
Дата документу 28.12.2019
Справа № 320/6237/18
1-кс/937/6870/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2019 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого слідчого судді Купавської Н.М.
за участю секретаря Бєгушевої Л.В.
розглянувши клопотання старшого слідчого з ОВС 4-го відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у Запорізькій області Зарецького В.О. про продовження строку досудового розслідування,
В С Т А Н О В И В :
До Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області надійшло клопотання старшого слідчого з ОВС 4-го відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у Запорізькій області Зарецького В.О., погоджене з прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами фіскальної служби управління нагляду у кримінальному провадженні прокуратури Запорізької області Гріпасом О.Ю., про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні № 320180080280000004, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 17липня 2018 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 3 ст. 204 КК України, до дванадцяти місяців, тобто, до 17.01.2021.
Клопотання обґрунтовано тим, що Четвертим відділом розслідування кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у об`єднаному кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №320180080280000004 від 17.07.2018 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 3 ст. 204 КК України, за фактом виготовлення, зберігання, транспортування, та збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також іншими особами на території Запорізької області, які є небезпечними для життя і здоров`я людини.
Так, 17.07.2018 слідчим управлінням фінансових розслідувань ГУ ДФС у Запорізькій області внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №320180080280000004 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204 КК України, що кваліфікується як незаконне придбання з метою збуту або зберігання з цією метою, а також збут чи транспортування з метою збуту незаконно виготовлених алкогольних підакцизних товарів.
Підставою для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань стали матеріали ОУ Мелітопольської ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області, відповідно до яких 20.06.2018 ОСОБА_2 здійснено придбанняспиртовмісної речовини у ОСОБА_1 за ціною 80 грн. за 1 літр.
Разом з тим 19.09.2018 за матеріалами третього оперативного відділу оперативного управління ГУ ДФС у Запорізькій області заступником начальника четвертого відділу розслідувань кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у Запорізькій області підполковником податкової міліції Черемісовим Ю.В. в порядку, передбаченому ст. 214 КПК України, до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення №32018080000000048 за ч. 3 ст. 204 КК України.
Підставою для внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань стали матеріалами третього оперативного відділу оперативного управління ГУ ДФС у Запорізькій області, відповідно до яких 19.07.2018 ОСОБА_2 здійснив повторну закупівлю спиртовмісної речовини у ОСОБА_1 ,яка згідно з висновком судової медичної експертизи №440/к від 22.08.2018 не відповідає вимогам ДСТУ 4257-2003 по міцності та вмісту загального екстракту та може бути небезпечною для життя і здоров`я людини, у зв`язку з чим вбачаються ознаки складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 204 КК України.
Так, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 та інші невстановлені особи на території Запорізької області виготовляють, а також здійснюють зберігання, транспортування та збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв, що становлять загрозу для життя і здоров`я людей.
25.09.2018 постановою прокурора кримінальні провадження №32018080280000004 від 17.07.2018 за ч. 1 ст. 204 КК України та №32018080000000048 від 20.09.2018 за ч. 3 ст. 204 КК України об`єднано в одне кримінальне провадження за єдиним номером № 32018080280000004.
