Рішення № 86699640, 27.12.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.12.2019
Номер справи
580/3694/19
Номер документу
86699640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 грудня 2019 року справа № 580/3694/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого – судді: Тимошенко В.П.,

за участю секретаря: Остроушко Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про скасування постанови,

встановив:

25 листопада 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області з позовною заявою до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, в якій просить скасувати постанову державного виконавця від 06.11.2019 про стягнення виконавчого збору в сумі 16692,00 грн у виконавчому провадженні 60522031.

Позивач не погоджується із оскаржуваною постановою про стягнення виконавчого збору від 06.11.2019 з тих підстав, що відповідно до статті 27 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 №1404-VIII виконавчий збір стягненню з позивача не підлягає. Крім того, виконавчий документ не підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, оскільки його виконання здійснено добровільно головним управлінням до відкриття виконавчого провадження службою ДВС. З огляду на вказане позивач просить визнати протиправною та скасувати оскаржувану постанову державного виконавця про стягнення виконавчого збору.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі. Встановлено відповідачу дводенний строк з дня ознайомлення з даною ухвалою, протягом якого може бути поданий відзив на позовну заяву, що відповідає вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представник позивача надав суду клопотання, в якому просить розглянути справу без його участі.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення у судове засідання не прибув, у встановлений судом термін відзив проти позову не надав.

Учасники справи у судове засідання не прибули, про причини неявки суд не повідомили, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до частини 3 статті 268 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Оскільки всі учасники справи у судове засідання не з`явилися, то відповідно до частини 4 статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.

06.11.2019 державний виконавець відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Черкаській області Лисенко М.А. виніс постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №60522031 з виконання виконавчого листа №580/1293/19, виданого 21.10.2019 Черкаським окружним адміністративним судом, про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на підставі довідки військової частини А2012 №441 від 7 листопада 2018 року із включенням до складу (розміру) грошової винагороди, з якої призначено пенсію, щомісячної додаткової грошової винагороди, з якої було сплачено єдиний внесок, та виплату перерахованої пенсії з врахуванням раніше виплаченої пенсії з 20 грудня 2017 року. В даній постанові встановлено термін виконання рішення суду протягом 10 робочих днів.

06.11.2019 державний виконавець відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Черкаській області Лисенко М.А. виніс постанову про стягнення виконавчого збору ВП №60522031, відповідно до якої стягнув з боржника ГУ ПФУ у Черкаській області виконавчий збір в сумі 16692,00грн.

22.11.2019 за вих.№99632/08-02 позивач направив відповідачу лист, у якому повідомляв, що на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.05.2019 у справі №580/1293/19 ГУ ПФУ у Черкаській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії 13.09.2019 та нараховано доплату в сумі 31946,99 грн, що підтверджується розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства (в редакції на час виникнення спірних відносин).

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 р. № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII) визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно ч.1 ст.5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Відповідно до ч.2 ст.18 Закону №1404-VIII виконавець зобов`язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Згідно п.1 ч.1 ст.26 Закону № 1404-VIII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Відповідно до ч.ч.5, 6 ст.26 Закону № 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов?язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Відповідно до п.8 Розділу ІІІ Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №512/5 від 02.04.2012р., стягнення виконавчого збору здійснюється у порядку, визначеному статтею 27 Закону.

Про стягнення з боржника виконавчого збору та його розмір державний виконавець зазначає у постанові про відкриття виконавчого провадження.

Виконавчий збір стягується з боржника на підставі постанови про стягнення виконавчого збору, у якій зазначаються розмір та порядок стягнення нарахованого виконавчого збору.

Постанову про стягнення виконавчого збору державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих документів про стягнення аліментів) та не пізніше наступного робочого дня після її винесення надсилає сторонам виконавчого провадження.

Згідно ч.1, 2 ст.27 Закону № 1404-VIII, виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Відповідно до ч.3, 4 т.27 Закону №1404-VIII а примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Аналізуючи наведені положення суд дійшов висновку, що стягнення виконавчого збору (крім визначених законом випадків, коли виконавчий збір не стягується) пов`язується з початком примусового виконання. Останнє виконавець розпочинає на підставі виконавчого документа, відтак одночасно з відкриттям виконавчого провадження повинен вирішити питання про стягнення виконавчого збору та винести постанову про стягнення виконавчого збору.

Судом встановлено, що позивач (боржник у виконавчому провадженні №60522031) 22.11.2019 звернувся із заявою до державного виконавця, в якій він вказав, що рішення суду виконано ще 13.09.2019, що підтверджується розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії.

Суд зазначає, що відповідач не надав суду доказів вчинення будь-яких доказів щодо примусового виконання рішення суду.

Натомість позивачем до суду надані докази того, що рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.05.2019 у справі №580/1293/19 виконане, а саме 13.09.2019 ГУ ПФУ у Черкаській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та нараховно доплату в сумі 31946,99. Нарахована сума доплати пенсії у розмірі 31946,99 грн буде виплачена ОСОБА_1 в порядку передбаченому постановою КМУ №649.

Відповідно до приписів частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З огляду на викладене, відповідач як суб`єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов`язок щодо доказування правомірності своїх дій та рішень, довів суду правомірність своїх дій щодо винесення оскаржуваних постанов.

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведені обставини, дії позивача щодо виконання судового рішення були вчинені до відкриття виконавчого провадження у повному обсязі, в результаті чого підстави для винесення постанови про стягнення виконавчого збору відсутні.

Таким чином, суд вважає, що постанова державного виконавця від 06.11.2019 про стягнення виконавчого збору в сумі 16692,00 грн у виконавчому провадженні 60522031, є протиправною та підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 12, 72-77, 242- 243, 245-246, 255, 271, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 06.11.2019 про стягнення виконавчого збору в сумі 16692,00 грн у виконавчому провадженні 60522031.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду.

Суддя В.П. Тимошенко