
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.004236
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Тура Т.О.,
з участю представника позивача Улинець О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова до Виконавчого комітету Брюховицької селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій,
в с т а н о в и в:
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Львова (далі - КЕВ м. Львова, позивач) звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Брюховицької селищної ради (далі - Виконком Брюховицької СР), в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить:
- визнати протиправною бездіяльність Виконкому Брюховицької СР щодо неприйняття рішення щодо затвердження «Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України» за адресою: смт. Брюховичі, вул. Прилуцька, 14, 6а, з кадастровим номером: 4610166300:03:001:0036, цільове призначення: (КВЦПЗ 15.01) для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України;
- зобов`язати Виконком Брюховицької СР розглянути заяву КЕВ м. Львова від 02.04.2019 вих.№1704 про затвердження «Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України» за адресою: смт. Брюховичі, вул. Прилуцька, 14, 6а, з кадастровим номером: 4610166300:03:001:0036, цільове призначення: (КВЦПЗ 15.01) для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України та прийняти по ній рішення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що КЕВ м. Львова звернулося до відповідача із заявою про затвердження «Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України» за адресою: смт . Брюховичі, вул. Прилуцька, 14, 6а, з кадастровим номером: 4610166300:03:001:0036, цільове призначення: (КВЦПЗ 15.01) для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України, долучивши до заяви усі передбачені законом документи. За результатами розгляду вказаної заяви відповідачем не прийнято жодного рішення. Вказує про порушення порядку розгляду такої заяви, оскільки відповідно до норм Земельного кодексу України результатом розгляду клопотання мало б бути рішення про затвердження або відмову в затверджені технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки. Не прийняття жодного з передбачених законодавством рішень у відведений законодавством строк свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою від 21.08.2019 позовна заява, подана без додержання вимог встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, залишалася без руху, позивачу надавався строк для усунення недоліків. Позивачем виконано вимоги ухвали.
Ухвалою від 10.09.2019 відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого засідання.
Від позивача 30.10.2019 (вх.№39750) надійшла заява про зміну предмету позовних вимог.
Ухвалою суду від 05.11.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 10.12.2019 ухвалою суду здійснено заміну відповідача з Брюховицької селищної ради на Виконавчий комітет Брюховицької селищної ради.
Суд, з`ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Рішенням №123 VIII сесії VII скликання Брюховицької СР від 19.06.2016 «Про надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою земельної ділянки в/м №210 в смт. Брюховичі» вирішено дати дозвіл КЕВ м. Львова на виготовлення технічної документації із землеустрою земельної ділянки орієнтовною площею 15,1 га в районі вул. Прилуцька- Кліматична в смт. Брюховичі для обслуговування будівель та споруд військового містечка №210 для надання у постійне користування Міністерству оборони України.
На підставі вищевказаного рішення ПП «Геокапітал» виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,1000 га, яка розташована за адресою: смт. Брюховичі, в районі вул. Прилуцька-Кліматична (військове містечко №210).
Вказана технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,1000 га, яка розташована за адресою: смт . Брюховичі , в районі вул. Прилуцька-Кліматична (військове містечко №210) неодноразово подавалася відповідачу для затвердження.
Відповідно до листа Виконкому Брюховицької СР від 03.09.2018 №1212 та витягу з протоколу №18 засідання Брюховицької СР 18 сесії VII скликання від 10.08.2017, а також листа від 26.04.2019 №659 та витягу протоколу №37 засідання Брюховицької СР 37 сесії VII скликання від 23.04.2019 питання щодо затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в/м №210 в смт. Брюховичі, за результатами голосування рішення не прийнято.
КЕВ м. Львова направлялись до Виконкому Брюховицької СР запити щодо надання публічної інформації від 11.06.2019 №2892 та від 03.07.2019 №3146 з проханням надати інформацію щодо причин відмови у затвердженні «Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України» за адресою: смт. Брюховичі, вул. Прилуцька, 14, 6а, з кадастровим номером: 4610166300:03:001:0036, цільове призначення: (КВЦПЗ 15.01) для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України.
Відповідачем листами від 21.06.2019 №925 та від 24.07.2019 №1072 повідомлено про неприйняття за результатами голосування рішення щодо затвердження «Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України» за адресою: смт. Брюховичі, вул. Прилуцька, 14, 6а, з кадастровим номером: 4610166300:03:001:0036, цільове призначення: (КВЦПЗ 15.01) для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України.
Вважаючи бездіяльність Виклнкому Брюховицької СР щодо неприйняття рішення про затвердження «Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України» за адресою: смт. Брюховичі, вул. Прилуцька, 14, 6а, з кадастровим номером: 4610166300:03:001:0036, цільове призначення: (КВЦПЗ 15.01) для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (далі - ЗК України) та Законом України «Про землеустрій» від 22.05.2003 № 858-IV (далі - Закон № 858-IV).
