
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
26 грудня 2019 року м. ТернопільСправа № 921/548/19
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Бурди Н.М.
за позовом: Фізичної особи-підприємця Черниша Володимира Мирославовича, АДРЕСА_1
до відповідача - 1: Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, вул. Лисенка, 20 а, м. Тернопіль, 46002
до відповідача - 2: Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області, вул. Князя Володимира, 17, смт. Гусятин, Гусятинського району, Тернопільської області, 48244
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Регіональний офіс водних ресурсів у Тернопільській області, вул. За Рудкою, 35, м. Тернопіль, 46003
про визнання протиправним та скасування наказу 22.09.2018 за №19-3151/14-18-СГ та Акту приймання-передачі земельної ділянки, скасування державної реєстрації земельної ділянки, скасування права комунальної власності.
За участі представників:
Позивача: Микитович П.М., посвідчення адвоката № 000214 від 31.08.2017 р., ордер серія ТР № 048482 від 18.07.2019 р.; Черниш Володимир Мирославович, паспорт НОМЕР_1 від 19.06.2001р.
Відповідача - 1: Оленяк В.Я, посвідчення № 33 від 03.01.2017 р., довіреність № 0-19-0.91-1/62-19 від 03.01.2019 р.
Відповідача - 2: не прибув
Третьої особи: Вівчар Я.Д., довіреність №1273 від 27.11.2019.
Запис розгляду судової справи здійснюється за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу "Акорд", відповідно до вимог статей 8, 222 Господарського процесуального кодексу України. Для робочого оригіналу звукозапису надано диск CD-R, серійний номер MAP626XB16004470 4.
Суть справи:
27.08.2019 Фізична особа-підприємець Черниш Володимир Мирославович звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом до відповідачів: Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області та Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області про скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області № 19-3151/14-18-СГ та Акт приймання-передачі земельної ділянки з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га; скасувати право комунальної власності Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області на земельну ділянку з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га; скасувати державну реєстрацію у Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га.
Ухвалою суду від 02.09.2019 відкрито провадження у справі № 921/548/19 за правилами загального позовного провадження, розгляд справи призначено на 26.09.2019 з неодноразовим його відкладенням, востаннє на 28.11.2019.
23.09.2019 через канцелярію суду відповідачем - 1 - Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області подано відзив на позовну заяву № 9-19-0.91-5561/2-19 від 19.09.2019 (вх. № 17081 від 23.09.2019) в якому зазначає наступне:
- наказом Головного управління від 30.07.2018 № 19-2454/14-18-СГ затверджено розроблену ДП «Центр державного земельного кадастру» технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) загальною площею 224,4250 га, в тому числі на території Хоростківської міської ради площею 8,6510 га, кадастровий номер 6121611000:01:001:1193;
- на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60-р та статті 117 Земельного кодексу України, земельна ділянка площею 8,5610 га, кадастровий номер 6121611000:01:001:1193, на підставі наказу Головного управління від 22.09.2018 № 19-3151/14-18-СГ передано у комунальну власність Хоростківській міській раді (Хоростківській об`єднаній територіальній громаді) Гусятинського району. У відомостях про обмеження у використанні земельної ділянки (графа 7 додатку до наказу Головного управління від 22.09.2018 №. 19-3151/14-18-СГ) рядок під номером 118 зазначено: « 2,0381 га на Прибережні захисні смуги вздовж річо4 навколо водойм та на островах», тобто на земельну ділянку площею 8,5610 га, кадастровий номер 6121611000:01:001:1193 поширюється обмеження у використанні земельної ділянки в межах прибережної захисної смуги;
- земельна ділянка водного фонду загальною площею 16,0512 га, яка перебуває в оренді позивача, сформована на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду та передана фізичній особі-підприємцю ЧернишуВ.М. в оренду для рибогосподарських потреб за межами населеного пункту на території Хоростківської міської ради та Яблунівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, у тому числі вказаним проектом землеустрою встановлено межі прибережної захисної смуги навколо орендованого ставка, загальною площею 1,2432 га, що підтверджується актом перенесення в натуру (на місцевість) меж прибережної смуги, який є складовою проекту землеустрою. Вказана землевпорядна документація погоджена також і Тернопільським обласним управлінням водних ресурсів, про що надано висновок №93 від 22.01.2015. Отже, межі прибережної смуги навколо земельної ділянки водного фонду, переданої в орендне користування позивача, визначена проектом землеустрою та встановлена на місцевості;
- державна реєстрація земельної ділянки площею 8,5610 га, кадастровий номер 6121611000:01:001:1193 проведена у відповідності до положень ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр та Положення про ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2010, а тому вимогу про її скасування відповідач вважає безпідставною. Окрім того, звертає увагу суду на те, що відповідно до ч. 10.ст. 24 ЗУ «Про державний земельний кадастр» та п. 114 вказаного Порядку визначено чіткий перелік підстав скасування державної реєстрації земельної ділянки.
