
Справа № 560/3834/19
РІШЕННЯ
іменем України
28 грудня 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії по інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 01 жовтня 2019 року;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (5 х 4173,00 грн.), згідно ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", без застосування формули, яка визначена пунктом 9 - 1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23 листопада 2011 року №1210 встановивши її у розмірі 20865,00 грн., починаючи з 01 жовтня 2019 року з врахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом війни першої групи.
Вказує, що 07 жовтня 2019 року звернувся до відповідача із вимогою про здійснення розрахунку та виплати пенсії у відповідності до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року починаючи з 01 жовтня 2019 року.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 30 жовтня 2019 року № С-1126-0-0226-04 позивача повідомлено, що передбачено формулу для обчислення пенсії по інвалідності у відповідності до норм статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому з 18 липня 2019 року здійснено розрахунок пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, та її розмір становить 9290,85 грн.
Позивач вважає, що відповідно до частини 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" основний розмір його пенсії (без надбавок та підвищень) має скласти 5x4173,00 = 20865,00 грн., однак з 02 вересня 2019 року його пенсія перерахована та встановлена у розмірі 13560,91 грн. з надбавками, тому розмір пенсії нарахований з 02 вересня 2019 року без врахування положень ч. 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Не погоджуючись з такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою від 29 листопада 2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі та призначив розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
У встановлений судом строк відповідач подав відзив на позов, в якому заперечує щодо задоволення позовних вимог та зазначає, що механізм обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210.
Вказує, що постановою Кабінету Міністрів України № 543 від 26 червня 2019 року внесено зміни до абзацу першого пункту 9-1 Порядку № 1210 та викладено в такій редакції: за бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов`язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за відповідною формулою.
Зазначає, що позивачу з 02 вересня 2019 року виплачується пенсія, обрахована з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати станом на 01 січня 2019 року, в розмірі 13560,91 грн., тому підстави для виплати пенсії з 01 жовтня 2019 року у розмірі 20865,00 грн. відсутні.
Крім того, у відзиві на позов відповідач вказав про необхідність розгляду цієї справи з викликом сторін.
Частинами 5, 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Таким чином, зважаючи на те, що дана справа призначена до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутня необхідність призначати розгляд справи в судовому засіданні. Тому клопотання відповідача до задоволення не підлягає.
Крім цього, представник відповідача подав клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішення Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №520/1972/19 з подібними правовідносинами.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд зазначає, питання щодо права позивача на отримання пенсії по інвалідності з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати не є предметом розгляду даної справ, натомість спірні правовідносини стосуються саме розміру пенсії визначеної відповідно положень ч. 3 статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому підстави для зупинення провадження до набрання законної сили рішення Верховного Суду у адміністративній справі №520/1972/19 у суду відсутні.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов до наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії, учасником ліквідації аварії на ЧАЕС (посвідчення серії НОМЕР_1 видане 16 квітня 2019 року), інвалідом 1 групи (посвідчення серії НОМЕР_2 , видане 15 серпня 2006 року).
07 жовтня 2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою, в якій просив здійснити розрахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року починаючи з 01 жовтня 2019 року.
Листом №К-1448-0-02.26-04 від 30 жовтня 2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що 02 вересня 2019 року він звернувся з заявою на переведення на пенсію по інвалідності з врахуванням норм статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області переведено на пенсію по 1 групі інвалідності від захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Пенсія з 02 вересня 2019 року перерахована з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, та її розрахунок наступний: 4173,00 грн. (мінімальна заробітна плата станом на 01 січня 2019 року) х 5 : 7810,88 грн. (середня заробітна плата в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018 рік) = 2,67127 грн. (коефіцієнт заробітної плати) х 4404,35 грн. (середня заробітна плата у галузях економіки України за 2014-2016 роки, збільшена на 17%) = 11765,21 грн. (середньомісячний заробіток для обчислення пенсії) х 100% (відсоток втрати працездатності) = 11765,21 грн. (основнй розмір пенсії) + 782,00 грн. (підвищення особам з інвалідністю 1 групи внаслідок війни, 1564,00 грн. х 50%) + 474,50 грн. (додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров`ю) + 70,00 грн. (цільова допомога особам з інвалідністю 1 групи внаслідок війни) + 469,20 грн. (державна соціальна допомога на догляд) = 13560,91 грн.
Вважаючи дії відповідача щодо такого розрахунку пенсії протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Законом №796-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема на соціальний захист (пенсію), а Порядок №1210 визначає механізм обчислення пенсій, зокрема відповідно до статті 59 Закону №796-ХІІ.
Таким чином, пункт 9-1 Порядку № 1210 прийнятий на реалізацію норми ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ. При цьому п`ятикратний розмір мінімальної заробітної плати не є розміром пенсії, який має призначатись, як помилково вважає позивач, а є лише однією зі складових, з якої необхідно здійснювати розрахунок пенсії.
Отже, вимога позивача щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії без застосування формули, яка визначена пунктом 9-1 Порядку №1210 (встановивши її у розмірі 20865,00 грн.), не підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, починаючи з 01 жовтня 2019 року, суд зазначає наступне.
Згідно з ст. 44 Закону України №1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV), заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону №1058-IV, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 Закону, у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Абзацами 1, 6 п. 4.3 Порядку № 22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи (за формою, встановленою додатком 3 до Порядку № 22-1) та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30 жовтня 2018 року у справі №369/7555/17 (провадження № К/9901/45730/18).
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що заява позивача від 02 вересня 2019 року про переведення з одного виду пенсії на інший вирішена відповідачем у встановлені Порядком № 22-1 строки, а проведений перерахунок здійснено у відповідності до вимог ч. 3 ст. 59 Закону №796-ХІІ з врахуванням механізму обчислення пенсій, визначеного Порядком №1210.
При цьому, позивач не звертався до пенсійного органу із заявою (за формою, встановленою додатком 3 до Порядку № 22-1) про перерахунок пенсії саме з 01 жовтня 2019 року, тому відсутня бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії позивача з 01 жовтня 2019 року, як і відсутні підстави для зобов`язання відповідача проводити такий перерахунок з 01 жовтня 2019 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки, щодо застосування норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
Таким чином, суд, з урахуванням висновку Верховного Суду у постанові від 30 жовтня 2018 року у справі №369/7555/17 (провадження № К/9901/45730/18), та встановлених обставин у цій адміністративній справі, приходить до висновку, що позивач не довів позовні вимоги, а відповідач довів, що не порушив закону при проведенні перерахунку пенсії позивача з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати з врахуванням механізму обчислення пенсій визначеного Порядком №1210, тому у задоволенні адміністартивного позову ОСОБА_1 слід відмовити.
Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя П.І. Салюк