 11 Порядку заповнення податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1307 від 31.12.2015р. Таким чином, під час проведення перевірки контролюючим органом не було враховано, що пунктом 120№.1 ст.120 ПК України передбачено звільнення від штрафних санкцій в разі порушення термінів реєстрації податкових накладних, що не надаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування, відтак спірне податкове повідомлення-рішення має бути скасовано.

Ухвалою від 09.09.2019р. провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

27.09.2019р. представником відповідача подано відзив на позовну заяву (а.с.24-27)ё в якому заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилається на те, що податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій на суму 62 953грн.79коп. прийнято контролюючим органом правомірно, оскільки з урахуванням змін, внесених до статті 198 розділу V Податкового кодексу України, з 1 липня 2015 року податковий кредит звітного періоду формується платником податку із сум податку на додану вартість, нарахованих (сплачених) при придбанні товарів/послуг незалежно від напряму їх використання (в оподатковуваних чи неоподатковуваних операціях). Таким чином, виходячи з пункту 198.5 ст.198 ПК України, для платників податку, в діяльності яких одночасно мають місце і оподатковувані і неоподатковувані операції, основна відмінність діючого з 01 липня 2015 року порядку формування податкового кредиту в порівнянні з попередніми звітними періодами полягає в тому, що та частина податку на додану вартість, яка раніше не могла бути включена до складу податкового кредиту , оскільки припадала на частку неоподатковуваних операцій, зараз до податкового кредиту включається, але одночасно донараховується розрахунково визначена відповідна сума умовних податкових зобов`язань. Отже, у разі порушення платником податку термінів реєстрації / відсутності реєстрації в ЄРПН податкових накладних, складених при визначенні податкових зобов`язань з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 ПК України, до такого платника податку застосовуються штрафні санкції, встановлені відповідно пунктами 120№.1 або 120№.2 ст.120 цього Кодексу, у визначених розмірах. Тому підстави для скасування застосованої штрафної санкції по податковому повідомленню - рішенню № 0018935412 від 19.03.2019 за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування за листопад та грудень 2018р. у Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 10 % на суму 62 953.79 гри. відсутні. У задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.

Ухвалою від 24.10.2019р. підготовче провадження у справі закрито та справу призначено до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, вказаних у відзиві на позовну заяву.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступні підстави.

Судом встановлено, що головним державним ревізором-інспектором відділу податків і зборів з юридичних осіб управління у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних по СумДПУ імені А. С. Макаренка на підставі підпункту 191.1.1, 191.1.2 підпункту 191.1 пункту 191 статті 19 розділу І, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І та підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 глави 8 розділу 11 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-У1 із змінами і доповненнями, в порядку статті 76 глави 8 розділу II Податкового кодексу України від 2 грудня 2010р. №2755-VI із змінами і доповненнями та складено акт камеральної перевірки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних від 25.02.2019 № 590/18-28-54-12/02125510 (а.с.11).

На підставі акту перевірки ГУ ДФС у Сумській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0018935412 від 19.03.2019р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 10 % на суму 62 953,79 грy. (а.с.12-13).

СумДПУ імені А. С. Макаренка на податкове повідомлення-рішення № 0018935412 від 19.03.2019 року подало скаргу до ДПС України від 05.04.2019 № 1286 (вхідний № 13577/6 від 10.04.2019), надіслану ДПС України листом від 02.05.2019 № 20558/6/99-99-11-06-01-25 (вхідний № 1319/8 від 03.05.2019) (а.с.15).

Рішенням про результати розгляду скарги ДПС України від 05.06.2019 року № 258/6/99-99-11-06-01-25 (вхідний № 1634/8 від 05.06.2019) податкове повідомлення- рішення № 0018935412 від 19.03.2019р. залишено без змін, а скарга - без задоволення (а.с.17).

Не погоджуючись із винесеним щодо нього податковим повідомленням-рішенням, СумДПУ імені А.С. Макаренка звернувся із позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до наданого позивачем витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.47-51) Сумський державний університет імені А.С. Макаренка є державним закладом, видами діяльності якого є «85.41 Професійно-технічна освіта на рівні вищого професійно-технічного навчального закладу, 85.42 Вища освіта».

