
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
02 січня 2020 року справа № 580/4218/19
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер Черкаської обласної ради» про зобов`язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИЛА:
27.12.2019 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) подала у Черкаський окружний адміністративний суд позов до комунального некомерційного підприємства «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер Черкаської обласної ради» (18002, м.Черкаси, вул. Кавказька, буд. 229; код ЄДРПОУ 02005622) (далі - відповідач) про:
зобов`язання посадових осіб комунального некомерційного підприємства «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер Черкаської обласної ради» зняти позивача з «фейкового» обліку, оскільки в приміщенні відповідача вона ніколи не була, не оглядалася, не обстежувалась;
визнати дії директора відповідача неправомірними.
Ознайомившись із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, встановлено підстави для відмови у відкритті провадження з огляду на таке.
Згідно з п.1 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За змістом ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Термін "суб`єкт владних повноважень" орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України).
При визначенні компетенції адміністративний суд виходить не лише із суб`єктного складу, а із суті спору. Так, спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб`єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій, яку треба розуміти як діяльність усіх суб`єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.
В контексті викладеного суд врахував, що підставою позовних вимог позивач визначила неправомірне, на її думку, включення її до обліку осіб з психічними розладами. Тобто позов направлений на захист її особистих немайнових прав щодо здоров`я, честі та гідності людини.
З цього приводу суд також врахував, що згідно з даними ЄДРПОУ КНП «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер Черкаської обласної ради» є комунальним підприємством.
Отже, відповідач не є суб`єктом владних повноважень у розумінні п.7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
Предмет спору не стосується здійснення відповідачем владної управлінської функції в сфері державного управління. Натомість стосується надання та/або не надання позивачу кваліфікованого медичного забезпечення. Включення осіб до обліку медичної установи не стосується публічних правовідносин і стосується права позивача на повагу до її приватного життя.
Тому суд дійшов висновку, що спір щодо правомірності включення позивача до обліку осіб з психічними розладами не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства України згідно з вимогами ст.19 КАС України.
Відповідно до ст.15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Припинення дії, яка порушує право, відповідно до п.3 ч.2 ст.16 ЦК України є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі Zand v. Austria від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)". З огляду на це не вважається "судом, встановленим законом" орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
Оскільки визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з`ясування всіх обставин у справі і обов`язок суб`єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу, зокрема, цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися "судом, встановленим законом" у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
Відповідно до ч.1 ст.19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Отже, за вказаною диспозицією в Україні встановлено презумпцію цивільного процесу.
Тому суд дійшов висновку про підвідомчість спору місцевому загальному суду в порядку цивільного судочинства.
Додану до матеріалів позову копію ухвали Соснівського районного суду м. Черкаси щодо відмови у відкритті провадження з цим позовом суд не врахував, оскільки в Україні діє принцип незалежності суду. Процесуальні ухвали судів першої інстанції не є обов`язковими для врахування іншими судами. Крім того, матеріали позову не містять доказів щодо оцінки законності вказаної ухвали суду. Докази надання їй правової оцінки судами вищих інстанцій відсутні.
Якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, п.1 ч.1 ст.170 КАС України визначений обов`язок судді відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
Тому суд дійшов висновку відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі роз`яснити позивачу, що спір віднесено до юрисдикції місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.
Оскільки докази сплати судового збору за подання цього позову суду не надані, відсутні підстави для його повернення.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 170-171, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИЛА:
1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Комунального некомерційного підприємства «Черкаський обласний психоневрологічний диспансер Черкаської обласної ради» про зобов`язання вчинити певні дії.
2. Роз`яснити сторонам, що спір відноситься до юрисдикції загального місцевого суду в порядку цивільного судочинства.
3. Судові витрати розподілу не підлягають.
4. Копію ухвали направити позивачу.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 15 днів з моменту її складення.
Суддя А.М. Бабич
Ухвала постановлена, складена у повному обсязі та підписана 02.01.2020.