
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" грудня 2019 р. справа № 300/1662/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Скільський І.І., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №078970 від 22.07.2019 року, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернувся в суд з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області (надалі – відповідач) про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №078970 від 22.07.2019, з підстав її неправомірності.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності в сфері пасажирських перевезень і згідно рішення Укртрансбезпеки №473 від 15.05.2017, отримав дозвіл на внутрішні перевезення пасажирів автобусами (нерегулярні перевезення). 22.07.2019 заступником начальника Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області Скрипником В.Д., щодо позивача винесено на підставі абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» постанову №078970 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700,00 грн., за допущення порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: не оформлено документи, перелік яких визначено ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт». Позивач вважає дії працівників Укртрансбезпеки неправомірними, а винесену постанову від 22.07.2019 незаконною з огляду на те, що у водія на момент проведення перевірки були наявні всі передбачені ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» документи, що вимагаються для нерегулярного перевезення за маршрутом, однак під час перевірки працівниками Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області було переписано особисті дані та реквізити посвідчення водія і не дочекавшись пред`явлення водієм інших документів покинули об`єкт перевірки. Водія з Актом перевірки не ознайомлювали і не пропонували його підписувати. Перед розглядом справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, позивачем надано до Укртрансбезпеки всі документи, що передбачені законом для нерегулярного перевезення за маршрутом, зокрема: договір із замовником, квитанцію про оплату і список пасажирів, однак відповідачем при прийнятті оскаржуваної постанови подані позивачем документи не взято до уваги а в постанові вказано про їх не оформлення.
На переконання позивача, наведені обставини вказують на протиправність дій відповідача та необхідність скасування постанови №078970 від 22.07.2019 судом.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (а.с.22-24).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому проти заявлених позовних вимог заперечив з підстав, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи (а.с.50-54). Зазначив, що 14.06.2019 інспекторами управління Укртрансбезпеки у Івано-Франківській області у відповідності до завдання на перевірку від 13.06.2019 року №006398 в м.Яремче проведено рейдову перевірку транспортного засобу, марки Мерседес номерний знак НОМЕР_1 на предмет дотримання перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання нерегулярних перевезень пасажирів. За результатами проведеної перевірки встановлено порушення, а саме: надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення договору із замовником послуг, квитанції про оплату послуг. Акт №145496 від 14.06.2019 складався в присутності водія ОСОБА_2 , на підставі наданих ним документів, із зазначенням в ньому даних посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. Посадовими особами Укртрансбезпеки з актом №145496 від 14.06.2019 водія ознайомлено. Надати пояснення і підписати акт водій відмовився, про що було зазначено у акті. Позивача належним чином повідомлено про розгляд 18.07.2019 справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що підтверджується направленням повідомлення за №24687/27/24-19 від 01.07.2019. Позивач 10.07.2019 прийшов до Управління та написав заяву про отримання копії акту від 14.06.2019 №145496, того ж дня відповідачем було надано копію акта. 18.07.2019 позивачем подано відповідачу заяву про долучення документів, а саме: договір про надання транспортних послуг, список пасажирів, копію квитанції про оплату послуг. Відповідач зауважив, що копія наданого позивачем договору про надання транспортних послуг від 16.05.2019 не містила підпису ФОП Базюк В.В., підпис позивач поставив в приміщенні Укртрансбезпеки. 22.07.2019 позивачем додано додатково план туру на 14.06.-16.06.2019 року. Враховуючи, що позивачем не спростовано зафіксовані в акті порушення законодавства, не надано належним чином оформленого договору із замовником транспортних послуг у відповідності до вимог законодавства, 22.07.2019 стосовно ФОП Базюка ОСОБА_3 , винесено постанову №078970 про застосування адміністративно-господарського штрафу, відповідно до абз.3, частини 1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Виходячи із вищезазначених доводів, відповідач стверджує, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.
Також, на адресу суду разом із відзивом на позовну заяву надійшло клопотання Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області (а.с.66-67), згідно якого Управління просило замінити неналежного відповідача - Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області на належного - Державну службу України з безпеки на транспорті. Заява мотивована тим, що Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області є територіальним органом (структурним підрозділом) Державної служби України з безпеки на транспорті, а тому не може виступати відповідачем у даній адміністративній справі.