За приписами п. 198.5 ст.198 ПК України платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися: б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до статті 197, підрозділу 2 розділу XX цього Кодексу, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених підпунктом 197.1.28 пункту 197.1 статті 197 цього Кодексу та операцій, передбачених пунктом 197.11 статті 197 цього Кодексу).

Відповідно до пункту 11 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 31 грудня 2015 р. № 1307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 р. за № 137/28267 (надалі - Порядок заповнення податкової накладної), у разі нарахування податкових зобов`язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України платник податку складає окремі зведені податкові накладні за товарами/послугами, необоротними активами, які призначаються для їх використання/починають використовуватися в операціях, звільнених від оподаткування.

Отже, наведені норми передбачають, що платник ПДВ, навіть у випадку придбання ним товарів (послуг), які звільненні від оподаткування ПДВ, повинен у строк, визначений ПК України, скласти і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну.

Строки реєстрації податкових накладних визначені п.201.10 ст.201 ПК України, яким встановлено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Як встановила посадова особа контролюючого органу під час проведення камеральної перевірки, останній порушив такі строки, а саме податкова накладна №107 від 30.11.2018р. зареєстрована в ЄРПН 18.12.2018р., при цьому граничний строк реєстрації – 15.12.2018р., тобто кількість днів затримки становить 3 дні; податкова накладна №87 від 31.12.2018р. зареєстрована в ЄРПН 16.01.2019р., граничний строк реєстрації – 15.01.2019р., кількість днів затримок – 1 (а.с.11).

За загальним правилом за порушення платником податків вищенаведених строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН настає фінансова відповідальність у вигляді штрафу.

Зокрема, пунктом 120№.1 ст.120 ПК України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Отже, вказана стаття містить і виключення з цього правила, оскільки її норми не розповсюджуються на випадки реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою, тобто у випадку, коли платник ПДВ складає податкову накладну, яка не надається отримувачу і така накладна складена за наслідком операції, яка звільнена від оподаткування ПДВ, штраф за несвоєчасну реєстрацію такої накладної не застосовується.

Пункт 8 Порядку заповнення податкової накладної визначає, що при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини, при цьому код «09» означає, що податкова накладна складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування ПДВ.

Судом встановлено, що податкові накладні №107 від 30.11.2018р. та №87 від 31.12.2018р. мають таку помітку і код «09» (а.с.18-19).

Таким чином, позивачем дотримані обидві умови, передбачені пунктом 120№.1 ст.120 ПК України для звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН: податкові накладні №107 та №87 не підлягають наданню отримувачу послуг і складені на постачання послуг (товарів), які звільнені від оподаткування ПДВ.

Як вбачається з матеріалів справи (а.с.52-53,141-142) СумДПУ імені А.С. Макаренка для забезпечення своєї освітньої діяльності придбало послуги з електроенергії, водовідведення, водопостачання, теплоенергії, ремонту принтерів, вивезення ТВП, сервісного обслуговування, інформаційні послуги, виробництва і трансляції відеоматеріалів, а також господарчі товари, бланки, канцелярські вироби, дипломи, студентські квитки, спортивні товари (а.с.54-140).

Так, п.п.197.1.2 п.197.1 ст.197 ПК України встановлено, що звільняються від оподаткування операції з: постачання послуг із здобуття вищої, середньої, професійно-технічної та дошкільної освіти навчальними закладами, у тому числі навчання аспірантів і докторантів, навчальними закладами, що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також послуг з виховання та навчання дітей у будинках культури, дитячих музичних, художніх, спортивних школах і клубах, школах мистецтв та послуг з проживання учнів або студентів у гуртожитках.

