
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 січня 2020 р. Справа № 480/4976/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Кравченка Є.Д., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду в Сумському районі, в якій просить:
- визнати бездіяльність Управління пенсійного фонду в Сумському районі протиправною в частині не нарахування і невиплати надбавки до пенсії, передбаченої ст.28 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з розміру, встановленого ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (30% мінімальної пенсії за віком);
- зобов`язати відповідача щомісячно здійснювати нарахування та виплату ОСОБА_1 надбавки до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (30% мінімальної пенсії за віком), починаючи з дня звернення до суду і по день припинення такого права, а також нарахувати та виплатити ОСОБА_1 за шість місяців до дня звернення до суду з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.12.2019 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 02.01.2020 відповідача Управління пенсійного фонду в Сумському районі замінено його правонаступником Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач).
Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 має статус дитини війни і на неї поширюються державні соціальні гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни», а тому, позивач вважає, що має передбачене статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» право на підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, однак відповідач протиправно виплачує зазначену набавку у меншому розмірі, ніж встановлено законом.
Відповідач подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що пунктом 34 Розділу І Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ, який набув чинності з 01 січня 2015 року, внесено зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме: у частині першій статті 6 цього Закону слова «у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни» замінено словами «у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України».
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 №112 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 (далі - Постанова КМУ №1381) "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" відповідно до яких частиною 4 Постанови КМУ №1381 встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» провадиться у розмірі 66,43 грн. Вказані нормативно-правові акти є діючими та неконституційними не визнавалась.
Таким чином, головним управлінням виплата надбавки ОСОБА_1 як дитині війни здійснюється у відповідності до чинного законодавства, підстави для виплати державної соціальної допомоги, як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відсутні.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовна заява не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має статус дитини війни, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком, що підтверджується копією посвідчення № 136157 (а.с. 9).
Як вбачається із розпорядження та протоколу призначення пенсії по пенсійній справі позивача вперше надбавка до пенсії як «дитині війни» встановлена позивачу з 01.01.2008 року у розмірі 47,00 грн. У 2019 році вказана надбавка до пенсії нараховувалась та виплачувалась ОСОБА_1 у розмірі 66,43 грн. (а.с. 17, 18).
Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовий статус дітей війни встановлено Законом України "Про соціальний захист дітей війни", який визначає основи їх соціального захисту та гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки (надалі - Закон № 2195-IV).
Згідно із ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (у редакції, чинній до 1 січня 2015 року) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 34 Розділу І Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII, який набув чинності з 01.01.2015, внесено зміни до Закону України "Про соціальний захист дітей війни", а саме: у частині першій статті 6 цього Закону слова "у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни" замінено словами "у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".
Тобто, з 01.01.2015 дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 №112 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 (далі - Постанова КМУ №1381) "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" відповідно до яких частиною 4 Постанови КМУ №1381 встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» провадиться у розмірі 66,43 грн.
Як встановлено з протоколу призначення пенсії (а.с. 18) та відзиву на позовну заяву підвищення до пенсії позивачу проводиться у розмірі 66,43 грн. відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" та виплачується разом з основним розміром пенсії, а тому на даний час нараховувати підвищення до пенсії немає підстав.
Отже, відповідач при виплаті позивачу підвищення до пенсії як дитині війни в період з 03.05.2019 по 03.12.2019 (за шість місяців до дня звернення до суду) діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений законом, а тому жодних прав та законних інтересів позивача не порушив.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко