
Справа № 729/807/19
2/729/487/19 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
20 грудня 2019 р. Бобровицький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Демченко Л.М.,
за участю секретарки Іллюши Т.Л.,
представника позивачки ОСОБА_1 ,
відповідача Ясінського Р.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бобровиця цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Державного кадастрового реєстратора відділу у Бобровицькому району Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ясінського Ростислава Сергійовича про визнання протиправними рішень суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулася до суду із позовом до відповідачів про визнання протиправними рішень суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити дії. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до свідоцтв про право на спадщину за заповітом вона є власницею двох земельних ділянок площею по 0,2500 га. кожна, які розташовані в АДРЕСА_1 , які належали її матері на підставі державних актів на право власності на земельні ділянки серії ЧН №038996 та серії ЧН № 038997, виданих Олександрівською сільською радою Бобровицького району Чернігівської області 29.12.2003 року і зареєстрованих в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №21с та №22. Зважаючи на те, що абриси земельних ділянок на витягах з Державного земельного кадастру не відповідали фактичному контуру відповідно до державних актів на право власності на земельні ділянки, на її замовлення була виготовлена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості). З цієї технічної документації нею виявлено технічну помилку у координатах поворотних точок меж земельної ділянки, а також накладення належних їй земельних ділянок на суміжні земельні ділянки. У відповідності до вимог Закону України «Про державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру, 27.03.2019 року вона звернулася до Державного кадастрового реєстратора відділу у Бобровицькому районі Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області із заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо виправлення помилок, допущених у координатах поворотних точок меж земельних ділянок, надавши технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна діляка) та для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 . Листом від 10.04.2019 року державний кадастровий реєстратор Ясінський Р .С. відмовив у внесенні виправлень відомостей до Державного земельного кадастру. Відмова мотивована тим, що заява про внесення виправлень відомостей не відповідає додатку 37 вищевказаної Постанови, в технічній документації, а саме в актах приймання-передачі межових знаків на зберігання відсутні підписи суміжних землекористувачів. Таку відмову вважає необґрунтованою, так як вона на суперечить правовій позиції, викладеній в постанові Верховного Суду від 28.03.2018 року у справі №681/1039/15ц, де зазначено, що погодження меж є виключно допоміжною стадією у процедурі приватизації земельної ділянки, спрямованою на те, щоб уникнути необов`язкових технічних помилок. При цьому стаття 198 ЗК України лише вказує, що складовою кадастрових зйомок є « погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами» Із цього зовсім не слідує, що у випадку відмови суміжного землевласника або землекористувача від підписання відповідного документа-акта погодження меж - слід вважати, що погодження меж не відбулося. Тому просить визнати протиправною відмову державного кадастрового реєстратора у виправленні помилок та зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області здійснити виправлення помилок, допущених у координатах кутів зовнішніх меж земельних ділянок з кадастровими номерами 7420680400:01:000:0002 та 7420680400:01:000:0003 площею по 0 , 2500 га кожна, розташовані по АДРЕСА_1 .
В судовому засіданні представник позивачки позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав, викладених в позові, пояснивши при цьому що для виправлення помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру не є обов`язковим погодження меж земельної ділянки ОСОБА_3 , суміжними власниками, або землекористувачами.
Відповідач - Державний кадастровий реєстратор відділу у Бобровицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ясінський Р. С. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що заява ОСОБА_3 не відповідає вимогам п. 37 Порядку ведення Державного земельного кадастру. При дослідженні наданої ОСОБА_3 документації для виправлення помилок було встановлено, що між нею та суміжними землевласниками є спір щодо меж земельних ділянок. Власники суміжних земельних ділянок не погодили акт встановлення та погодження зовнішніх меж земельних ділянок. Тому без погодженої технічної документації неможливо виправити помилку у відомостях Державного земельного кадастру.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області в судове засідання не з`явився. Згідно наданого відзиву, відповідач заперечує проти задоволення позову. Зазначає, що розглянувши подану ОСОБА_3 заяву, у виправленні відомостей Державного земельного кадастру державним реєстратором Ясінським Р.С. було відмовлено у зв`язку із невідповідністю заяви встановленій постановою КМУ№1051 від 17.10.2012 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру» формі, а також відсутність підписів суміжних землекористувачів в актах приймання-передачі межових знаків на зберігання та відмова суміжних землекористувачів від погодження меж, що є порушенням ч.2 статті 198 Земельного кодексу України. З копії акту встановлення та погодження меж земельних ділянок від 13.05.2016 року, який є складовою технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), розробленої ФОП ОСОБА_5 , видно, що межі земельних ділянок з кадастровими номерами 7420680400:01:000:0002 та 7420680400:01:000:0003 не погоджено з суміжними землевласниками та землекористувачем, представник сільської ради та суміжні землевласники та землекористувач відмовилися від погодження зовнішніх меж земельних ділянок. Про що зазначено в акті прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 13.05.2016 року. Вказане свідчить про наявність спору щодо меж земельних ділянок. Олександрівська сільська рада Бобровицького району Чернігівської області у своєму листі до ОСОБА_3 вказала про неможливість втручання у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому приватизованою земельною ділянкою. Відсутність рішення органу місцевого самоврядування про вирішення земельного спору щодо погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами чи судового рішення унеможливлює внесення відповідачем виправлення помилок у відомостях про земельні ділянки позивача на підставі технічної документації до Державного земельного кадастру.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивачки, відповідача, суд приходить до такого висновку.