Під час проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні були проведені наступні слідчі (розшукові) та інші процесуальні дії, а саме:
-18.07.2018 слідчим відділом ФР Мелітопольської ОДПІ надано доручення в порядку ст. 40 КПК України на адресу оперативного управління Мелітопольської ОДПІ щодо встановлення повного кола осіб причетних до діяльності по придбанню з метою збуту, зберіганню, транспортуванню, а також збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв, що становлять загрозу життю та здоров`ю людей, встановлення місць її виготовлення, зберігання та реалізації, використовуємих транспортних засобів та об`єктів нерухомості, причетних осіб;
-18.07.2018 слідчим відділом ФР Мелітопольської ОДПІ надано доручення в порядку ст. 40 КПК України на адресу оперативного управління Мелітопольської ОДПІ щодо підтвердження фактів реалізації саморобних спиртовмісних речовин ОСОБА_1
-19.07.2018 проведено оглядспиртовмісної рідини, яка придбавалась ОСОБА_2 ;
-25.07.2018 в рамках виконання доручення працівниками оперативного управління ОСОБА_2 добровільно надав співробітникам ОУ повторно куплену спиртовмісну рідину, яка придбавалась, як коньяк за ціною 80 грн. за 1 літр, у ОСОБА_1 ;
-25.07.2018 допитано в якості свідка ОСОБА_2 , який пояснив, що здійснив купівлю спиртовмісних речовин, а саме 1 літру коньяку за ціною 80 гривень у особи на ім`я ОСОБА_3 ;
-01.08.2018 з НДЕКЦ МВС України отримано висновок експерта №6-372 від 27.07.2018 за результатами хімічної експертизи;
-03.08.2018 до Мелітопольського міськрайонного суду направлено клопотання про проведення судової хімічної експертизи;
-03.08.2018 в Мелітопольському міськрайонному суді отримано ухвалу щодо надання дозволу на проведення судової хімічної експертизи;
-07.08.2018 проведено оглядспиртовмісної рідини, отриманих в ході повторної закупівлі спиртовмісної рідини, яка придбавалась як коньяк за ціною 80 грн. за 1 літр;
-08.08.2018 до НДЕКЦ МВС України направлено ухвалу щодо надання дозволу на проведення судової хімічної експертизи;
-21.08.2018 з НДЕКЦ МВС України отримано висновок експерта №6-403 від 17.08.2018 за результатами судової хімічної експертизи;
-22.08.2018 до Мелітопольського міськрайонного суду направлено клопотання про проведення судової медичної експертизи;
-22.08.2018 в Мелітопольському міськрайонному суді отримано ухвалу щодо надання дозволу на проведення судової медичної експертизи;
-29.08.2018 з КУ «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи» отримано висновок експерта №440/к.;
-10.09.2018 з Мелітопольського МВ ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області отримано інформацію щодо факту смерті свідка по кримінальному провадженню ОСОБА_2 ;
-25.09.2018 постановою прокурора кримінальні провадження №32018080280000004 від 17.07.2018 за ч. 1 ст. 204 КК України та №32018080000000048 від 20.09.2018 за ч. 3 ст. 204 КК України об`єднано в одне кримінальне провадження № 32018080280000004;
-06.11.2018 на виконання доручення слідчого, співробітниками ОУ ГУ ДФС у Запорізькій області допитано в якості свідка ОСОБА_4 , яким добровільно надано 5 марок акцизного податку, придбані ним у невстановленої особи.
-06.11.2018 проведено огляд добровільно наданих ОСОБА_4 марок акцизного податку.
-15.11.2018 до Мелітопольського міськрайонного суду направлено клопотання про проведення судової технічної експертизи марок акцизного податку;
-16.11.2018 отримано ухвалу Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області про проведення судової технічної експертизи у кримінальному провадженні №320180080280000004 від 17.07.2018;
-19.11.2018 до Дніпропетровського НДЕКЦ МВС України направлено ухвалу Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області про проведення судової технічної експертизи марок акцизного податку;
-23.11.2018 з Дніпропетровського НДЕКЦ МВС України отримано результати судової технічної експертизи про невідповідність наданих для експертизи марок акцизного податку аналогічним зразкам, які знаходяться в офіційному обігу на території України.
-09.01.2019 до 3-го оперативного відділу ОУ ГУ ДФС у Запорізькій області направлено доручення в порядку ст. 40 КПК України щодо встановлення кола всіх причетних осіб до здійснення діяльності з незаконного виготовлення алкогольних напоїв разом з ОСОБА_1 , встановлення місця виготовлення, зберігання та збуту алкогольних напоїв, власників (користувачів) приміщень, встановлення джерела виготовлення сировини для незаконного виготовлення алкогольних напоїв;
-11.02.2019 до 3-го оперативного відділу ОУ ГУ ДФС у Запорізькій області направлено доручення на встановлення всіх причетних осіб до здійснення діяльності з незаконного виготовлення алкогольних напоїв разом з ОСОБА_5 та інших обставин злочинної діяльності. Отримано інформацію щодо місць незаконного виготовлення та зберігання алкогольних напоїв;
-25.03.2019 отримано розсекречені матеріали НСРД - зняття інформації з каналів телекомунікаційного зв`язку ОСОБА_1 , ОСОБА_5 та інших осіб;
-21.05.2019 до 3-го оперативного відділу ОУ ГУ ДФС у Запорізькій області направлено доручення на встановлення всіх причетних до здійснення діяльності з незаконного виготовлення алкогольних напоїв осіб та інших обставин злочинної діяльності;
-05.07.2019 до 3-го оперативного відділу ОУ ГУ ДФС у Запорізькій області направлено доручення на встановлення всіх причетних осіб до здійснення діяльності з незаконного виготовлення алкогольних напоїв разом з ОСОБА_1 , встановлення місць виготовлення, зберігання та збуту алкогольних напоїв, власників (користувачів) приміщень та джерел виготовлення сировини для незаконного виготовлення алкогольних напоїв.
