
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
18 грудня 2019 р. м. Чернівці справа № 824/1309/15-а
Чернівецький окружний адміністративний суд колегією у складі:
головуючого судді Левицького В.К., суддів Брезіної Т.М., Дембіцького П.Д.
за участю:
секретаря судового засідання Сулими М.П.
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - Редька О.М.
представника відповідача - Отрода Т.Ю.
розглянув у підготовчому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства внутрішніх справ України
про скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та зобов`язання до вчинення певних дій.
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить:
- скасувати наказ Міністерства внутрішніх справ України №888 о/с від 18 травня 2015 року в частині звільнення його з посади заступника начальника управління МВС України в Чернівецькій області - начальника міліції громадської безпеки;
- поновити його на посаді заступника начальника управління МВС України в Чернівецькій області - начальника міліції громадської безпеки;
- стягнути з Міністерства внутрішніх справ України на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу, починаючи з 18 травня 2015 року і до моменту фактичного поновлення на публічній службі;
- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України проінформувати Міністерство юстиції України про відкликання відомостей про застосування до нього заборони, передбаченої частиною третьою статті 1 Закону України "Про очищення влади".
Представником Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач) подано до суду клопотання про залучення до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету на стороні відповідача - Міністерство юстиції України.
В обґрунтування клопотання відповідач вказував, що позовна заява містить вимогу про зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України проінформувати Міністерство юстиції України про відкликання відомостей про застосування до позивача заборони, передбаченої частиною третьою статті 1 Закону України "Про очищення влади". З огляду на наведене, відповідач вважає, що рішення у зазначеній справі може вплинути на права та обов`язки Міністерства юстиції України.
Представник відповідача у підготовчому судовому засіданні, яке відбулося 18.12.2019 р. підтримав заявлене клопотання про залучення до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету на стороні відповідача Міністерство юстиції України.
Позивач та представник позивача у підготовчому судовому засіданні, яке відбулося 18.12.2019 р. не заперечували щодо залучення третьої особи.
Розглянувши подане клопотання, заслухавши думку учасників справи, перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.
Статтею 42 КАС України передбачено, що учасниками справи є сторони, треті особи.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Згідно ч. 5 ст. 49 КАС України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Відповідно до ст.53 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
За приписами п.4 розділу І Положення про Єдиний державний реєстр осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади", яке затверджене наказом Міністерства юстиції України від 16.10.2014 р. № 1704/5 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 16.10.2014 р. за № 1280/26057 (далі - Положення) визначено, що держателем Реєстру є Міністерство юстиції України.
Пунктом 2 розділу І Положення встановлено, що єдиний державний реєстр осіб, щодо яких застосовано положення Закону України "Про очищення влади" (далі - Реєстр) - це електронна база даних, яка містить відомості про осіб, щодо яких застосовано заборону, передбачену частиною третьою або четвертою ст. 1 Закону України "Про очищення влади".
Відповідно до п. 1 розділу II Положення внесенню до Реєстру підлягають відомості про осіб, щодо яких застосовано заборону, передбачену частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади".
Згідно з п. 5 розділу II Положення підставою для вилучення з Реєстру відомостей про особу, щодо якої застосовано заборону, передбачену частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади" є надходження до Реєстратора, зокрема, відповідного судового рішення, яке набрало законної сили.
Оскільки позовна заява містить вимогу в т.ч. про зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України проінформувати Міністерство юстиції України про відкликання відомостей про застосування до позивача заборони, передбаченої частиною третьою статті 1 Закону України "Про очищення влади", суд вважає, що рішення суду за результатами розгляду справи по суті може вплинути на права та обов`язки Міністерства юстиції України.
З огляду на наведене, суд прийшов до висновку про наявність достатній підстав для залучення до справи як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Міністерство юстиції України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 42, 49, 53, 243 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання задовольнити.
2. Залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету на стороні відповідача Міністерство юстиції України.
3. Встановити третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду письмових пояснень з викладенням своїх аргументів і міркувань на підтримку або заперечення проти позову з врахуванням положень ст. 165 КАС України. Одночасно з наданням (надісланням) письмових пояснень до суду, його копія та додані до нього документи повинні бути надіслані (надані) іншим учасникам справи відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України.
4. Запропонувати учасникам справи у дводенний строк з дня отримання пояснень третьої особи надати суду та іншим учасникам справи відповідь на такі пояснення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та окремо не оскаржується.
Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду.
Ухвала в повному обсязі складена 23.12.2019 р.
Головуючий В.К. Левицький
Судді Т.М. Брезіна
П.Д. Дембіцький