Судом встановлено, що згідно свідоцтв про право на спадщину за заповітом від 11.08.2014 року, ОСОБА_3 після смерті матері, ОСОБА_6 успадкувала дві земельні ділянки площею по 0, 2500 га. кожна, кадастровий номер 7420680400:01:000:0002 та кадастровий номер 7420680400:01:000:0003, призначені для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства, розташовані в АДРЕСА_1 (а.с. 9, 10).
Суміжними землевласниками (землекористувачами) є ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , з якою у позивачки існує спір щодо меж земельних ділянок АДРЕСА_3 .
Виконавчий комітет Олександрівської сільської ради Бобровицького району листом №92 від 05 травня 2016 року повідомив ОСОБА_3 про те, що без рішення суду не має права втручатися у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому приватизованою земельною ділянкою або встановлювати законодавчими актами додаткові обов`язки громадянам згідно з ст. 154 Земельного кодексу України (а.с.45).
10.04.2019 року ОСОБА_3 звернулася до Державного кадастрового реєстратора відділу у Бобровицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області із заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо виправлення помилок, допущених у координатах поворотних точок меж земельних ділянок із кадастровими номерами 7420680400:01:000:0002 та 7420680400:01:000:0003 по АДРЕСА_1 . До заяви додала документацію із землеустрою та новий кадастровий документ (а.с.54).
Згідно частиною першою статті 37 Закону України «Про державний земельний кадастр», уразі виявлення фізичною або юридичною особою у витязі, довідці з Державного земельного кадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів Державного земельного кадастру технічної помилки (описка, друкарська, граматична, арифметична чи інша помилка), допущеної органом, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, заінтересована особа письмово повідомляє про це центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, який перевіряє відповідність відомостей Державного земельного кадастру інформації, що міститься в документах, які стали підставою для внесення цих відомостей. Якщо факт невідповідності підтверджено, орган, що здійснює ведення Державного земельного кадастру, безоплатно виправляє допущену помилку в день надходження повідомлення та не пізніше наступного дня повідомляє про це заінтересованих осіб.
Відповідно до частини п`ятої статті 37 вищевказаного Закону виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися також на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду.
Частиною десятою статті 55 Закону України «Про землеустрій», визначений перелік документів, які включає технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), зокрема це: матеріали польових топографо-геодезичних робіт; план меж земельної ділянки, складений за результатами зйомки, на якому відображаються зовнішні межі земельної ділянки із зазначенням власників (користувачів) суміжних земельних ділянок, усі поворотні точки меж земельної ділянки, лінійні проміри між точками на межах земельної ділянки, межі вкраплених земельних ділянок із зазначенням їх власників (користувачів); кадастровий план земельної ділянки.
Згідно статті 198 Земельного кодексу України кадастрова зйомка - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок. Кадастрова зйомка включає: а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки; б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості; г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; ґ) виготовлення кадастрового плану.
Згідно п. 152 Порядку ведення Державного земельного кадастру затвердженого Постановою КМУ №1051 від 17.10.2012 року, уразі виявлення фізичною або юридичною особою у документації із землеустрою та оцінки земель помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру (в тому числі після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про інші об`єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженої та переданої до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою), заінтересована особа звертається до Державного кадастрового реєстратора із заявою про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру за формою згідно з додатком 37.