Так, у ході досудового розслідування проведено судово-хімічну експертизу спиртовмісних сумішей, а саме алкогольної продукції, придбання якої здійснено громадянином ОСОБА_2 у ОСОБА_1 , яка містилась в пластиковій пляшці обсягом 1 літр з етикеткою «Тархун» (висновок №6-403 від 17.08.2018). Експертизою встановлено, що надана рідина містять спирт етиловий та є спиртовмісною сумішшю, яка не відповідає вимогам ДСТУ 4256:2003 «Горілки і горілки особливі. Технічні умови», ДСТУ 4700:2006 «Коньяки України. Технічні умови» та ДСТУ 4157:2003 «Напої лікеро-горілчані. Технічні умови»; надана спиртовмісна суміш виготовлена кустарним способом з порушенням технології лікеро-горілчаного та коньячного виробництва; надана рідина безпосередньо не є сировиною для виготовлення алкогольних напоїв, маркерів синтетичних спиртів в наданій рідині не виявлено (в межах чутливості використаного методу дослідження), надана рідина не є алкогольним напоєм.
Водночас під час розслідування встановлено, що ОСОБА_1 не є суб`єктом підприємницької діяльності та не має відповідної ліцензії та дозвільних документів на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями.
Також, в ході досудового розслідування експертом КУ «Запорізьке обласне бюро судово-медичної експертизи» Запорізької обласної ради проведено судово-медичну експертизу спиртовмісних сумішей, а саме алкогольної продукції, придбання якої здійснено громадянином ОСОБА_2 у ОСОБА_1 , яка містилась в пластиковій пляшці обсягом 1 літр з етикеткою «Тархун» (висновок № 440/к від 29.08.2018). Експертизою встановлено, що надана рідина містять спирт етиловий та є спиртовмісною сумішшю, яка не відповідає вимогам ДСТУ 4256:2003 «Горілки і горілки особливі. Технічні умови», ДСТУ 4700:2006 «Коньяки України. Технічні умови» та ДСТУ 4157:2003 «Напої лікеро-горілчані. Технічні умови»; надана спиртовмісна суміш виготовлені кустарним способом з порушенням технології лікеро-горілчаного та коньячного виробництва; надана рідина безпосередньо не є сировиною для виготовлення алкогольних напоїв, надана рідина не є алкогольним напоєм домашньої виробітки - самогоном. З судово-медичної точки зору етанол відноситься до речовин із токсичним (гальмівним) впливом на центральну нервову систему.
У той же час під час досудового розслідування виникли обставини, які перешкоджали здійснити інші процесуальні дії з нижченаведених причин.
23.12.2019 оперативному підрозділу ГУ ДФС у Запорізькій області у порядку ст. 40 КПК України надані доручення про проведення слідчих (розшукових) дій щодо встановлення кола всіх осіб, причетних до здійснення діяльності з незаконного виготовлення алкогольних напоїв разом з ОСОБА_1 , встановлення місця виготовлення, зберігання та збуту алкогольних напоїв, власників (користувачів) приміщень, встановлення джерела виготовлення сировини для незаконного виготовлення алкогольних напоїв, які на теперішній час встановлюються.
Кримінальне правопорушення, щодо якого здійснюється досудове розслідування, за своїми ознаками є складним, триваючим та таким, що потребує необхідності з`ясування багатьох обставин, що пов`язані логічно між собою, встановлення конкретних місць та адрес виготовлення, зберігання та збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв, джерел надходження сировини для їх виготовлення, засобів та знарядь, у тому числі автотранспортних засобів, за допомогою яких вчиняється дане кримінальне правопорушення, встановлення повних даних осіб, які прямо чи опосередковано причетні до його вчинення, з необхідністю з`ясування протиправної ролі та обов`язків кожної конкретної особи та належної кваліфікації їх дій відповідно до закону про кримінальну відповідальність. Встановлення вищевказаних обставин у сукупності та у повному обсязі, які матимуть суттєве значення для досудового розслідування, можливе лише за умови належного документування протиправних та суспільно небезпечних дій правопорушників шляхом проведення відповідних гласних та негласних слідчих (розшукових), які у свою чергу потребують спливу певного проміжку часу, та таких, що з практичної точки зору неможливо здійснити у строки досудового розслідування, визначені ст. 219 КПК України, що ускладнює та перешкоджає певним чином процес доказування.
Крім того, після встановлення всіх необхідних вихідних даних, під час досудового розслідування стане за необхідне вжиття подальших слідчих (розшукових) дій та відповідних заходів забезпечення кримінального провадження, направлених на остаточне документування та припинення протиправної діяльності осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення, зокрема виникне необхідність у призначенні та проведенні ряду судових експертиз (судово-хімічної, судово-медичної, товарознавчої, судово-технічної експертизи документів тощо), які можуть бути проведені понад строки, відведені для їх проведення.
Зокрема, у подальшому в рамках досудового розслідуванням необхідно провести слідчі (розшукові) дії щодо встановлення ступеню причетності до протиправної діяльності ОСОБА_1 групи осіб, а саме ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 щодо незаконного виготовлення алкогольних напоїв разом з ОСОБА_1 , місця виготовлення, зберігання та збуту алкогольних напоїв, власників (користувачів) приміщень, встановлення джерела виготовлення сировини для незаконного виготовлення алкогольних напоїв.
За результатами проведення вищевказаних заходів та слідчих (розшукових) дій у повному обсязі, як наслідок, постане питання про прийняття законного та обґрунтованого процесуального рішення у кримінальному провадженні.
Отже, вищевказані обставини, що зумовлені специфікою вчиненого кримінального правопорушення, викликають особливу складність його досудового розслідування, збирання доказів, встановлення фактичних даних та обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, що, у свою чергу, унеможливлює прийняття законного та обґрунтованого процесуального рішення у строки, відведені ст. 219 КПК України, для кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 204 КК України, що є тяжким злочином. У зв`язку з цим, продовження строку досудового розслідування кримінального правопорушення відповідної тяжкості на менш короткий строк, що передбачений для продовження строку досудового розслідування кримінального правопорушення відповідної тяжкості, не забезпечить належним чином виконання завдань кримінального провадження.
Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину, становить вісімнадцять місяців.
Прокурором під час об`єднання кримінальних проваджень № 32018080280000004 від 17.07.2018 та № 32018080000000048 від 19.09.2019 визначено строк досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні 17.01.2020.
У зв`язку з неможливістю на даний час прийняття неупередженого, законного та обґрунтованого процесуального рішення в силу вищенаведених обставин, є необхідним продовжити строк досудового розслідування. З причин об`єктивної складності та тривалості проведення процесуальних та слідчих (розшукових) дій, а також з метою повного та неупередженого розслідування є доцільним продовження строку досудового розслідування, у відповідності до ч. 2 ст. 219 КПК України, до дванадцяти місяців.
Від слідчого надійшла заява про розгляд клопотання у його відсутність. На клопотанні наполягає.
Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього документи, дійшов таких висновків.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить вісімнадцять місяців у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Згідно ч. 1 ст. 294 КПК України, якщо досудове розслідування злочину або кримінального проступку до моменту повідомлення особі про підозру неможливо закінчити у строк, зазначений в абзаці другому частини першої статті 219 цього Кодексу, вказаний строк може бути неодноразово продовжений слідчим суддею за клопотанням прокурора або слідчого, погодженого з прокурором, на строк, встановлений п.п.1-3 ч.2 статті 219 цього Кодексу.
Встановлено, що Четвертим відділом розслідування кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у Запорізькій області здійснюється досудове розслідування у об`єднаному кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №320180080280000004 від 17.07.2018 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 3 ст. 204 КК України.
Як вбачається з матеріалів клопотання в ході досудового розслідування вказаного кримінального провадження необхідно виконати ряд слідчих та процесуальних дій, без яких неможливо закінчити досудове розслідування, а строк досудового розслідування спливає 17 січня 2020 року.
Враховуючи конкретні обставини справи, також те, що строк досудового розслідування спливає 17.01.2020, а провести всі необхідні слідчі та процесуальні дії у передбачений законом строк неможливо з об`єктивних причин, слідчий суддя дійшов до висновку про обґрунтованість клопотання та наявність підстав для його задоволення.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 219, 294, 295-1 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В:
Продовжити строк досудового розслідування кримінального провадження № 320180080280000004 від 17 липня2018 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 3 ст. 204 КК України, на дванадцять місяців, тобто, до 17 січня 2021 року.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її проголошення.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ: