
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2502/19
23 грудня 2019 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
за участю:
секретаря судового засідання Заблоцька І.І.
представника позивача Костишин В.М.
представника відповідача Смаль Г.Н.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі, відповідач), в якому просив зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 25.02.2018 з врахуванням заробітної плати, яка зазначена в архівній довідці № 12-06/02/68 від 15.02.2018, виданої архівним відділом Тернопільської міської ради та Акту №1681від 19.03.2018 "Про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 по підприємству ВАТ "Тернопільський м`ясокомбінат".
Позов обґрунтований тим, що позивачу з 25.02.2018 призначено пенсію, однак при її призначенні відповідачем не було враховано архівну довідку №12-06/02/68 від 15.02.2018, видану архівним відділом Тернопільської районної державної адміністрації, внаслідок чого розмір пенсійної виплати є суттєво меншим. Позивач вважає, що вказана довідка підлягає до зарахування при перерахунку пенсії, а тому просить позов задовольнити позов повністю.
Ухвалою суду від 05.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 02.12.2019 о 10:00 год. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк, представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що для нарахування пенсії позивачем була представлена довідка, видана архівним відділом Тернопільської районної державної адміністрації №12-06/02/68 від 15.02.2018 про заробітну плату за період з 01.08.1991 по 31.07.1996. Вказав, що при перевірці достовірності подання вказаної довідки по підприємству ВАТ "Тернопільський м`ясокомбінат" виявлено розбіжності. Звернув увагу суду, що в особових рахунках за 1991-1996 роки є суми, на які не нараховувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та які, на думку відповідача, не враховуються для призначення пенсії, згідно Постанови від 18.05.1998 №697 "Про затвердження Переліку видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховує збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії". Враховуючи наведене, вважає, що довідку про заробітну плату за період з 1991 по 1996 роки, відповідачем зараховувати позивачу не було підстав.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду розгляд даної справи відкладено до 23.12.2019 о 11:00 год.
23.12.2019 у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов повністю з мотивів, наведених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні повністю.
Судом встановлено, що 29.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії.
Позивачу призначено пенсію з 25.02.2018, що підтверджується Протоколом №2279 від 23.04.2018.
Листом Тернопільського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області від 25.04.2018 №5928/05 позивача повідомлено про те, що призначити пенсію з урахуванням заробітної плати за п`ять років до липня 2000, згідно довідки №12-06/02/68 від 15.02.2018, виданої архівним відділом Тернопільської районної державної адміністрації за період з 01.08.1991 по 31.07.1996 року немає можливості, оскільки згідно акту перевірки достовірності поданої довідки про заробіток для обчислення пенсії №1681 від 19.03.2018, проведеної спеціалістом сектору контрольно-перевірочної роботи №1 управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, виявлено розбіжності з особовими рахунками по заробітній платі за 1991-1996 роки.
Позивач 02.10.2019 повторно звернувся до відповідача із заявою, в якій просив розглянути довідку №12-06/02/68 від 15.02.2018, видану Архівним відділом Тернопільської районної державної адміністрації за період роботи з 01.08.1991 по 31.07.1996 та провести перерахунок пенсії позивача з врахуванням даної довідки на момент призначення пенсії.
Однак, відповідач листом №743/Щ-11 від 25.10.2019 повідомив позивача, що архівну довідку про заробітну плату №12-06/02/68 від 15.02.2018 не може бути враховано при обчисленні середньомісячного заробітку для визначення розміру пенсії.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно вимог частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (надалі - Закон № 1058).
Частиною четвертою статті 24 Закону № 1058 визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Положеннями ст.40 Закону №1058 передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058, заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Згідно з ч.1 ст.44 Закону № 1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію (частина третя ст.44 Закону №1058).
Згідно із статтею 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (надалі Закон № 1788), пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65 - 67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
Статтею 65 Закону № 1788 визначено, що середньомісячний заробіток для обчислення пенсій береться за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд протягом усієї трудової діяльності незалежно від перерв у роботі та за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року до моменту звернення за пенсією. Заробіток за період роботи до 1 липня 2003 року враховується на підставі документів про нараховану заробітну плату (виплати, дохід), виданих у встановленому законодавством порядку, а за період роботи починаючи з 1 липня 2003 року - за даними персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.
Також, згідно ст.62 Закону №1788, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Положеннями ст.101 Закону №1788 передбачено, що органи, які призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів і відшкодовують її.
Системний аналіз зазначених норм свідчить про те, що за загальним правилом підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.
Пунктом 2.10 Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
З матеріалів справи слідує, що позивач народився 24.02.1963, що підтверджується відомостями з паспорта позивача серії НОМЕР_1 , в той час як звернувся до органу Пенсійного фонду України 29.03.2018. Таким чином, з врахуванням положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", позивачу кореспондоване право на призначення пенсії з 25.02.2018 року.
15.02.2018 Архівним відділом Тернопільської районної державної адміністрації видано Щур В.Г. архівну довідку №12-06/06/68 про нарахування заробітної плати по ВАТ "Тернопільський м`ясокомбінат".
У відповідності до Акту №1681 від 19.03.2018 "Про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії", головним спеціалістом сектору контрольно - перевірочної роботи №1 управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Головного управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області зроблено висновок про те, що перевіркою встановлено розбіжності між архівною довідкою №12-06/02/68 від 15.02.2018 виданою ОСОБА_1 та особовими рахунками по заробітній платі за 1991-1996 року. У висновку зазначено, що у графу "Заробіток для обчислення пенсії" включено суми нарахованої заробітної плати згідно особових рахунків по заробітній платі за 1991 - 1996 роки, без врахування сум доходу, з яких були утримані страхові внески. З наведеного вбачається, що такі розбіжності виникли у зв`язку з тим, що до особових рахунків підприємства було включено суми на які не нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються для призначення пенсії.
Із зазначеного мотиву можна зробити висновок про те, що такі дії не повинні покладати надмірного тягаря та обов`язку на позивача, оскільки довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості.
При цьому, суд зазначає, що ризик помилки роботодавця при включенні до заробітної плати сум, на які не нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування не повинен покладатися на позивача та вказана помилка не може бути виправленою за його рахунок.
ЄСПЛ також наголошує на особливій важливості принципу "належного урядування", зокрема, у справі "Лелас проти Хорватії" (заява № 55555/08) - держава, чиї органи влади не дотримувалися своїх власних внутрішніх правил та процедур, не повинна отримувати вигоду від своїх правопорушень та уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки, зробленої органами державної влади, повинна нести держава, а помилки не повинні виправлятися за рахунок зацікавленої особи, особливо якщо при цьому немає жодного іншого приватного інтересу" (пункт 74).
Відповідно до частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду вищенаведене, суд дійшов висновку що даний позов підлягає до задоволення повністю. Оскільки суд дійшов висновку про задоволення позову повністю, сплачений судовий збір підлягає до відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
2.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (м.Тернопіль, Майдан Волі,3, код ЄДРПОУ 14035769) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід.№ НОМЕР_2 ) з 25.02.2018 із врахуванням заробітної плати, яка зазначена у архівній довідці №12-06/02/68 від 15.02.2018, виданої архівним відділом Тернопільської міської ради та Акту №1681 від 19.03.2018 "Про результати перевірки достовірності подання довідки про заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 по підприємству ВАТ "Тернопільський м`ясокомбінат", з врахуванням виплачених сум пенсії.
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (м.Тернопіль, Майдан Волі,3, код ЄДРПОУ 14035769) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ід.№ НОМЕР_2 ) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп., сплачений у відповідності до квитанції №ПН649465 від 31.10.2019.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 27 грудня 2019 року.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.