Ухвалою суду зобов`язано фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 в термін до 30 вересня 2019 року надати в суд письмову заяву, в якій відповідно до частин 3, 4 статті 48 КАС України та висловити свою позицію щодо заміни неналежного відповідача – Управління Укртрнасбезпеки в Івано-Франківській області на належного відповідача Державну службу України з безпеки на транспорті України (а.с.92-93).
27.09.2019 на адресу суду від позивача надійшла заява, відповідно до змісту якої не заперечує щодо заміни неналежного відповідача – Управління Укртрнасбезпеки в Івано-Франківській області на належного відповідача Державну службу України з безпеки на транспорті України (а.с.96).
Ухвалою суду від 07.10.2019 клопотання Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області про заміну неналежного відповідача задоволено. Замінено відповідача - Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області належним відповідачем - Державною службою України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ – 39816845), (а.с.97-99).
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, судом встановлено таке.
14.06.2019 працівниками Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт» Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1567, у відповідності до завдання на перевірку №006398 від 13.06.2019 в м.Яремче, проведено рейдову перевірку транспортного засобу, марки Мерседес номерний знак НОМЕР_1 на предмет дотримання перевізником вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання нерегулярних перевезень пасажирів, за результатами якої складено акт №145496 від 14.06.2019 (а.с.9).
Відповідно до вказаного акту, працівники відповідача встановили, що водій здійснював нерегулярні пасажирські перевезення по маршруту м.Івано-Франківськ - Верховина, за відсутності договору з замовником транспортних послуг, квитанції про оплату транспортних послуг, списку пасажирів, чим порушив вимоги статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт». Водій з актом ознайомлений, від пояснення та підпису відмовився. Про що, відповідно до пункту 22 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567, посадовими особами, що провели перевірку, зроблено запис в акті перевірки.
Також листом відповідача №24687/27/24-19 від 01.07.2019 запропоновано позивачу прибути 18 липня 2019 в Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області для розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт (а.с.57).
Вказаний лист отримано позивачем 10.07.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.57).
10.07.2019 ФОП ОСОБА_1 звернувся до Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області з заявою про надання йому копії акта перевірки №145496 від 14.06.2019 для ознайомлення з виявленими порушеннями (58).
Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області 10.07.2019 позивачу надано копію акта перевірки №145496 від 14.06.2019.
18.07.2019 ФОП ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області подав заяву про доручення оформлених згідно ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів по наданню послуг з нерегулярних пасажирських перевезень за маршрутом «Івано-Франківськ - Ясіня», а саме: договір про надання транспортних послуг; список пасажирів; копію квитанції про оплату послуг (а.с.59).
22.07.2019 ФОП ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області додатково подав план тура на 14.06-16.06.2019 (а.с.15).
На підставі висновків акту перевірки №145496, заступник начальника Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області розглянув справу та виніс 22.07.2019 постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №078970, згідно якої до ФОП ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн за порушення вимог статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Вважаючи зазначену постанову протиправною, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із такого.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України «Про автомобільний транспорт».
Цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень (стаття 3 Закону).
Відповідно до статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно пункту 15 Порядку здійснення контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров`я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
За правилами частини 1 статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Відповідно до частини 4 статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» документи для нерегулярних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» нерегулярні пасажирські перевезення - перевезення пасажирів автобусом, замовленим юридичною або фізичною особою з укладанням письмового договору на кожну послугу, в якому визначають маршрут руху, дату та час перевезень, інші умови перевезень та форму оплати послуги, або перевезення за власний кошт.
Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.
Статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З наведених вище норм вбачається, що за неоформлення документів, на підставі яких виконуються пасажирські та вантажні перевезення до фізичних або юридичних осіб, які здійснюють на комерційній основі чи за власний кошт перевезення вантажів транспортними засобами, застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» розглядати справи про накладення адміністративно-господарських штрафів за порушення, зазначені у цій статті, мають право посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті.
Адміністративно-господарські штрафи стягуються відповідно до закону центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), і зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням (пункту 26 Порядку № 1567).
