
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2019 року Справа № 160/3471/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіТурлакової Н.В. за участі секретаря судового засіданняЗелецького Р.Р. за участі: представника позивача представника відповідача Чернети В.Є. Олійника В.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтасіті» до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтасіті» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області, в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу
уповноваженими посадовими особами № ДН886/1406/АВ/МГ-ФС/276 від 28.03.2019 року,
відповідно до якої на ТОВ «НАФТАСІТІ» накладено штраф у розмірі 1 877 850 грн. 00
коп. на підставі абзацу 4 частини 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що у період з 11.02.2019 року по 05.03.2019 року відповідачем було проведено інспекційне відвідування ТОВ Нафтасіті», за результатами якого складено Акт інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю № ДН886/1406/АВ від 05.03.2019 року та прийнято постанову про накладення штрафу № ДН886/1406/АВ/МГ-ФС/276 від 28.03.2019 року у розмірі 1 877 850,00 грн. Позивач вважає, що висновки, зроблені за результатами перевірки та викладені у акті № ДН886/1406/АВ від 05.03.2019 року є незаконними, оскільки на момент початку перевірки індексація працівникам позивача була нарахована та виплачена, а отже, до позивача не можна застосувати штраф, визначений абз.4 ч.2 ст.265 КЗпП України, так як у діях позивача відсутній склад правопорушення, вказаний у наведеній нормі, у зв`язку з чим оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву в якому він посилається на те, що Головним управлінням відповідно до Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295, на підставі інформації, наданої листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 27.11.2018 р. 28583/05-05/26 (вх. № 18141 від 28.11.2018 Головного управління Держпраці Дніпропетровській області) щодо роботодавців, які нараховують заробітну плату менше мінімальної, проведено інспекційне відвідування зі здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю з питань повноти, своєчасності нарахування та виплати заробітної плати на ТОВ "Нафтасіті" за адресою: 49022, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вул. Океанська, будинок 11, ЄДРПОУ 40560703, згідно з наказом 08.02.2019 р. № 156-1 та направленням на проведення інспекційного відвідування від 11.02.2019 №76. Інспекційним відвідуванням позивача встановлено, що заробітна плата не індексувалась 47 працівникам Товариства у листопаді 2018 року про що свідчить відомість нарахування заробітної плати за листопад 2018 року, у зв`язку з чим, товариством порушено вимоги ст. 95 КЗпП України, ст. 33 Закону України «Про оплату праці»: «Заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку». Також, зазначено, що в ході проведення інспекційного відвідування заступником генерального директора по економіці ОСОБА_1 було надано наступне пояснення (згідно з оригіналом): «всі складові заробітної плати нараховані у відповідності до розрахункової відомості, а саме: колонка оклад - відповідно заробітної плати за фактично відпрацьований час; кол. Нічні - відповідно за відпрацьовані нічні години; кол. індексації - відповідно індексації; колонка премія місячна - відповідно виключно премії за роботу (її результати); колонка доплата за вредность - відповідно доплата за шкідливі умови праці и т.д.». При цьому 14.01.2019 року в ході проведення інспекційного відвідування також була надана бухгалтерська довідка (б/н), згідно якої деяким працівникам, а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 була нарахована індексація заробітної плати та включена у розрахункову відомість за грудень 2018 року. Враховуючи наведене, відповідач вважає, оскаржувану постанову про накладення штрафу № ДН886/1406/АВ/МГ-ФС/276 від 28.03.2019 року у розмірі 1 877 850,00 грн. правомірною, підстави для її скасування відсутні.
Представником позивача подано відповідь на відзив, в якому позовні вимоги підтримав, просив відхилити доводи відповідача, зазначені у відзиві та задовольнити позовну заяву в повному обсязі.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував та просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши представників позивача та представника відповідача, дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що в період з 11.02.2019 року по 05.03.2019 року на підставі наказу від 08.02.2019 року № 156-І та направлення на проведення інспекційного відвідування від 11.02.2019 №76 Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області було проведено інспекційне відвідування Товариства з обмеженою відповідальністю Нафтасіті» з питань додержання законодавства про працю, за результатами якої складено акт інспекційного відвідування юридичної особи, яка використовує найману працю №ДН886/1406/АВ від 05.03.2019 року.
