
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Справа № 500/2741/19
27 грудня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
представника позивача: Панчука Ю. Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву про забезпечення адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії, суд,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду із заявою про забезпечення адміністративного позову в якій просить вжити заходів забезпечення позову, а саме заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Тернопільській області вчиняти будь-які дії щодо земельної ділянки орієнтовною площею 2га., для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Романівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області з кадастровим номером 6125287100:01:001:3238 щодо затвердження проектів землеустрою та проведення реєстрації даних земельних ділянок до прийняття рішення по суті.
В судовому засіданні представник позивача клопотання підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився.
Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
У відповідності до ст. 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
3) встановленням обов`язку відповідача вчинити певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб (ч. 1-2 ст. 151 КАС України).
Таким чином, забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом до вирішення адміністративної справи по суті позовних вимог визначених КАС України заходів для забезпечення гарантованих законами України прав та інтересів, зокрема, якщо невжиття таких заходів при задоволенні позову може істотно ускладнити поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача.
Забезпечення позову можливе лише у випадку існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі, або якщо захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також наявність ознак, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
Із заяви про забезпечення позову слідує, що підставою для забезпечення позову є очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача, а також те, що захист прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів.
Згідно зі ст. 150 КАС України суд приймає рішення про вжиття заходів забезпечення позову, якщо в разі невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Надаючи оцінку поданій позивачем заяві, суд виходить з наступного.
На виконання наказу Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області від 20.09.2019 №19-3749/14-19-СГ позивачу був наданий дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га, у власність за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (рілля), для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Романівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області з кадастровим номером 6125287100:01:001:3238.
З врахуванням наказу відповідача, за зверненням позивача, державним підприємством "Центр державного земельного кадастру" було виготовлено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Романівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області.
Проте, Головним управління Держгеокадастру у Тернопільській області видано наказ №19-4887/14-19-СГ від 31.10.2019, яким відмовлено ОСОБА_1 у затвердженні вказаного проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Романівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області з огляду на те, що:
- відсутнє рішення про погодження органу місцевого самоврядування;
- в експлуатації земельних угідь на матеріалах землевпорядного проектування відсутні відомості щодо погодження проектного рішення;
- відсутнє погодження суміжних землевласників.
В листопаді позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Романівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області з кадастровим номером 6125287100:01:001:3238.
Наказом №19-5840/14-19/СГ від 22.11.2019 Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області повторно відмовлено заявнику ОСОБА_1 , у затвердженні вказаного проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтованою площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої за межами населених пунктів на території Романівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області з кадастровим номером 6125287100:01:001:3238.
Підставою для відмови є відсутність у матеріалах документації із землеустрою відомостей щодо встановлення прибережної захисної смуги уздовж урізу води.
Суд зазначає, що відповідно до практики Верховного Суду у справі 813/1631/14 надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки одній особі не є підставою для відмови в його наданні іншій особі.
Отже, з урахуванням зазначеного, суд вважає, що застереження заявника відносно ймовірності вчинення Головним управління Держгеокадастру в Тернопільській області дій по розпорядженню земельною ділянкою в період вирішення спору в суді є обґрунтованими.
Суд вважає, що не вжиття заходів забезпечення позову надасть можливість відповідачу прийняти рішення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка є предметом даного судового розгляду іншій особі, що в свою чергу може ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся, а тому у суду є обґрунтуванні підстави задовольнити заяву позивача про забезпечення позову.
При цьому, суд звертає увагу, що розгляд клопотання про вжиття заходів забезпечення позову не передбачає надання оцінки правомірності дій, рішень чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, а спрямований виключно на забезпечення захисту прав, свобод та інтересів позивача на час розгляду справи. Тобто, виключно за результатами розгляду справи по суті судом надається повна, всебічна та об`єктивна оцінка оскаржуваному рішенню, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень.
Зважаючи на викладене, з метою захисту прав позивача та з урахуванням обґрунтованості заяви про забезпечення позову відповідно до вимог ч.2 ст.150 КАС України, суд вважає необхідним вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони Головному управлінню Держгеокадастру в Тернопільській області вчиняти будь-які дії щодо спірної земельної ділянки.
Суд роз`яснює, що за приписами ч. ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись статтями 150-154, 156 КАС, суд
УХВАЛИВ:
Заяву про забезпечення адміністративного позову ОСОБА_1 – задовольнити.
Заборонити Головному управлінню Держгеокадастру у Тернопільській області вчиняти дії щодо земельної ділянки за кадастровим номером 6125287100:01:001:3238 що розташована на території Романівської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області щодо затвердження проектів землеустрою та проведення будь-яких реєстрації дій відносно даної ділянки до принйняття рішення по суті.
Ухвала про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржена. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Відповідно до ч.1 ст.156 КАС ухвала про забезпечення позову підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження.
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у строки, передбачені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала відповідно до ч.2 ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Головуючий суддя Шульгач М.П.
Копія вірна
Суддя Шульгач М.П.