
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2150/19
16 грудня 2019 року м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючого судді Хрущ В.Л.,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною відмову Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ;
- зобов`язати Кременецький районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 26.07.2019 року звернулась із заявою до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області про видачу їй паспорт громадянина України у формі паспортної книжечки, взамін втраченого. Також, у заяві повідомлено відповідача про відмову від оформлення і отримання паспорта у формі пластикової ID-картки з безконтактним електронним носієм інформації. Однак, відповідач листом від 23.08.2019 року №6119-1310/6119.2-19 відмовив у видачі зазначеного паспорта, посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року №398 “Про внесення зміни до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року №302 (набрала чинність з 07.06.2019 року) до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302, якою передбачено, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Також, відповідачем у листі вказано, що для оформлення паспорта громадянина України зразка1994 року замість втраченого або викраденого, заявнику необхідно подати до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області визначені тимчасовим порядком документи. Позивач вважає, що відповідач порушує її права та інтереси, відмовляючи в оформленні паспорта у формі книжечки. При цьому, позивач зазначає, що, оскільки картка містить у собі безконтактний електронний носій із її персональними даними, тому вона не бажає оформляти паспорт у формі пластикової картки типу ID-картки, адже від обробки персональних даних відмовилась. В позовній заяві позивач також посилається на правові висновки, викладені в Постанові Верховного Суду від 19.09.2018 року у зразковій справі №806/3265/17, щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки. Відтак, вважаючи таку відмову щодо видачі їй зазначеного паспорта протиправною, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 01.10.2019 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін.
17.10.2019 від третьої особи до суду надійшли пояснення щодо позову, в яких, зокрема. зазначено, що позивач звернулась до відповідача із заявою про оформлення і видачу паспорта громадянина України у формі книжечки, - у зв`язку із його втратою. При цьому, передумовою отримання паспорта громадянина України взамін втраченого є звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою встановленого зразка, з доданими до неї відповідних документів, перелік яких визначений Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 № 745 (далі - Порядок № 302). Таким чином, про втрату паспорта позивач зобов`язана була терміново повідомити центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, який видає тимчасове посвідчення, що підтверджує її особу. Форма тимчасового посвідчення та порядок його видачі встановлюється Міністерством внутрішніх справ України. Однак, позивач із такою заявою про втрату паспорта громадянина України встановленого МВС зразка - до відповідача не зверталась. Відтак, підстав для видачі позивачу паспорта громадянина України - відсутні, а тому, позовні вимоги задоволенню - не підлягають.
21.10.2019 року до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позивач звернулась до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області із заявою, в якій просила оформити їй бланк паспорту громадянина України у вигляді книжечки, - взамін втраченого. Відповідач зазначає, що порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302, врегульоване питання подання документів для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого. Проте, позивач при зверненні до відповідача із заявою про видачу їй паспорта у формі книжечки не надала відповідних документів для підтвердження виконання нею вимог, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302. Таким чином, при поданні заяви про оформлення паспорта громадянина України взамін втраченого - позивач не дотрималась вимог, встановлених Порядком оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302. Тому, на думку відповідача, управління діяло в межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачений чинним законодавством.
Також 21.10.2019 року до суду від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 18.11.2019 року вищевказане клопотання задоволено та призначено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 10.12.2019 року.
02.12.2019 року від позивача до суду надійшла заява про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Судове засідання 11.12.2019 року не проводилось, у зв`язку із перебуванням головуючого судді у відпустці. Розгляд справи відкладено на 16.12.2019 року.
16.12.2019 року до суду від представника відповідача надійшла заява про проведення розгляду справи в порядку письмового провадження, за наявними в справі доказами. У задоволені позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
У відповідності до ч.3 ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України), учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
У зв`язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі, та поданням до суду заяв про розгляд справи в порядку письмового провадження, суд, керуючись частиною четвертою статті 229 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу та розглянув дану справу в порядку письмового провадження відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши доводи позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали, що містяться у справі, судом встановлені наступні обставини.
26.07.2019 року ОСОБА_1 звернулась до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області із заявою про оформлення та видачу їй паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, взамін втраченого.
