
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2019 року справа № 580/3398/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Руськополянської сільської ради про визнання рішення протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Руськополянської сільської ради, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення №14-15/VІІ від 17.10.2019 в частині відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що він звернувся до відповідача із клопотанням, в якому просив надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,7 га, яка розташована в межах населеного пункту с. Геронимівка Черкаського району Черкаської області (кадастровий номер 7124982500:01:001:0647) для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, згідно доданого викопіювання.
Рішенням відповідача від 17.10.2019 №14-15/VII позивачу відмовлено у надані дозволу замовити в організації, яка має дозвіл (ліцензію) виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у зв`язку з тим, що дана земельна ділянка передана Руськополянською сільською радою у приватну власність.
Позивач стверджує, що оскаржуване рішення прийнято всупереч вимогам ст. 118 Земельного кодексу України, оскільки посилання відповідача, що запитувана земельна ділянка відноситься до земель приватної форми власності не відповідає дійсності. На підтвердження вказаних обставин позивач надає інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 25.10.2019; відомості офіційного веб-сайту центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політки у сфері земельних відносин.
Ухвалою суду від 06.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та ухвалено розпочати розгляд справи по суті з 06.12.2019 без повідомлення учасників справи.
25 листопада 2019 року відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову повністю та зазначає, що у зв`язку із затвердженням 17.10.2019 проекту землеустрою та передачею у власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером 7124985200:01:001:0647, яка співпадає із земельною ділянкою щодо якої позивачем направлено клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з метою уникнення зайвих витрат зі сторони ОСОБА_1 на виготовлення проекту, Руськополянською сільською радою було прийнято рішення від 17.10.2019 №14-15/VII відмовити у наданні дозволу замовити в організації, яка має дозвіл (ліцензію) виготовлення проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 0,70 га для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 7124982500:01:001:0647, яка розташована в межах населеного пункту с. Геронимівка Черкаського району Черкаської області.
Вивчивши доводи позивача та відповідача, викладені у позовній заяві та відзиві на позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Рішенням Русько-Полянської сільської ради від 17.02.2018 №32-1/VII об`єднано територіальні громади села Руська Поляна Русько-Полянської сільської ради, села Геронимівка Геронимівської сільської ради у Русько-Полянську сільську об`єднану територіальну громаду Черкаського району Черкаської області з центром у селі Руська Поляна.
Відповідно до витягу з рішення Геронимівської сільської ради від 23.11.2018 №47-5/VII гр. ОСОБА_2 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,70 га у власність для особистого селянського господарства в межах с. Геронимівка по вул АДРЕСА_1 .
16 серпня 2019 року Міськрайонне управління у Черкаському районі та м. Черкасах Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області зареєструвало в Державному земельному кадастрі земельну ділянку площею 0,7000 га, що розташована в Черкаській області, Черкаському районі, с. Геронимівка, вул. Виноградна, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства; земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 7124982500:01:0011:0647.
09 жовтня 2019 року позивач звернувся до відповідача із клопотанням, в якому просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,7 га, яка розташована в межах населеного пункту с. Геронимівка Черкаського району Черкаської області (кадастровий номер 7124982500:01:001:0647) для ведення особистого селянського господарства у межах норм безоплатної приватизації, згідно доданого викопіювання.
Рішенням 14 сесії Руськополянської сільської ради 7 скликання від 17.10.2019 №14-9/VII затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,7000 га, у тому числі: ріллі – 0,7000 га, кадастровий номер 7124982500:01:001:0647, яка розташована в межах населеного пункту с. Геронимівка, вул. Виноградна.
Рішенням Руськополянської сільської ради від 17.10.2019 №14-15/VII позивачу відмовлено у надані дозволу замовити в організації, яка має дозвіл (ліцензію) виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у зв`язку з тим, що дана земельна ділянка передана Руськополянською сільською радою у приватну власність.
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №187835654 від 07.11.2019 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 01 листопада 2019 року зареєстровано право власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку.
Не погоджуючись з рішенням відповідача про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справ, суд виходить з наступного.
Спірні відносини врегульовані Земельним кодексом України.
Згідно ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Однією з таких категорій є землі сільськогосподарського призначення.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Земельного кодексу України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
Згідно з ч. 3 вказаної статті землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до п. б) ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектара.
Статтею 81 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Порядок набуття права власності на земельні ділянки із земель державної та комунальної власності визначений статтями 116, 118 Земельного кодексу України.
Частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно з частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України містить вичерпний перелік підстав відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки.
Відповідно до ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Згідно з ч. 9 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Рішенням відповідача від 17.10.2019 №14-15/VII позивачу відмовлено у надані дозволу замовити в організації, яка має дозвіл (ліцензію) виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки у зв`язку з тим, що дана земельна ділянка передана Руськополянською сільською радою у приватну власність.
Так, під час судового розгляду справи встановлено, що рішенням 14 сесії Руськополянської сільської ради від 17.10.2019 №14-9/VII затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку, яку має намір отримати у власність позивач. 01 листопада 2019 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано право власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку.
Вирішуючи спір, з огляду на аргументацію позивача, суд зазначає, що відповідно до ч.5 ст. 116 Земельного кодексу земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Беручи до уваги вищезазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекта землеустрою щодо відведення у власність позивача спірної земельної ділянки, адже наявна невідповідність місця її розташування вимогам частини п`ятої частини 116 Земельного кодексу України.
Враховуючи те, що надання дозволу на розробку проекту землеустрою є першою стадією надання земельної ділянки безоплатно у власність, з огляду на передачу спірною земельної ділянки у власність іншої особи, суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 17.10.2019 №14-15/VII прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законом.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних причин.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Руськополянської сільської ради (вул. Шевченка, 67, с. Руська Поляна, Черкаський район, Черкаська область, 19602, код ЄДРПОУ 26357573) про визнання протиправним та скасування рішення, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий суддя А.В. Руденко