01.10.2019 через канцелярію суду позивачем - ФОП Чернишом В.М. подано відповідь на відзив б/н від 30.09.2019 (вх. №17656 від 01.10.2019), в якому повідомляє наступне:
- відповідно до п. 2, 3 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 р. № 476 передбачено, що державна інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їх меж, розмірів та правового статусу та проводиться шляхом формування земельних ділянок незалежно від форми власності, визначення їх угідь та у разі потреби віднесення таких земельних ділянок до певних категорій для інформаційного наповнення Державного земельного кадастру, тобто здійснюється виключно у разі потреби тобто із належним обґрунтуванням;
- керуючись нормами ст. 1 Водного кодексу України, спірна земельна ділянка належала до земель водного фонду, як прибережна захисна смуга, із встановленим обмеженим режимом її використання та водоохоронними функціями, які виконуються цими об`єктами, а тому змінювати призначення цієї ділянки із земель водного фонду до земель сільськогосподарського призначення (сінокосів) при проведені інвентаризації є, на думку позивача. порушенням Порядку проведення інвентаризації затвердженої Кабінетом Міністрів України від 05.06.2019 р. № 476;
- відповідно до Технічного паспорту ставка, затвердженого в установленому законом порядку, крутизна схилів навколо ставка становить більше трьох градусів, а тому ширина прибережної захисної смуги повинна подвоїтися у відповідності до ст. 88 Водного кодексу України;
- також позивач зазначив, що ст. 88 Водного кодексу України, ширина прибережних захисних смуг щодо кожного водного об`єкта встановлена в силу закону і є сталою, а тому самовільно зменшена бути не може, а призначенням прибережної захисної зони є охорона поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності, як наслідок відсутність прибережної захисної смуги створює загрозу для водокористування та риборозведення;
- у відповідності до ч. 3 ст. 60 Земельного кодексу України, прибережні захисні смуги встановлюються за окремими проектами землеустрою, а тому наданий відповідачем Акт перенесення в натурі (на місцевості) меж прибережної захисної смуги без дати не є належним доказом, оскільки окремий проект землеустрою щодо відведення не розроблявся;
- крім того ФОП Черниш В.М. зазначає, що відсутні будь-які відомості щодо формування та присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці прибережної захисної смуги, що свідчить про те, що земельна ділянка прибережної захисної смуги йому (позивачу) не відводилася.
Ухвалою суду від 21.11.2019 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Регіональний офіс водних ресурсів у Тернопільській області (вул. За Рудкою, 35, м. Тернопіль, 46003, ідент. код 05379205).
21.11.2019 ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області було подано заперечення на відповідь на відзив (вх. номер 21266 від 21.11.2019), у якому, зокрема, зазначає, що спірна земельна ділянка площею 8,5610 га, кадастровий номер 6121611000:01:001:1193 віднесена до земель сільськогосподарського призначення, розпорядником якої є ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України та сформована за результатами інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) на території Гусятинського району Тернопільської області. Натомість позивачем не надано жодних доказів того, що вказана земельна ділянка віднесена до земель водного фонду. Відповідач 1 вважає, що твердження позивача про те, що крутизна схилів вздовж усієї земельної ділянки більше 3 градусів є лише його припущенням без будь яких належних підтверджень. Також звертає увагу суду на те, що твердження позивача про порушення його прав чи інтересів у зв`язку із прийняттям оскаржуваного наказу, а саме через неможливість формування прибережної захисної смуги, є не обґрунтованим та безпідставним.
