
Справа № 560/3159/19
РІШЕННЯ
іменем України
27 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної казначейської служби України у Білогірському районі Хмельницької області, Білогірської ДПІ Ізяславського управління ГУ ДФС у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління державної казначейської служби України у Білогірському районі Хмельницької області, Білогірської ДПІ Ізяславського управління ГУ ДФС у Хмельницькій області, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Білогірської ДПІ Ізяславського управління ГУ ДФС у Хмельницькій області від 06.08.2019 №30901/10-22-01-52-09 у наданні ОСОБА_1 пільги у вигляді звільнення від сплати податку до бюджету Білогірської ОТГ;
- зобов`язати Управління державної казначейської служби України у Білогірському районі Хмельницької області повернути ОСОБА_1 сплачені податки в сумі 44289 грн до бюджету Білогірської селищної ради (об`єднаної територіальної громади) на рахунок НОМЕР_1 АТ КБ Приватбанк Україна.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни. При цьому, здійснює підприємницьку діяльність, а тому, має право на звільнення від сплати податку до бюджету згідно з положеннями статті 30 Податкового кодексу України та Закону України "Про статус ветеранів війни і гарантії їх соціального захисту". Проте, за період здійснення підприємницької діяльності йому було незаконно нараховані суми податку, а саме 2013 рік - 709,40 грн, 2015 рік - 4030,00 грн, 2016 рік - 1300,00 грн, 2017 рік - 8534,40 грн, 2018 рік - 23944,00 грн, з 01.01.2019 по 14.06.2019 - 3872,00 грн.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.10.2019 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху.
У зв`язку з усуненням недоліків позовної заяви, ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.10.2019 відкрито провадження в цій адміністративній справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
До суду 08.11.2019 надійшов відзив, в якому Головне управління ДПС у Хмельницькій області просило відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначило, що Ізяславське управління є відокремленим підрозділом Головного управління ДФС у Хмельницькій області. Білогірська ДПІ є складовою структури Ізяславського управління ДФС у Хмельницькій області. Разом з цим, відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" та від 19.06.2019 №537 "Про утворення територіальних органів державної податкової служби", розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №682-р. "Питання Державної податкової служби", Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 №227, всі функції та повноваження Головного управління ДФС у Хмельницькій області перейшли до його правонаступника - Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Вказало, що позивач за період перебування на спрощеній системі оподаткування задекларував та сплатив до бюджету суми єдиного податку з фізичних осіб, а саме 2013 рік - 709,40 грн, 2015 рік - 4030,00 грн, 2016 рік - 3200,00 грн, 2017 рік - 8534,50 грн, 2018 рік - 23944,00 грн, 2019 рік - 3872,00 грн.
Згідно з частиною 4 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" позивач звільнений від сплати єдиного соціального внеску, оскільки згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією мав ІІІ групу інвалідності.
Проте, податкове законодавство України не містить підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати єдиного податку з фізичних осіб.
Управління державної казначейської служби України у Білогірському районі Хмельницької області правом подати відзив не скористалося.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 08.11.2019 залишено заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області про розгляд справи №560/3159/19 за правилами загального позовного провадження без задоволення.
Ухвалами Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.11.2019 прийнято до розгляду уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 . Клопотання ОСОБА_1 про залучення співвідповідача у адміністративній справі №560/3159/19 повернуто без розгляду.
Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (посвідчення серії НОМЕР_2 ), а також з 22.06.1995 зареєстрований фізичною особою-підприємцем (свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії В03 №292338).
Згідно з довідкою Білогірської ДПІ Ізяславського управління ГУ ДФС у Хмельницькій області №5278/10-22-02 від 20.02.2019 ОСОБА_1 перебуває на обліку з 15.04.2013 як фізична-особа-підприємець. З 01.10.2015 перебуває на спрощеній системі оподаткування.
Відповідно до довідки Білогірської ДПІ Ізяславського управління ГУ ДФС у Хмельницькій області №21208/10-22-02 від 14.06.2019 ОСОБА_1 з 16.04.2013 перебуває на обліку в Білогірській ДПІ Ізяславського управління ГУ ДФС у Хмельницькій області як фізична-особа-підприємець. З 16.04.2013 по 30.04.2013 знаходився на загальній системі оподаткування, з 01.05.2013 по 31.08.2013 на спрощеній системі оподаткування 2 група, з 01.09.2013 по 30.09.2015 на загальній системі оподаткування, з 01.10.2015 на спрощеній системі оподаткування 3 група. За період з 16.04.2013 ним були сплачені до місцевого бюджету Білогірської селищної ради/Білогірської ОТГ такі суми єдиного податку: 2013 рік - 709,40 грн, 2014 рік - 0,00 грн, 2015 рік - 4030,00 грн, 2016 рік - 3200,00 грн, 2017 рік - 8534,50 грн, 2018 рік - 23944,00 грн, з 01.01.2019 по 14.06.2019 - 3872,00 грн.
Листом Білогірського відділення Славутської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області №107/10/122-14-13-1 від 28.04.2016 позивачу роз`яснено застосування статті 30 Податкового кодексу України.
Білогірське відділення Славутської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області листом №987/10/22-14-13-1 від 19.12.2017 повідомило позивачу про відсутність законодавчих підстав для повернення сплачених ним коштів єдиного податку з фізичних осіб.
Позивач звернувся з заявою від 18.07.2019 до Білогірської ДПІ Ізяславського управління ГУ ДФС у Хмельницькій області щодо повернення йому сплачених ним сум єдиного податку за 2013-2019 роки
Листом Білогірської ДПІ Ізяславського управління ГУ ДФС у Хмельницькій області №30901/10-22-01-52-09 від 06.08.2019 повідомлено позивача про відсутність законних підстав для повернення йому сум єдиного податку за 2013-2019 роки.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Положеннями статті 1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що цей закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом, зокрема, надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.
Згідно з посвідченням серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни.
Стаття 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлює пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них.
Учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства (пункт 18 частини 1 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту").
Тобто, норми Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" надають право на пільги зі сплати податків за умови їх встановлення, зокрема, податковим законодавством.
Відповідно до пункту 30.1 статті 30 Податкового кодексу України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов`язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
У свою чергу, згідно з пунктом 30.2 статті 30 Податкового кодексу України підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об`єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Податкові пільги, порядок та підстави їх надання встановлюються з урахуванням вимог законодавства України про захист економічної конкуренції виключно цим Кодексом, рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, прийнятими відповідно до цього Кодексу (пункт 30.5 статті 30 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 30.9 статті 30 Податкового кодексу України податкова пільга надається шляхом: а) податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору; б) зменшення податкового зобов`язання після нарахування податку та збору; в) встановлення зниженої ставки податку та збору; г) звільнення від сплати податку та збору.
Отже, положеннями статті 30 Податкового кодексу України визначена така форма надання податкової пільги, як звільнення від сплати податку та збору. Разом з цим, суд зазначає, що вказана форма надання податкової пільги повинна бути чітко визначена нормою права.
Так, частиною 4 статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" визначено, що особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Зазначена норма звільняє ОСОБА_1 від сплати єдиного соціального внеску, у зв`язку з тим, що він має ІІІ групу інвалідності.
При цьому, нормами Податкового кодексу України не визначено підстав для звільнення фізичної особи-підприємця від сплати єдиного податку з фізичних осіб.
Таким чином, відсутні підстави для визнання протиправною відмови Білогірської ДПІ Ізяславського управління ГУ ДФС у Хмельницькій області від 06.08.2019 №30901/10-22-01-52-09 у наданні ОСОБА_1 пільги у вигляді звільнення від сплати податку до бюджету Білогірської ОТГ.
В задоволенні позовної вимоги щодо зобов`язання Управління державної казначейської служби України у Білогірському районі Хмельницької області повернути ОСОБА_1 сплачені податки в сумі 44289 грн до бюджету Білогірської селищної ради (об`єднаної територіальної громади) на рахунок НОМЕР_1 АТ КБ Приватбанк Україна також слід відмовити, оскільки суд не встановив наявність законодавчих підстав для звільнення позивача від сплати податку в сумі 44289 грн.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, відповідно до частини 2 вказаної статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі спростували, а позивач не підтвердив правомірність заявлених позовних вимог, а тому, в їх задоволенні слід відмовити.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління державної казначейської служби України у Білогірському районі Хмельницької області, Білогірської ДПІ Ізяславського управління ГУ ДФС у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 27 грудня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ) Відповідачі:Управління державної казначейської служби України у Білогірському районі Хмельницької області (вул. Шевченка 35, смт. Білогір`я, Білогірський район, Хмельницька область, 30200 , код ЄДРПОУ - 37625173) Білогірська ДПІ Ізяславського управління ГУ ДФС у Хмельницькій області (вул. Шевченка 44, смт. Білогір`я, Хмельницька обл., 30200) Головуючий суддя Д.А. Божук