
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28 грудня 2019 року Справа № 280/4843/19 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )
до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (бул. Вінтера, буд. 14, м. Запоріжжя, 69096, код ЄДРПОУ 37573796)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову в призначенні субсидії позивачу та зобов`язати відповідача врахувати довідку позивача про спрощену систему оподаткування, переглянути рішення про призначення субсидії з 01.05.2018 та провести відповідні перерахування.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає про те, що перебуває на обліку у відповідача з вересня 2015 року, як користувач субсидією за адресою: АДРЕСА_1 . Вказує, що для автоматичного розрахунку субсидії з 01.05.2018 року відповідачем були взяті доходи з 01.07.2017 по 31.12.2017 однак, з невідомих причин, позивачу відмовлено в призначені субсидії з 01.05.2018. З метою з`ясування обставин відмови позивач неодноразово звертався до відповідача з відповідними зверненнями, зазначає позивач однак, відповіді не отримував. Лише на особистому прийомі його було повідомлено, що за даними відповідача у період за який враховується під час призначення субсидії ним не сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Вказує, що 25.03.2019 ним було направлено відповідачу довідку проте, що з 01.07.2017 по 29.09.2017 позивач здійснював діяльність на спрощеній системі оподаткування, з обраною ставкою єдиного податку 10% до розміру мінімальної заробітної плати, група 1. 21.06.2019 позивач отримав відповідь, в якій відповідач роз`яснив своє бачення відмови у призначенні субсидії, щодо врахування чи не врахування направленої довідки відповідач взагалі упустив дане питання у зв`язку з чим позивач звернувся із даним позовом до суду.
Ухвалою суду від 04.11.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 04.12.2019. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
02.12.2019 від представника відповідача до суду надійшов відзив на адміністративний позов (вх.№50590), в якому представник відповідача просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог та зазначає, що відповідно до п. 13 Положення про порядок призначення житлових субсидій, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, згідно з електронного обміну інформацією з ДФС України, були отримані дані відповідно до яких встановлено, що у період з 01.01.2017 по 31.12.2017, який враховується під час призначення позивачу субсидії, у липні - вересні 2017 року сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі меншому ніж мінімальний, у жовтні 2017 року взагалі не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Тобто, вказав представник відповідача, позивачем не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховувались доходи для призначення житлової субсидії з травня 2018 року. Також, представник відповідача додатково звернув увагу суду на те, що позивачем при заповненні декларації про доходи, не зазначено, що з 26.06.2017 позивач зареєстрований як фізична особа-підприємець та знятий з обліку 29.09.2017. А отже, позивач не зазначений і дохід від підприємницької діяльності, який міг би вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та визначення її розміру.
Згідно ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Статтею 258 КАС України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Отже, відповідно до вищевказаних приписів КАС України, справу розглянуто судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у межах строку, встановленого ст. 258 КАС України.
Суд, розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району з вересня 2015 року, як користувач субсидією за адресою: АДРЕСА_1 .
24.09.2018 позивачем була подана заява про призначення житлової субсидії.
Разом з вказаною заявою позивач заповнив та подав Декларацію про доходи і витрати осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії. У третьому розділі вказаної декларації позивач зазначив про свій дохід у формі заробітної плати та соціальної допомоги, а також дохід дружини у формі соціальної допомоги без зазначення суми доходів. Жодних інших видів доходу позивач не вказав.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів, відповідачем прийнято рішення, яким ОСОБА_1 не призначено житлову субсидію з травня 2018 року з підстав: несплата ЄСВ протягом трьох місяців.
Крім того, у листі відповідача від 05.04.2019 №05-07/2235, позивача повідомлено, що згідно даних ДФС та ПФУ, у періоді яких враховується під час призначення субсидії, ним або за нього не сплачено ЄСВ у розмірі не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді яких враховуються доходи під час призначення субсидії. У зв`язку з чим, в ризначені субсидії відмовлено з 01.05.2018.
Не погодившись з рішенням відповідача позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступних приписів діючого законодавства, які регулюють спірні правовідносини.
Відповідно до пункту 2 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 № 329 (в редакції, чинній на момент звернення позивачем із відповідною заявою про призначення житлової субсидії (далі - Положення № 848) право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно з пунктом 3 Положення № 848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).
Житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (пункт 4 Положення № 848).
Відповідно до підпункту 3 пункту 6 Положення № 848 Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:
у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:
за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або
нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або
ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за цих осіб).
Відповідно до пункту 7 Положення № 848 у разі, коли у члена домогосподарства або у члена сім`ї особи із складу домогосподарства доходи, які враховуються під час призначення субсидії, є такими, що зазначені в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, позитивне рішення комісії про призначення житлової субсидії може бути прийнято лише у разі, коли такі особи:
або інші члени домогосподарства надають соціальні послуги, перебувають у місцях позбавлення волі, під домашнім арештом, перебувають у складних життєвих обставинах, викликаних тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я встановленого зразка, є алко- або наркозалежними, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я первинного рівня на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров`я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебуває на диспансерному обліку;
в періоді, за який враховуються доходи, мали суму середньомісячної нарахованої заробітної плати менше від розміру мінімальної заробітної плати не більш як на 10 відсотків і при цьому єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування сплачено у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, за всі місяці протягом зазначеного періоду;
на момент призначення житлової субсидії сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед днем звернення за призначенням житлової субсидії або сплачують (за них сплачено) єдиний соціальний внесок у розмірі, не меншому ніж мінімальний, протягом двох місяців підряд перед місяцем, в якому житлова субсидія призначається без звернення громадянина. При цьому особі, яка працює за строковим трудовим договором, житлову субсидію за рішенням комісії може бути призначено лише у разі, коли строк дії строкового трудового договору є більшим, ніж строк, на який призначається житлова субсидія.
Згідно Індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5), у період з 01.01.2017 по 31.12.2017, який враховується під час призначення позивачу субсидії, у липні - вересні 2017 року сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування в розмірі меншому ніж мінімальний, у жовтні 2017 року взагалі не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Суд зазначає, що вказана обставина є підставою, яка визначена підпунктом 3 пункту 6 Положення №848 для відмови у призначенні субсидії.
У той же час слід зазначити, що позивачем при заповненні декларації про доходи не зазначено, що з 26.06.2017 він був зареєстрований у Головному управлінні регіональної статистики, як фізична особа-підприємець та знятий з обліку 29.09.2017.
Суд зазначає, що відповідач не був повідомлений позивачем про вищевказані обставини, у зв`язку з чим, вказані обставини не могли бути враховані відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення та бути враховані судом як підстава для скасування вказаного рішення.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідно до приписів Положення №848 з 01 травня 2018 року у позивача відсутнє право на отримання житлової субсидії.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що рішення Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району про призначення субсидії від 02.10.2018 є правомірними та такими, що відповідає вимогам частини 2 статті 2 КАС Україні.
За таких обставин позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 2, 5, 9, 72, 77, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області (пр.Соборний, буд. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 28.12.2019.
Суддя А.В. Сіпака