27.11.2019 через канцелярію суду третьою особою - Регіональним офісом водних ресурсів у Тернопільській області, подано пояснення по справі № 1276 від 27.11.2019 (вх. № 21711 від 27.11.2019), в яких зазначає, що 22.01.2015 Тернопільське обласне управління водних ресурсів (з 22.06.2018 перейменоване у Регіональний офіс водних ресурсів у Тернопільській області) надало Висновок № 93 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду ФОП Чернишу В.М. в оренду терміном на 49 років для рибогосподарських потреб за межами населеного пункту на території Хоростківської міської ради та Яблунівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, копія якого долучена до пояснення. Крім того повідомляє, що Тернопільським обласним управлінням водних ресурсів також розроблено Паспорт водного об`єкта "Ставок площею водного дзеркала 13,3831 га. на території Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області (за межами населеного пункту)", що погоджений Державним агентством водних ресурсів України 24.10.2017. Розділом VII паспорта водного об`єкта надається характеристика прибережної захисної смуги, а саме щодо ставка площею водного дзеркала 13.3831 га. Зазначає, що згідно ст. 88 Водного кодексу України у випадку, якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.
Ухвалою суду від 28.11.2019 закрито підготовче засідання у справі №921/548/19 та призначено до судового розгляду по суті на 26.12.2019 о 15:00 год.
Представник позивача у судовому засіданні, що відбулось 26.12.2019, позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві та відповіді на відзив б/н від 30.09.2019 (вх. №17656 від 01.10.2019), а також усних поясненнях наданих у судових засіданнях, просив суд позов задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача 1 - Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, у вказаному судовому засіданні щодо позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та додаткових усних поясненнях. Просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Регіональний офіс водних ресурсів у Тернопільській області, у судовому засіданні, що відбулось 26.12.2019, підтвердив обставини, викладені у письмових пояснення по суті позову.
Представник відповідача - Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області у судове засідання, що відбулось 26.12.2019 не прибув, хоча був належним чином повідомлений про дату час та місце судового засідання.
Роглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення, доводи представника позивача, заперечення представника відповідача; пояснення представника третьої особи, повно та об`єктивно оцінивши подані докази в їх сукупності, судом встановлено:
26.03.2013 між Гусятинською районною державною адмністрацією та ФОП Чернишом В.М. укладено договір оренди водного об`єкта №2, за умовами якого позивачу передано в строкове платне користування на умовах оренди водний об`єкт (ставок), розташований на території Хоростківської міської ради Гусятинського району, за межами населеного пункту с. Рудки, площа водного плеса становить 13,3831га.
07.07.2016 між Тернопільською обласною державною адміністрацією та фізичною особою - підприємцем Чернишом Володимиром Мирославовичом укладено договір оренди землі № 136.
Відповідно до п.1 Договору орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування на 10 (десять) років земельні ділянки водного фонду державної власності загальною площею 16,0512 га для рибогосподарських потреб, у тому числі площею 15,0512 га з кадастровим номером 6121611000:01:017:0009 за рахунок земель запасу (сіножаті - 1,2432 га, під гідротехнічними спорудами -0.4249 га, під ставками - 13,3831 га), з водним об`єктом, розташованим на ній, на території Хоростківської міської та площею 1,0000 га з кадастровим номером 6121689600:01:001:0562 за рахунок земель запасу (низинні заболочені землі) на території Яблунівської сільської рад Гусятинського району, за межами населених пунктів. Підставою укладення договору оренди є розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 28 грудня 2015 року №Т819-од „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення фізичній особі-підприємцю Чернишу В.М. земельних ділянок водного фонду на території Хоростківської міської та Яблунівської сільської рад Гусятинського району".
Факт передачі в оренду земельної ділянки підтверджено долученим до справи актом прийому-передачі земельної ділянки за договором оренди землі від 07.07.2016 №136.
22.09.2018 Головним управління Держгеокадастру у Тернопільській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» відповідно до статей 15-1, 117, 122, 148-1 Земельного кодексу України, розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60-р „Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад", Положення про Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року № 308, беручи до уваги рішення Хоростківської міської ради Гусятинського району від 16.02.2018 №147 та клопотання прийнято наказ № 19-3151/14-18-СГ про передачу Хоростківській міській раді (Хоростківська об`єднана територіальна громада) Гусятинського району у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1400.0347 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Хоростківської міської ради, Клюквинської, Перемилівцької, Сороківської, Увислівської, Хлопівської, Великоговилівської сільських рад Гусятинського району Тернопільської області (згідно додатку), до складу якої входить і спірна земельна ділянка за кадастровим номером 6121611000:01:001:1193.
Факт передачі в оренду земельних ділянок згідно наказу № 19-3151/14-18-СГ підтверджено долученим до справи актом приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 24.09.2018, підписаним начальником Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Кузь І.І. та міським головою Хоростківської міської ради Гладуном С.В.
