
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1.380.2019.004900
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2019 року зал судових засідань № 11
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А. Г.,
за участю:
секретаря судового засідання Тронки О. В.,
представника позивача Єжова О.Ю.,
представника відповідача Павліша О.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Домен-Друк» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, -
в с т а н о в и в:
24.09.2019 до суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «Домен-Друк» код ЄДРПОУ 33562775, місцезнаходження: 81054, Львівська обл., Яворівський р-н, м.Новояворівськ, вул. Привокзальна, 8 (далі – позивач) до Городоцького управління Головного управління ДФС у Львівській області код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 81500, м.Городок, майдан Гайдамаків, 24, Головного управління ДФС у Львівській області код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35, в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення № 0056925513 від 04.07.2019.
Ухвалою від 30.09.2019 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі, яку призначив до розгляду в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою від 03.12.2019 суд замінив первісних відповідачів у справі Городоцьке управління Головного управління ДФС у Львівській області, Головне управління ДФС у Львівській області належним відповідачем Головним управлінням ДПС у Львівській області (далі – відповідач).
Ухвалою від 04.12.2019 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що жодної вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування протягом 2016-2019 років позивач не отримував. А тому нарахування штрафних санкцій та пені є безпідставним.
18.10.2019 представник відповідача подав відповідь на відзив, в якій вказав, що за результатами проведення камеральної перевірки позивачу нараховані штрафні санкції та пеня у розмірі та порядку, визначеному чинним законодавством.
03.12.2019 представник позивача подав відповідь на відзив, в якій вказав ті ж аргументи, що й у позовній заяві.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав. Просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив. Просив суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідач за результатами проведення камеральної перевірки позивача з питань несплати (неперерахування) або несвоєчасної сплати (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску виніс рішення № 0056925513 від 04.07.2019 про застосування штрафних санкцій у розмірі 319582,09 грн. за період з 21.04.2016 по 25.06.2019 та нарахування пені в розмірі 6099,35 грн.
16.07.2019 позивач подав до відповідача скаргу на вказане рішення.
25.07.2019 відповідач прийняв рішення про залишення скарги без розгляду.
07.08.2019 позивач повторно подав до відповідача скаргу на вказане рішення.
11.09.2019 відповідач прийняв рішення про залишення скарги без розгляду.
Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд виходив з наступного.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» встановлено, що єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених вказаним Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів , бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до вказаного Закону нараховується єдиний внесок (ч.3 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).
Згідно з ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 вказаного Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Пунктом 1 ч. 10 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» передбачено, що днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів;
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені вказаним Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).
Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. У разі несплати частини суми страхових внесків, що сплачується за рахунок коштів державного бюджету відповідно до Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової і митної політики, інформує про це платників єдиного внеску. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з ч. 10 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до п. 2 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 № 449 (далі – Інструкція № 449) у разі виявлення платником своєчасно не нарахованих сум єдиного внеску такі платники зобов`язані самостійно обчислити ці внески, відобразити у звітності, що подається платником до органів доходів і зборів, та сплатити їх. До такого платника застосовуються штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ вказаної Інструкції. У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ вказаної Інструкції. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена в строки, встановлені Законом, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з п. 3 розділу VI Інструкції № 449 органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:
- дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;
- платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;
- платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
У випадку, передбаченому абзацом другим вказаного пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним органом доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.
Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.
Суд встановив, що рішенням відповідача № 0003931300 від 06.04.2016 до позивача застосовано штрафні санкції та нараховано пеню за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. При винесенні вказаного рішення не враховано, що позивач помилково перераховував суму єдиного внеску на неправильний рахунок. При цьому, відповідачу направлено лист з вимогою зарахувати помилково сплачену суму на правильний рахунок. Відповідач зарахував таку суму 21.05.2015. Жодної вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску позивач протягом 2014-2016 років не отримав.
Крім цього, рішення № 0003931300 від 06.04.2016 оскаржене в адміністративному порядку. За результатами розгляду скаргу частково задовольнили та зобов`язали відповідача винести нове рішення про застосування штрафних санкцій. Таким чином, вказане рішення на суму 49631,13 грн., відповідно до п. 60.1.3. ст. 60 Податкового кодексу України, вважається відкликаним. Проте, нового рішення відповідач не прийняв, а тому позивач фактично не мав недоїмки, на яку рішенням № 0003931300 від 06.04.2016 застосовано штрафні санкції та нараховано пеню.
Вказані обставини не врахував відповідач при прийнятті оскарженого рішення.
Суд зазначає, що відповідач не довів факту щодо надіслання вимоги про сплату недоїмки протягом 2016-2019 років, а тому підстав для нарахування штрафних санкцій та пені не існувало.
Крім цього, суд вказує, що нарахування та сплата єдиного внеску позивачем відповідач неодноразово перевіряв, що підтверджується актом №184/2201/33562775 від 30.06.2015 та актом №902/13-01-14-12/33562775 від 05.07.2017, проте жодних порушень щодо нарахування та сплати єдиного внеску не встановлено.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення № 0056925513 від 04.07.2019 не відповідає критеріям правомірності, викладеним в ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до ст. 139 КАС України необхідно стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір в розмірі 4885,23 грн., сплачений згідно з платіжним дорученням № 1126 від 20.09.2019.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 КАС України, суд, -
в и р і ш и в:
позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Львівській області № 0056925513 від 04.07.2019.
Стягнути з Головного управління ДПС у Львівської області код ЄДРПОУ 43143039, місцезнаходження: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35 на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Домен-Друк» код ЄДРПОУ 33562775, місцезнаходження: 81054, Львівська обл., Яворівський р-н, м. Новояворівськ, вул. Привокзальна, 8 судовий збір в розмірі 4885 (чотири тисячі вісімсот вісімдесят п`ять) грн. 23коп.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Повне рішення суду складене 29.12.2019.
Суддя А.Г. Гулик