Згідно з висновками, викладеними в акті інспекційного відвідування №ДН886/1406/АВ від 05.03.2019 року, перевіркою встановлено порушення вимог ст. 95 КЗпП України, ст. 33 Закону України «Про оплату праці», а саме: заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
В ході проведення інспекційного відвідування виявлено наступне:
Посадові оклади працівникам Товариства були встановлені штатним розписом, який був введений в дію з 01.01.2018 року та 01.02.2018 року відповідно. До листопада 2018 року включно, посадові оклади деяким працівникам не переглядалися, тобто залишалися без змін.
Індекс споживчих цін у лютому 2018 року становив - 100,9%, у березні 2018 року -101,1%, у квітні 2018 року - 100,8%, у травні 2018 року - 100,0%, у червні 2018 року -100,0%, у липні 2018 року - 99,3%, у серпні 2018 року. - 100,0%, у вересні 2018 року -101,9%, у жовтні 2018 року -101,7% тобто в листопаді 2018 була підстава для проведення індексації заробітної плати, яка була встановлена у розмірі 73,64 грн. Індекс споживчих цін у березні 2018 року - 101,1%, у квітні 2018 року - 100,8%, у травні 2018 року -100,0%, у червні 2018 року - 100,0%, у липні 2018 року - 99,3%, у серпні 2018 року -100,0%, у вересні 2018 року - 101,9%, у жовтні 2018 року - 101,7% тобто в листопаді 2018 була підстава для проведення індексації заробітної плати, яка була встановлена у розмірі 57,07 грн. До того ж індексацію заробітних плат найманих працівників потрібно нараховувати і виплачувати разом із заробітною платою.
Згідно п. 10-2 Порядку №1078 від 17.07.2003 р. для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників; які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Таким чином заробітна плата не індексувалась: ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_17 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_84 ; ОСОБА_25 ; ОСОБА_26 ; ОСОБА_27 ; ОСОБА_28 ; ОСОБА_29 ; ОСОБА_30 ; ОСОБА_82 ; ОСОБА_83 ; ОСОБА_33 ; ОСОБА_34 ; ОСОБА_35 ; ОСОБА_36 ; ОСОБА_37 ; ОСОБА_38 ; ОСОБА_39 ; ОСОБА_40 ; ОСОБА_41 ; ОСОБА_42 ; ОСОБА_43 ; ОСОБА_44 ; ОСОБА_45 ; ОСОБА_46 : ОСОБА_47 ; ОСОБА_48 ; ОСОБА_49 ; ОСОБА_50 ; ОСОБА_51 ; ОСОБА_52 : ОСОБА_53 ; ОСОБА_54 ; ОСОБА_55 ; ОСОБА_56 ; ОСОБА_57 ; ОСОБА_58 ; ОСОБА_59 ; ОСОБА_60 ; ОСОБА_61 ; ОСОБА_62 у листопаді 2018 року, про що свідчить відомість про нарахування заробітної плати.
Крім того, зазначено, що в ході проведення інспекційного відвідування заступником генерального директора по економіці ОСОБА_1 було надано наступне пояснення (згідно з оригіналом): «всі складові заробітної плати нараховані у відповідності до розрахункової відомості, а саме: колонка оклад - відповідно заробітної плати за фактично відпрацьований час; кол. Нічні - відповідно за відпрацьовані нічні години; кол. індексації - відповідно індексації; колонка премія місячна - відповідно виключно премії за роботу (її результати); колонка доплата за вредность - відповідно доплата за шкідливі умови праці и т.д.». При цьому 14.01.2019 року в ході проведення інспекційного відвідування також була надана бухгалтерська довідка (б/н), згідно якої деяким працівникам, а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 була нарахована індексація заробітної плати та включена у розрахункову відомість за грудень 2018 року.