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна за № 176809706 від 08.08.2019, державним реєстратором Хоростківської міської ради Білінським В.П. було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) за індексним номером 45993768 від 18.03.2019 про реєстрацію за Хоростківською міською радою права комунальної власності на земельну ділянку площею 8,651 га, кадастровий номер 6121611000:01:001:1193.
Крім того, згідно витягу з Державного земельного кадастру (номер витягу НВ-6111668272019 від 07.11.2019) щодо земельної ділянки площею 8,651 га, кадастровий номер 6121611000:01:001:1193, місце розташування: Тернопільська область, Гусятинський район, Хоростківська міська рада внесено такі відомості: цільове призначення - 16.00 землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам); категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, вид використання земельної ділянки - землі запасу; форма власності - комунальна; право комунальної власності зареєстровано за Хоростківською міською радою. Відомості про обмеження у використанні земельної ділянки: вид обмеження у використанні земельної ділянки - прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах; площа земельної ділянки на яку поширюється дія обмеження - 2,0381 га.
Позивач вважає дії Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області з формування та реєстрації земельної ділянки із кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 в Державному земельному кадастрі на праві державної власності із віднесенням її (земельної ділянки) до категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, та передачу цієї земельної ділянки у комунальну власність Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільського району Тернопільської області саме з віднесенням до цієї категорії земель протиправними, а наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» № 19-3151/14-18-СГ від 22.09.2018 в частині передачі вказаної ділянки та акт приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 24.09.2018 такими, що підлягають скасуванню, оскільки ними порушено його право користування земельною ділянкою та водним об`єктом ставом, що орендується, позбавляє можливості встановити прибережні захисні смуги у розмірі визначеному Водним кодексом України, створює перешкоди у риборозведенні, з огляду на наступні обґрунтування:
- земельна ділянка за кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,651 га межує із земельною ділянкою, орендованою позивачем із земель водного фонду для рибогосподарських потреб, і включає в себе 2.0381 га земель прибережної захисної смуги, виділення якої в розмірах визначених чинним законодавством слугуватиме гарантією належної господарської діяльності з риборозведення;
- оскільки земельна ділянка прибережної захисної смуги, що входить до складу спірної земельної ділянки, належить до земель водного фонду, а тому відповідач 1- Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, передавши спірну земельну ділянку із земель водного фонду, діяв поза межами визначеної компетенції, оскільки як орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин згідно з положеннями частини 4 статті 122 Земельний кодекс України вправі розпоряджатись виключно земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності;
- позивач, покликаючись на приписи статті 88 Водного кодексу України та статті 60 Земельного кодексу України, стверджує, що землі зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм належать до земель водного фонду, а відтак прибережна захисна смуга належить до земель водного фонду і не може перебувати в землях сільськогосподарського призначення;
- окрім того, посилаючись на Технічний паспорт ставка, затверджений у встановленому законом порядку, позивач стверджує, що крутизна схилів навколо орендованого ним ставка становить більше ніж 3 градуси, а тому відповідно до ст. 88 Водного кодексу України ширина захисної смуги повинна подвоїтись і у даному випадку становити 100 метрів;
- водночас позивач вважає себе позбавленим можливості здійснити розроблення проекту землеустрою з встановлення прибережних захисних смуг ставка, який перебуває в його оренді, із дотримання розмірів прибережних захисних смуг визначених Водним кодексом України, з огляду на те, що земельна ділянка, що входить у межі прибережної захисної смуги, сформована Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області в окрему земельну ділянку сільськогосподарського призначення та передана в комунальну власність відповідачу - Хоростківській міській раді. З огляду на зазначене, неможливість формування прибережної захисної смуги чи передача земельної ділянки прибережної захисної смуги третім особам для сільськогосподарського використання, може створити перешкоди у здійсненні господарської діяльності ФОП Чернишом В.М.
Дослідивши норми чинного законодавства, які регламентують спірні правовідносини, оцінивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково, виходячи з наступного.
Згідно приписів статей 18, 19 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла станом на момент прийняття спірного розпорядження), до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об`єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії, зокрема: землі сільськогосподарського призначення; землі водного фонду.
Поряд з цим, слід зазначити, що відповідно до частини 2 статті 19 Земельного кодексу України земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, відносяться до земель запасу.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Згідно з положенням частини 1 статті 3 Водного кодексу України усі води (водні об`єкти) на території України становлять її водний фонд.