Проте, листом від 23.08.2019 року №6119-1310/6119.2-19 позивачу надана відповідь про результати розгляду заяви від 26.07.2019 року, в якій зазначено про те, що постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року №398 "Про внесення зміни до пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України" внесено зміни, якими передбачається, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили. Вказано, що для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року замість втраченого або викраденого, необхідно подати до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області визначені тимчасовим порядком документи.
Роз`яснено, що для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року замість втраченого заявник відповідно до вимог розділу VІ Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 року №456, подає:
1) заяву про втрату/викрадення паспорта (далі - заява про втрату паспорта) за зразком, наведеним у додатку 5 до цього Тимчасового порядку;
2) рішення суду;
3) заяву;
4) дві (три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см;
5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта);
6) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);
7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Не погоджуючись з таким рішенням суб`єкта владних повноважень, ОСОБА_1 звернулась з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд прийшов до переконання, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ст.5 Закону України "Про громадянство України", документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" визначено правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов`язки осіб, на ім`я яких видані такі документи.
Відповідно до підпункту "а" пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України є, зокрема, паспорт громадянина України.
Відповідно до частин 3, 4 статті 13 цього Закону паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, проїзний документ біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзний документ особи, якій надано додатковий захист, картка мігранта містять безконтактний електронний носій.
Особам гарантується право на відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті громадянина України. Таке право реалізується шляхом подання заяви відповідному уповноваженому суб`єкту про внесення або відмову від внесення відцифрованих відбитків пальців рук особи до безконтактного електронного носія.
Згідно зі статтею 14 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації. До документів осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними, та осіб, які не досягли чотирнадцятирічного віку, відцифрований підпис не вноситься, а осіб з фізичними вадами - вноситься за їхнім бажанням.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.21 цього Закону, паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При цьому, відповідно до частин 1, 2, 9 статті 16 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.
Про втрату або викрадення документа на території України заявник (батьки особи, яка не досягла шістнадцятирічного віку, або інші її законні представники, представники закладів, які виконують функції опікунів чи піклувальників над особою) зобов`язаний у порядку і строки, визначені законодавством, повідомити уповноваженому суб`єкту, який здійснив видачу документа, та органам Національної поліції, якщо інше не передбачено цим Законом.
Замість втраченого або викраденого документа уповноважений суб`єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, після встановлення факту видачі раніше такого документа особі, яка заявила про його втрату або викрадення, оформляє та видає новий документ.
Згідно з частиною 7 статті 16 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" уповноважений суб`єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником. У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб`єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
Пунктами 2, 3, 19 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-XII передбачено, що паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, після досягнення 16-річного віку. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Громадянин повинен надійно зберігати паспорт. Про втрату паспорта громадянин зобов`язаний терміново повідомити центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, який видає тимчасове посвідчення, що підтверджує його особу. Форма тимчасового посвідчення та порядок його видачі встановлюються Міністерством внутрішніх справ України.
Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 (далі – Порядок №302).
Згідно п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302 паспорт громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія (тобто у формі паспортної книжечки), оформлений та виданий на підставі документів, поданих до 01 листопада 2016 року, є чинним протягом строку, на який його було видано.
Відповідно до п.5 Порядку № 302 у разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт.
Приписами пп.1 п.7 Порядку № 302 установлено, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
Крім того, згідно п.9 Порядку № 302 за оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта справляється адміністративний збір у порядку та розмірах, установлених законодавством. Адміністративний збір справляється у разі оформлення замість втраченого або викраденого, обміну паспорта зразка 1994 року. За оформлення паспорта вперше адміністративний збір не справляється.
Поряд з цим пунктами 46-68 Порядку № 302 окремо врегульовано питання, пов`язані з поданням документів для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого.
Так, відповідно до п.46 Порядку № 302 заявник для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого подає такі документи:
1) заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року (далі - заява про втрату паспорта);
2) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);
3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
4) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
5) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);
6) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
7) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб`єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
8) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):
про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка;
про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;
про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;
9) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв`язку з тривалим розладом здоров`я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров`я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IKAO) Doc 9303.
Пунктами 48-51 Порядку №302 встановлено наступне.
Працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов`язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24-29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи (пункт 48).
Після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім`я якої оформляється паспорт (пункт 49).
Ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру.
Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися).
До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС.
Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру) (пункт 50).
Ідентифікація особи, на ім`я якої оформляється паспорт у зв`язку з поданням заяви про втрату паспорта і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.
Надсилання запитів для перевірки інформації про особу здійснюється відповідно до пункту 41 цього Порядку (пункт 51).
Пунктами 52-58 Порядку №302 визначено відповідний алгоритм дій територіальних підрозділів ДМС, у зв`язку з надходженням відповідних заяв про втрату паспорта, щодо: реєстрації в день прийняття до розгляду заяви-анкети в журналі за формою, встановленою МВС; формування справи про втрату або викрадення паспорта, до якої долучаються подані документи та матеріали перевірки; внесення даних про факт втрати/викрадення паспорта зразка 1994 року до відомчої інформаційної системи ДМС; проведення перевірки персональних даних особи за даними обліку територіального органу ДМС; порівняння даних особи та її фотозображення з даними заяви про видачу паспорта, який втрачено/викрадено, та вклеєною до неї фотокарткою, сканування її із застосуванням засобів Реєстру до відомчої інформаційної системи ДМС; надсилання іншим територіальним підрозділом ДМС для підтвердження видачі особі паспорта, який втрачено/викрадено, запиту за формою, встановленою МВС; надання відповіді територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, за формою, встановленою МВС; повідомлень територіальному підрозділу ДМС, який надіслав запит, для вжиття додаткових заходів з ідентифікації особи і з`ясування обставин виникнення розбіжностей - у разі коли під час порівняння фотозображення із фотокарткою не встановлено тотожність зображеної на них особи або виявлено невідповідність відомостей, зазначених у запиті, даним, наведеним у заяві про видачу паспорта, який втрачено/викрадено.
Відповідно до пункту 60 наведеного Порядку №302 - після проведення необхідних перевірок за заявою про втрату паспорта, встановлення факту оформлення особі паспорта, який заявлено як втрачений/викрадений, та його реквізитів, ідентифікації особи працівник територіального підрозділу ДМС складає за заявою про втрату паспорта висновок за встановленою МВС формою, який затверджується керівником такого територіального підрозділу ДМС. У висновку зазначаються результати перевірки і прийняте рішення про оформлення паспорта.
І лише після проведення усіх процедур щодо розгляду заяви про втрату/викрадення паспорта, у відповідності до пункту 63 вказаного Положення №302, за результатами проведення процедури встановлення особи, підтвердження факту видачі втраченого паспорта зразка 1994 року, перевірки факту належності до громадянства України особи, яка набула громадянство України відповідно до статті 6 Закону України “Про громадянство України”, працівник територіального підрозділу ДМС складає висновок за формою, встановленою МВС, та приймає рішення про оформлення паспорта або про відмову в його оформленні.
Вподальшому, відповідно до пункту 67 Положення №302, після надходження до територіального підрозділу ДМС персоналізованого бланка паспорта працівник територіального підрозділу ДМС протягом двох робочих днів надсилає повідомлення за формою, встановленою МВС, до територіального підрозділу ДМС, який здійснив оформлення втраченого/викраденого паспорта зразка 1994 року, для внесення до заяви про видачу паспорта інформації про його недійсність із зазначенням дати втрати та дати оформлення нового паспорта, а також передачі її до архівної картотеки.
Пунктом 108 Положення №302 також визначено, що паспорт визнається недійсним, вилучається, анулюється та знищується, зокрема, в разі: коли він заявлений як втрачений або викрадений та прийнято рішення про оформлення нового паспорта.
Отже, передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України є подання відповідної заяви про втрату паспорта, заяви про видачу паспорта громадянина України, з відповідними документами та сплатою адміністративного збору.
З матеріалів справи видно, та не заперечується сторонами по справі, що ОСОБА_1 звернулась до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області із заявою оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ, взамін втраченого. Також, у цій заяві позивач вказала, що наміру оформляти паспорт у формі пластикової картки типу ID-картки - не має, згоду на обробку персональних даних - не надає.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року №398 "Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302", передбачається, що Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов`язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.
З 21.06.2019 року набрав чинності Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України, затверджений наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 року №456 (далі – Тимчасовий порядок).