До таких послуг належать послуги з: а) виховання та навчання дітей, які постачаються дитячими музичними та художніми школами, школами мистецтв, будинками культури (гра на музичних інструментах, хореографія, образотворче мистецтво, гуртки (факультативи) іноземних мов, комп`ютерного навчання); б) утримання, виховання та навчання дітей у дошкільних навчальних закладах як у межах обсягу, установленого навчальними планами і програмами, так і понад зазначений обсяг; в) усіх видів освітньої діяльності, які постачаються загальноосвітніми навчальними закладами I - III ступенів; г) усіх видів освітньої діяльності, які постачаються професійно-технічними навчальними закладами; ґ) усіх видів освітньої діяльності, які постачаються вищими навчальними закладами, у тому числі для здобуття іншої вищої та післядипломної освіти; д) навчання слухачів підготовчих відділень вищих навчальних закладів; е) повторного вивчення відрахованими студентами (курсантами) окремих дисциплін і курсів з подальшим складенням іспитів; є) навчання аспірантів і докторантів; ж) приймання кандидатських іспитів; з) надання наукових консультацій для осіб, які підвищують кваліфікацію самостійно; и) довузівської підготовки; і) проведення лекцій з питань науки і техніки, культури та мистецтва, фізичної культури і спорту, правових знань, туризму і краєзнавства; ї) надання консультацій для учнів, вихованців, студентів, курсантів понад обсяги, встановлені навчальними планами і програмами, для аспірантів, докторантів; й) організації літніх мовних курсів, шкіл, семінарів; групових та індивідуальних занять фізичною культурою та спортом на стадіонах, у спортивних залах і плавальних басейнах, на тенісних кортах для дітей, учнів і студентів.

Таким чином, законодавець звільнив від оподаткування операції у вигляді послуг із здобуття вищої та професійно-технічної освіти, які надаються вищими навчальними закладами, до яких належить і педагогічний університет, при цьому під таким послугами слід розуміти будь-яку освітню діяльність вищого навчального закладу.

За конструкцією правової норми, викладеної в п.п. «б» п.198.5 ст.198 ПК України, податкова накладна складається, в тому числі і на товари, які використовуються в операціях, звільнених від оподаткування ПДВ.

Системний аналіз норм п.197.1 ст.197 і п.п. «б» п.198.5 ст.198 ПК України свідчить, що від оподаткування ПДВ звільнені певні операції, перелік яких в ст. 197 ПК України розмежований за галузями діяльності, а в ст. 198 ПК України йдеться вже не про операції, а про товари (послуги), які призначені для їх використання в таких операціях. При цьому, поняття "операція, звільнена від оподаткування" є ширшим за своїм змістом за поняття "товар (послуга), який використовується в операціях, звільнених від оподаткування" і включає останнє в себе, а тому наступним висновком є те, що, оскільки в силу закону від оподаткування ПДВ звільнені операції з надання освітніх послуг, то і товари (послуги), які використовуються в таких, звільнених від оподаткування операціях, також звільняються від оподаткування ПДВ.

Таким чином, позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення № 0018935412 від 19.03.2019р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 10 % на суму 62 953,79 гри. є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

При цьому, згідно з ч.2 ст.9 КАС України суд для забезпечення ефективного захисту прав університету вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та не тільки скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення, але й визнати його протиправним.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, наявні підстави для стягнення з відповідача на користь позивача суми сплаченого судового збору у розмірі 1921,00 грн.

Водночас, суд зазначає, що решта суми сплаченого судового збору у розмірі 86грн. є такою, що сплачена надмірно, оскільки відповідно до п.п.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою сплачується судовий збір за ставкою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" з 1 січня 2019 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб 1921,00 грн.

Таким чином, відповідно до положень ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір» позивач за подачу даного адміністративного позову повинен був сплатити 1921,00 грн., а не 2007грн., як він це зробив (а.с.4).

При цьому, щодо повернення надміру сплаченого університетом судового збору у сумі 86грн. суд роз`яснює, що згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Таким чином, питання щодо повернення позивачу надміру сплаченої суми судового збору буде вирішено судом у разі звернення позивача з відповідним клопотанням.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0018935412 від 19.03.2019р. про застосування штрафу у розмірі 62 953,79 грн.

Стягнути з Головного управління ДПС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13, код ЄДРПОУ 43144399) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка (40002, м. Суми, вул. Роменська, 87, код ЄДРПОУ 02125510) суму судового збору в розмірі 1921грн. 00коп. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн.00коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 27 грудня 2019 року

Суддя О.О. Осіпова