Частина 2 статті 3 Водного кодексу України визначає, що до водного фонду України належать 1) поверхневі води: природні водойми (озера), водотоки (річки, струмки), штучні водойми (водосховища, ставки) і канали, інші водні об`єкти; 2) підземні води та джерела; 3) внутрішні морські води та територіальне море.
Відповідно до частини 1 статті 58 Земельного кодексу України та статті 4 Водного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті, зокрема, землі зайняті прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм.
Таким чином, до земель водного фонду України відносяться землі, на яких хоча й не розташовані об`єкти водного фонду, але за своїм призначенням вони сприяють функціонуванню і належній експлуатації водного фонду, виконують певні захисні функції.
За положеннями статті 60 Земельного кодексу України та статті 88 Водного кодексу України уздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Правовий режим прибережних смуг визначається ст.ст. 60, 62 Земельного кодексу України та ст.ст. 1, 88, 90 Водного кодексів України.
Прибережна захисна смуга є частиною водоохоронної зони вздовж річки, моря, навколо водойм, на якій встановлено більш суворий режим господарської діяльності, ніж на решті території водоохоронної зони, з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності (ст. 60 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 88 Водного кодексу України). У відповідності до ст. 88 Водного кодексу України з метою охорони поверхневих водних об`єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом.
Також єдиний правовий механізм визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режим ведення господарської діяльності в них встановлений Порядком визначення розмірів і меж водоохоронних зон та режиму ведення господарської діяльності в них, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №486 від 08.05.1996.
Так, згідно ст. ст. 22, 59, 84 Земельного кодексу України, землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури або призначені для цих цілей.
До земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі тимчасової консервації тощо).
Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України визначено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частішою 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та оборони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Пунктом 7 вказаного Положення передбачено, що Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно пункту 1 Положення про Головне управління, затвердженого наказом Держгеокадастру від 17.11.2016 № 308, Головне управління є територіальним органом державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та їй підпорядковане.
Таким чином, в даному випадку, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, виступає Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, оскільки управління є структурним підрозділом центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності (Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру), який забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин. При цьому, підпунктом 13 пункту 4 вказаного Положення передбачено, що Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Тернопільської області.
Відповідно до статті 35 Закону України «Про землеустрій» інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.
Підставою для проведення інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення для земель державної власності є рішення органу виконавчої влади, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою. При проведенні інвентаризації масиву земель сільськогосподарського призначення здійснюються заходи щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про сформовані земельні ділянки, відомості про які не внесені до Державного земельного кадастру.
Статтею 79-1 Земельного кодексу України передбачено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до наказу Держгеокадастру від 15.03.2018 № 45 «Про проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності» та договору на проведення заходу з інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності від 16.03.2018 № 24-Г, укладеного між Держгеокадастром та Державним підприємством «Центр державного земельного кадастру», розроблено технічну документаціюї із землеустрою щодо інвентаризації земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) на території Гусятинського району Тернопільської області з урахуванням Перспективного плану формування території Хоростківської міської об`єднаної громади, затвердженого розпорядженням КМУ від 31.01.2018 № 60-р, яка пройшла державну експертизу землевпорядної документації, що підтверджується висновком державної експертизи землевпорядної документації від 16.07.2018 № 1989-18, у пункті 10 якого містяться зауваження, що у подальшому розробником документації були усунуті, що підтверджується контрольним листом виправлення зауважень, приведених у висновку державної експертизи землевпорядної документації за № 1989-18 від 16,07.2018. Технічну документацію затверджено наказом ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області за №19-2454/14-18-СГ.
На кадастровому плані земельної ділянки № 19 кадастровий номер 6121611000:01:001: , площею 8,6510га, яка подана відповідачем 1, у графі «експлікація земель» зазначено, що спірна земельна ділянка віднесена до сільськогосподарських угідь - рілля. Водночас, як зазначає і сам відповідач 1 у своєму відзиві на позовну заяву №9-19-0.91-5561/2-19 від 19.09.2019, розробником землевпорядної документації на кадастровому плані земельної ділянки №19 нанесено межі прибережної захисної смуги. Водночас Сектором у Тернопільській області Державного агентства водних ресурсі України листом від 24.07.2018 № 704/ТП/30-18 повідомлено, що у технічній документації відсутня інформації щодо віднесення запроектованих до інвентаризації земельних ділянок до земель водного фонду, а тому погодження документації із землеустрою, в яких земельну ділянку не віднесено до земель водного фонду, не належить до компетенції Держводагентства.
Відповідно до статей 15-1, 117, 122, 148-1 Земельного кодексу України, розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60-р „Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад", Положення про Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 року № 308, беручи до уваги рішення Хоростківської міської ради Гусятинського району від 16.02.2018 №147 та клопотання, Головним управління Держгеокадастру у Тернопільській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» 22.09.2018 прийнято оскаржуваний наказ № 19-3151/14-18-СГ про передачу Хоростківській міській раді (Хоростківській об`єднаній територіальній громаді) Гусятинського району у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1400,347 га, які розташовані за межами населених пунктів на території Хоростківської міської ради, Клюквинської, Перемилівcької, Сороківської, Увислівської, Хлопівської, Великоговилівської сільських рад Гусятинського району Тернопільської області (згідно додатку).
Відповідно до п. 118 додатку до наказу від 22.09.2018 за № 19-3151/14-18-СГ земельна ділянка за кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 розташована на території Хоростківської міської ради площею 8,65010 га, цільове призначення 16.00 землі запасу. У графі 7 вказаного додатку містяться відомості про обмеження у використанні цієї земельної ділянки: « 2,0381 га прибережні захисні смуги вздовж річок, навколо водойм та на островах».
Факт передачі спірної земельної ділянки у комунальну власність громади підтверджено також актом приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 24.09.2018 із додатком до нього.
Враховуючи встановлені під час розгляду справи обставини включення 2,0381 га земель прибережної захисної смуги навколо водойми (ставка) в межі переданої у комунальну власність згідно оскаржуваного наказу земельної ділянки за кадастровим номером 6121611000:01:001:1193, загальною площею 8,65010 га, суд дійшов висновку, що оскільки вказана частина земельної ділянки (2,0381га) належить до земель водного фонду у розумінні ст. 58 Земельного кодексу України, а тому віднесення її до земель сільськогосподарського призначення суперечить приписам ст. ст. ст. 60 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 88 Водного кодексу України. Крім того, приписами Земельного кодексу України віднесення земель прибережної захисної смуги до категорії земель сільськогосподарського призначення не передбачено та суперечить меті та правовому режиму встановлення такої водоохоронної зони.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на встановлені судом обставини щодо прийняття оскаржуваного наказу від 22.09.2018 за № 19-3151/14-18-СГ з порушенням вимог земельного та водного законодавства в частині передачі земельної ділянки з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га в комунальну власність Хоростківської міської ради, що призвело до незаконного вибуття з державних територій водного фонду його частини, а відтак позовні вимоги щодо визнання його протиправним та скасування в цій частині підлягають до задоволення, як обґрунтовано заявлені.
В частині позовних вимог позивача про скасування Акту приймання-передачі земельної ділянки з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га, суд зазначає наступне.
Акт приймання-передачі - це письмовий документ, який містить найменування сторін, предмет самої передачі (наприклад, майно або майновий комплекс) і фіксує факт такої передачі.
Отже, підписуючи акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 24.09.2018, сторони лише зафіксували факт вчинення певної процесуальної дії - підтвердили волевиявлення сторін, а також юридичні наслідки - факт набуття прав і обов`язків відповідачем 2- Хоростківською міською радою.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимога про скасування вказаного Акту приймання - передачі не може розглядатися як спосіб захисту порушеного цивільного права в розумінні статті 16 ЦК України, оскільки задоволення позову в цій частині не зможе відновити права або законні інтереси позивача у передбачений законом спосіб.
Щодо позовної вимоги про скасування право комунальної власності відповідача 2 - Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області (Хоростківської об`єднаної територіальної громади на земельну ділянку за кадастровим номером 6121611000:01:001:1193, площею 8,651 га, судом встановлено таке.
Згідно ч. ч. 2, 3 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Способом захисту свого цивільного права (інтересу) у даній справі ФОП Чернишом В.М., зокрема, визначено скасування права комунальної власності Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області на земельну ділянку з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Згідно зі ст. 2 цього Закону державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно є офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; а Державним реєстром речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об`єкти та суб`єктів цих прав.
