
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
27 грудня 2019 р. № 520/10507/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Золочівської селищної ради про визнання протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, –
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Золочівської селищної ради, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області щодо належного розгляду клопотання ОСОБА_1 від 15.05.19 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки;
- зобов`язати Золочівську селищну раду Золочівського району Харківської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 15.05.19 та вирішити питання про надання або про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства, в розмірі середньої частки (паю), за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 6322682500:01:017:0361 площею 11,2464 га, за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення вид угідь рілля, розташовану за межами населеного пункту на території Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області;
- стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) сплачену суму судових витрат у розмірі 7768,40 грн. (з яких витрати на судовий збір 768,40 грн. та витрати на професійну правничу допомогу 7000 грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області (ідентифікаційний код: 25175462, місцезнаходження: 62203, Харківська обл., Золочівський район, селище міського типу Золочів, вулиця Центральна, будинок 13, А).
В обґрунтування позову зазначено, що XXІ сесією селищної ради VIIІ скликання від 30.10.2018 року за №1941 прийнято рішення, в якому зазначено, що процедура прийняття в комунальну власність земельних ділянок триває, державна реєстрація права власності продовжується.
Відповідач надав відзив на позов, в якому, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на той факт, що Золочівська селищна рада діяла в межах чинного законодавства.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та відзиву проти нього, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.
З метою отримання земельної ділянки у приватну власність, позивач звернувся до Золочівської селищної ради із клопотанням від 15.05.2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства, в розмірі середньої частики (паю), за рахунок земельної ділянки, кадастровий номер 6322682500:01:017:0361 площею 11,2464 га, за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення вид угідь рілля, розташовану за межами населеного пункту на території Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області
До вказаної заяви були долучені усі визначені чинним законодавством документи, зокрема планово-картографічні матеріали, документи, що посвідчують особу та диплом про наявність освіти, здобутої в аграрному університеті.
Листом №02-19/4896 від 25.07.2019 року відповідач надав відповідь, в якому зазначив, що Золочівською селищною радою XXІ сесією селищної ради VIIІ скликання від 30.10.2018 року за №1941 прийнято рішення «Про прийняття у комунальну власність Золочівської селищної ради з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення». Також зазначено, що процедура прийняття в комунальну власність земельних ділянок триває, державна реєстрація права власності продовжується.
Вказаний лист не містить будь-якого рішення органу владних повноважень стосовно поставленого позивачем у клопотанні від 15.05.2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства про задоволення або відмову в задоволенні такого клопотання, обґрунтувань чи посилань на законні підстави для відмови у наданні такого дозволу позивачу. Натомість з вказаної відповіді вбачається, що відповідачем вирішено повідомити, що процедура прийняття в комунальну власність земельних ділянок триває, державна реєстрація права власності продовжується.
Частинами шостою, сьомою, восьмою ст. 118 Земельного кодексу України установлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею частина шоста).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як було встановлено судом вище, відсутність належним чином оформленого рішення сесії про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою чи про його відмову, після спливу встановленого строку законом місячного строку розгляду клопотання особи, не зважаючи на надсилання заявнику листів про розгляд клопотання, свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа з тих, які він повинен ухвалити за законом.
Чинним законодавством передбачено лише два варіанта рішень,що приймає уповноважений суб`єкт владних повноважень при вирішення питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки: рішення про задоволення такого клопотання (заяви) та рішення про відмову в задоволенні такого клопотання (заяви) з підстав, встановлених законом.
Прийняття рішення про повідомлення про певні обставини чинним законодавством України при вирішення зазначених питань не передбачено, відповідних повноважень суб`єктам, на яких покладено вирішення зазначених питань державою не надано.
Відтак, зазначене рішення як результат розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, прийнято поза межами повноважень відповідача, наданих йому законом.
Посилання відповідача на те, що позивачем подано клопотання яке містить недоліки в його оформленні, не береться до уваги судом, оскільки відповідач не приймав рішення стосовно відмови або задоволення клопотання позивача у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, в основу якого покладено зазначені у відзиві зауваження.
Відповідно до положень ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд зазначає, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність, а відтак не є відчуженням в розумінні закону.
Вказану позицію викладено в Постанові Верховного Суду від 27.02.2018 року у справі №545/808/17.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Рисовський проти України» (№29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов`язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб`єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу «доброго врядування».
Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах «Beyeler v. Italy» № 33202/96, «Oneryildiz v. Turkey» № 48939/99, «Moskal v. Poland» № 10373/05).
З урахуванням вищевикладеного, зважаючи на те, що відповідачем не виконано обов`язок, покладений на нього законом щодо розгляду по суті заявленого позивачем клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 139, 246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Золочівської селищної ради про визнання протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправним бездіяльність Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області щодо належного розгляду клопотання ОСОБА_1 від 15.05.19 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Зобов`язати Золочівську селищну раду Золочівського району Харківської області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 15.05.19 та вирішити питання про надання або про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства, в розмірі середньої частки (паю), за рахунок земельної ділянки кадастровий номер 6322682500:01:017:0361 площею 11,2464 га, за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення вид угідь рілля, розташовану за межами населеного пункту на території Золочівської селищної ради Золочівського району Харківської області.
Стягнути із Золочівської селищної ради (62203, Харківська область, Золочівський район, смт. Золочів, вул. Центральна, буд. 13-А, код ЄДРПОУ: 25175462) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) судовий збір сплачений при зверненні до суду у розмірі 768 грн. 40 коп. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст.297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Кухар М.Д.