
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
26 грудня 2019 р. № 520/8849/19
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко О.В., розглянувши в спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області (63701, Харківська область, м.Куп`янськ, просп.Конституції, буд.3, код ЄДРПОУ 04058812), Управління праці та соціального захисту населення Куп`янської міської ради Харківської області (63701, Харківська область, м.Куп`янськ, вул.1 Травня, буд.6, код ЄДРПОУ 03196570) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Куп`янської міської ради Харківської області щодо припинення надання субсидій ОСОБА_1 ;
- скасувати рішення за протоколом 14 від 24.05.2019 року засідання комісії при виконавчому комітеті Куп`янської міської ради щодо призначення всіх видів соціальної допомоги та пільг громадянам, як виняток щодо припинення субсидії ОСОБА_1 та отримання комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_2 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з листопада 2015 року позивачу призначено субсидію. Так, з листопада 2015 року позивачу нараховувалася житлова субсидія, та щосезону перепризначалася в автоматичному режимі без його звернення. З 2016 року позивач подавав відомості тільки про склад сім`ї. Однак у червні 2019 року позивач отримав повідомлення про припинення отримання субсидії з 01.05.2019 року та надміру нараховані йому кошти житлової субсидії за період 01.11.2015 по 30.04.2019 включно в сумі 55520,26 грн. Позивач вважає, що прийняте рішення, оформлене протоколом від 24.05.2019 №14, є протиправним, оскільки, позивач надавав всі достовірні дані про свою сім`ю та про приміщення, яке опалюється. Тому, позивач просить суд задовольнити позовні вимоги та визнати протиправним і скасувати рішення засідання комісії при виконавчому комітеті Куп`янської міської ради щодо призначення всіх видів соціальної допомоги та пільг громадянам, як виняток, оформлене у вигляді Протоколу №14 від 24.05.2019.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04.09.2019 відкрито спрощене провадження у справі за правилами ст.257-262 КАС України.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачам, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Куп`янської міської ради, надав письмовий відзив на позов, в якому заперечував проти позовних вимог, посилаючись на те, що з метою здійснення контролю за цільовим використанням субсидій проведено перевірку правильності та повноти надання ОСОБА_2 інформації щодо зареєстрованих осіб та розмір опалювальної площі, за результатами якої встановлено надання позивачем недостовірних даних про склад сім`ї, а саме в декларації про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії не вказано ОСОБА_2 , а також не вказано наявність двох домогосподарств за адресою АДРЕСА_2 , у зв`язку з чим виконавчим комітетом Куп`янської міської ради прийнято рішення про відмову позивачу в призначенні субсидії з 01.05.2019, позбавлення субсидії з 01.11.2015 та повернення переплати субсидії з 01.11.2015 по 30.04.2019 на суму 55520,26 грн. З огляду на викладене, відповідач вважає, що діяв в порядку, спосіб та на підставах встановлений чинним законодавством, а тому просить відмовити у задоволенні позову.
Відповідач - Виконавчий комітет Куп`янської міської ради Харківської області надіслав на адресу суду заяву, в якій зазначив, що за період з 2015 по вересень 2019 року звернень від ОСОБА_1 стосовно протиправних дій або бездіяльності з боку виконавчого комітету Куп`янської міської ради не надходило, а тому вважає себе неналежним відповідачем по справі.
У відповідь на відзив позивач вказав, що відповідальність особи у вигляді позбавлення субсидії наступає лише у разі приховування або свідомого подання недостовірних відомостей про доходи та майновий стан, в той час як позивач надавав акт про фактичне місце проживання (не проживання) в м.Куп`янськ його сина - ОСОБА_2 від 02.11.2015 року. Крім того, надання заявником недостовірних даних про кількість домогосподарств не визначено на законодавчому рівні в якості підстави для припинення раніше призначеної субсидії.
У письмових запереченнях на відповідь на відзив Управління праці та соціального захисту населення Куп`янської міської ради зазначило, що акт про фактичне місце проживання (не проживання) в м.Куп`янськ ОСОБА_2 від 02.11.2015 року позивачем не надавався, у зв`язку з чим, субсидія була призначена без урахування доходів ОСОБА_2 .
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
З`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу свого рішення, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.
Умови призначення та порядок надання житлових субсидій визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 21.10.1995 №848 (далі - Положення №848).
Приписами пункту 7 частини першої статті 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Отже, з аналізу наведених норм спеціального Закону, яким врегульовано правові відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг, слідує, що єдиним органом який може визначати на законодавчому рівні умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій є Кабінет Міністрів України.
На час звернення позивача з заявою про призначення субсидії умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначало Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 (далі - Положення № 848).
Кабінетом Міністрів України 27.04.2018 прийнято постанову №329 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. №1022", якою Положення №848 викладено у новій редакції та пунктом 2 якої установлено, що з 01.05.2018 призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є, зокрема, особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.
Пунктом 5 вищевказаної постанови передбачено, що ця постанова набирає чинності з 01.05.2018.
Відповідно до абзацу першого пункту 2 Положення №848 (на час виникнення спірних правовідносин) право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (абзац перший пункт 3 Положення №848).
Згідно з абзацом першим пункту 8 Положення №848 житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).
Приписами абзаців першого, третього та п`ятого пункту 9 Положення № 848 встановлено, що під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.
Для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи (абзац перший пункт 10 Положення №848).
Пунктом 22 Положення №848 передбачено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг, серед іншого, у разі, коли громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.
У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому цього пункту, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.
