Рішення № 86772124, 24.12.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.12.2019
Номер справи
1.380.2019.005386
Номер документу
86772124
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.005386

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 грудня 2019 року зал судових засідань №6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Староста М.М.,

за участю сторін:

позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача Цимбор Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області про зобов`язання до вчинення дій, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернувся з позовною заявою до Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: вул.Богомольця, 10, м.Київ, 01601; код ЄДРПОУ: 000332), Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, м.Львів; код ЄДРПОУ: 13814885), в якій просить:

-зобов`язати МВС України підготувати та направити в Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області усі необхідні документи для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням видів грошового забезпечення діючих станом на час призначення йому пенсії та вчинити усі інші необхідні дії для такого перерахунку пенсії;

-зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням видів грошового забезпечення діючих станом на час призначення йому пенсії та вчинити усі інші необхідні дії для такого перерахунку пенсії, та виплатити ОСОБА_1 заборгованість по виплаті пенсії, пов`язаної з таким перерахунком;

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Міністерство внутрішніх справ, неправомірно на думку позивача, відмовилось підготувати та направити в Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області усі необхідні документи для перерахунку пенсії із врахуванням видів грошового забезпечення діючих станом на час його звільнення та призначення йому пенсії, оскільки посада з якої він звільнявся прирівняна до посад поліцейських. Відтак, Головне управління ПФУ у Львівській області зобов`язано перерахувати йому пенсію із врахуванням видів грошового забезпечення діючих станом на час його звільнення.

Відповідач, МВС України проти позову заперечує, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, та зазначає, що довідка про грошове забезпечення для призначення пенсії видавалась виходячи із грошового забезпечення яке позивач мав на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ. Оскільки позивач на час звільнення працював на цивільній посаді юрисконсульта відділення юридичного забезпечення Львівського державного університету внутрішніх справ, законних підстав для виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення немає.

Відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області, проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що пенсія призначена позивачу, виходячи із грошового забезпечення зазначеного у довідці МВС України станом на 01.01.2016р. Нової довідки МВС України позивачу не видавало, відтак відсутні підстави для перерахунку пенсії.

Ухвалою судді від 28.10.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою суду від 09.12.2019 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві та відповідях на відзиви на позовну заяву, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області, проти позову в частині позовних вимог заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву, просив у позові відмовити.

Відповідач, МВС України, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши докази, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Згідно з витягом з наказу від 06.11.2015 № 803 о/с, ОСОБА_1 звільнено у запас Збройних Сил з 06.11.2015 за п. «з» ст. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України з посади старшого юрисконсульта відділення юридичного забезпечення Львівського державного університету внутрішніх справ.

Відповідно до витягу з наказу від 11.11.2015 № 830 о/с, ОСОБА_1 призначено з 07.11.2015 на посаду провідного юрисконсульта відділення юридичного забезпечення Львівського державного університету внутрішніх справ.

ОСОБА_1 звільнено з 25.09.2018 (за угодою сторін) з посади провідного юрисконсульта відділення юридичного забезпечення Львівського державного університету внутрішніх справ (витяг з наказу від 25.09.2018 № 1081 о/с).

Згідно з поданою ОСОБА_1 заявою від 18.10.2018 МВС України оформлено подання від 14.11.2018 № 456 з повним пакетом необхідних документів та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для призначення йому пенсії за вислугу років як такому, що підпадає під положення пункту «ж» статті 1.2 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пенсію позивача було обчислено на підставі документів, наданих уповноваженим структурним підрозділом МВС України (департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності), а саме: довідки від 31.10.2018 № 22/6-205 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Вважаючи, що у розрахунок пенсії не враховано премію та інші види грошового забезпечення станом на 26.09.2018р., 20.02.2019р. та 19.03.2019р. позивач звернувся до МВС України з проханням надати довідку для перерахунку пенсії із врахуванням діючих на час призначення пенсії (вересень 2018 року) видів грошового забезпечення.