За результатами розгляду акту інспекційного відвідування №ДН886/1406/АВ від 05.03.2019 року першим заступником начальника Головного управлінням Держпраці у Дніпропетровській області прийнято постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 28 березня 2019 року № ДН886/1406/АВ/МГ-ФС/276, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтасіті" накладено штраф у розмірі 1 877 850,00 грн. за порушення вимог ст.95 КЗпП України, ст. 33 Закону України "Про оплату праці", а саме: заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Також, відповідачем було видано припис № ДН886/1406/АВ/П від 12.03.2019р.. яким зобов`язано генерального директора ТОВ «Нафтасіті» ОСОБА_85 усунути виявлені порушення (заробітна плата не індексується у встановленому законодавством порядку) у строк до 25.03.2019р.
Під час розгляду справи судом також були досліджені особисті рахунки та платіжні доручення по 44 працівникам.
Свідок ОСОБА_63 у судовому засіданні пояснив, що він працює в Головному управлінні Держпраці у Дніпропетровській області на посаді інспектора праці та з 11.02.19р. по 05.03.19р. ним проводилась перевірка ТОВ «Нафтасіті» під час якої було встановлено, що заробітна плата не індексувалась 47 працівникам Товариства у листопаді 2018 року, про що було складено Акт інспекційного відвідування №ДН886/1406/АВ від 05.03.2019р. на підставі якого прийнято оскаржувану постанову про накладення штрафу №ДН886/1406/АВ/МГ-ФС/276 від 28.03.2019 року.
У судовому засіданні свідок ОСОБА_64 пояснила, що вона працює на ТОВ «Нафтасіті» головним юрисконсультом та здійснює супровід всіх перевірок, які відбуваються на підприємстві. Також зазначила, що дійсно у листопаді 2018р. у зв`язку з технічною помилкою індексацію заробітної плати було проведено не всім працівникам, проте на підставі відповідних наказів по підприємству індексацію заробітної плати у розмірі 73,64грн. було виплачено до 07.02.2019р., на підтвердження чого відповідачу надавалися розрахункові відомості, особисті рахунки та платіжні доручення.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.259 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення № 96), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно пункту 2 Положення № 96 Держпраці у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
За приписами підпункту 9 пункту 4 Положення № 96 Держпраці відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства про працю, зайнятість населення в частині дотримання прав громадян під час прийому на роботу та працівників під час звільнення з роботи; використання праці іноземців та осіб без громадянства; наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця; дотримання прав і гарантій стосовно працевлаштування громадян, які мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню; провадження діяльності з надання послуг з посередництва та працевлаштування.
Підпунктом 6 пункту 4 Положення № 96 встановлено, що Держпраці, здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Державна служба України з питань праці (Держпраця) відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю. (пп.6 п.6 Положення №96).
Пунктом 7 Положення №96 передбачено, що Держпраця здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
У відповідності до зазначених норм Головного управління Держпраці в Дніпропетровській області делеговано повноваження щодо здійснення на території області державного контролю за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Процедуру проведення Управліннями Держпраці перевірки стану додержання законодавства про працю, визначено Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 № 877-V (далі Закон №877) та Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №295 від 26.04.2017 (далі Порядок №295) (діяв на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ст.1 Закону №877, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно ч.4 ст.2 Закону №877 заходи контролю здійснюються, в т.ч., органами державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами.
Зазначені у частині четвертій цієї статті органи, що здійснюють державний нагляд (контроль) у встановленому цим Законом порядку з урахуванням особливостей, визначених законами у відповідних сферах та міжнародними договорами, зобов`язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21,частини третьої статті 22 цього Закону.
Державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом (ст.3 Закону №877).
16.05.2017 року набув чинності Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, який затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 26.04.2017 року № 295 (далі - Порядок № 295) (діяв на час виникнення спірних правовідносин).
Порядок № 295 визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю (далі - об`єкт відвідування).
Відповідно до п.2 Порядку №295 державний контроль за додержанням законодавства про працю здійснюється у формі проведення інспекційних відвідувань та невиїзних інспектувань інспекторами праці, зокрема: Держпраці та її територіальних органів.
Підпунктом 1 пункту 5 Порядку № 295 визначено, що інспекційні відвідування проводяться за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю.
Інспекційні відвідування проводяться, зокрема: за рішенням керівника органу контролю про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин, прийнятим за результатами аналізу інформації, отриманої із засобів масової інформації, інших джерел, доступ до яких не обмежений законодавством, та джерел, зазначених у підпунктах 1, 2, 4 - 7 цього пункту (пп.3 п.5 Порядку №295).
Згідно п.п.8, 9 Порядку №295 про проведення інспекційного відвідування інспектор праці повідомляє об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі. Про проведення інспекційного відвідування з питань виявлення неоформлених трудових відносин інспектор праці повідомляє об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі, якщо тільки він не вважатиме, що таке повідомлення може завдати шкоди інспекційному відвідуванню.
Під час проведення інспекційного відвідування інспектор праці повинен пред`явити об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі своє службове посвідчення.
Відповідно до п.11 Порядку №295 інспектори праці за наявності службового посвідчення безперешкодно, без попереднього повідомлення мають право, зокрема під час проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин за наявності підстав, визначених пунктом 5 цього Порядку, самостійно і в будь-яку годину доби з урахуванням вимог законодавства про охорону праці проходити до будь-яких виробничих, службових, адміністративних приміщень об`єкта відвідування, в яких використовується наймана праця.
Згідно з п.п. 19-21 Порядку № 295 за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення.
Акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та керівником об`єкта відвідування або його уповноваженим представником. Один примірник акта залишається в об`єкта відвідування.
Якщо об`єкт відвідування не погоджується з викладеною в акті інформацією, акт підписується із зауваженнями, які є його невід`ємною частиною.
Зауваження можуть бути подані об`єктом відвідування не пізніше трьох робочих днів з дати підписання акта. Письмова вмотивована відповідь на зауваження надається інспектором праці не пізніше ніж через три робочих дні з дати їх надходження.
Щодо виявленого Головним управлінням Держпраці у Дніпропетровській області порушення позивачем вимог ст.95 КЗпП України, ст. 33 Закону України "Про оплату праці" в частині не нарахування та невиплати індексації, за наслідками чого було винесено оскаржувану постанову № ДН886/1406/АВ/МГ-ФС/276 від 28.03.2019 року, суд зазначає наступне.
Так, згідно зі ст.95 КЗпП України мінімальна заробітна плата - це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.
Мінімальна заробітна плата встановлюється одночасно в місячному та погодинному розмірах.
Розмір мінімальної заробітної плати встановлюється і переглядається відповідно до статей 9 і 10 Закону України "Про оплату праці" та не може бути нижчим від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов`язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників, за будь-якою системою оплати праці.
Заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
Стаття 33 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.95 № 108/95-ВР передбачає, що в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Стаття 11 Закону № 108 мінімальні розміри ставок (окладів) заробітної плати, як мінімальні гарантії в оплаті праці, визначаються генеральною угодою.
Стаття 12 Закону № 108 встановлює інші норми і гарантії в оплаті праці.
Так, згідно з вказаною статтею норми оплати праці (за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо) і гарантії для працівників (оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов`язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження в медичний заклад; для переведених за станом здоров`я на легшу нижче оплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв`язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів тощо), а також гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо встановлюються Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства України.
Норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою цієї статті та Кодексом законів про працю України, є мінімальними державними гарантіями.
При цьому визначення "норми праці" наведені у ч.1 ст.85 КЗпП України, згідно з якою норми праці - норми виробітку, часу, обслуговування, чисельності - встановлюються для працівників відповідно до досягнутого рівня техніки, технології, організації виробництва і праці.
Гарантії і компенсації наведені, зокрема, у Главі VIII КЗПП України.
Тобто з положень ст.ст. 11, 12 Закону № 108 випливає, що мінімальними гарантіями в оплаті праці є мінімальні розміри ставок (окладів) заробітної плати, а також норми оплати праці і гарантії та компенсації працівникам.
Разом з тим, у Законі України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 року № 2017-ІІІ наведено поняття "державні соціальні гарантії".
