
Справа № 428/1901/19
Провадження № 2/428/1251/2019
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 серпня 2019 року м. Сєвєродонецьк
Сєвєродонецький міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді Посохова І.С.,
за участю секретаря судового засідання Колядінцевої П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сєвєродонецьку Луганської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення збитків заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства,
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Луганській області звернулася до Сєвєродонецького міського суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення збитків заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 14.10.2017 року Державною екологічною інспекцією у Луганській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території лісового фонду Державного підприємства «Сєвєродонецьке лісомисливське господарство», під час якої встановлено факт незаконного пошкодження 9 сироростучих дерев до ступеню припинення росту в кварталі 22 виділу 20 Борівського лісництва поблизу смт. Воронове м. Сєвєродонецька Луганської області громадянином ОСОБА_1 . 21.06.2018 року відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 65 КУпАП та піддано стягненню у вигляді штрафу в сумі 102 грн., який був сплачений добровільно 21.06.2018. Був обчислений розмір збитків, заподіяних державі внаслідок пошкодження сироростучих дерев, на підставі «Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року № 559 зі змінами та доповненнями, який становить 1298,37 грн. На адресу відповідача направлено претензію № 55/04-12-18 від 16.07.2018 року про добровільне відшкодування шкоди завданої державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства. У наданий для добровільного відшкодування строк збитки не сплачено. Позивач просить суд стягнути зі ОСОБА_1 на користь держави шкоду, завдану внаслідок порушення природоохоронного законодавства у сумі 1298,37 грн. та суму сплаченого судового збору у розмірі 1762 грн.
Представник позивача ОСОБА_2 А. в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило. Відповідач своїм правом на подачу відзиву не скористався.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Представник позивача не заперечував проти розгляду справи за відсутності відповідача. У зв`язку з наведеним, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача, а матеріали, що є у справі, достатніми для цього.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі фактичні обставини.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 000616 від 21.06.2018 Державною екологічною інспекцією у Луганській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства, під час якої встановлено факт незаконної порубки ОСОБА_1 поблизу смт. Воронове м. Сєвєродонецька Луганської області, 9 сироростучих дерев до ступеню припинення росту в кварталі 22 виділу 20 Борівського лісництва.
21.06.2018 року відносно ОСОБА_1 винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 000616, згідно з якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 102 грн.
Зазначений штраф було сплачено відповідачем добровільно, що підтверджується копією квитанції від 21.06.2018 року.
Позивачем було розраховано розмір шкоди заподіяної внаслідок пошкодження сироростучих дерев до ступеню припинення росту на підставі «Такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.1999 року № 559 зі змінами та доповненнями, яка склала 1298, 37 грн.
Згідно з копією претензії № 55/04-12-18 від 16.07.2018 року Державна екологічна інспекція України у Луганській області запропонувала відповідачу ОСОБА_1 добровільно відшкодувати шкоду, завдану державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, у сумі 1298, 37 грн.
У наданий для добровільного відшкодування строк відповідач ОСОБА_1 шкоду не сплатив.
Отже, з досліджених в судовому засіданні фактичних обставин справи судом встановлено, що спір між сторонами виник з приводу відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної відповідачем порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Вказані правовідносини регулюються нормами Цивільного кодексу України, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Закону України «Про рослинний світ».
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями або бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог: раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Відповідно до ч. 3, 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.
Частинами 1, 2 ст. 40 Закону України «Про рослинний світ» встановлено, що порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України.
Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у порушенні правил загального використання природних рослинних ресурсів.
Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2013 року № 1045.
Цим Порядком визначено процедуру видалення дерев, кущів, газонів і квітників (далі - зелені насадження) на території населеного пункту, відповідно до якої видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради) на підставі ордера.
Аналізуючи наведене вище, суд доходить висновку, що відповідач зобов`язаний відшкодувати шкоду, заподіяну незаконною вирубкою дерев у розмірі 1298, 37 грн.
Статтею 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, зараховуються у місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховується до спеціального фонду в складі місцевого бюджету, тобто до місцевого природоохоронного фонду за місцем нанесення шкоди довкіллю.
У зв`язку із викладеним суд доходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог та стягнення з відповідача на користь держави заподіяної матеріальної шкоди, зарахувавши грошові стягнення за спричинену шкоду до спеціального фонду місцевого бюджету Сиротинської селищної ради міста Сєвєродонецька Луганської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Понесення позивачем судових витрат підтверджується платіжним дорученням № 604 від 06.12.2018 про сплату судового збору у сумі 1 762, 00 грн., який відповідно до ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст. 2, 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до ОСОБА_1 про стягнення збитків заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь держави шкоду, заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 1298 (одна тисяча двісті дев`яносто вісім) грн. 37 коп. та зарахувати зазначену шкоду на балансовий рахунок № НОМЕР_1 спеціального фонду місцевого бюджету Сиротинської селищної ради міста Сєвєродонецька Луганської області, код за ЄДРПОУ 37944909 ГУДКСУ Сиротинської селищної ради міста Сєвєродонецька Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувач – ГУДКСУ в Луганській області, МФО 899998.
Стягнути зі ОСОБА_1 на користь Державної екологічної інспекції у Луганській області витрати по сплаті судового збору у сумі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.
Рішення може бути оскаржено до Луганського апеляційного суду через Сєвєродонецький міський суд шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості про сторони:
- позивач: Державна екологічна інспекція у Луганській області, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, б. 93, код ЄДРПОУ 37991372;
- представник позивача: Науменко Павло Анатолійович, місцезнаходження: Луганська АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 ;
- відповідач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Суддя І. С. Посохов