Згідно відповіді від 18.03.2019 року № 22/6Ш-397 позивачу відмовлено у видачі такої довідки.

20.06.2019 року позивач звернувся із заявою до ГУ ПФУ у Львівській області із вимогою здійснити перерахунок пенсії із врахуванням діючих на час при значення пенсії (вересень 2018 року) видів грошового забезпечення, зокрема премії.

У своїй відповіді від 24.07.2019 р. №3234/Ш-20/1103-06 ГУ ПФУ зазначає, що пенсія позивачу призначена згідно довідки, що надсилалась структурним підрозділом МВС України від 31.08.2018р. № 22/06.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Пунктом «ж» ст. 1.2 Закону № 2262 визначено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): ж) державні службовці та працівники навчальних, медичних закладів та науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ України або поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п`яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах.

Частиною 3 ст. 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до І січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2, пенсія обчислюється відповідно до частини третьої цієї статті з розміру грошового забезпечення, яке вони мали на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ.

Так, відповідно до п. Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992р. якою затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей ( в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії, які призначаються особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується таким особам або виплачувалося державним службовцям, працівникам навчальних, медичних закладів, науково-дослідних установ Міністерства внутрішніх справ або Національної поліції з числа колишніх працівників міліції, які станом на день опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ та мали календарну вислугу не менше п`яти років і продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах Міністерства внутрішніх справ або Національної поліції - на будь-яких посадах на день звільнення із служби.

Таким чином, оскільки позивач на дату звільнення був працівником навчального закладу Міністерства внутрішніх справ України, посада з якої його було звільнено прирівнювалась до посади працівника органу поліції, то відповідно пенсія повинна була призначатись йому виходячи із грошового забезпечення що діяло для працівника поліції саме на дату звільнення - 25.09.2019р.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, відповідач МВС сформував і надіслав довідку до ГУ ПФУ у Львівській області про грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2016року, а не станом на дату звільнення.

При цьому, відповідно до пункту 14 розділу XIX Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженої наказом МВС України від 17.02.2017 № 138, посада старшого юрисконсульта відділення юридичного забезпечення Львівського державного університету внутрішніх справ прирівнюється до посади старшого юрисконсульта апарату Головного управління Національної поліції в м. Києві

Таким чином суд не бере до уваги твердження МВС про те, що оскільки позивач звільнявся з посади у навчальному закладі, а не з органів внутрішніх справ, відтак не було підстав враховувати в довідці грошове забезпечення за цією посадою, оскільки вказана посада прирівняна до посади працівника поліції (а саме старшого юрисконсульта апарату Головного управління Національної поліції в м. Києві), на усі види виплат до часу звільнення сплачувався єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, відтак довідка про грошове забезпечення для призначення пенсії повинна включати усі види відповідних виплат саме на дату звільнення.

Відповідно до ст. 63 Закону №2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Таким чином, виготовлення нової довідки про грошове забезпечення є додатковим документом, на підставі якого призначена ОСОБА_1 пенсія підлягає перерахунку

Водночас, суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

За таких обставин, суд вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов`язання відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 із врахуванням видів грошового забезпечення діючого станом на дату звільнення.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача слід стягнути понесені судові витрати у сумі 768,40 грн, сплачені при поданні позовної заяви до суду.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у видачі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на дату звільнення 26.09.2018.

Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (місцезнаходження: вул.Богомольця, 10, м.Київ, 01601; код ЄДРПОУ: 000332) видати довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) із врахуванням видів грошового забезпечення діючих станом на дату звільнення 26.09.2018.

Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, м.Львів; код ЄДРПОУ: 13814885)

провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) із врахуванням видів грошового забезпечення діючого станом на дату звільнення 26.09.2018.

Стягнути з Міністерство внутрішніх справ України (місцезнаходження: вул.Богомольця, 10, м.Київ, 01601; код ЄДРПОУ: 000332) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 03.01.2020 року.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна