
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
23 грудня 2019 року м. Рівне №460/3223/19Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Борискіна С.А. за участю секретаря судового засідання Лютко М.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_1 ,
відповідача: представник Лазарчук Т.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доВиконавчого комітету Вараської міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулась до суду з позовом до виконавчого комітету Вараської міської ради (далі – відповідач), в якому просила:
-визнати протиправною бездіяльність відповідача у невиплаті їй середньої заробітної плати на період працевлаштування за 6 місяців;
-зобов`язати виконавчий комітет Вараської міської ради провести нарахування та виплату ОСОБА_1 середньомісячної заробітної плати секретаря ради за 6 місяців на період працевлаштування.
Мотивуючи вимоги позову зазначала, що у відповідності до вимог ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. Вказувала, що відповідно до розпорядження міського голови від 17.10.2012 №259-к вона була переведена на посаду заступника начальника юридичного відділу виконавчого комітету Кузнецовської міської ради. Згідно з рішенням Кузнецовської міської ради від 15.12.2015 №20 обрана секретарем міської ради. 19.09.2017 Вараською міською радою прийнято рішення №1157 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Вараської міської ради І. ОСОБА_2 ". Разом з тим, при звільненні з роботи з нею не було проведено розрахунку по виплаті середньої заробітної плати за 6 місяців на підставі ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Наголошувала, що відповідачем не було запропоновано їй попередньої або іншої рівноцінної посади в виконавчому комітеті Вараської міської ради, жодних заходів для її працевлаштування не вживалося, хоча вона мала законні сподівання на те, що після припинення повноважень секретаря міської ради буде поновлена на посаді заступника начальника юридичного відділу виконавчого комітету Вараської міської ради або отримає іншу рівноцінну посаду. Відтак, вважала, що бездіяльність відповідача щодо невиплати їй спірної суми є протиправною та просила позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 20.11.2019 відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 09.12.2019 на 10:15 год.
Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена ним у поданому у встановлений судом строк відзиві на позовну заяву від 05.12.2019, відповідно до змісту якого він заперечував проти їхнього задоволення. Зазначав на обґрунтування такої позиції, що підстави для виплати ОСОБА_1 середньої заробітної плати, яку вона отримувала на виборній посаді секретаря ради за 6 місяців на період працевлаштування у відповідності до вимог ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", відсутні. Зокрема, вказував на те, що посада заступника начальника юридичного відділу виконавчого комітету Вараської міської ради до 26.02.2019 залишалася вакантною, а з заявою про виплату таких коштів вона звернулася лише 29.10.2019, тобто не у строк шести місяців після дострокового припинення повноважень депутата та неможливості працевлаштування протягом трьох місяців на попередній роботі. Поряд з цим, відповідач повідомив, що докази на підтвердження надання позивачеві пропозицій працевлаштування на попередній роботі (посаді) або рівноцінної роботи (посади), докази на підтвердження відсутності вакантних посад на час припинення повноважень та звільнення позивача з посади секретаря Вараської міської ради, докази на підтвердження нарахування та виплати ОСОБА_1 середньої заробітної плати за 6 місяців на період працевлаштування у виконавчого комітету Вараської міської ради відсутні. Просив повністю відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.27-31).
Ухвалою суду від 09.12.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті на 23.12.2019 на 10:30год.
У судовому засіданні 23.12.2019 позивач позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві. Просила позов задовольнити у повному обсязі.
У судовому засіданні 23.12.2019 представник відповідача заперечила проти позовних вимог з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. Просила у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, з`ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю, з огляду на наступне.
Судом встановлено та не заперечувалося сторонами, що розпорядженням міського голови Кузнецовської міської ради Рівненської області від 17.10.2012 №259-рк "Про переведення ОСОБА_1 " позивача переведено з посади головного спеціаліста юридичного відділу виконавчого комітету міської ради на посаду заступника начальника юридичного відділу виконавчого комітету міської ради з 18.10.2012, як таку, що пройшла стажування (а.с.42).
Розпорядженням міського голови Кузнецовської міської ради Рівненської області від 16.12.2015 №344-рк "Про звільнення шляхом переведення ОСОБА_1 ", у зв`язку із обранням на посаду секретаря міської ради, позивач була звільнена шляхом переведення з посади заступника начальника юридичного відділу виконавчого комітету міської ради. До виконання обов`язків секретаря міської ради ОСОБА_1 зобов`язано приступити 16.12.2015 (а.с.9).
16.09.2018, на підставі рішення Дев`ятого всеукраїнського з`їзду політичної партії "Сила людей" від 15.09.2018 №08/09-20183, Вараською міською виборчою комісією Рівненської області прийнято рішення, оформлене протоколом №26, про відкликання депутата Вараської (Кузнецовської) міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою та визнано обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати Вараської міської ради сьомого скликання від місцевої партійної організації політичної партії "Сила людей".
19.09.2018 Вараською міською радою Рівненської області прийнято рішення №1157 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Вараської міської ради І ОСОБА_3 " (а.с.13).
На підставі розпорядження Вараського міського голови від 09.10.2018 №202-ос "Про проведення розрахунку при достроковому припиненні повноважень секретаря міської ради ОСОБА_1 " з позивачем проведено відповідний розрахунок з виплатою премії у розмірі 100 відсотків за фактично відпрацьований час та компенсацію за невикористані дні основної та додаткової відпустки (а.с.12, 33).
Згідно з розпорядженням Вараського міського голови від 11.10.2018 №205-ос "Про нарахування та виплату середнього заробітку ОСОБА_1 за час затримки остаточного розрахунку при достроковому припиненні повноважень секретаря Вараської міської ради" позивачу нараховано та виплачено за час затримки остаточного розрахунку при достроковому припиненні повноважень секретаря Вараської міської ради середній заробіток з 10.10.2018 по 12.10.2018 (а.с.11,32).
13.06.2019 позивач звернулась до відповідача з заявою, в якій, з покликаннями на ч.2 ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та ст.118 Кодексу законів про працю України, просила призначити її на попередню посаду, яку вона обіймала до обрання на виборну посаду: заступника начальника юридичного відділу виконавчого комітету міської ради (а.с.45).
У відповідь на вказану заяву, виконавчий комітет Вараської міської ради листом від 27.06.2019 за вих.№03.3-09-976 повідомив ОСОБА_1 , що з огляду на те, що строк для звернення звільненої з виборної особи сплинув 12.01.2019, відповідно до розпорядження міського голови 14.01.2019 оголошено конкурс на заміщення вакантної посади заступника начальника юридичного відділу виконавчого комітету Вараської міської ради. Вказана вакантна посада є заміщеною, враховуючи протокол засідання конкурсної комісії з проведення конкурсу на заміщення вакантних посад у виконавчих органах Вараської міської ради від 26.02.2019 №3/04-15 та розпорядження міського голови від 11.03.2019 №36-ос "Про призначення на посаду за переведенням ОСОБА_4 ". Зазначив, що беручи до уваги той факт, що ОСОБА_1 не скористалася суб`єктивним правом, визначеним ст.118 Кодексу законів про працю України, та не подала звернення (заяви) до власника або уповноваженого органу з приводу надання/призначення на попередню роботу (посаду) після дострокового припинення повноважень депутата Вараської міської ради та звільнення з виборної посади секретаря Вараської міської ради, у строки визначені ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" відсутня можливість надання попередньої роботи (посади) у юридичному відділі виконавчого комітету Вараської міської ради чи іншої рівноцінної роботи (посади) у виконавчому комітеті Вараської міської ради (а.с.47-48).
Крім того, в матеріалах справи міститься відповідь відповідача на запит позивача про отримання публічної інформації від 20.06.2019 за вих.№03.3-09-941, якою надано інформацію про наявні станом на 19.06.2019 вакантні посади у виконавчому комітеті Вараської міської ради: заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради – 1; начальник відділу у справах відділу у справах сім`ї, молоді та спорту – 1; начальник управління праці та соціального захисту населення – 1; заступник начальника управління освіти – 1 (а.с.51).
29.10.2019 ОСОБА_1 звернулась до міського голови Вараської міської ради з заявою, отриманою відповідачем 31.10.2019, в якій просила виплатити їй середню заробітну плату протягом 6 місяців, яку вона отримувала на виборній посаді в раді, на період працевлаштування (а.с.38,43).
Листом від 11.11.2019 за вих.№03.3-09-1484 відповідач повідомив ОСОБА_1 , що підстави для виплати їй середньої заробітної плати, яку вона отримувала на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету існували б у випадку звернення для її виплати у строк шести місяців після дострокового припинення її повноважень депутата місцевої ради, та у разі неможливості працевлаштування протягом трьох місяців на попередній роботі (посаді) (а.с.37,44).
Позивач, вважаючи, що при звільненні з роботи з нею протиправно не проведено розрахунок по виплаті середньої заробітної плати за шість місяців на підставі ст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Згідно вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Відповідно до вимог ч.1 ст.50 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 №280/97-ВРсекретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.
Статтею 33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11.07.2002 № 93-IVпередбачено охорону трудових та інших прав депутата місцевої ради. Відповідно до цієї норми, у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства.
З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.
Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.
Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв`язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов`язки на постійній основі.
Відповідно до вимог ст.7 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.01.2001 №2493-ІІІ,на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Статтею 118 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України) передбачено гарантії для працівників, обраних на виборні посади, відповідно до якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Листом Міністерства соціальної політики від 16.05.2014 №746/13/74-14 "Щодо соціальних гарантій депутатів місцевих рад" (є чинним) роз`яснено, що у разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, однак надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців; у разі ж коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді не перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду, зазначені вище гарантії на нього не поширюються.
Відповідно до ст.47 КЗпП України, власник або уповноважений ним орган зобов`язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок.
Згідно з п.4.1.Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58 від 29.07.1993, у разi звільнення працiвника всi записи про роботу i нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому пiдприємствi, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою вiддiлу кадрів. Власник або уповноважений ним орган зобов`язаний видати працівнику його трудову книжку в день звільнення з внесеним до неї записом про звільнення. При затримці видачі трудової книжки з вини власника або уповноваженого ним органу працівникові сплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. Днем звільнення в такому разi вважається день видачі трудової книжки. Про новий день звільнення видається наказ i вноситься запис до трудової книжки працівника. Раніше внесений запис про день звільнення визнається недійсним у порядку, встановленому пунктом 2.10 цієї Інструкції.
Відповідно до ст.116 КЗпП України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок.
Згідно з ст.117 КЗпП України в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в ст.116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Відповідно до вимог п.4 ст.31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 № 1533-IIIвиплата допомоги по безробіттю відкладається на строк, що дорівнює періоду, протягом якого застрахованій особі відповідно до законів надається вихідна допомога або інші виплати при звільненні з підприємств, установ і організацій або закінченні строку повноважень за виборною посадою, що забезпечують часткову або тимчасову компенсацію втраченого заробітку.
Згідно з листом Вараської міської філії Рівненського обласного центру зайнятості від 28.11.2019 №02-20/1206, ОСОБА_1 у період з 19.09.2018 по 28.11.2019 не перебувала на обліку в Вараській міській філії Рівненського обласного центру зайнятості та інших центрах зайнятості/філіях України (а.с.25).
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 15.12.2015 переведено з посади заступника начальника юридичного відділу виконавчого комітету Вараської міської ради на виборну посаду – секретар Вараської міської ради, а 19.09.2019 повноваження секретаря міської ради достроково припинено.
Отже, після закінчення повноважень ОСОБА_1 на виборні посаді, відповідач, у відповідності до наведених норм чинного законодавства був зобов`язаний працевлаштувати її на попередній посаді - заступника начальника юридичного відділу виконавчого комітету Вараської міської ради або ж на іншій рівноцінній роботі (посаді), як особу, що перебувала в трудових відносинах з Вараською міською радою до обрання її секретарем міської ради.
Доказів того, що на час закінчення повноважень ОСОБА_1 та звільнення її з виборної посади у міській раді були відсутні будь-які вакантні посади відповідачем надано не було.
Крім того, в матеріалах справи відсутні жодні докази, що відповідач пропонував позивачу попередню роботу або рівноцінну роботу (посаду).
Більше того, вказані обставини підтверджені відповідачем у відзиві на позовну заяву.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо невиплати позивачу спірної суми у відповідності до вимог ст.33 Закону України "Про статус місцевих рад".
Відтак, позивач має право на гарантовануст.33 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" виплату середньої заробітної плати, яку вона одержувала на виборній посаді у раді, на період працевлаштування.
Твердження сторони відповідача про можливість виплати позивачу спірної середньої заробітної плати лише у випадку її звернення у строк шести місяців після дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради та у разі неможливості працевлаштування протягом трьох місяців на попередній роботі (посаді) є безпідставними, оскільки передбачені ст.33 Закону України "Про статус місцевих рад" гарантії трудових прав позивача не можуть ставитися в залежність від її звернення до роботодавця забезпечити такі права.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень не обґрунтував обставини щодо правомірності його дій та прийнятих рішень, а позивач довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
При зазначених обставинах, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають до задоволення.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то адміністративний позов слід задовольнити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Вараської міської ради (м-н Незалежності, 1, м. Вараш, Рівненська область, 34400, код ЄДРПОУ 03315879) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Вараської міської ради у невиплаті ОСОБА_1 середньої заробітної плати на період працевлаштування за 6 місяців.
Зобов`язати виконавчий комітет Вараської міської ради провести нарахування та виплату ОСОБА_1 середньомісячної заробітної плати секретаря ради за 6 місяців на період працевлаштування.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 28 грудня 2019 року.
Суддя Борискін С.А.