Так, у ч. 2 ст. 17 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" наведені основні державні соціальні гарантії, до числа яких включаються: мінімальний розмір заробітної плати; мінімальний розмір пенсії за віком; неоподатковуваний мінімум доходів громадян; розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат.
У статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" наведені інші державні соціальні гарантії, відповідно до положень якої Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо: індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, передбачені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно з п.1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 2 Порядку № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Відповідно до п. 5 Порядку № 1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Так, як на підставу для проведення індексації, відповідач в оскаржуваній постанові та в акті інспекційного відвідування посилається на те, що індекс споживчих цін у лютому 2018 року становив - 100. 9%, у березні 2018 -101.1%, у квітні 2018 - 100,8%, у травні 2018 - 100,0%, у червні 2018 - 100,0%, у липні 2018 -99, 3%, у серпні 2018 - 100,0%, у вересні 2018 - 101,9%, у жовтні 2018 - 101,7%, тобто в листопаді 2018 р. була підстава для проведення індексації заробітної плати, яка була встановлена у розмірі 73,64 грн.
Крім того, в постанові та акті інспекційного відвідування вказується, що індекс споживчих цін у березні 2018 - 101,1%, у квітні 2018 - 100,8%, у травні 2018 - 100,0%, у червні 2018 - 100,0%, у липні 2018 - 99,3%, у серпні 2018 - 100,0%, у вересні 2018 - 101, 9%, у жовтні 2018 - 101,7%, тобто в листопаді 2018 р. була підстава для проведення індексації заробітної плати, яка була встановлена у розмірі 57,07 грн.
Отже, відповідно до оскаржуваної постанови та акту інспекційного відвідування ТОВ «Нафтасіті» у листопаді 2018 року повинно було заробітну плату працівників індексувати двічі, а саме у розмірі 73, 64 грн., та 57, 07 грн.
При цьому, суд зауважує, що подвійна індексація заробітної плати за відповідний період не передбачена чинним законодавствам з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 р., індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Як передбачено пунктом 1-1 Порядку № 1078, підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Абзацом 2 пункту 1-1 Порядку № 1078 передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка.
Як встановлено судом, у листопаді 2018 року ТОВ «Нафтасіті» було проведено індексацію заробітної плати працівників підприємства, які зазначені в акті інспекційного відвідування та в оскаржуваній постанові, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями наступних документів:
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_65 та платіжним дорученням № 154 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_16 та платіжним дорученням № 163 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_18 та платіжним дорученням № 503 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_19 та платіжним дорученням № 363 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_66 та платіжним дорученням № 453 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_21 та платіжним дорученням № 454 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_22 та платіжним дорученням № 448 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_67 та платіжним дорученням № 76 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_68 та платіжним дорученням № 351 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_26 та платіжним дорученням № 13 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за листопад 2018 р. ОСОБА_86 та платіжним дорученням № 2 від 03.12.2018 p.;
- розрахунково-платіжною відомістю ОСОБА_70 за 2018 рік;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_28 та платіжним дорученням № 437 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_29 та платіжним дорученням № 279 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунок за січень 2019 р. ОСОБА_30 та платіжним дорученням № 153 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_71 та платіжним дорученням № 486 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_33 та платіжним дорученням № 7 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_34 та платіжним дорученням № 295від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_35 та платіжним дорученням № 405 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_36 та платіжним дорученням № 389 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_37 та платіжним дорученням № 360 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_38 та платіжним дорученням № 414 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_72 та платіжним дорученням № 4 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_40 та платіжним дорученням № 165 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_41 та платіжним дорученням № 402 від 07.02.2019 p.
