Рішення № 86733930, 27.12.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2019
Номер справи
340/2999/19
Номер документу
86733930
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/2999/19

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:

- визнати дії відповідача, щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність -протиправними;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до положень статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність з 1 травня 2019 року.

В обґрунтування своєї позиції позивач зазначив, що відповідачем протиправно застосовано до розрахунку пенсії позивача обмеження встановлені статтею 33 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме – нарахування 50 відсотків від мінімального розміру пенсії шахтарям, до числа яких відноситься позивач.

10.12.2019 (вх. № 20308) на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області просить в позові відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що умовою виплати пенсії за нормами ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абз.1 ст.26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". На сьогодні вік позивача, 11.06.1980 р.н., складає 39 років, тому позивач ще пенсійного віку не досяг. Іншого розрахунку пенсії крім по інвалідності на сьогоднішній день провести не можливо.

Враховуючи вищезазначені норми законодавства - час перебуванні позивача на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням буде зараховано при обчисленні розміру пенсії за віком, після досягнення, пенсійного віку, необхідного для призначення пенсії за віком.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має страховий стаж (порахований по 30.06.2017 ) 18 років 5 місяців 21 день. В тому числі стаж на підземних роботах за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України - 15 років 9 місяців 6 днів (а.с. 7-8).

Внаслідок отримання професійного захворювання, ОСОБА_1 з 16.04.2019 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду і отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи (а.с.6).

Відповідно до письмових пояснень відповідача, позивач звернувся до урядової «гарячої лінії», за наслідками розгляду якого, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надано відповідь від 11.10.2019 № 1394/П-13.

Відповідно до змісту даного листа, відповідач повідомив позивачу, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок професійного захворювання за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Обчислення розміру пенсії проведено виходячи із страхового стажу 18 років 5 місяців 21 день (порахований по 30.06.2017), в тому числі стажу на підземних роботах 15 років 9 місяців 6 днів та додаткового стажу (періоду з дня встановлення інвалідності до досягнення пенсійного віку) - 22 роки 2 місяці 11 днів. Коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до статті 25 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», становить 0,55667.

Заробітна плата взята за весь період страхового стажу починаючи з 26.08.2000 по 31.03.2019 і обчислена згідно зі статтею 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», становить 9117,32 грн. (5377,90 грн. х 1,69533 де 5377,90 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016, 2017 роки; 169533 – індивідуальний коефіцієнт заробітної плати).

В ході розгляду звернення встановлено, що при призначенні пенсії, з технічних причин, було невірно визначений розмір пенсії. Пенсійна справа приведена у відповідність до вимог законодавства. Розмір пенсії по інвалідності з 01.11.2019 становитиме 3646,93 грн. (7293,87 грн. х 50%, де 7293,87 грн. - мінімальний розмір пенсії за віком (9117,32 грн. х 80%).

Про суму переплати пенсії, що виплачена надміру внаслідок рахункової помилки та порядок її повернення, було повідомлено листом від 10.10.2019 № 4324/024 (а.с.9).

Не погоджуючись із зазначеною відповіддю, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закон України “Про підвищення престижності шахтарської праці” від 09.09.2008 року №345-VI (далі Закон №345-VI) спрямований на підвищення престижності шахтарської праці, надання додаткових гарантій у виплаті та підвищенні заробітної плати і розв`язанні соціально-побутових проблем шахтарів.

Відповідно до ст.1 Закону №345-VI дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі Закон №1058-ІV).

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону №1058-ІV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Аналогічні норми містяться і в ч.5 ст.56 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 №1788-ХІІ, відповідно до яких час перебування на інвалідності у зв`язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.

Відповідно до ст.8 Закону №345-VI мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Також, згідно з абз.3 ч.1 ст.28 Закону №1058-ІV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Аналіз наведеної норми свідчить, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону № 345-VI така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Отже, проаналізувавши вищезазначені норми, суд приходить до висновку, що умовою виплати пенсії за нормами ст.8 Закону України №345-VI та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України № 1058-IV, є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абз.1 ст. 26 Закону України № 1058-IV.

Відповідно до п.1 ч.2 ст. 114 Закону України № 1058-IV, працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто на даний час позивачеві 39 років, тому позивач не досягнув пенсійного віку, іншого розрахунку пенсії крім по інвалідності на сьогоднішній день провести не можливо.

Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України №1058-IV, пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

Враховуючи вищезазначені норми, суд погоджується з доводами відповідача про неможливість та протиправність застосування ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при розрахунку пенсії ОСОБА_1 . Також, вважає правомірним твердження відповідача, що час перебуванні позивача на інвалідності у зв`язку з професійним захворюванням буде зараховано при обчисленні розміру пенсії за віком, після досягнення, пенсійного віку, необхідного для призначення пенсії за віком.

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення.

На підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати не стягуються.

Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

В и р і ш и в

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. Притула