Приписами п.1 розділу VІ Тимчасового порядку визначено, що для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого заявник подає:
1) заяву про втрату/викрадення паспорта (далі - заява про втрату паспорта) за зразком, наведеним у додатку 5 до цього Тимчасового порядку;
2) рішення суду;
3) заяву;
4) дві (три - у разі одержання втраченого паспорта в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см;
5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або оригінал документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта);
6) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);
7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб);
8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
При цьому, згідно п.2 розділу VІ Тимчасового порядку заява про втрату паспорта реєструється в журналі реєстрації заяв про втрату/викрадення паспорта за формою згідно з додатком 6 до цього Тимчасового порядку, після чого посадова особа територіального підрозділу ДМС заводить справу про втрату або викрадення паспорта (далі - справа про втрату паспорта), до якої долучаються подані документи та матеріали перевірки.
Тобто, із аналізу усіх наведених норм слідує те, що незалежно від причин необхідності отримання нового паспорта (викрадення, втрати, знищення, пошкодження) позивачу необхідно було звернутись також і з окремою заявою про втрату паспорта.
Відповідно до пунктів 1, 2 розділу IX Тимчасового порядку №456 територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо: 1) особа не є громадянином України; 2) особа вже отримала паспорт, який є дійсним на день звернення (крім випадків обміну паспорта у зв`язку з виявленням помилки в інформації, внесеній до нього, непридатності для подальшого використання); 3) дані, отримані з баз даних Єдиного державного демографічного реєстру, картотек, не підтверджують надану заявником інформацію; 4) за видачею паспорта звернувся законний представник, який не має документально підтверджених повноважень на отримання паспорта; 5) особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта; 6) особу не встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи.
У рішенні про відмову в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), яке доводиться до відома заявника протягом п`яти робочих днів з дня його прийняття, зазначаються підстави відмови. Заявник має право повторно звернутися до територіального підрозділу ДМС в разі зміни або усунення обставин, через які йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки).
З матеріалів справи видно, що при зверненні 26.07.2019 року до Кременецького районного відділу УДМС України в Тернопільській області із заявою про видачу їй паспорта громадянина України, взамін втраченого ОСОБА_1 додала до заяви наступні додатки:
- копію паспорта серії НОМЕР_1 ;
- копію свідоцтва про народження;
- копію свідоцтва про шлюб;
- копію свідоцтва про народження дитини ОСОБА_2 ;
- довідку про реєстрацію місця проживання особи;
- дві фотокартки розміром 3,5*4,5 см. для оформлення бланку паспорта;
- заяву про видачу паспорта згідно додатку №1 до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України №456 від 06.06.2019 року.
Однак, з огляду на встановлений законом порядок отримання паспорта громадянина України у зв`язку із втратою, позивачем не дотримано передбачених вимог щодо подачі необхідного пакету документів, оскільки, нею не подано до органів міграційної служби заяви встановленого зразка, а саме: ОСОБА_1 необхідно було подати заяву про втрату/викрадення паспорта за зразком, наведеним у додатку 5 до Тимчасового порядку №456, та документу про сплату державного або документу про сплату державного мита або оригіналу документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта) .
Проте, як свідчать матеріали справи, до заяви від 26.07.2019 року позивачем заяви про втрату/викрадення паспорта (далі - заява про втрату паспорта) за зразком, наведеним у додатку 5 до цього Тимчасового порядку, та документу про сплату державного мита або оригіналу документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта) - не було долучено.
Таким чином, позивач до Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області із заявою встановленого зразка про втрату паспорта не зверталася, а лише подала заяву у порядку Закону України "Про звернення громадян", у якій зокрема зазначила що не дає згоди на обробку персональних даних та від оформлення паспорта у формі id-картки відмовляється, та лише довела до відома відповідача, що попередній паспорт нею втрачено.
Саме це і стало підставою для відмови в оформленні паспорта у вигляді книжечки взамін втраченого.
Поряд з цим, як видно із наданої ОСОБА_1 відмови, - Кременецьким РВ УДМС України в Тернопільській області, - жодним чином не заперечується факт можливості оформлення та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки, як того і просила у заяві позивач, і відмова в оформленні та видачі паспорта громадянина України у формі книжечки - жодним чином не ґрунтувалась на висловленні відповідачем позиції щодо необхідності отримання позивачем ID-паспорту та неможливості видачі їй паспорта у формі книжечки без електронної обробки її персональних даних за відсутності такої згоди, яка б свідчила про порушення з боку відповідача права позивача на повагу до її приватного життя.