Так, абзац перший пункту 16 Положення №848 (в редакції, чинній на 01.05.2018) передбачав, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Водночас, вищезазначений абзац пункту 16 Положення №848 з 01.10.2018 передбачає, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім осіб, які відповідають вимогам, визначеним в абзацах другому - четвертому підпункту 3 пункту 6 цього Положення, осіб, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).
Пунктом 24 та 25 Положення №848 (в редакції з 01.05.2018) житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.
До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.
Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
У разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення.
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Відповідно до рішення комісії, прийнятого на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та/або документів, що підтверджують фактичне непроживання особи за адресою, управителі, об`єднання, виконавці комунальних послуг не нараховують плати за житлово-комунальні послуги, внески/платежі на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком на членів домогосподарства, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку).
Якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, за рішенням комісії житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг може бути призначена кожному із таких домогосподарств на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. Склад кожного із домогосподарств визначається на підставі відомостей, внесених до декларації. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім`ї.
Як встановлено судом з матеріалів адміністративної справи, позивач при зверненні до відповідача за отриманням субсидії в 2015 році не зазначив в декларації відомостей щодо реєстрації за адресою ненадання субсидії сина, разом з тим стверджує, що надавав акт про непроживання ОСОБА_2 за місцем реєстрації.
Суд зауважує, що актом про фактичне проживання (не проживання) в АДРЕСА_3 , складений виконавчим комітетом Куп`яської міської ради від 15.05.2019 встановлено, що за адресою АДРЕСА_2 1 ОСОБА_2 не проживає з 2010 року (а.с.31).
Таким чином, суд вважає доведеним той факт, що ОСОБА_2 за місцем реєстрації не проживає та спільного господарства разом з позивачем не веде.
Стосовно розбіжностей у вказаній ОСОБА_1 в деклараціях про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидії щодо площі житлового будинку, з пояснень позивача встановлено, що на момент звернення за призначенням субсидії, позивач разом з матір`ю та дружиною фактично проживали в 3/4 частинах житлового будинку за адресою АДРЕСА_2 з додаванням площі літньої кухні (20 кв.м.), в якій розташоване газове обладнання. В іншій частині домоволодіння проживає ОСОБА_3 (сестра позивача) разом зі своїм чоловіком - ОСОБА_4 .
При першому зверненні позивача до відповідача за наданням субсидії, ним вказано загальну площу житлового будинку разом з площею літньої кухні - 120 м.кв.
Однак при подальшому подані документів до управління, заявнику співробітниками відповідача пояснено про необхідність зазначення лише опалювальної площі житлового будинку, як становить 97,8 м. кв.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про помилкове зазначення позивачем площі 120 кв.м. при першому зверненні до УПСЗН Куп`янської міської ради та зазначає, що вказана позивачем площа, при розрахунку субсидії не призвела до наслідків у вигляді необґрунтованої суми вигоди для позивача.
Крім того, суд звертає увагу, що припинення субсидії з підстав надання заявником недостовірних даних про наявність за адресою АДРЕСА_4 Куп`янськ АДРЕСА_5 вул.Лермонтова, 34 двох домогосподарств, не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи, оскільки, доказів існування двох особових рахунків, зареєстрованих за одною адресою, що свідчили про існування двох окремих домогосподарств суду відповідачем не надано.
Проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні правовідносини та матеріали справи, суд доходить висновку, що рішення Комісії про виконавчому комітеті Куп`янської міської ради Харківської області №14 від 24.05.2019 року про відмову в призначенні субсидії, є безпідставним, оскільки ґрунтується на підставах, не передбачених п.6 Положення №848.
Стосовно повернення ОСОБА_1 переплаченої суми субсидії, суд зазначає, що оскільки, суд дійшов висновків про безпідставність доводів відповідача про наявність у поданих позивачем документах недостовірних відомостей про членів сім`ї та кількість домогосподарств, що вплинуло або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру, а відтак відсутні підстави для повернення виплаченої субсидії.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Закон України "Про судоустрій і статус суддів" встановлює, що правосуддя в Україні функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів та спрямоване на забезпечення права кожного на справедливий суд.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Відповідно до пункту 71 рішення у справі "Рисовський проти України" (№29979/04) Європейський суд з прав людини зазначив, що принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (рішення у справі "Москаль проти Польщі" (n. 73). Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам (див. там само). З іншого боку, потреба виправити минулу "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу (рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки" заява № 36548/97, п. 58). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються ("Ґаші проти Хорватії", заява № 32457/05, п. 40).
Статтею ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до приписів частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Так зокрема, вищенаведений конституційний принцип вимагає від владного суб`єкта діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним, з дотриманням встановленої законом процедури.
Зважаючи на відсутність обставини свідомого подання ОСОБА_1 недостовірних даних для призначення субсидії, суд доходить висновку про те, що відповідачем порушений принцип прийняття рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, порушений принцип "належного урядування" за практикою Європейського суду з прав людини, а втручання в право особи на мирне володіння своїм майном здійснене не на умовах, передбачених законом.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Куп`янської міської ради у формі протоколу 14 від 24.05.2019 року підлягають визнанню протиправними та скасуванню. Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню повністю.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Куп`янської міської ради Харківської області, Управління праці та соціального захисту населення Куп`янської міської ради Харківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Куп`янської міської ради Харківської області щодо припинення надання субсидій ОСОБА_1 .
Скасувати рішення у формі протоколу №14 від 24.05.2019 року засідання комісії при виконавчому комітеті Куп`янської міської ради щодо призначення всіх видів соціальної допомоги та пільг громадянам, як виняток щодо припинення субсидії ОСОБА_1 та отримання комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко