Рішення № 86700170, 23.12.2019, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.12.2019
Номер справи
640/1628/19
Номер документу
86700170
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 грудня 2019 року № 640/1628/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Качура І.А. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Qatar Airways Group (Q.C.S.C) в особі представництва в Україні Катар Ейрвейз Груп до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Qatar Airways Group (Q.C.S.C) в особі представництва в Україні Катар Ейрвейз Груп (далі також - позивач) з позовом до Державної авіаційної служби України (далі також - відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу у галузі цивільної авіації №000005 від 30 липня 2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Qatar Airways Group (Q.C.S.C) в особі представництва в Україні Катар Ейрвейз Груп не провадить свою господарські діяльність в Україні, а лише здійснює пасажирські перевезення з/до України, а не в межах України, відтак норми Повітряного кодексу України безпідставно застосовано до даного перевізника. На думку позивача, оскаржувана Постанова порушує ст.15 Угоди про повітряне сполучення, ст.4 ЗУ «Про міжнародне приватне право», ст.100 Повітряного кодексу України, ст.3 Повітряного кодексу України, ст.9 Конституції України. Також даною Постановою порушено права Qatar Airways Group (Q.C.S.C.) як призначеного авіаперевізника на застосування національного законодавства у межах визначених міжнародним договором - ст.15 Угоди про повітряне сполучення. Просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.02.2019 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику учасників справи.

Відповідач надав відзив на позовну заяву у якому заперечує проти задоволення адміністративного позову, оскільки під час складання протоколу про порушення у галузі цивільної авіації та при винесені постанови про накладення штрафу, діяв в порядку, спосіб та у відповідності до чинного законодавства. Просив відмовити у задоволенні позовної заяви.

Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Справа розглядалась у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження згідно приписів статей 12, 257, 262 КАС України та враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, а також інші обставини, які мають значення для вирішення даної справи без проведення судового засідання та виклику учасників справи.

Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Qatar Airways Group (Q.C.S.C.) - державна авіакомпанія, яка зареєстрована в комерційному реєстрі Держави Катар за номером 16070 та здійснює свою діяльність відповідно до законодавства Держави Катар.

Представництво Qatar Airways (Q.C.S.C.) було зареєстроване Міністерством економічного розвитку і торгівлі України 29 серпня 2017 року під назвою «Представництво «Катар Ейрвейз (К`ю. Сі. Ес. Сі.)» та з ідентифікаційним кодом 26627512, з правовим статусом «Без права юридичної особи».

У подальшому у зв`язку із зміною найменування авіакомпанії у комерційному реєстрі Держави Катар найменування представництва було 02 серпня 2018 року змінено в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з «Представництво «Катар Ейрвейз (К`ю. Сі. Ес. Сі.)» на «Представництво «Катар Ейрвейз Груп (К`ю. Сі. Ес. Сі.)».

Між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Катар було укладено Угоду про повітряне сполучення («Угода про повітряне сполучення»), яка ратифікована Законом №5435-VI від 16 жовтня 2012 року з метою встановлення на основі справедливих і рівних можливостей повітряного сполучення між Україною та Державою Катар і за межами їхніх відповідних територій.

Qatar Airways Group (Q.C.S.C.) є призначеним авіапідприємством зі сторони Держави Катар та виконує в цій якості рейси Доха-Київ з 28 серпня 2017 року.

Qatar Airways Group (Q.C.S.C.) здійснює регулярні повітряні перевезення до/з України (Доха-Київ-Доха), та не здійснює перевезення у межах території України.

Авіакомпанія Qatar Airways Group (Q.C.S.C.) не отримувала права на виконання перевезень у межах території України.

Державний інспектор Державної авіаційної служби України («Державіаслужба України», «Відповідач») Долина В.В. Об липня 2018 року провів перевірку «іноземного перевізника QATAR AIRWAYS в аеропорту Бориспіль».

17 липня 2018 року у приміщенні Державіаслужби України складено Протокол №000524 серія АА про правопорушення у галузі цивільної авіації («Протокол») у присутності адвоката Qatar Airways Group (Q.C.S.C.) Гука A.P.

30 липня 2018 року представником Qatar Airways Group (Q.C.S.C.) було подано Пояснення щодо Протоколу з клопотанням про закриття провадження за відсутністю підстав порушення авіаційних правил України.

30 липня 2018 року Державіаслужба України видала Постанову якою наклала штраф у сумі 8500 грн. за правопорушення в галузі цивільної авіації в частині закінчення реєстрації пасажирів та оформлення багажу на рейс раніше ніж за 40хв. часу відправлення рейсу за розкладом, що є порушенням п.3 розділу X Правил повітряних перевезень пасажирів та багажу, затверджених Наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 №735 («Правила повітряних перевезення»).

Позивач не погоджується з винесеною постановою, вважає її такою, що винесена з порушенням норм міжнародного законодавства та укладеними між державами міжнародних договорів, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи адміністративний позов по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державіаслужба є уповноваженим органом з питань цивільної авіації та діє відповідно до Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 року № 520.

Підпунктом 35 пункту 4 Положення № 520 передбачено, що Державіаслужба здійснює контроль та нагляд за додержанням вимог законодавства у сфері повітряних перевезень пасажирів та багажу, вантажів, небезпечних вантажів, товарів військового призначення та подвійного використання.

Абзацом третім пункту 4 розділу І Правил повітряних перевезень пасажирів та багажу, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 30.11.2012 № 735, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 28.12.2012 за № 2219/22531 (далі - Правила № 735), визначено, що авіаційний перевізник - суб`єкт господарювання, який надає послуги з перевезення пасажирів, вантажу повітряним транспортом: у випадку українського перевізника - на підставі ліцензії, а також сертифіката експлуатанта, виданого уповноваженим органом з питань цивільної авіації України; або у випадку іноземного авіаперевізника - на підставі відповідного документа компетентного органу іншої країни, який відповідає положенням міжнародних договорів, що є обов`язковими для України.

Відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Катар про повітряне сполучення від 19.10.2011 (далі - Угода), що ратифікована Законом України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Держави Катар про повітряне сполучення» від 16.10.2012, Катар Ейрвейз є призначеним авіаперевізником зі сторони Держави Катар.

Як, вже встановлено вище, Qatar Airways Group (Q.C.S.C.) здійснює регулярні повітряні перевезення до/з України (Доха-Київ-Доха), та не здійснює перевезення у межах території України.

Авіакомпанія Qatar Airways Group (Q.C.S.C.) не отримувала права на виконання перевезень у межах території України.

Відповідно до 4.1 ст.3 Повітряного кодексу України, дія цього Кодексу поширюється на фізичних та юридичних осіб незалежно від форми власності та відомчої підпорядкованості, які провадять діяльність у галузі авіації та використання повітряного простору України, а саме:

1) в Україні - на юридичних та фізичних осіб в частині, що їх стосується, крім суб`єктів державної авіації, на яких поширюється дія статей 4, 7 - 9, 23 - 33, 38, 45, 46, частини першої статті 57, частини другої статті 63, 65, 69, статей 110 -116 і частини другої статті 119;

2) за межами України - на авіаційний персонал під час виконання ним службових обов`язків та цивільні повітряні судна України, їх експлуатацію і технічне обслуговування.

У разі якщо міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж передбачені Повітряним кодексом України та іншими актами законодавства України, застосовуються правила міжнародного договору України (ч.2 ст.3 Повітряного кодексу України).

Відповідно до ч.1 ст.4 ЗУ «Про міжнародне приватне право»: право, що підлягає застосуванню до приватноправових відносин з іноземним елементом, визначається згідно з колізійними нормами та іншими положеннями колізійного права цього Закону, інших законів, міжнародних договорів України.

Відповідно до чч.4-5 ст.4 ЗУ «Про міжнародне приватне право»: Правила цього Закону про визначення права, що підлягає застосуванню судом, поширюються на інші органи, які мають повноваження вирішувати питання про право, що підлягає застосуванню. Визначення права, що підлягає застосуванню до приватноправових відносин на підставі колізійних норм, не здійснюється, якщо міжнародним договором України передбачено застосування до відповідних відносин матеріально-правових норм.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.1 ЗУ «Про міжнародне приватне право»: колізійна норма - це норма, що визначає право якої держави підлягає застосуванню до правовідносин з іноземним елементом.

Таким чином, cт.15 Угоди про повітряне сполучення «Застосування національного законодавства» Угоди про повітряне сполучення є колізійною нормою, яка визначає право якої держави (України чи Держави Катар) підлягає застосуванню у відносинах між Qatar Airways Group (Q.C.S.C.) та його контрагентами.

Відтак, суд зазначає, що з урахуванням вищезазначеного правила повітряних перевезень не є обов`язковими для виконання іноземним перевізником.

Відповідно до ч.2 ст.95 Повітряного кодексу України, регулярні повітряні перевезення здійснюються іноземним авіаперевізником згідно з вимогами міжнародних договорів України, авіаційних правил України та угод між авіаційними органами влади.

Відповідно до ст.15 «Застосування національного законодавства» Угоди про повітряне сполучення: національне законодавство держави однієї Договірної Сторони, яке стосується прибуття на територію її держави або відправлення з неї пасажирів, екіпажу або вантажу, зокрема правила стосовно прибуття, розмитнення, імміграційного, паспортного, митного, валютного контролю, охорони здоров`я та карантину, є обов`язковими для дотримання пасажирами, екіпажем або особами, які діють від їхнього імені, а також застосовуються до вантажу після прибуття, відправлення або перебування на території держави цієї Договірної Сторони. Національне законодавство держави однієї Договірної Сторони, яке стосується прибуття на територію її держави або відправлення з неї повітряних суден, які здійснюють міжнародні повітряні сполучення, або експлуатацію та навігацію таких повітряних суден під час їхнього перебування на території її держави, застосовується до повітряних суден призначеного авіапідприємства іншої Договірної Сторони.

За таких обставин, суд зазначає, що угода про повітряне сполучення не передбачає застосування національного законодавства в частині правил перевезення пасажирів та багажу і містить вичерпний перелік обов`язкових норм національного законодавства, які застосовуються до іноземного перевізника.

Відповідно до ч.2 ст.100 Повітряного кодексу України: Правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів, багажу, вантажу і пошти авіаперевізником, суб`єктами з наземного обслуговування, а також галузеві стандарти та нормативи якості такого обслуговування встановлюються авіаційними правилами України та мають бути однаковими для внутрішніх і для міжнародних рейсів.

Відповідно до ч.3 ст.100 Повітряного кодексу України: авіаперевізник зобов`язаний виконувати зазначені у частині другій цієї статті правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів, багажу, вантажу і пошти, а також галузеві стандарти та нормативи якості обслуговування.

Відповідно до ч.5 ст.100 Повітряного кодексу України, іноземний авіаперевізник, який провадить діяльність в Україні, зобов`язаний проінформувати уповноважений орган з питань цивільної авіації про свої правила та вимоги, якими визначаються умови здійснення повітряних перевезень пасажирів, багажу, вантажу, пошти. Уповноважений орган з питань цивільної авіації має право своїм рішенням вимагати від іноземного авіаперевізника привести такі правила і вимоги у відповідність із вимогами законодавства України, у тому числі авіаційними правилами України. Правила і вимоги, що не відповідають законодавству України, не є обов`язковими для контрагентів іноземного авіаперевізника

Таким чином, системне тлумачення частин ст.100 Повітряного кодексу України встановлює для неіноземного (зареєстрованого в Україні) авіаперевізника обов`язок приведення власних правил повітряних перевезень та обслуговування пасажирів, багажу і пошти у відповідність до авіаційних правил України, тобто Правил повітряних перевезень. Щодо іноземного авіаперевізника такого обов`язку ч.5 ст.100 Повітряного кодексу України не встановлено.

У розумінні ч.5 ст.100 Повітряного кодексу України обов`язок приведення у відповідність своїх правил перевезення пасажирів та багажу виникає лише на підставі відповідного рішення вимоги від Державіаслужби України у іноземного авіаперевізника, який провадить діяльність в Україні.

Правила перевезення пасажирів та багажу Qatar Airways Group (Q.C.S.C.) перебувають у вільному доступі, розміщені на їх офіційному сайті https://www.qatarairwavs.com/uk-ua/homepage.html.

Разом, з тим відповідачем не надано доказів того, що Державіаслужбю України не було прийнято жодних рішень вимог щодо необхідності приведення Qatar Airways Group (Q.C.S.C.) своїх правил повітряних перевезень у відповідність до авіаційних правил України.

До позову додано відповідь Відповідача на адвокатський запит, відповідно до якої (Державіаслужба України підтвердила, що «Державіаслужбою не приймалось рішення на підставі частини п`ятої статті 100 Повітряного кодексу України стосовно приведення правил та вимог, якими визначаються умови здійснення повітряних перевезень пасажирів, багажу, вантажу, пошти у відповідність із вимогами законодавства України, у тому числі авіаційними правилами України»

Більше того, обов`язок ч.5 ст.100 Повітряного кодексу України поширюється лише на іноземного перевізника, який діє в Україні.

Qatar Airways Group (Q.C.S.C.) провадить свою діяльність до/з України, але не в межах України, відтак суд приходить до висновку, що ч.5 ст.100 Повітряного кодексу до позивача не застосовується.

Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В даному випадку, з урахуванням вищенаведеного, відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.

Водночас, позивач надав достатньо доказів в підтвердження обставин, на яких ґрунтуються її вимоги.

За таких обставин, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення, та наявності підстав для визнання протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу у галузі цивільної авіації №000005 від 30 липня 2018 року.

Відповідно, беручи до уваги положення статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягає присудженню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача всі здійсненні ним судові витрати.

Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Qatar Airways Group (Q.C.S.C) в особі представництва в Україні Катар Ейрвейз Груп (01015, м. Київ, вул. Старонаводницька, 13 Б, оф. 26 код 26627512) задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу у галузі цивільної авіації №000005 від 30 липня 2018 року

Стягнути на користь Qatar Airways Group (Q.C.S.C) в особі представництва в Україні Катар Ейрвейз Груп сплачений ним судовий збір у розмірі 1921,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної авіаційної служби України (код ЄДРПОУ 37536026).

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішенням суду може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.А. Качур