Натомість, відповідач цілком правомірно в останньому абзаці листа роз`яснив позивачу, що для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року замість втраченого їй необхідно подати визначені Тимчасовим порядком документи.
За таких обставин, відмова Кременецького РВ УДМС України в Тернопільській області №6119-1310/6119.2-19 від 23.08.2019 року на заяву позивача від 26.07.2019 року, із наданням роз`яснень положень законодавства щодо порушеного у заяві питання, можна вважати повною та обґрунтованою.
Встановлені судом обставини справи та системний аналіз наведених законодавчих норм свідчать, що за відсутності необхідного пакета документів, визначеного п.1 розділу VІ Тимчасового порядку, у Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області були відсутні правові підстави для оформлення і видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України взамін втраченого, про що і роз`яснено позивачу у листі №6119-1310/6119.2-19 від 23.08.2019 року.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що сама по собі незгода позивача зі змістом цієї відповіді не спростовує факту неподання нею відповідного пакету документів, та не може бути підставою для визнання протиправними дій відповідача та задоволення позовних вимог про видачу такого паспорту, оскільки позивачем при зверненні із заявою про видачу паспорта у формі книжечки - не було подано обов`язкової у такому випадку окремої заяви про втрату паспорта та документу про сплату державного мита або оригіналу документа про звільнення від його сплати (у разі втрати паспорта), тобто, саме позивачем не дотримано встановленої законодавством процедури заміни втраченого паспорта на новий.
Водночас, суд зазначає, що посилання позивача на правові висновки, викладені в Постанові Верховного Суду від 19.09.2018 року у зразковій справі №806/3265/17, у даному спорі є безпідставним, з огляду на наступне.
Так Великою Палатою Верховного Суду були визначені наступні ознаки типової справи, за наявності яких адміністративна справа відноситься до вказаної зразкової справи, а саме:
а) позивач - фізична особа, якій територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорту у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року № 2503-ХІІ;
б) відповідач - територіальні органи ДМС України;
в) предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, та зобов`язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 року №2503-ХІІ.
Висновки Великої Палати Верховного Суду у вказаній зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовом до територіальних органів ДМС України з вимогами видати паспорт громадянина України у формі книжечки, у зв`язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.09.1992 року №2503-ХІІ.
В той же час, спірні правовідносини у даній справі - виникли у зв`язку з зверненням позивача до територіального підрозділу без подання відповідного пакету документів для заміни втраченого паспорта на новий. При цьому, як вже було зазначено вище, позиція відповідача у даній справі обгрунтовується не необхідністю отримання позивачем саме ID-паспорту чи неможливості видачі їй паспорта у формі книжечки без електронної обробки її персональних даних за відсутності такої згоди, і факт можливості оформлення та видачі позивачу паспорта громадянина України у формі книжечки - відповідачем не заперечується, про що свідчить і роз`яснення відповідача щодо подання визначених Тимчасовим порядком документів - саме для оформлення паспорта громадянина України зразка 1994 року замість втраченого.
Відтак, обставини спірних правовідносин у даній справі - зумовлюють неможливість застосування правових висновків Великої Палати Верховного Суду, висловлених у постанові від 19.09.2018 року у справі №806/3265/17.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із частиною першою статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10.02.2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 09.12.1994 року, серія A, №303-A, п.29).
За наслідками судового розгляду, відповідачі, як суб`єкти владних повноважень, надали суду достатні докази на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, про що описано вище.
Таким чином, повно та всебічно дослідивши всі обставини справи та оцінивши здобуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України, суд приходить до висновку про правомірність дій відповідача щодо відмови, за відсутності необхідного пакета документів, визначеного Тимчасовим порядком, - в оформлені та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки паспорта громадянина України взамін втраченого, та визнає її такою, що відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України.
У зв`язку з тим, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначений Конституцією та Законами України, і прав позивача при наданні відповіді №6119-1310/6119.2-19 від 23.08.2019 року на заяву від 26.07.2019 року – не порушив, то підстави для задоволення позову в обраний позивачем спосіб, - відсутні.
Відтак, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 - слід відмовити.
Судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Кременецького районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області, про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Хрущ В.Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В.Л.