Згідно із пунктом 27 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Як зазначалось судом вище, інспекторами управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області 14.06.2019 було складено акт перевірки №145496, яким зафіксовані порушення, відповідальність за які передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - надання послуг по перевезенню пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме відсутній договір з замовником транспортних послуг, квитанція про оплату транспортних послуг.
Судом встановлено, що акт перевірки №145496 від 14.06.2019 складався посадовими особами відповідача в присутності водія позивача – ОСОБА_2 , на підставі наданих ним документів, посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу. Інших документів до перевірки водієм надано не було. З актом перевірки посадові особи відповідача водія ОСОБА_2 ознайомили. Надати пояснення і підписати акт водій відмовився, про що зазначено в акті перевірки (а.с.9).
Позивачем не надано суду доказів на спростування висновків, які зафіксовані посадовими особами відповідача в акті перевірки про надання послуг перевезення пасажирів без оформлення документів, передбачених ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Подані позивачем 18.07.2019 та 22.07.2019 до Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області документи а саме: копії договору про надання транспортних послуг; списку пасажирів, квитанції про оплату послуг та план тура на 14.06-16.06.2019, не вказують на наявність таких документів у водія на час рейдової перевірки. Доказів які б вказували зворотне, позивачем не надано.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» нерегулярні пасажирські перевезення – перевезення пасажирів автобусом, замовленим юридичною або фізичною особою з укладанням письмового договору на кожну послугу, в якому визначають маршрут руху, дату та час перевезень, інші умови перевезень та форму оплати послуги, або перевезення за власний кошт.
Порядок здійснення перевезень пасажирів та їх багажу автобусами, таксі, легковими автомобілями на замовлення, а також обслуговування пасажирів на автостанціях визначено Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту (далі – Правила), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 року №176.
Відповідно до пункту 51 Правил нерегулярні перевезення пасажирів здійснюються на підставі замовлення юридичною або фізичною особою автобуса як разові перевезення організованої групи пасажирів за визначеним маршрутом згідно з договором про замовлення транспортного засобу.
Договір на здійснення нерегулярних перевезень, що укладається між юридичною або фізичною особою та автомобільним перевізником у письмовій формі, повинен містити дату і час здійснення перевезень, початковий та кінцевий пункти маршруту, маршрут перевезення і державний реєстраційний номер транспортного засобу та мету поїздки (пункт 56 Правил).
Суд зазначає, що наданий позивачем договір про надання транспортних послуг від 16.05.2019 належним чином не оформлений, не містить всіх необхідних реквізитів, а саме: дати і час здійснення перевезень, початковий і кінцевий пункти маршруту, маршрут перевезення, державний реєстраційний номер транспортного засобу. Крім того, такий договір не підписаний ФОП ОСОБА_4 В ОСОБА_5 (а.с.11-13).
Суд не приймає до уваги долучену позивачем в якості доказу Додаткову угоду №1 до Договору про надання транспортних послуг від 16.05.2019 від 12.06.2019 (а.с.14), оскільки вказаний документ не було надано відповідачу під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Згідно заяви ФОП ОСОБА_1 від 18.07.2019, позивачем посадовим особам Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області 18.07.2019 надано копії договору про надання транспортних послуг, список пасажирів та копію квитанції про оплату послуг. Зі змісту додатків зазначених у заяві позивача від 18.07.2019, видно що позивачем не надавалась відповідачу Додаткова угоду №1 до Договору про надання транспортних послуг від 12.06.2019 (10). Доказів які б вказували зворотне позивачем не надано.
Підсумовуючи наведене, суд погоджується з висновками відповідача про порушення позивачем Закону України «Про автомобільний транспорт», які виявлені та зафіксовані в акті перевірки №145496 від 14.06.2019, і як наслідок, суд вважає правомірною постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №078970 від 22.07.2019.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 необґрунтовані та задоволенню не підлягають.
Судові витрати, які підлягають розподілу відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ;
Відповідач:
Державна служба України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області (проспект Перемоги, 14, м.Київі, 01135, код ЄДРПОУ 39816845).
Суддя /підпис/ Скільський І.І.