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_73 та платіжним дорученням № 40 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_43 та платіжним дорученням № 265 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_44 та платіжним дорученням № 15 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_45 та платіжним дорученням № 263 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_74 та платіжним дорученням № 416 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_48 та платіжним дорученням № 116 від 07.02.2010 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_49 та платіжним дорученням № 226 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_75 та платіжним дорученням № 166 від 07.02.2019 p.:
- особовим рахунком за листопад 2018 р. ОСОБА_87 Та платіжним дорученням № 1 від 03.12.2018 p.;
- розрахунково-платіжною відомістю працівника ОСОБА_88 за 2018 p.;
- особовим рахунком за листопад 2018 р. ОСОБА_52 та платіжним дорученням № 239 від 07.12.2018 p.;
- розрахунково-платіжною відомістю працівника ОСОБА_52 за 2018 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_77 та платіжним дорученням № 229 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_54 та платіжним дорученням № 508 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_55 та платіжним дорученням № 513 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_78 та платіжним дорученням № 348 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_57 та платіжним дорученням № 36 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за листопад 2018 р. ОСОБА_58 та платіжним дорученням № 455 від 07.12.2018 p.;
- розрахунково-платіжною відомістю працівника ОСОБА_58 за 2018 p.;
- особовим рахунком за листопад 2018 р. ОСОБА_59 та 9 платіжним дорученням № 198 від 07.12.2018 p.;
- особовим рахунком за листопад 2018 р. ОСОБА_60 та платіжним дорученням № 393 від 07.12.2018 p.;
- розрахунково-платіжною відомістю працівника ОСОБА_60 за 2018 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_61 та платіжним дорученням № 59 від 07.02.2019 p.;
- особовим рахунком за січень 2019 р. ОСОБА_62 та платіжним дорученням № 31 від 07.02.2019 p.;
- наказом № 1 від 31.01.2019 р. про преміювання працівників ТОВ «Нафтасіті» за виконання трудових обов`язків та особистий внесок у загальні результати роботи в січні 2019 року;
- наказом № 11 від 30.11.2018 p. про преміювання працівників ТОВ «Нафтасіті» за виконання трудових обов`язків та особистий внесок у загальні результати роботи в листопаді 2018 року;
- розрахунковою відомість за січень 2019 p.;
- розрахунковою відомістю за листопад 2018 p.
Разом з тим суд зазначає, що в оскаржуваній постанові до переліку працівників, яким заробітна плата не індексувалась у листопаді 2018 року включено двох працівників, що працюють на підприємстві за сумісництвом, а саме ОСОБА_17 (наказ № 34-К від 31.08.2017 р. про прийняття на роботу) та ОСОБА_79 (наказ про переведення на іншу роботу № 91-К п. 2 від 01.08.2018 р.).
Так, відповідно до п. 7 Порядку № 1078 особі, яка працює за сумісництвом, видається на її вимогу довідка з основного місця роботи про розмір доходу, що підлягає індексації, та проіндексованого доходу. На підставі цієї довідки провадиться індексація доходів від роботи за сумісництвом у межах суми, що не перевищує прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, з урахуванням отриманої заробітної плати за основним місцем роботи.
Відповідно до листів Міністерства соціальної політики України від 01.08.2014 р. № 8538/0/14-14/10, від 31.07.2015 р. № 11587/0/14-15/10, саме на працівника, який працює на підприємстві за сумісництвом, покладено обов`язок надання довідки з основного місця роботи про розмір проіндексованих доходів. З інших джерел підприємство, на якому працює особа за сумісництвом, отримати таку інформацію не має можливості.
Оскільки, працівники, що працюють за сумісництвом на ТОВ «Нафтасіті», а саме ОСОБА_17 та ОСОБА_89 таких довідок не надавали, у зв`язку з чим, безпідставно вказані відповідачем як працівники, яким не індексувалась заробітна плата у листопаді 2018 року.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем до розрахунку нарахування штрафу в оскаржуваній постанові, в тому числі вказано особу, що взагалі не працювала на підприємстві, в тому числі й у період, що перевірявся інспектором з праці, а саме ОСОБА_46 (порядковий номер 31.) Окрім цього, вказано працівника підприємства ОСОБА_59 (порядковий номер 44), у якої в розрахунковій відомості за листопад 2018 року розмір індексації заробітної плати визначено саме у листопаді, та сплачено у заробітній платі за листопад 2018 року, що підтверджується особовим рахунком за листопад 2018 р. ОСОБА_59 та 9 платіжним дорученням № 198 від 07.12.2018 p.