Матеріали справи свідчать, що рішенням Хоростківської міської ради від 28.09.2018 за №626 «Про прийняття у комунальну власність Хоротківської міської ради (Хоростківського ОТГ) з державної у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення» постановлено : прийняти земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1400,0347 га із у комунальну власність Хоростківської ОТГ в межах території Хоротківської міської ради, згідно додатку. Спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 внесена до вказаного додатку до рішення від 28.09.2018 за №626 під номером 118 та з тими ж характеристиками, що зазначені у додатку до наказу від 22.09.2018 за № 19-3151/14-18-СГ.
Як свідчать відомості, одержані з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна за № 176809706 від 08.08.2019, на підставі наказу ГУ Держгеокадастру у Тернопільській області від 22.09.2018 за № 19-3151/14-18-СГ, акту приймання - передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 24.09.2018,рішення Хоростківської міської ради від 28.09.2018 за №626 державним реєстратором Хоростківської міської ради Білінським В.П. було прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) за індексним номером 45993768 від 18.03.2019 про реєстрацію за Хоростківською міською радою права комунальної власності на земельну ділянку площею 8,651 га, кадастровий номер 6121611000:01:001:1193.
За змістом частини 2 статті 26 названого Закону, у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Таким чином, з огляду на висновок суду щодо необхідності скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області № 19-3151/14-18-СГ від 22.09.2018 в частині передачі земельної ділянки з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га в комунальну власність Хоростківської міської ради, який слугував підставою державної реєстрації права комунальної власності на вказану земельну ділянку за Хоростківською ОТГ, позов в цій частині підлягає до задоволення шляхом скасування запису в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна запис номер 30728886 від 13.03.2019 про державну реєстрацію права комунальної власності за Хоростківською міською радою на земельну ділянку з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1787753561216.
Ухвалюючи рішення у даній справі судом враховано позицію Великої Палати Верховного Суду про те, що рішення суб`єкта державної реєстрації прав про державну реєстрацію прав із внесенням відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вичерпує свою дію, а тому після внесення такого запису скасування зазначеного рішення не може бути належним способом захисту права та інтересу позивача. За певних умов таким належним способом може бути скасування запису про проведену державну реєстрацію права (постанови Великої Палати Верховного Суду від 29.05.2019 у справі № 367/2022/15-ц, від 04.09.2018 № 915/127/18, від 22.08.2018 у справі № 925/1265/16). Під час вирішення тотожних спорів суди мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду (постанова Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 у справі № 755/10947/17).
Щодо позовної вимоги про скасування державної реєстрації у Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га, то у задоволенні такої вимоги слід відмовити з огляду на таке.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації земельних ділянок визначені Законом України «Про Державний земельний кадастр», а також врегульовані Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2012 № 1051.
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» (надалі -Закон) кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що і повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, які присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації, яка зберігається за нею протягом усього часу існування.
Згідно пункту 8 статті 9 Закону державна реєстрація земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг, внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки здійснюються державними кадастровими реєстраторами, які здійснюють свою діяльність за місцем розташування земельних ділянки (район, місто республіканського значення Автономної Республіки Крим, місто обласного значення).
Статтею 21 Закону визначено підстави та основні вимоги щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру, частиною 1 якої встановлено, що відомості про межі земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру, зокрема на підставі відповідної документації із землеустрою щодо формування земельних ділянок - у випадках визначених статтею 79-1 Земельного кодексу України, при їх формуванні.
Частиною 3 статті 24 названого Закону визначено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
Для державної реєстрації земельної ділянки, згідно положень частини 4 вказаної статті Закону, державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
- заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;
- оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
- документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Як випливає із матеріалів справи, згідно витягу з Державного земельного кадастру (номер витягу НВ-6111668272019 від 07.11.2019) спірна земельна ділянка площею 8,651 га, кадастровий номер 6121611000:01:001:1193, місце розташування: Тернопільська область, Гусятинський район, Хоростківська міська рада, зареєстрована у Реєстрі відділом у Гусятинському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області 26.07.2018 на підставі Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель від 03.07.2018, виготовленої ДП «Тернопільська регіональна філія центру ДЗК».
Наведене свідчить, що державна реєстрація вказаної земельної ділянки проведена у відповідності до положень статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр».
Водночас, частиною 10 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» визначено перелік підстав скасування державної реєстрація земельної ділянки Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, а саме:
- поділ чи об`єднання земельних ділянок;
- якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.
Крім цього, аналогічні підстави скасування державної реєстрація земельної ділянки містяться у Порядку ведення Державного земельного кадастру. Так у пункті 114 вказаного Порядку визначено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:
1) поділу чи об`єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об`єднання;
2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру.
І оскільки станом на час розгляду даної справи відсутніми є визначені законодавцем підстави для скасування Державним кадастровим реєстратором державної реєстрації у Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га, а відтак позов у цій частині до задоволення не підлягає.
Як зазначено у статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (стаття 77 Господарського процесуального кодексу України).
Приписами статті 79 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Пунктами 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Виходячи із фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення в частині визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність від 22.09.2018 за №19-3151/14-18-СГ в частині передачі у комунальну власність Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області (Хоростківської об`єднаної територіальної громади) земельної ділянки з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га, скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна запис номер 30728886 від 13.03.2019 про державну реєстрацію права комунальної власності за Хоростківською міською радою на земельну ділянку з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1787753561216, як обґрунтовано заявлений та доведений позивачем належними та допустимими доказами.
В свою чергу, слід відзначити, що відповідачем не подано належних доказів, які б спростовували наведене вище.
Щодо тверджень відповідача - 1 про те, що позивачем не обґрунтовано, які саме права та охоронювані законом інтереси порушено фактом прийняття оспорюваного наказу, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Статтею 21 ЦК України визначено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Згідно з ч. 1 ст. 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України передбачено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно із пунктом "г" частини 3 статті 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Підставами для захисту права власності або права користування земельною ділянкою у судовому порядку, зокрема у визначений спосіб, є наявність права особи (власності або користування) щодо земельної ділянки, а також підтверджений належним доказами факт порушення (невизнання або оспорювання) цього права на земельну ділянку.
З врахуванням норм статей 16, 393 ЦК України та статті 152 ЗК України право на оспорювання та оскарження акту органа державної влади, органа місцевого самоврядування, що стосується розпорядження або користування земельною ділянкою належить власнику, землекористувачу такої земельної ділянки або особі, яка доведе, що відповідно до законодавства звертається в інтересах цих осіб за захистом порушеного, невизнаного або оспорюваного права.
Як уже зазначалось судом, на підставі договору оренди водного об`єкта №226.03.2013 та договору оренди землі № 136 від 07.07.2016 ФОП Чернишом В.М. набуто в орендне користування водний об`єкт (ставок), розташований на території Хоростківської міської ради Гусятинського району, за межами населеного пункту с. Рудки, площа водного плеса становить 13,3831га, а також земельну ділянку водного фонду державної власності загальною площею 16,0512 га для рибогосподарських потреб, отже позивач є належним користувачем вказаного ставка та земельної ділянки водного фонду, виділеної для його обслуговування та провадження підприємницької діяльності по риборозведенню, та суміжним землекористувачем спірної земельної ділянки з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193.
А відтак, включення частини захисної смуги вказаного ставка до земельної ділянки з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га, яка віднесена відповідачем - 1 до земель сільськогосподарського призначення та передана у комунальну власність Хоростківської міської ради, на думку суду може становити небезпеку забруднення ставка у разі передачі цієї земельної ділянки третім особам для використання її за цільовим призначенням (сільськогосподарські угіддя - рілля), а також спричинятиме негативний вплив на господарську діяльність позивача.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Пунктом 9 статті 129 ГПК України, передбачено, що у випадку, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю.
З огляду на встановлені у справі обставини та в силу приписів статті 129 ГПК України, судовий збір покладається на відповідача 1 - Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Керуючись статями 3, 4, 13, 20, 73-86, 123, 129, 233, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність від 22.09.2018 за №19-3151/14-18-СГ в частині передачі у комунальну власність Хоростківської міської ради Гусятинського району Тернопільської області (Хоростківської об`єднаної територіальної громади) земельної ділянки з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га.
3. Скасувати в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна запис номер 30728886 від 13.03.2019 про державну реєстрацію права комунальної власності за Хоростківською міською радою на земельну ділянку з кадастровим номером 6121611000:01:001:1193 площею 8,6510 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1787753561216.
4. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (вул. Лисенка, 20а, м. Тернопіль, 46002, ідент. код 39766192) на користь Фізичної особи-підприємця Черниша Володимира Мирославовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) - 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн. 00 коп. в повернення сплаченого судового збору.
5. В іншій частині позову - відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, в порядку та строки встановлені ст.ст. 256-257 ГПК України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Повний текст рішення складено 03.01.2020
Суддя Н.М. Бурда