Рішення № 86713470, 26.12.2019, Марківський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
26.12.2019
Номер справи
417/7165/19
Номер документу
86713470
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 417/7165/19

Провадження № 2/417/147/19

РІШЕННЯ

Іменем україни

"26" грудня 2019 р. смт Марківка

Марківський районний суд Луганської області в складі:

головуючого судді - Дідоренко А. Е.,

за участі секретаря - Колеснік В. В.,

представника позивача – заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області Романенко О.В.,

представника позивача – ОСОБА_1

представника відповідача – Лигути ОСОБА_2 В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с. Марківка Луганської області цивільну справу за позовом заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Головне управління Держгеокадастру у Луганській області до Марківської селищної ради Марківського району Луганської області, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Центр надання адміністративних послуг Марківської районної державної адміністрації про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування, скасування запису про державну реєстрацію та визнання права комунальної власності на земельну ділянку,-

в с т а н о в и в:

17.01.2019 заступник керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Головне управління Держгеокадастру у Луганській області звернувся до суду з позовом до Марківської селищної ради Марківського району Луганської області, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Центр надання адміністративних послуг Марківської районної державної адміністрації про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування, скасування запису про державну реєстрацію та визнання права комунальної власності на земельну ділянку.

Свої вимоги обгрунтовує тим, що рішенням Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області № 23/4 від 12.09.2018 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої в межах населеного пункту с. Лобасове Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області, яка передбачає поділ земельної ділянки площею 14,7606 га на рівнозначні земельні ділянки (кадастрові номери 4422588800:03:012:0003, 4422588800:03:012:0004, 4422588800:03:012:0005, 4422588800:03:012:0006, 4422588800:03:012:0007, 4422588800:03:012:0008, 4422588800:03:012:0009, 4422588800:03:012:0010, 4422588800:03:012:0011).

Також, п. 1 вказаного рішення вирішено передати утворені в результаті поділу земельні ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення зі складу земель запасу безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, в межах норм безоплатної приватизації, громадянам, які подали відповідні заяви, згідно списку, що додається (додаток 1).

Вважає, що вказане рішення Сичанської сільської ради є незаконними та таким, що суперечать Конституції України і чинному законодавству, а тому підлягає визнанню незаконним у зв`язку з тим, що вказаним рішенням орган місцевого самоврядування порушив порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст. 118 Земельного кодексу України та порядок визначення і зміни цільового призначення земель встановлений ст. 20 ЗК України та ст. 50 Закону України «Про землеустрій».

Відповідач ОСОБА_6 надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити заступнику керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах Держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області в задоволенні позовних вимог в повному обсязі обгрунтовуючи це тим, що він має право отримати безоплатно у власність земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства розміром не більше 2,0 та для цього здійснив усі необхідні дії. В свою чергу, реєстрації переданої йому земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, здійснена посадовою особою ГУ Дсржтсокадастру у Луганській області Глущенко С.В., підтверджує відповідність землевпорядної документації вимогам чинного законодавства України.

Відповідач ОСОБА_12 надала відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити заступнику керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах Держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Луганській області в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, обгрунтовуючи це аналогічно з відзивом відповідача ОСОБА_6 .

Прокурор в судовому засіданні підтримав свої вимоги та просив їх задовольнити, що також вказав і у відповіді на відзив.

Відповідач - Марківська селищна рада Марківського району Луганської області у встановлений строк відзив на позовну заяву до суду не подала.

Представник відповідача, начальник юридичного відділу Марківської селищної ради Марківського району Луганської області Лигута І.В. в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, свою позицицію обгрунтував тим фактом, що реєстрації спірних земельних ділянок в Державному земельному кадастрі, здійснена посадовою особою ГУ Дсржтсокадастру у Луганській області Глущенко С.В., підтверджує відповідність землевпорядної документації вимогам чинного законодавства України та законність процедури передачі земельних ділянок у приватну власність.

Відповідачі ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 в судове засідання не з`явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, відзиви на позовну заяву суду не надали.

Представник третьої особи, Центр надання адміністративних послуг Марківської районної державної адміністрації в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, до судового розгляду справи надав заяву в якій просив провести розгляд справи без їх участі, рішення винести на розсуд суду (том 3 а.с.14).

Вислухавши пояснення сторін, вивчивши позовну заяву та дослідивши письмові докази по справі, судом встановлено наступні обставини і визначені відповідно до них правовідносини.

Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обовязків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_3 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 , ОСОБА_14 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ОСОБА_4 звернулися до Сичанської сільської ради з клопотанням про безоплатне отримання у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства розміром не бульше 2,0 гектара.

Рішенням Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області № 23/4 від 12.09.2018 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої в межах населеного пункту с. Городище Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області, яка передбачає поділ земельної ділянки площею 14,7606 га на рівнозначні земельні ділянки (кадастрові номери 4422588800:03:012:0003, 4422588800:03:012:0004, 4422588800:03:012:0005, 4422588800:03:012:0006, 4422588800:03:012:0007, 4422588800:03:012:0008, 4422588800:03:012:0009, 4422588800:03:012:0010, 4422588800:03:012:0011).

Згідно п. 1 вказаного рішення вирішено передати утворені в результаті поділу земельні ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення зі складу земель запасу безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, в межах норм безоплатної приватизації, громадянам, які подали відповідні заяви, згідно списку, що додається (додаток 1).

Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 83 Земельного кодексу України встановлено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю: у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об`єкти комунальної власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Згідно до ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать повноваження щодо передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу

Статтею 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Згідно до ч. 4 ст. 116 Земельного кодексу України, передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Порядок передачі земельних ділянок у приватну власність громадянам чітко визначений чинним Земельним кодексом України.

Так, відповідно до ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

Частиною 7 ст. 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Рішенням Сичанської сільської ради № 14/7 від 05.09.2017 надано дозвіл громадянам згідно списку (додаток №2) на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в приватну власність орієнтовною площею 2 га, для ведення особистого селянського господарства (угіддя – рілля), за рахунок земель сільськогосподарського призначення, які за даними Державного земельного кадастру враховуються в Сичанській сільській раді Марківського району Луганської області.

Прийняття вказаного рішення свідчить, що Сичанською сільською радою розпочато, передбачену чинним Земельним кодексом України, процедуру передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян для ведення особистого селянського господарства.

Згідно п. 2 ч. 7, ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України, після отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін, розробляється проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який в подальшому погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Завершальним етапом передачі земельної ділянки у власність громадян, згідно ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України, є прийняття органом місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Викладене свідчить, що законодавцем також визначено, що земельна ділянка комунальної форми власності може бути передана у власність громадян на підставі конкретно визначеного та затвердженого у встановленому порядку виду документації із землеустрою, а саме на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

В той же час, виходячи зі змісту рішення Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області № 23/4 від 12.09.2018, земельні ділянки комунальної власності (кадастрові номери 4422588800:03:012:0003, 4422588800:03:012:0004, 4422588800:03:012:0005, 4422588800:03:012:0006, 4422588800:03:012:0007, 4422588800:03:012:0008, 4422588800:03:012:0009, 4422588800:03:012:0010, 4422588800:03:012:0011) передані у власність громадянам на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки комунальної власності.

Таким чином, Сичанська сільська рада Марківського району Луганської області при прийнятті рішення № 23/4 від 12.09.2018 порушила порядок розпорядження землями комунальної власності, встановлений ст. 118 Земельного кодексу України, що також призвело до передачі у власність громадян земельних ділянок комунальної форми власності цільове призначення яких не визначено відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом – земельної ділянки від 17.12.2018 № 299-ДК/370/АП/09/01/-18 складеного державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодаства України про охорону земель ОСОБА_15 , рішення Сичанської сільської ради № 23/4 від 12.09.2018 прийнято з порушенням норм ч.ч. 3, 9 ст. 79-1, ч.ч. 1, 2 ст. 20, ст. 118 Земельного кодексу України, п. б) ч. 2 ст. 21 ЗУ «Про державний земельний кадастр», так як передача вилученої в запас земельної ділянки за окремим клопотанням фізичних осіб для ведення особистого селянського господарства здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Згідно з ст. 20 ЗК України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок комунальної власності провадиться органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Згідно з ст. 50 Закону України «Про землеустрій» у разі зміни цільового призначення земельних ділянок складаються проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Таким чином, чинними нормативно-правовими актами визначено, що визначення та зміна виду цільового призначення земельної ділянки комунальної форми власності здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

В той же час, рішеннями Сичанської сільської ради Марківського району № 14/1 від 05.09.2017, № 16/8 від 15.12.2017 та № 17/10 від 20.02.2018, яким внесено зміни до рішення № 16/8 від 15.12.2017, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації комунальної власності сільськогосподарського призначення в межах АДРЕСА_1 . Бондарне Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області, якою проінветаризовано земельні ділянки загальною площею 308,4689 га.

Згідно інформації ГУ Держгеокадастру у Луганській області № 10-12-0.222-9885/2-18 від 10.02.2018 до проведення інвентаризації земель, земельна ділянка не була сформована, у зв`язку з чим цільове призначення відсутнє.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про землеустрій» інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об`єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Отже, законом встановлений вичерпний перелік цілей з метою досягнення, яких може проводитись інвентаризація земельних ділянок, проте визначення чи зміна цільового призначення земельних ділянок у вказаному переліку відсутні.

Проте Сичанською сільською радою при прийнятті рішень проігноровано зазначені норми законодавства та визначено цільове призначення земельних ділянок комунальної власності за відсутності проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, як це вимагає законодавство.

Крім того, пунктом 2 рішення Сичанської сільської ради № 16/8 від 15.12.2017 вирішено здійснити поділ проінтвентаризованих земельних ділянок загальною площею 291,5512 га з метою їх подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної приватизації громадянам, які поділи відповідні заяви згідно списку, наданого в додатку 1.

Пунктом 3 цього рішення визначено звернення Сичанської сільської ради до проектної землевпорядної організації з замовленням технічної документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованих в межах населених пунктів Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області загальною площею 291,5512 га, перелік яких надано в додатку 2.

Як зазначалось вище, рішенням Сичанської сільської ради Марківського району № 23/10 від 12.09.2018, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованих в межах с. Городище Сичанської сільської ради Марківського району та передано утворені в результаті поділу земельні ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення зі складу земель запасу безоплатно у власність для ведення ОСГ громадянам, які подали відповідні заяви.

Таким чином, п. 1 рішення Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області № 23/4 від 12.09.2018 фактично передано громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства земельні ділянки, категорія використання та вид цільового призначення яких не визначені у встановленому законом порядку.

Вказане підтверджується інформацією ГУ Держгеокадастру у Луганській області № 10-12-0.222-9885/2-18 від 10.02.2018, згідно якої, до управління не надходили проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою зміни їх цільового призначення.

Відповідно до Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом – земельної ділянки від 17.12.2018 № 299-ДК/370/АП/09/01/-18 складеного державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодаства України про охорону земель ОСОБА_15 , рішення Сичанської сільської ради № 23/4 від 12.09.2018 прийнято з порушенням норм ч.ч. 3, 9 ст. 79-1, ч.ч. 1, 2 ст. 20, ст. 118 Земельного кодексу України, п. б) ч. 2 ст. 21 ЗУ «Про державний земельний кадастр», так як внесення відомостей про цільове призначення земельних ділянок до Державного земельного кадастру щодо виду використання земелньої ділянки в межах певної категорії земель здійснюється на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення.

Отже, на підставі п. 1 рішення Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області № 23/4 від 12.09.2018 фактично передано громадянам у власність для ведення особистого селянського господарства земельні ділянки, які сільською радою, з порушенням порядку встановленого законодавством, віднесено за категорією використання до земель сільськогосподарського призначення, а за класифікацією видів цільового призначення земель відносяться до земель запасу, без визначення виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель, що в свою чергу не відповідає вимогам законодавства, та згідно з ч. 2 ст. 144 Конституції України, ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України, ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є підставою для визнання його незаконним у судовому порядку, у зв`язку з наступним.

Відповідно до ч. 5 ст. 20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 21 Земельного кодексу України порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам, відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.

Аналогічних висновків дійшов Касаційний цивільний суд Верховного Суду у Постанові від 27.06.2018 по справі № 362/3134/14-ц та Колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ в ухвалах від 12.04.2017 у справі № 391/1053/14-ц, та від 19.07.2017 у справі № 30З/71/15-ц.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на певні категорії, серед яких до різних категорій віднесено землі сільськогосподарського призначення (пп. «а») та землі оздоровчого призначення (пп. «г»).

Виходячи з положень ч. 2 ст. 19, ст. ст. 80, 83 ЗК України землі кожної із цих категорій можуть перебувати або у власності (користуванні) громадян чи юридичних осіб, або у запасі (землі державної чи комунальної власності).

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об`єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Отже, реалізуючи свої повноваження з розпорядження земельними ділянками, відповідний орган державної влади чи місцевого самоврядування за місцезнаходженням земельної ділянки має право змінювати цільове призначення земельних ділянок, які відчужуються (надаються), за умови дотримання положень Порядку про погодження такої зміни з відповідними органами та після складання проекту відведення.

Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам, відмови в державній реєстрації земельної ділянки або визнання реєстрації недійсною (ст. 21 ЗК України).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 148539317 сформованої 07.12.2018 ОСОБА_3 являється власником земельної ділянки, площею 0,3555 га, кадастровий номер 4422588800:03:012:0011 на підставі рішення 23-ї сесії 7-го скликання №23/4, виданого 12.09.2018 Сичанською сільською радою Марківського району Луганської області. (а.с.31-32)

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного руєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 148537771, сформованої 07.12.2018 ОСОБА_11 являється власником земельної ділянки, площею 1,7766 га, кадастровий номер 4422588800:03:012:0003 на підставі рішення 23-ї сесії 7-го скликання №23/4, виданого 12.09.2018 Сичанською сільською радою Марківського району Луганської області. (а.с.33-34).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного руєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 148538890 сформованої 07.12.2018 ОСОБА_5 являється власником земельної ділянки, площею 1,7766 га, кадастровий номер 4422588800:03:012:0009 на підставі рішення 23-ї сесії 7-го скликання №23/4, виданого 12.09.2018 Сичанською сільською радою Марківського району Луганської області. (а.с.31-32)

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного руєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 148539172 сформованої 07.12.2018 ОСОБА_4 являється власником земельної ділянки, площею 1,7766, кадастровий номер 4422588800:03:012:0010 на підставі рішення 23-ї сесії 7-го скликання №23/4, виданого 12.09.2018 Сичанською сільською радою Марківського району Луганської області. (а.с.37-38).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного руєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 148538177 сформованої 07.12.2018 ОСОБА_13 являється власником земельної ділянки, площею 1,7766, кадастровий номер 4422588800:03:012:0005 на підставі рішення 23-ї сесії 7-го скликання №23/4, виданого 12.09.2018 Сичанською сільською радою Марківського району Луганської області. (а.с.39-40).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного руєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 148538041, сформованої 07.12.2018 ОСОБА_10 являється власником земельної ділянки, площею 1,7766, кадастровий номер 4422588800:03:012:0004 на підставі рішення 23-ї сесії 7-го скликання №23/4, виданого 12.09.2018 Сичанською сільською радою Марківського району Луганської області. (а.с.41-42).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного руєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 148538743, сформованої 07.12.2018 ОСОБА_6 являється власником земельної ділянки, площею 1,7766, кадастровий номер 4422588800:03:012:0008 на підставі рішення 23-ї сесії 7-го скликання №23/4, виданого 12.09.2018 Сичанською сільською радою Марківського району Луганської області. (а.с.43-44).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного руєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 148538564, сформованої 07.12.2018 ОСОБА_14 являється власником земельної ділянки, площею 1,7766, кадастровий номер 4422588800:03:012:0007 на підставі рішення 23-ї сесії 7-го скликання №23/4, виданого 12.09.2018 Сичанською сільською радою Марківського району Луганської області. (а.с.45-46).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного руєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 148538378, сформованої 07.12.2018 ОСОБА_12 являється власником земельної ділянки, площею 1,7766, кадастровий номер 4422588800:03:012:0006 на підставі рішення 23-ї сесії 7-го скликання №23/4, виданого 12.09.2018 Сичанською сільською радою Марківського району Луганської області. (а.с.47-48).

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», у разі скасування на підставі рішення суду документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Отже, право або інтерес позивача, який вважає себе користувачем земельної ділянки, може бути порушено внесенням до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про наявність права іншої особи. При цьому рішення суб`єкта державної реєстрації прав про державну реєстрацію прав із внесенням відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вичерпує свою дію. Тому належним способом захисту права або інтересу позивача у такому разі є не скасування рішення суб`єкта державної реєстрації прав про державну реєстрацію прав, а скасування запису про проведену державну реєстрацію права (частина друга статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Якщо судом буде встановлено, що суб`єкт державної реєстрації прав правомірно прийняв рішення про державну реєстрацію права (зокрема, для державної реєстрації подані всі необхідні документи, які вимагаються відповідно до закону, та відсутні встановлені законом підстави для відмови в державній реєстрації права), то це не є перешкодою для задоволення позову про скасування запису про проведену державну реєстрацію права, якщо наявність такого запису порушує право або інтерес позивача. Тому за позовом про скасування запису про проведену державну реєстрацію права відповідачем є не суб`єкт держаної реєстрації прав, а особа, щодо права якої здійснено такий запис.

Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 04.09.2018 по справі № 915/127/18.

Оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні про належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також і взаємний зв`язок у сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову.

Згідно зі ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до ч.1ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до платіжного доручення № 137 від 23 лютого 2018 року судовий збір за подання даного позову у розмірі 5 763,00 грн. сплачено прокуратурою Луганської області, а тому він підлягає стягненню з відповідачів на користь прокуратури в рівних частинах по 576 гривень 30 копійок з кожного.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. ст. 83, 116, 118 Земельного кодексу України, ст.ст. 10, 12, 13, 76, 258, 263-265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,-

вирішив:

Позовні вимоги заступника керівника Старобільської місцевої прокуратури Луганської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Головне управління Держгеокадастру у Луганській області до Марківської селищної ради Марківського району Луганської області, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Центр надання адміністративних послуг Марківської районної державної адміністрації про визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування, скасування запису про державну реєстрацію та визнання права комунальної власності на земельну ділянку – задовольнити.

Визнати незаконним п. 1 рішення 23 сесії Сичанської сільської ради VII скликання від 12.09.2018 № 23/4 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельної ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення, розташованої в межах населеного пункту с. Лобасове Сичанської сільської ради Марківського району Луганської області», яким передано у власність утворені в результаті поділу земельні ділянки комунальної власності сільськогосподарського призначення зі складу земель запасу безоплатно у власність для ведення ОСГ громадянам, які подали відповідні заяви.

Скасувати запис про державну реєстрацію 28490980 від 19.10.2018, реєстраційний номер нерухомого майна - 1673407444225 про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 4422588800:03:012:0011, розташованої на території с. Лобасове Марківського району Лугаснької області, винесеного Марківською державною нотаріальною конторою.

Скасувати запис про державну реєстрацію 28440076 від 16.10.2018р. реєстраційний номер нерухомого майна – 1670778944225 про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 4422588800:03:012:0010, розташованої на території с. Лобасове Марківського району Лугаснької області, винесеного Марківською державною нотаріальною конторою.

Скасувати запис про державну реєстрацію 28440438 від 16.10.2018р. реєстраційний номер нерухомого майна - 1670799544225 про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 4422588800:03:012:0009, розташованої на території с. Лобасове Марківського району Лугаснької області, винесеного Марківською державною нотаріальною конторою.

Скасувати запис про державну реєстрацію 28439649 від 16.10.2018р. реєстраційний номер нерухомого майна - 1670749644225 про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 4422588800:03:012:0008, розташованої на території с. Лобасове Марківського району Лугаснької області, винесеного Марківською державною нотаріальною конторою.

Скасувати запис про державну реєстрацію 28442422 від 16.10.2018р. реєстраційний номер нерухомого майна - 1670915844225 про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 4422588800:03:012:0007, розташованої на території с. Лобасове Марківського району Лугаснької області, винесеного Марківською державною нотаріальною конторою.

Скасувати запис про державну реєстрацію 28441749 від 16.10.2018р. реєстраційний номер нерухомого майна - 1670876444225 про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 4422588800:03:012:0006, розташованої на території с. Лобасове Марківського району Лугаснької області, винесеного Марківською державною нотаріальною конторою.

Скасувати запис про державну реєстрацію 28499028 від 19.10.2018р. реєстраційний номер нерухомого майна - 1673826644225 про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 4422588800:03:012:0005, розташованої на території с. Лобасове Марківського району Лугаснької області, винесеного Марківською державною нотаріальною конторою.

Скасувати запис про державну реєстрацію 28440957 від 16.10.2018р. реєстраційний номер нерухомого майна - 1670831444225 про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 4422588800:03:012:0004, розташованої на території с. Лобасове Марківського району Лугаснької області, винесеного Марківською державною нотаріальною конторою.

Скасувати запис про державну реєстрацію 28500408 від 19.10.2018р. реєстраційний номер нерухомого майна - 1673893944225 про реєстрацію права власності на земельну ділянку кадастровий номер 4422588800:03:012:0003, розташованої на території с. Лобасове Марківського району Лугаснької області, винесеного Марківською державною нотаріальною конторою.

Визнати право комунальної власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 4422588800:03:012:0003, 4422588800:03:012:0004, 4422588800:03:012:0005, 4422588800:03:012:0006, 4422588800:03:012:0007, 4422588800:03:012:0008, 4422588800:03:012:0009, 4422588800:03:012:0010, 4422588800:03:012:0011, які розташовані на території с. Лобасове Марківського району Луганської області.

Стягнути з Марківської селищної ради Марківського району Луганської області судовий збір на користь прокуратури Луганської області в розмірі 576 гривень 30 копійок.

Стягнути з ОСОБА_3 судовий збір на користь прокуратури Луганської області в розмірі 576 гривень 30 копійок.

Стягнути з ОСОБА_4 судовий збір на користь прокуратури Луганської області в розмірі 576 гривень 30 копійок.

Стягнути з ОСОБА_5 судовий збір на користь прокуратури Луганської області в розмірі 576 гривень 30 копійок.

Стягнути з ОСОБА_6 судовий збір на користь прокуратури Луганської області в розмірі 576 гривень 30 копійок.

Стягнути з ОСОБА_7 судовий збір на користь прокуратури Луганської області в розмірі 576 гривень 30 копійок.

Стягнути з ОСОБА_8 судовий збір на користь прокуратури Луганської області в розмірі 576 гривень 30 копійок.

Стягнути з ОСОБА_9 судовий збір на користь прокуратури Луганської області в розмірі 576 гривень 30 копійок.

Стягнути з ОСОБА_10 судовий збір на користь прокуратури Луганської області в розмірі 576 гривень 30 копійок.

Стягнути з ОСОБА_11 судовий збір на користь прокуратури Луганської області в розмірі 576 гривень 30 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Луганського апеляційного суду через Марківський районний суд протягом тридцяти днів з дня складання цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А. Е. Дідоренко