До заяви додаються: документи (або їх посвідчені копії), що містять зазначені у повідомленні помилки, допущені у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель (у разі наявності таких документів); погоджена документація із землеустрою та оцінки земель з виправленими відомостями, яка є підставою для виправлення відповідних помилок у Державному земельному кадастрі; документ, що підтверджує оплату послуг з внесення до Державного земельного кадастру виправлених відомостей у документації із землеустрою та оцінки земель (крім випадків внесення відомостей про обмеження у використанні земель, безпосередньо встановлені законами або прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами). Заява разом з доданими до неї документами подається заінтересованою особою особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Державний реєстратор відділу у Бобровицькому районі ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області Ясінський Р. С. розглянувши вищевказану заяву ОСОБА_3 відмовив у її задоволенні зазначивши, що заява про внесення виправлених відомостей до Державного земельного кадастру не відповідає додатку 37 Постанови КМУ №1051 від 17.10.2012 року, в технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) в актах приймання-передачі межових знаків на зберігання та відсутні підписи суміжних землекористувачів. Крім того акті зазначено, що дані суміжні землекористувачі відмовились від погодження встановлених межових знаків, що є порушенням п.б ч.2 ст. 198 ЗК України. Тому ОСОБА_3 було рекомендовано погодити межу земельної ділянки з суміжними користувачами в судовому порядку (а.с. 55 а).
З дослідженої в судовому засіданні копії технічної документації із землеустрою щодо встановлення ( відновлення) меж земельних ділянок в натурі( на місцевості) ОСОБА_3 , розробленої ФОП ОСОБА_5 видно, що в акті встановлення та погодження меж земельних ділянок, який є складовою частиною вказаної технічної документації межі земельних ділянок з кадастровими номерами 7420680400:01:000:0002 та 7420680400:01:000:0003 не погоджено з суміжними власниками та землекористувачами, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 ( а.с. 39).
Земельні спори у межах населених пунктів щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства, а також спори щодо розмежування меж районів у містах вирішують органи місцевого самоврядування. У разі незгоди власників землі або землекористувачів з рішенням органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, спір вирішується судом (частини третя та п`ята статті 158 Земельного кодексу України).
Згідно із частиною першою статтею 154 ЗК України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування без рішення суду не мають права втручатись у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому земельною ділянкою або встановлювати непередбачені законодавчими актами додаткові обов`язки чи обмеження.
З аналізу викладених норм слідує, що відсутність рішення органу місцевого самоврядування про вирішення земельного спору щодо погодження меж земельних ділянок з суміжними землевласниками та землекористувачами чи судового рішення унеможливлює внесення державним реєстратором виправлення помилок у відомостях про земельні ділянки ОСОБА_3 , на підставі технічної документації до Державного земельного кадастру.
Крім цього суд вважає за необхідне зазначити, що рішенням Бобровицького районного суду Чернігівської області від 31.10.2019 рокув задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_8 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки, усунення перешкод у користуванні земельними ділянками відмовлено.
Отже, на дату прийняття рішення державним реєстратором Ясінським Р.С. 10.04.2019 року про відмову ОСОБА_3 у внесенні виправлених відомостей до Державного земельного кадастру не існувало ні рішення органу місцевого самоврядування щодо погодження меж земельних ділянок з суміжними землевласниками та землекористувачами, ні судового рішення.
Отже, враховуючи вищевикладене суд вважає, що рішення державного реєстратора про відмову позивачці у внесенні виправлених відомостей до Державного земельного кадастру є правомірним, а позовні вимоги позивачки задоволенню не підлягають.
Вважаючи відмову державного реєстратора необґрунтованою позивачка посилається на правову позицію Верховного Суду викладену в постанові від 28.03.2018 року у справі №681/1039/15-ц., однак суд не може взяти до уваги вказану постанову Верховного суду, оскільки викладене в ній стосується інших, конкретних правовідносин, а саме: спору про визнання недійсним і скасування рішення ради, рішення державного реєстратора, свідоцтва про право власності на нерухоме майно та скасування державної реєстрації земельної ділянки. У справі, що розглядається судом погодження меж земельної ділянки із суміжними землевласниками має вирішальне значення та пов`язується саме із безспірною можливістю державного реєстратора внести виправлення в Державному земельному кадастрі, щодо земельних ділянок позивачки.
Керуючись статтями 4, 12, 13, 76- 81, 82, 89, 95, 133, 137, 258, 259, 263-265 ЦПК України, статтями 152, 154, 198 ЗК України, Законом України «Про державний земельний кадастр», Порядком ведення державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051,
У Х В А Л И В :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Державного кадастрового реєстратора відділу у Бобровицькому району Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ясінського Ростислава Сергійовича про визнання протиправними рішень суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Найменування сторін: позивачка - ОСОБА_3 ( АДРЕСА_4 ); відповідачі: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області (14000, пр-т Миру, 14, м. Чернігів), Державний кадастровий реєстратор відділу у Бобровицькому району Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Ясінський Ростислав Сергійович (17400, вул. Лупицька, 4, м.Бобровиця, Чернігівська область).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Бобровицький районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя Л.М.Демченко