Згідно з частинами 1 та 2 статті 55 Закону № 858-IV встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів та здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Частинами 8-9 статті 55 Закону № 858-IV встановлено, що у разі якщо на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) передбачається здійснити передачу земельних ділянок державної чи комунальної власності у власність чи користування, така технічна документація розробляється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади, органом місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України (у випадках, передбачених законом).
Порядок погодження і затвердження документації із землеустрою, а також повноваження органів виконавчої влади у частині погодження та затвердження технічної документації із землеустрою передбачені статтями 186, 186-1 ЗК України.
Так, відповідно до пункту 14 статті 186 ЗК України технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) погодженню не підлягає і затверджується: Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у разі якщо земельна ділянка перебуває у державній або комунальній власності; власником земельної ділянки, у разі якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності.
Відповідно до пункту 16 статті 186 ЗК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб`єкти, визначені цією статтею, зобов`язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в такому погодженні з обов`язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері. Строк дії цих висновків є необмеженим.
Відповідно до частини 17 статті 186 ЗК України підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Згідно з частиною 1 ст.123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97- ВР) передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Стаття 144 Конституції України передбачає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до частини 1 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
При цьому, відповідно до частини 10 статті 59 Закону №280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Таким чином, до виключної компетенції органів місцевого самоврядування віднесено вирішення земельних питань, результати розгляду яких виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, оформляються у формі відповідного рішення.
Системний аналіз наведеного вище чинного законодавства дає підстави дійти висновку, що орган місцевого самоврядування зобов`язаний за результатами розгляду заяви про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) прийняти рішення про затвердження такої документації або відмовити у її затвердженні.
Судом встановлено, що КЕВ м. Львова неодноразово звертався до відповідача з заявами про затвердження технічної документації із землеустрою.
Однак відповідачем за результатами голосування жодного рішення з цього питання не прийнято.
Жоден із наданих відповідачем документів не містить визначених Земельним кодексом України підстав неприйняття рішення щодо затвердження технічної документації, поданої КЕВ м. Львова.
Неприйняття жодного з передбачених законодавством рішень у відведений законодавством строк за результатами звернення КЕВ м. Львова з завою про затвердження технічної документації із землеустрою свідчить про бездіяльність відповідача.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не виконано обов`язку щодо доказування правомірності своєї бездіяльності, а судом не здобуто доказів на
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що мала місце бездіяльність відповідача, яка полягає у неприйнятті ним у встановлений законом строк рішення щодо затвердження «Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України» за адресою: смт. Брюховичі, вул. Прилуцька, 14, 6а, з кадастровим номером: 4610166300:03:001:0036, цільове призначення: (КВЦПЗ 15.01) для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України, яка не відповідає визначеним частиною 2 статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах, тому її слід визнати протиправною, задовольнивши позовну вимогу в частині оскарження такої бездіяльності.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Друга позовна вимога є похідною від першої позовної вимоги.
Виходячи із наданих суду повноважень та висновку про протиправність бездіяльності відповідача, підлягає до задоволення і друга позовна вимога про зобов`язання Виконкому Брюховицької СР розглянути заяву Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова від 02.04.2019 вих.№1704 про затвердження «Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України» за адресою: смт. Брюховичі, вул. Прилуцька, 14, 6а, з кадастровим номером: 4610166300:03:001:0036, цільове призначення: (КВЦПЗ 15.01) для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України та прийняти по ній рішення є похідної від першої позовної вимоги.
Ураховуючи викладене в сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в цілому, тому позов слід задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
Позов Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова (вул. Батуринська, 2, м. Львів, 79007, код ЄДРПОУ 07638027) до Виконавчого комітету Брюховицької селищної ради (вул. Ясна, 1, смт. Брюховичі, Львівська область, 79491, код ЄДРПОУ 04372402) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Брюховицької селищної ради щодо неприйняття рішення щодо затвердження «Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України» за адресою: смт. Брюховичі, вул. Прилуцька, 14, 6а, з кадастровим номером: 4610166300:03:001:0036, цільове призначення: (КВЦПЗ 15.01) для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України.
Зобов`язати Виконавчий комітет Брюховицької селищної ради розглянути заяву Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова від 02.04.2019 вих.№1704 про затвердження «Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України» за адресою: смт. Брюховичі, вул. Прилуцька, 14, 6а, з кадастровим номером: 4610166300:03:001:0036, цільове призначення: (КВЦПЗ 15.01) для розміщення та постійної діяльності Збройних Сил України та прийняти по ній рішення.
Стягнути з Виконавчого комітету Брюховицької селищної ради (вул. Ясна, 1, смт. Брюховичі, Львівська область, 79491, код ЄДРПОУ 04372402) в користь Квартирно-експлуатаційного відділу м. Львова (вул. Батуринська, 2, м. Львів, 79007, код ЄДРПОУ 07638027) 1 921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 02 січня 2020 року.
Суддя О.П. Хома