Також, в ході судового розгляду справи встановлено та не заперечується позивачем, що у листопаді 2018 року індексацію заробітної плати було проведено не всім працівникам, а саме: ОСОБА_15 ; ОСОБА_16 ; ОСОБА_18 ; ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 ; ОСОБА_21 ; ОСОБА_22 ; ОСОБА_67 ; ОСОБА_25 ; ОСОБА_26 ; ОСОБА_70 ; ОСОБА_28 ; ОСОБА_29 ; ОСОБА_30 ; ОСОБА_71 ; ОСОБА_33 ; ОСОБА_80 ; ОСОБА_35 ; ОСОБА_36 ; ОСОБА_37 ; ОСОБА_38 ; ОСОБА_72 ; ОСОБА_40 ; ОСОБА_41 ; ОСОБА_42 ; ОСОБА_43 ; ОСОБА_44 ; ОСОБА_45 ; ОСОБА_74 ; ОСОБА_48 ; ОСОБА_49 ; ОСОБА_75 ; ОСОБА_51 ; ОСОБА_52 ; ОСОБА_77 ; ОСОБА_54 ; ОСОБА_55 ; ОСОБА_78 ; ОСОБА_81 ; ОСОБА_58 ; ОСОБА_60 ; ОСОБА_61 ; ОСОБА_62 .
При цьому, з матеріалів справи вбачається, що заробітну плату було проіндексовано та виплачено цим працівникам повністю до 07.02.2019р., тобто до початку перевірки, що підтверджується наказами, які зазначалися вище та відповідними особовими рахунками та платіжними дорученнями, що також зазначалися вище.
У зв`язку з цим, суд зазначає, що несвоєчасне проведення індексації заробітної плати та несвоєчасна її виплата є порушенням строків її виплати, тобто порушенням Порядку проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078, та не являється порушенням ст. 95 КЗпП України щодо незабезпечення державних соціальних гарантій щодо виплати мінімальної заробітної плати, а саме не є невиконанням приписів саме цієї статті.
Вказане також наголошується Державною службою України з питань праці у Листі від 07.05.2018 року № 3570/4.1/4.1-ДП-18. Так, Держпраці України наголосила, що несвоєчасне проведення індексації заробітної плати та несвоєчасна виплата цих нарахувань - є порушенням Порядку індексації та не підпадає під визначення мінімальних державних гарантів в оплаті праці, наведених у ст. 12 Закону України «Про оплату праці» оскільки належить до категорії інших порушень (абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП України).
Крім того, суд критично відноситься до твердження відповідача, яке зазначене в акті інспекційного відвідування та в оскаржуваній постанові стосовно надання позивачем в ході проведення інспекційного відвідування 14.01.2019 року бухгалтерської довідки (б/н), згідно якої деяким працівникам, а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 була нарахована індексація заробітної плати та включена у розрахункову відомість за грудень 2018 року, оскільки інспекційне відвідування позивача проводилось відповідачем у період з 11.02.2019 року по 05.03.2019 року. Таким чином вищевказана довідка не могла бути надана саме 14.01.2019 року.
Враховуючи вищенаведені обставини та норми законодавства, суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно застосовано до позивача штраф у розмірі 1 877 850,00 грн. на підставі постанови № ДН886/1406/АВ/МГ-ФС/276 від 28.03.2019 року.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем при розгляді справи не було доведено правомірності прийнятого рішення, а отже постанова про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №ДН886/1406/АВ/МГ-ФС/276 від 28.03.2019 р. є протиправною та підлягає скасуванню.
Таким чином, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтасіті» до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтасіті» (адреса: 49022, Дніпропетровська обл., м.Дніпро, вул.Океанська, 11, ЄДРПОУ 40560703) до Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області (адреса: 49107, м.Дніпро, вул.Казакова, 3, код ЄДРПОУ 39788766) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами Головного управління Держпраці у Дніпропетровській області №ДН886/1406/АВ/МГ-ФС/276 від 28.03.2019р.
Згідно ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Турлакова